Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 38 of 38

Thread: Ψυχοφάρμακα/Ψυχικές Παθήσεις

  1. #31
    Ο Φιλόσοφος Doomsayer's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ancient Kropia
    Posts
    353

    Default

    Σε πολύ ακραίες περιπτώσεις να ζητήσει κάποιος βοήθεια ξαναλέω για πολλοστή φορά.Περιπτώσεις που κινδυνεύει άμεσα ο ίδιος και άλλοι και η κατάσταση χρήζει άμεσης ιατρικής παρακολούθησης.Αλλά με φάρμακα παλαιάς γενιάς όπως τα ψυχοφάρμακα δεν μπορείς να έχεις ποιότητα ζωής,να χαίρεσαι την καθημερινότητά σου,να κάνεις σεξ,να έχεις παιδιά (κι αν κάνεις μπορεί να βγουν με διανοητικά προβλήματα επειδή αλλοιώνεται το σπέρμα μετά από μακροχρόνια χορήγηση.)και να είσαι ευτυχισμένος.Επίπλαστο αποτέλεσμα δίνουν και μία ευδαιμονία και μάσκα στο πρόβλημα.

    Ειδικά αυτά τα φάρμακα όταν συνταγογραφούνται σε παιδιά ηλικίες 13-22 που είναι η εφηβεία,σκοτώνουν τις φυσιολογικές ανδρολογικές ορμόνες όπως είναι η τεστοστερόνη,η αυξητική και άλλες.

    Τα φάρμακα αυτά δεν πηγαίνουν μόνο στο πρόβλημα που έχει κάποιος για να το θεραπεύσουν.Πηγαίνουν μέσα στο μυαλό.Εμένα η ένσταση μου είναι ότι οι περισσότερες αν όχι όλες από αυτές τις ουσίες δεν είναι φυσικές και δεν είναι φτιαγμένες να τις αφομοιώνει ο ανθρώπινος οργανισμός όπως π.χ θα αφομίωνε την τροφή.Είναι κάτι ξένο για αυτόν.

    Επίσης εμένα το πρόβλημα μου,είναι ότι τρως με το φάρμακο,κοιμάσαι με το φάρμακο,πας βόλτα με το φάρμακο,ζεις με το φάρμακο και κουβαλάς μέσα στον εγκέφαλο το φάρμακο μιας και το σώμα μας το έχουμε μαζί μας παντού.

    Αυτές οι ουσίες όπως και όλα τα φάρμακα πηγαίνουν σε όλους τους ιστούς του σώματος και μετά από μακροχρόνιες θεραπείες 10,20,30 χρόνια ακόμη και αν η θεραπεία σταματήσει την ζημιά όπως είπα που είναι να σου αφήσει το φάρμακο στην αφήνει σαν παράσημο και με το παραπάνω για μια ζωή.

    Όποιος έχει χρόνο κάποια στιγμή μπορεί να ψάξει τον ανθρώπινο οργανισμό και συγκεκριμένα τον ενδοκρινολογικό άξονα HPTA.Είναι κάποια συστήματα φτιαγμένα από την φύση που λειτουργούν οι ορμόνες αναπαραγωγής,υπόφυση,γονάδες,επινεφρίδια,όρχεις,υποθάλαμος,ιππόκαμπος και έτσι το σύστημα έχει έναν φυσιολογικό κύκλο όπως ο εμμυνορυσιακος κύκλος στις γυναίκες.

    Από την στιγμή που μπαίνουν αυτές οι ουσίες μέσα στον ανθρώπινο οργανισμό,το σώμα αντιδράει και διαταράσσεται αυτός ο κύκλος ο ενδοκρινολογικός που είναι εκ'φύσεως φτιαγμένος για μια λειτουργία συγκεκριμένη για αυτό βιώνει κάποιος και τις παρενέργειες των ουσιών αυτών όπως ζαλάδα,υπνηλία,κακή διάθεση,αύξηση στην όρεξη-βάρος κ.τ.λ.

    Οι ψυχίατροι και οι γιατροί γενικά σε κάποιες συγκεκριμένες ασθένειες έχουν περιορισμένα όπλα και βέλη στην φαρέτρα τους προκειμένου να βοηθήσουν τον ασθενή.Από ένα σημείο και μετά πρέπει να πάρεις τα ηνία στα χέρια σου και να σώσεις τον ίδιο σου τον εαυτό.Εμένα σε ένα ξέσπασμα θυμού,fit of rage,μια γιατρός μου είπε νευριασμένα:"Εγώ τι μπορώ να κάνω στον ασθενή;Το πολύ πολύ να γράψω κανένα φάρμακο."

    Καλό είναι λοιπόν όταν υπάρχει ένα πρόβλημα υγείας,να παίρνουμε δεύτερη και τρίτη και τέταρτη άποψη από γιατρούς αλλά την τελική απόφαση την παίρνει ο ασθενής ο ίδιος (εφόσον είναι λογικός άνθρωπος και όχι σε ακραία κατάσταση.)

  2. #32
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Doomsayer View Post
    Αυτό που θέλω να σας πω είναι ότι αν νιώσετε κάποια ψυχική δυσφορία ή δείτε κάποιον στενό σας άνθρωπο να έχει προβλήματα συμπεριφοράς,μην διστάσετε ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ.
    Quote Originally Posted by Doomsayer View Post
    Σε πολύ ακραίες περιπτώσεις να ζητήσει κάποιος βοήθεια
    επίσης tl;dr τα φάρμακα έχουν παρενέργειες, φοβερό.

  3. #33
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476
    Last edited by paddy honey; 04-09-2020 at 23:04.

  4. #34
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Κατανοώ τον προβληματισμό, ειδικά όταν χορηγούνται αβέρτα φάρμακα, αλλά απ την άλλη μήπως πολλές περιπτώσεις που δεν είχαν αντιμετωπιστεί καθόλου, έστω και με αυτόν τον τρόπο, είχαν χειρότερα αποτελέσματα;
    1) e4, c5
    2) Νf3

  5. #35

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Κατανοώ τον προβληματισμό, ειδικά όταν χορηγούνται αβέρτα φάρμακα, αλλά απ την άλλη μήπως πολλές περιπτώσεις που δεν είχαν αντιμετωπιστεί καθόλου, έστω και με αυτόν τον τρόπο, είχαν χειρότερα αποτελέσματα;
    Εννοειται. Αυτο δικαιολογει κ την υπαρξη ολης της ιατρικης βασικα

  6. #36
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476
    Last edited by paddy honey; 05-09-2020 at 13:36.

  7. #37
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    μια καλη ιδεα θα ηταν ο θρεντσταρτερ να φαει ενα περμπαμπαν και δυο τρεις καλοι χρηστες να μην ξανακανουν τετοια ποστ που καναν
    γενικα, αλλο η προσωπικια εμπειρια και αλλο το τι θα (μπορει) να κανει καλο σε καποιονα

  8. #38
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Spoiler
    Quote Originally Posted by paddy honey View Post
    Quote Originally Posted by paddy honey View Post
    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    οι Μωβαστρο με αφηνουν αδιαφορο, αντιθετα οι Dead Ends φανταζουν πιο ελκυστικοι
    παλαιος γιουζερ του ΕΡ που εφαγε μπουλινγκ απο γιουλαι με σφυριξε οτι ετοιμαζεται νεα δουλεια με Anatolian Weapons
    Aυτό τώρα το είδα. Ποιος παλαιός γιούζερ ΕΡ έφαγε μπούλινγκ από αυτήν που αποκαλείς γιουλαι, εκτός φυσικά από σένα τον καημενούλη;

    https://www.shmoop.com/postcolonial-...a-example.html


    Spoiler
    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    το να κανω ''σοβαρο'' ποστ περι ουλαις ειναι αστειο απο μονο του
    επειδης ελαβα ενα μυνημα απο Δραγονλορδ ομως ας πουμε μερικα πραματακια

    ουλαι το ονοματεπιθετο σου, το τηλεφωνο σου, το ημεηλ σου, τον τοπο εργασιας σου, τον τοπο διαμονης σου, το αν τα καταπινεις, το αν κλανει το μουνι σου και αλλα πολλα τα εχεις ποσταρει η ιδια
    στις τρισεκατομυρια εργατωρες που ξοδευεις στο τσατ του EAR προφανως ξεχνας τις στιγμες παρακρουσης και σεληνιασμου οπου ξεχυνεσε σαν εμετος και εξεφτελιζεις μαζι με τον εαυτο σου και καποιους αλλους που στην τελικη δεν σε φταιξαν σε τιποτε

    εχωντας διαβασει τις χειροτερες καταρες που μπορει να ξεστομισει ενας ανθρωπος απο εσενα για μενα και ΟΛΟ το υπολοιπο EAR, εχωντας διαβασει απιστευτες προσβολες για τους κωφαλαλους γονεις μου, εχωντας διαβασει να σπας πλακα μαζι με το αλλο απολειφαδι με την φρεσκοπεθαμενη μανα μου, εχωντας διαβασει να προσπαθεις να με εξεφτελισεις πατωντας πανω σε ενα προβλημα υγειας μου...πραγματικα το μονο που μπορω να κανω ειναι να δωσω τα στοιχεια σου στο ΚΡΑΤΟΣ
    εισαι επικινδυνη

    σκρην απο τα παραπανω δυστυχως δεν εχω, εγω συνηθως βγαζω φωτογραφιες με ανθρωπους, ξερεις, ζωη λεγεται
    εσυ κρατας αρχειο με τα κυριοτερα στιγμιοτυπα της ζωης σου, δηλαδη το browesing του EAR και την καταγραφη των χρηστων του

    το EAR ειναι ενα ωραιοτατο φορουμ με ωραιοτατους χρηστες οι οποιοι θελουν να κανουν ωραιοτατη συζητησις και χαβαλε
    εσυ ομως νομιζεις οτι ειναι το playground σου
    αφου γουσταρεις παιχνιδια λοιπον σου εκανα εναν λογαριασμο στο bourdela.com, εκανα και κανα δυο ποστ στο αναλογο υφος σου, αιντε τραβα εκει να μεγαλουργησεις
    και ψυχακηδες θα βρεις και σαβουρογαμηδες και τα παντα ολα...σκατοπραμα

    γιουλαι

Similar Threads

  1. Nτοπάρισμα μαθητών με ψυχοφάρμακα
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 5
    Last Post: 16-06-2008, 23:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •