Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38

Thread: Ψυχοφάρμακα/Ψυχικές Παθήσεις

  1. #1
    Ο Φιλόσοφος Doomsayer's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ancient Kropia
    Posts
    353

    Default Ψυχοφάρμακα/Ψυχικές Παθήσεις

    Καλησπέρα σε όλους.Έχω αρκετά χρόνια να γράψω σε αυτό το forum.Ελπίζω να είστε όλοι καλά.

    Ένα συγγενικό πρόσωπο νόσησε από βαριά κατάθλιψη και σοβαρή διαταραχή προσωπικότητας.Το θέμα είναι ότι ο οικογενειακός κύκλος δεν το είχε καταλάβει και υπήρξαν πολλά άσχημα περιστατικά.Τώρα έχει ξεκινήσει κάποια θεραπεία μετά από στενή συνεργασία με επιστήμονα με αντικαταθλιπτικά (Seropram,SSRI) και αντιψυχωτικά (Rispelen)παρά την θέληση του γιατί το εν λόγω άτομο ήταν επικίνδυνο.Η κατάσταση του δυστυχώς όμως είναι μη αναστρέψιμη.

    Αυτό που θέλω να σας πω είναι ότι αν νιώσετε κάποια ψυχική δυσφορία ή δείτε κάποιον στενό σας άνθρωπο να έχει προβλήματα συμπεριφοράς,μην διστάσετε ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ.Οταν ένα πρόβλημα υπάρχει στην αρχή είναι εύκολο σαν χορταρακι να ξεριζωθεί ή να θεραπευτεί αλλιώς αν μείνει καιρό γίνεται ολόκληρο δέντρο το οποίο θέλει μπουλντόζα.

    Το πρόβλημα είναι ότι όλα τα φάρμακα που συνταγογραφούνται από γιατρούς έχουν σοβαρές παρενέργειες όπως υπνηλία, στυτική δυσλειτουργία, διαταράσσουν τις ορμόνες και σε έχουν σε καταστολή.Όταν όμως ένα άτομο έχει προβλήματα τα οποία θέτουν σε κίνδυνο τον ίδιο όσο και τους γύρω του,τα φάρμακα είναι μονόδρομος.

    Όλα αυτά που έγραψα δεν έχουν σχέση με το forum και φεύγουμε από τα μουσικά πλαίσια και πάμε αλλού.Σας παρακαλώ πολύ όσοι το διαβάζετε αυτό το κείμενο και έχετε θέματα ζητήστε βοήθεια ειδικού άμεσα.Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.Υγεια εύχομαι σε όλους.
    It's all based on fear....

  2. #2
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Επειδη πασχω απο διαταρραχη προσωπικοτητας και παλευω με την καταθλιψη χρονια, και παιρνω αγωγη, εχοντας δοκιμασει διαφορα κατα καιρους, συστηνω ανεπιφυλακτα να δοκιμασει και το αντικαταθλιπτικο Wellbutrin. Η διαφορα του ειναι οτι δρα στη ντοπαμινη, κι οχι την σεροτονινη, κι ετσι δεν εχει τις συνηθεις παρενεργειες των SSRI's. Με αλλα φαρμακα ειχα μεγαλα προβληματα, με αυτο παω πολυ καλα 3 χρονια τωρα, χωρις παρενεργειες.
    Επισης, σου προτεινω να μην ξεγραφετε τον ανθρωπο ως "μη αναστρεψιμη" περιπτωση, και να ψαχτειτε λιγο με την ομαδα που κανει διαλεκτικη συμπεριφορικη θεραπεια στο Αιγινητειο. Ειναι τυπος ψυχοθεραπειας στοχευμενος σε διαταρραχες προσωπικοτητας, και προς το παρον μονο εκει την κανουν. Εμενα μου εσωσαν τη ζωη. Ισως να μπορω να διευκολυνω καπως τα διαδικαστικα μεσω του ψυχιατρου μου, ο οποιος τρεχει την ομαδα (εχουν μεγαλες λιστες αναμονης κλπ), οποτε αν θελεις στειλε μου pm να ρωτησω.
    Last edited by Drumsick; 28-08-2020 at 15:47.

  3. #3
    Ο Φιλόσοφος Doomsayer's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ancient Kropia
    Posts
    353

    Default

    Το άτομο αυτό δεν βγαίνει από το σπίτι και βλέπει τηλεόραση περίπου 15 ώρες την ημέρα τα τελευταία 50 χρόνια,οπότε είναι δύσκολο να το δει ειδικός.Τα φάρμακα τα παίρνει μέσω της τροφής χωρίς να το γνωρίζει,πάντα με την κατεύθυνση γιατρού γιατί υπάρχει κίνδυνος για σωματικές επιθέσεις,λεκτικά ξεσπάσματα θυμού και υποτροπή της κατάστασης.Τις υπόλοιπες ώρες κοιμάται ή τρώει.Η κατάθλιψη όπως είπε χαρακτηριστικά ο γιατρός ήταν λόγω "παραμελησιάς."Επίσης συντρέχει μεταβολικό σύνδρομο,καθετηριασμός και περιορισμένη κινητικότητα.Σε ευχαριστώ πολύ για την προθυμία.Το εκτιμώ ιδιαίτερα.

  4. #4
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Τρομερό κρίμα που δεν αναζητήθηκε βοήθεια νωρίς... 50 χρόνια σε αυτή την κατασταση, όντως τραγικά δύσκολο να είναι αναστρέψιμα. Λυπάμαι πολύ. Δε χάνετε βέβαια τίποτα να δοκιμάσετε άλλο ένα φάρμακο. Που ξέρεις, μπορεί να κάνει κάποια διαφορά. Όλα χημεία είναι.
    Last edited by Drumsick; 29-08-2020 at 01:34.

  5. #5
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Χαλαρά. Και κάπως κάπως μου 'ρθε αυτό συνειρμικά

    Quote Originally Posted by paddy honey View Post
    Είπα πως δεν έχω κάνει ποτέ ψυχοθεραπεία, δε διέψευσα πως δεν είχα πάρει ποτέ Ladose όταν μου έγραψες στοχευμένα αυτό.
    Ρίξτε αν θέλετε και σ' αυτό μια ματιά

    Spoiler
    The fellow made a distasteful impression. For there was in Sir William, whose father had been a tradesman, a natural respect for breeding and clothing, which shabbiness nettled; again, more profoundly, there was in Sir William, who had never had time for reading, a grudge, deeply buried, against cultivated people who came into his room and intimated that doctors, whose profession is a constant strain upon all the highest faculties, are not educated men. http://gutenberg.net.au/ebooks02/0200991h.html

    https://thenewcriterion1926.files.wo...-being-ill.pdf

    There was a crude bookshelf made of three shingles strung together over the desk and I looked at the books, Byron's poems, novels by Sir Walter Scott, Confessions of an Opium Eater, some shabby brown volumes, and on the last shelf, Life and Letters of... The rest was eaten away.
    https://frozenink.blogspot.com/2013/...d-islands.html
    Last edited by paddy honey; 29-08-2020 at 10:23.

  6. #6
    Ο Φιλόσοφος Doomsayer's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ancient Kropia
    Posts
    353

    Default

    Ο κόσμος πρέπει να κατανοήσει ότι δεν υπάρχει θεραπεία για τις ψυχικές διαταραχές και παθήσεις.Τα φάρμακα αυτά είναι παλιάς τεχνολογίας και πέρα από τις πολλές παρενέργειες που έχουν δεν θεραπεύουν το πρόβλημα,απλά το ταπώνουν.Λερναία Ύδρα δηλαδή.Μόλις η θεραπεία διακοπεί είναι θέμα χρόνου μέχρι να υποτροπιάσει ο ασθενής.

  7. #7
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by Doomsayer View Post
    Ο κόσμος πρέπει να κατανοήσει ότι δεν υπάρχει θεραπεία για τις ψυχικές διαταραχές και παθήσεις.Τα φάρμακα αυτά είναι παλιάς τεχνολογίας και πέρα από τις πολλές παρενέργειες που έχουν δεν θεραπεύουν το πρόβλημα,απλά το ταπώνουν.Λερναία Ύδρα δηλαδή.Μόλις η θεραπεία διακοπεί είναι θέμα χρόνου μέχρι να υποτροπιάσει ο ασθενής.
    ο κοσμος πρεπει να απαλλαχτει απο βακτηριδια σαν και του λογου σου

    για αρχη, μετα βλεπουμε

  8. #8
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Μια χαρά υπάρχει θεραπεία Doomsayer. Μην λες ο,τι να'ναι και στιγματίζεις ακόμα περισσότερο τους ανθρώπους με ψυχικά νοσήματα. Απλώς πολύ σπανίως αρκεί η ΦΑΡΜΑΚΟθεραπεια, η οποία θέλει και την επιμονή και υπομονή μέχρι να βρεις τα φάρμακα που σου ταιριάζουν, και απαλύνουν τόσο τα συμπτώματα σου, ώστε να είσαι σε θέση να κάνεις την πραγματική δουλειά, που είναι η ψυχοθεραπεία. Προϋπόθεση για αυτήν βέβαια είναι η επίγνωση και θέληση του πάσχοντα να καλυτερέψει. Αν όμως κανείς όλη αυτή την σκληρή δουλεια, και αποδεχτείς πως θα ζεις και θα πολεμάς με την οποια διαταρραχη, με όλες τις νίκες, αλλά και τα πισωγυρισματα, μπορείς να έχεις μια σχετικά φυσιολογική ζωή, και σε βάθος χρόνου ακόμα και να "θεραπευτεις". Δεν είναι φυσικά όλες οι περιπτώσεις ίδιες, κάποιοι άνθρωποι δε γίνεται να "σωθούν", αλλά μην τους βάζεις όλους σε ένα τσουβάλι. Είναι πολύ άδικο για αυτούς που αγωνίζονται, κι έχουν κερδίσει σε μεγάλο βαθμό τη μάχη με τους δαίμονες τους.

  9. #9

  10. #10
    Ο Φιλόσοφος Doomsayer's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ancient Kropia
    Posts
    353

    Default

    Τα ψυχοφάρμακα τύπου αντιψυχωτικά,νευροληπτικά,αντικαταθλιπτικά, σταθεροποιητές διάθεσης και πολλά ακόμα "πάγωσαν" την δεκαετία του 1970 όσο περίεργο και αν σας φαίνεται.Λίγα ψυχοφάρμακα καινούργια βγήκαν από τότε.Οι δε παρενέργειες είναι τρομερές και φρικιαστικές όπως διακοπή περιόδου στις γυναίκες ή διαταραχή της περιόδου,υπνηλία,κακή διάθεση,στυτική δυσλειτουργία, διαταραχή στύσης και εκσπερμάτωσης,ζαλάδα,υπογοναδισμός,προλακτιναιμία και η λίστα αν συνεχίσω ατελείωτη.Όπως είπα τα ψυχοφάρμακα ανήκουν στην κατηγορία φαρμάκων τα οποία δεν θεραπεύουν απλά θα λειτουργήσουν ως "μάσκα" στο πρόβλημα.Όλα τα άτομα και η εμπειρία έχει δείξει ότι μπορεί να κάνεις μήνες,χρόνια ή και δεκαετίες θεραπεία βαριά και συνδιασμό φαρμάκων με αντιψυχωτικά αλλά όταν η θεραπεία σταματήσει,μοιραία και ξαναλέω μοιραία το πρόβλημα επιστρέφει,υποτροπιάζεις αλλά το φάρμακο ή τα φάρμακα την ζημιά που ήταν να σου αφήσουν,στην αφήνουν ως παράσημο και με το παραπάνω για την υπόλοιπη ζωή σου.Όλα αυτά σας τα λέω από προσωπική πείρα τόσο στον εαυτό μου όσο και σε κοντινά μου άτομα αλλά και σε εργαστηριακές εξετάσεις.Το θέμα είναι ότι επειδή κάποια άτομα έχουν παθήσεις που τα καθιστά επικίνδυνα,τόσο για τον εαυτό τους όσο και για τους γύρω τους η θεραπεία με ψυχιατρικά φάρμακα είναι μονόδρομος.Αν κάποιος έχει απορίες πάνω σε αυτά τα φάρμακα επειδή έχω εκτεταμένη πρακτική εμπειρία,μπορεί να με ρωτήσει.

  11. #11
    Ο Φιλόσοφος Doomsayer's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ancient Kropia
    Posts
    353

    Default

    Τα ψυχιατρικά προβλήματα δεν είναι κάτι προσωπικό.Μπορει να τα πάθει ο καθένας σε ανύποπτο χρόνο.Ας μην ξεχνάμε ότι αυτός είναι ο αιώνας που ζούμε.Ο αιώνας των κατεργασμένων τροφίμων,των ψυχοφαρμάκων,της απομόνωσης και των σοσιαλ μίντια.Όπως ο διαβητικός παίρνει συνέχεια την ινσουλίνη του επειδή θέλοντας και μη έχει αυτή την πάθηση έτσι και κάποιος που έχει π.χ διπολική διαταραχή πρέπει να κάνει την συγκεκριμένη αγωγή εφ'όρου ζωής.Τώρα,όσον αφορά αυτό που είπες Drumsick,η λογοθεραπεία δεν έχει κανένα αποτέλεσμα στην ψυχική σφαίρα ειδικά αν κάποιος έχει σοβαρό πρόβλημα.Είναι σαν να έχει κάποιος πυρετό και να τους πεις ηρέμησε,θα σου περάσει.Η κάθε πάθηση έχει και μία ανάλογη θεραπεία με τις ανάλογες παρενέργειες.Εδώ μιλάμε για χημεία εγκεφάλου.Αυτές οι ουσίες δεν έχουν tolerance επειδή είναι κάτι ξένο για τον οργανισμό και αφύσικο.Δηλαδή κάποιος μπορεί να πίνει καφέ και να μην τον πιάνει μετά.Αλλά όσον αφορά συγκεκριμένα φάρμακα ψυχιατρικά όπως η σιταλοπράμη,το nozinan και η ρισπεριδονη,όσες φορες,σε οποιαδήποτε δοσολογία το πάρεις,θα σε πειράξει και θα σου βγάλει παρενέργειες 100%.Ξαναλέω κάποιοι άνθρωποι πρέπει να τα παίρνουν γιατί λόγου χάρη η κατάθλιψη είναι Νο.1 ψυχική νόσος της εποχής.Κάποιοι ανίδεοι και άσχετοι διατείνονται ότι εφόσον σου τα δώσει ο γιατρός είναι καλό αυτό.Ο γιατρός δεν θα βιώσει τις παρενέργειες του φαρμάκου.Σπίτι του θα πάει,θα φάει την τυρόπιτα του,θα κάνει σεξ με την γυναίκα του και θα κοιμηθεί.Τις παρενέργειες θα της βιώσει ο ασθενής.Αυτό που δεν καταλαβαίνουν πολλοί είναι ότι όλες οι θεραπείες με ψυχοφάρμακα αλλά και με άλλα φάρμακα από την στιγμή που υπάρχει ένα πρόβλημα,αποτελούν ιατρική παρέμβαση από την επιστημονική κοινότητα και όχι κάτι προσωπικό.Εμένα η ένσταση μου σε όλες τις θεραπείες με ψυχοφάρμακα και γενικά με φάρμακα είναι ότι το σώμα μας το κουβαλάμε όπου κι αν πάμε.Δηλαδή ένας άνθρωπος που κάνει θεραπεία με Stedon,κοιμάται με αυτό,τρώει με αυτό,πάει για καφέ με αυτό,κάνει τα πάντα με αυτό.Αυτό που λέω σε όλους όπως το παλικάρι λίγο πιο πάνω πόσταρε,μάθετε να διαβάζετε έρευνες,μάθετε να είστε σκεπτόμενοι.Έχουν γίνει in vitro έρευνες.Εμείς τα παιδιά και οι φίλοι μας και οι συγγενείς μας που κάνουμε ή έχουμε κάνει χρήση ψυχοφαρμάκων και ουσιών άλλων όπως αναβολικά και ψυχοτρόπα είμαστε αμολειμένα guinea pigs και ζωντανά πειράματα που έτσι η επιστημονική κοινότητα βγάζει συμπεράσματα από τον πόνο και τα παθήματα μας.Κλείνοντας,για 3 φορά ξαναλέω,κάποιοι άνθρωποι που δεν γίνεται διαφορετικά,θα πρέπει να κάνουν θεραπεία με ψυχοφάρμακα.Τις παρενέργειες όμως θα τις ζουν για όλη τους την ζωή και πολλοί από αυτούς θα είναι φυτά.

  12. #12
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Δεν είμαι παλικάρι ξέρω 'γω.

  13. #13

    Default

    Doomsayer ειμαι ψυχιατρος δεκα χρονια κ μπορω να πω οτι λες πιπες. Κατι παντως που εχω παρατηρησει σε ασθενεις που ερχονται απο Ελλαδα ειναι οτι τους δινουν υπερβολικα πολλα φαρμακα. Αλλα κ παλι εστω κ με overkill φαρμακων γινεται ετσι μια αρχη στη θεραπεια

  14. #14
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Doomsayer, με το συμπαθειο, λες μπουρδες ολκης. Η προσωπικη σου εμπειρια και αυτη αλλων 2 κοντινων σου ανθρωπων δεν ειναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
    Ναι, συμφωνω, ειναι πολυ επικινδυνα τα ψυχοφαρμακα κι εχω βιωσει κι εγω παρενεργειες 100 φορες χειροτερες απο τις αιτιες που με οδηγησαν σε αυτα in the first place. Mε καποιο απο αυτα ηρθα πιο κοντα απο ποτε στην αυτοκτονια. Και ειχα πει ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ, δε θα με πεθανουν εμενα αυτα. Αλλα κοιτα να δεις που ηρθε ξανα η ωρα που χωρις αυτα ηταν απλα αδυνατο να βγω απο τον βουρκο και την παρανοια, και ξαναμπηκα στις δοκιμες και το μαρτυριο των παρενεργειων με το ενα και με το αλλο, μεχρι που τελικα βρεθηκε κατι που ΔΟΥΛΕΥΕΙ. Εκανε καποιες παρενεργειες τον πρωτο μηνα, κι απο τοτε τιποτα. Με εχει βοηθησει απεριγραπτα να μπορω να ζω (και να κανω την ψυχοθεραπεια μου χωρις τη μονιμη καταθλιψη), χωρις να μου δημιουργει κανενα προβλημα (περαν απο αυξημενη παρανοια αν πιω κανα τσιγαρο).
    Αν μπεις λοιπον στο drugs.com και διαβασεις κριτικες διαφορων ψυχοφαρμακων, για το καθε ενα θα βρεις ακραιες ιστοριες φρικης, αλλα και αλλες τοσες ιστοριες με ζωες που σωθηκαν χαρη σε αυτο.
    Επιπλεον, καμια υποτροπη δεν ειναι εγγυημενη, εφοσον κοψεις ενα φαρμακο. Ειναι πιθανη ναι, αλλα αν εχεις λυσει 10 πραγματα στο περιβαλλον σου που μπορει να επιδεινωναν τα ψυχολογικα σου, η αν εχεις κανει ψυχοθεραπεια με επιτυχια, μπορει καλλιστα να εισαι μια χαρα.

    Οσο για την ψυχοθεραπεια (η λογοθεραπεια ειναι αλλο πραγμα...), ειναι προφανες πως δεν εχεις κανει ποτε στη ζωη σου. Η θεραπεια δεν ειναι απλα ενα μερος στο οποιο πας να πεις τον πονο σου και μετα πας σπιτακι σου. Υπαρχουν διαφοροι τυποι θεραπειας, σε πολλους εκ των οποιων, αφου γινει μια αναλυση του ιστορικου και των αιτιων που οδηγουν καποιον σε προβληματικα μοτιβα σκεψης και συμπεριφορας, γινεται προσπαθεια να βρεις και να μαθεις να χρησιμοποιεις πιο υγιεις coping mechanisms για να τα αντικαταστησεις. Η θεραπεια δεν διαρκει τη μια ωρα που εισαι εκει. Θεραπεια κανεις καθε μερα, ολη μερα. Ειτε παρατηρωντας απλα τον εαυτο σου, ειτε κανοντας ασκησεις που εχεις συζητησει με τον θεραπευτη. Συμπληρωνεις κανονικοτατα χαρτια με ασκησεις, και τις εφαρμοζεις στην καθημερινοτητα σου, μεχρι οι νεοι μηχανισμοι να σου γινουν δευτερη φυση. Κι ακριβως επειδη ολα ειναι χημεια, εξασκωντας το μυαλο σου να σκεφτεται διαφορετικα, ΑΛΛΑΖΕΙΣ τη χημεια του εγκεφαλου σου. Ειναι δυνατο να δημιουργηθουν νεες συναψεις, και να "θεραπευτεις". Ειναι μια πολυ χρονοβορα και επωδυνη διαδικασια, αλλα παλι, με μια αναζητηση θα βρεις εκατομμυρια μαρτυριες ανθρωπων που αλλαξαν τη ζωη τους χαρη στην ψυχοθεραπεια.

    Πιθανοτατα δε μπορουν να βοηθηθουν ολες οι περιπτωσεις με τη θεραπεια, και καποιοι ειναι καταδικασμενοι να φαρμακωνονται εφ'ορου ζωης στα ψυχιατρεια. Παρα πολλοι ομως μπορουν. Αρκει να θελουν να ανοιξουν το μυαλο τους και να κανουν τη δουλεια.
    Last edited by Drumsick; 01-09-2020 at 01:54.

  15. #15
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Quote Originally Posted by Roswell47 View Post
    7merestvmenumission
    Και συστήνω ανεπιφύλακτα να δείτε κι αυτή την ταινία.

    Spoiler
    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    σταματα να απωθεις κοσμο απο το να δει καλες ταινιες.
    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    μπαν γιατι αποφευγοντας οτι κανει ρεκομεντ η τρελη , εχω να δω ταινια στην τιβι απο τοτε που βαραγε τα κουδουνια του κανσερ.

Similar Threads

  1. Nτοπάρισμα μαθητών με ψυχοφάρμακα
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 5
    Last Post: 16-06-2008, 23:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •