Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 38

Thread: Ψυχοφάρμακα/Ψυχικές Παθήσεις

  1. #16
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Και κάτι άλλο ενδιαφέρον για όποιον θέλει να το διαβάσει.

  2. #17
    Ο Φιλόσοφος Doomsayer's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ancient Kropia
    Posts
    353

    Default

    Ο ψυχίατρος και όσοι επιστήμονες μίλησα σχετικά με την κατάθλιψη,την διαταραχή προσωπικότητας και το περιστατικό με το κοντινό μου πρόσωπο,μου είπαν "ξέχασε τον" "Άστον να πεθάνει" και "δεν μπορείς να τον βοηθήσεις".Και δεν μιλάμε για ψυχίατρους και γιατρούς συνοικιακούς.Ανάφερομαι σε άτομα που έχουν κλινικές και διδάσκουν σε πανεπιστήμια.Έχω καταγεγραμμένες συνομιλίες και μηνύματα και αν δώσω ονόματα στην φόρα τους πήρε ο διάολος τον πατέρα και την μάνα.

    Τώρα,όσον αφορά τα ψυχοφάρμακα:Αυτό που δεν έχουν οι γιατροί και οι ψυχίατροι είναι ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.Εμείς τα παιδιά και όλοι οι άνθρωποι που έχουμε κάνει χρήση ψυχοφαρμάκων,ναρκωτικών,ουσιών,ψυχοτρόπων και ορμονών έχουμε και έχω περπατήσει τον δρόμο αυτό και έχω βιώσει πώς είναι να είσαι χρήστης.

    Ξέρω τι σημαίνει να κοιμάσαι από την ρισπεριδόνη και τις άλλες ουσίες και να βυθίζεται το μυαλό στην άβυσσο και να μην ξεκουράζεσαι και να θες να βγεις από το κορμί σου και ενώ είσαι νέος σε ηλικία να νομίζεις ότι δεν υπάρχει μέλλον και ελπίδα και ότι τα χρόνια πέρασαν.
    Ξέρω τι σημαίνει να βάζεις άχρηστα κιλά και να σου αυξάνεται η όρεξη και να τρως 12 φορές την ημέρα και να είσαι χοντρός 120-130 κιλά.
    Ξέρω τι σημαίνει να είσαι όλη μέρα φυτό και λαχανικό και να μην μπορείς να κουνήσεις τα άκρα σου και να νιώθεις να σε διαπερνά ρεύμα στο κορμί από το Nozinan και άλλα νευροληπτικά.
    Ξέρω τι σημαίνει ΕΠΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ PLUS να είσαι ανδρολογικά νεκρός και στείρος και οι ορμόνες του σεξ και που καθορίζουν την σωματική ανάπτυξη να έχουν προ πολλού μηδενιστεί και στερέψει.Και πάει στο διάολο εγώ που δεν έχω σχέση.Άλλοι που έχουν γυναίκα και θέλουν παιδιά;
    Ξέρω τι σημαίνει να είσαι χαμένος και να ζεις την ζωή σαν ρομπότ και όλα τα χρόνια που κάνεις χρήση να είναι blank space.
    Οπότε εμένα όλοι αυτοί οι ψυχίατροι τι να μου πουν εμένα αφού έχω εκτεταμένη εμπειρία επί χρόνια και έχω πάρει φορτηγά με αυτές τις ουσίες;

    Ξαναλέω υπάρχουν άτομα που οπωσδήποτε πρέπει να κάνουν την αγωγή τους με ψυχοφάρμακα επειδή μπορεί να αυτοκτονήσουν ή να σκοτώσουν κάποιον.Αλλά και πάλι μη νομίζετε ότι αυτά τα άτομα έχουν ποιότητα ζωής ή σφιζουν από ευφορία και ζωντάνια.Αυτό δεν συμβαίνει σε καμία περίπτωση και όλοι το γνωρίζουμε.Το ξέρεις και το ξέρω.

    Τα ψυχοφάρμακα είναι άκρως χημικές ουσίες και ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ.

    Όποιος δεν με πιστεύει και θέλει να πειστεί μπορεί να πάει σε οποιοδήποτε ελληνικό φαρμακείο και νομιμότατα χωρίς συνταγή γιατρού να πάρει μια καρτέλα Nozinan με 2€ και να μας πει μετά πώς αισθάνεται.

    Ό,τι άλλο θέλει κάποιος μπορεί να με ρωτήσει.

  3. #18
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default


  4. #19

    Default

    Εγω Ντουμσεηερ λεω να σταματησεις να λες πραματα που μπορει να αποτρεψουν καποι@ να παει σε ψυχιατρο με κινδυνο ν αυτοκτονησει η να χειροτερεψει η ψυχωση τ@, μονο κ μονο επειδη ειχες κακες εμπειριες με ψυχιατρους η ειχαν παρενεργειες τα φαρμακα που πηρες

  5. #20
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    τα ψυχοφάρμακα είναι όντως τρομακτικά όμως να τα λέμε αυτά. μου είχε συνταγογραφηθεί δίγραμμο "αποκλειστικά για εξαιρετικές περιπτώσεις", το δοκίμασα μία φορά που αισθάνθηκα ότι πρέπει: η εμπειρία ήταν τέτοια που με ώθησε να επιλέξω τη μη φαρμακευτική αντιμετώπιση της ασθένειάς μου. (φάση ή θα ζω με αυτό το φάρμακο ή θα προσπαθήσω να το παλέψω αλλιώς) ο ψυχίατρος ήταν αρωγός σ' αυτήν την απόφασή μου και μου συνέστησε αμέσως εναλλακτικές χωρίς δισταγμό. δεν είναι όλοι ίδιοι, πολλά έχουμε ακούσει για γιατρούς - ναρκέμπορους (όχι μόνο ψυχιάτρους) που φορτώνουν τους ασθενείς τους με φάρμακα χωρίς και πολλή ενοχή για αν πραγματικά αξίζει η θυσία που κάνει κανείς στην υγεία του παίρνοντας το οποιοδήποτε (όχι αναγκαστικά ψυχότροπο) φάρμακο.

    παρόλα αυτά να εμπιστευόμαστε την επιστήμη, το γιατρό μας και τους υπόλοιπους ειδικούς της υγείας (με αυτή τη σειρά)
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  6. #21

    Default

    Quote Originally Posted by Keeper Of The Seventh Son View Post
    Εγω Ντουμσεηερ λεω να σταματησεις να λες πραματα που μπορει να αποτρεψουν καποι@ να παει σε ψυχιατρο με κινδυνο ν αυτοκτονησει η να χειροτερεψει η ψυχωση τ@, μονο κ μονο επειδη ειχες κακες εμπειριες με ψυχιατρους η ειχαν παρενεργειες τα φαρμακα που πηρες
    Βασικα αυτό ακριβώς
    ειχαμε πολυ κοντινο ανθρωπο που οπως αποδειχτηκε απο την καταληξη του τελικα ειχε καποιο ψυχιατρικο προβλημα και ποτε δεν πηγε σε ψυχιατρο με οτι αυτο συνεπαγεται για εμας και για τον ιδιο. Στη συνέχεια, επίσης πολύ κοντινό άτομο λόγω της κατάστασης αυτής αναγκάστηκε να πάρει φάρμακα κ να επισκέπτεται ψυχιάτρειο και επειδή την είχα ζήσει την κατάσταση, δεν υπήρχε περίπτωση το άτομο αυτό να ορθοποδούσε ξανά (όσο γίνεται) χωρίς φάρμακα κ βοήθεια. Και προφανώς, δεν πέτυχε με τη μια καλό ψυχιάτρο. Δοκίμασε πολλούς και άκουσε και διάφορα μέχρι να βρει κάποιον να βοηθήσει όντως.

    Και κακιές εμπειρίες να έχεις από κάποιον γιατρό, σκέψου ότι είναι σαν οποιοδήποτε επαγγελματία, μπορείς να βρεις και καλούς και κακούς.

  7. #22
    Ο Φιλόσοφος Doomsayer's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ancient Kropia
    Posts
    353

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    παρόλα αυτά να εμπιστευόμαστε την επιστήμη, το γιατρό μας και τους υπόλοιπους ειδικούς της υγείας (με αυτή τη σειρά)
    Δεν ισχύει ακριβώς κάτι τέτοιο γιατί ο κάθε άνθρωπος παίρνει την τελική απόφαση αν θα ζήσει η θα πεθάνει μόνος του.Ιατρικα λαθη γίνονται και τα έχουμε.Οι ψυχίατροι με τα ψυχοφάρμακα επηρεάζουν και εξαλείφουν τις αναβολικες,φυσικες ορμόνες του άντρα και τα δευτερογενή χαρακτηριστικά.Εμενα προσωπικα όπως και όλοι οι άνθρωποι που κάνουν μακροχρόνιες θεραπείες με αντιψυχωτικα,νευροληπτικα και άλλες ψυχιατρικές ουσίες με τσακισαν.Κοινοποιω δημόσια και εκθέτω όλους τους ψυχιάτρους με εργαστηριακα ευρήματα τι κάνουν αυτές οι ουσίες στον ανθρώπινο οργανισμό και στον εγκεφαλο.Τοσα χρόνια υπήρχε σκοταδισμός αλλά εγώ τα λεω ξεκάθαρα.

  8. #23
    Ο Φιλόσοφος Doomsayer's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ancient Kropia
    Posts
    353

    Default

    Αν κάποιος δεν πιστεύει τα λεγόμενα μου μπορεί να με παρει τηλεφωνο και να του εξηγήσω τα καθεκαστα σχετικά με αυτό το ζήτημα η να του τα εξηγήσω από κοντά.Ειμαι ανοιχτο βιβλίο και μιλάω ανοιχτά και ξάστερα.

  9. #24
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Κανεις δεν αμφισβητει τα βιωματα σου Doomsayer, και ειναι παρα πολυ στεναχωρα οσα περιγραφεις, λυπαμαι πραγματικα. Λεμε απλως να μην εισαι τοσο απολυτος, γιατι πως να το κανουμε τωρα, δεν ειναι για ολους ετσι, κι ουτε κανουν ολα τα ψυχοφαρμακα τις παρενεργειες που περιγραφεις. Σου εξηγω πως εχω δοκιμασει κι εγω διαφορα φαρμακα (και αντικαταθλιπτικα, και αντιψυχωσικα, και ηρεμηστικα). Καποια με διελυσαν, καποια αλλα λιγοτερο, και τελικα βρεθηκε ενα που καποια χρονια δουλευει χωρις προβληματα. Θα το ξαναπω: δουλευει. Χωρις προβληματα.
    Ισχυει επισης πως παιζουν τραγικοι ψυχιατροι εκει εξω. Αλλαξα κι εγω 4-5 τρισαθλιους πριν βρω τον τωρινο, που ειναι ωραιος τυπος, και αξιολογος στη δουλεια του (καθηγητης πανεπιστημιου κι αυτος). Επισης, οντως δεν εχει και πολυ ιδεα ακομα η ψυχιατρικη περι ανθρωπινου εγκεφαλου (παροτι βγαινουν και νεοτερης τεχνολογιας φαρμακα, δεν εχουμε μεινει στο 50 που λες), και οταν μπαινεις στη διαδικασια των αγωγων παντα πειραματιζεσαι, παιζεις κορωνα γραμματα με το κεφαλι σου και την ψυχολογια σου. Παρα πολυ συχνα ομως, τα οφελη ειναι μεγαλα, ακομα κι αν συνοδευονται απο καποιες παρενεργειες. Κατι χανεις, κατι κερδιζεις. Πολλες ζωες εχουν καταστρεψει, αλλες τοσες εχουν σωσει. Αυτο ειναι ολο.
    Last edited by Drumsick; 03-09-2020 at 11:00. Reason: Ορθογραφικό!

  10. #25
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476
    Last edited by paddy honey; 03-09-2020 at 10:14.

  11. #26
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Εγώ πάντως θα πρότεινα να ανοιχτεί ένα poll για να ψηφίσουμε όλοι οι εν ενεργεία ερίτες με πάσα ειλικρίνεια το αν είμαστε ή όχι υπό ψυχιατρική παρακολούθηση, και στην περίπτωση που προκύψει πως η πλειοψηφία είναι, να μετονομαστεί το φόρουμ σε One Flew Over The Cuckoo's Nest. Τι λέτε;

    Spoiler
    Quote Originally Posted by paddy honey View Post


    "Πρωτη εμφανιση διηγηματων της στο περιοδικο New Age. Το πρωτο της βιβλιο Σε μια γερμανικη πανσιον εκδιδεται το 1911. Το 1912 αρχιζει συνεργασια με το περιοδικο Rhythm του μετεπειτα συζυγου της Τζον Μιντλετον Μαρρυ. (...) Μετα το θανατο της, ο Μαρρυ εξεδωσε δυο ακομη συλλογες διηγηματων, Η φωλια του περιστεριου και αλλες ιστοριες (1923) και Κατι παιδιαστικο μα τοσο φυσικο. (1924). Δεν παρελειψε να εκδωσει την Αλληλογραφια και τα Ημερολογια της Μανσφιλντ, καθως και ημιτελη διηγηματα, προσωπικες σημειωσεις και ποιηματα. Στενοι φιλοι της Μανσφηλντ, οπως ο Ντ. Χ. Λορενς, τον επεκριναν για εκμεταλλευση του εργου της και συγχρονοι του σαν τον Τ. Σ. Ελιοτ για διογκωση της φημης της.
    Η εκδοτικη του προσεγγιση αμφισβητηθηκε επισης πως μαλλον διαστρεβλωσε την προσωπικοτητα οσο και τα κειμενα της Μανσφιλντ.
    Τα εξι διηγηματα που παρουσιαζονται εδω καλυπτουν μια μεγαλη χρονικη περιοδο. Ειναι απο τα λιγοτερο γνωστα της και περιλαμβανονται στη συλλογη που εξεδωσε ο Μαρρυ το 1924 με τιτλο Κατι παιδιαστικο μα τοσο φυσικο. Στα κειμενα αυτα η παρεμβαση του Μαρρυ εχει επιβαλει ορθολογισμο στη στιξη, εισαγωγη παραγραφων, μετατροπη της παυλας και των αποσιωποιητικων σε τελεια. Ο λαχανιασμενος, ταχυς και ελλειπτικος ρυθμος των χειρογραφων της Μανσφιλντ "εξυγιανθηκε"."

    https://vulpeslibris.wordpress.com/2...ine-mansfield/
    Last edited by paddy honey; 03-09-2020 at 11:35.

  12. #27
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Doomsayer View Post
    Αν κάποιος δεν πιστεύει τα λεγόμενα μου μπορεί να με παρει τηλεφωνο και να του εξηγήσω τα καθεκαστα σχετικά με αυτό το ζήτημα η να του τα εξηγήσω από κοντά.Ειμαι ανοιχτο βιβλίο και μιλάω ανοιχτά και ξάστερα.

    εγώ να ρωτήσω αν το θρεντ το έκανες για να ζητάμε βοήθεια ή για να αποφεύγουμε τους γιατρούς τελικά

  13. #28
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

  14. #29
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    δεν κρατήθηκα...

    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  15. #30
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    παιζεις κορωνα γραμματα με το κεφαλι σου και την ψυχολογια σου.

Similar Threads

  1. Nτοπάρισμα μαθητών με ψυχοφάρμακα
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 5
    Last Post: 16-06-2008, 23:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •