Σε πολύ ακραίες περιπτώσεις να ζητήσει κάποιος βοήθεια ξαναλέω για πολλοστή φορά.Περιπτώσεις που κινδυνεύει άμεσα ο ίδιος και άλλοι και η κατάσταση χρήζει άμεσης ιατρικής παρακολούθησης.Αλλά με φάρμακα παλαιάς γενιάς όπως τα ψυχοφάρμακα δεν μπορείς να έχεις ποιότητα ζωής,να χαίρεσαι την καθημερινότητά σου,να κάνεις σεξ,να έχεις παιδιά (κι αν κάνεις μπορεί να βγουν με διανοητικά προβλήματα επειδή αλλοιώνεται το σπέρμα μετά από μακροχρόνια χορήγηση.)και να είσαι ευτυχισμένος.Επίπλαστο αποτέλεσμα δίνουν και μία ευδαιμονία και μάσκα στο πρόβλημα.

Ειδικά αυτά τα φάρμακα όταν συνταγογραφούνται σε παιδιά ηλικίες 13-22 που είναι η εφηβεία,σκοτώνουν τις φυσιολογικές ανδρολογικές ορμόνες όπως είναι η τεστοστερόνη,η αυξητική και άλλες.

Τα φάρμακα αυτά δεν πηγαίνουν μόνο στο πρόβλημα που έχει κάποιος για να το θεραπεύσουν.Πηγαίνουν μέσα στο μυαλό.Εμένα η ένσταση μου είναι ότι οι περισσότερες αν όχι όλες από αυτές τις ουσίες δεν είναι φυσικές και δεν είναι φτιαγμένες να τις αφομοιώνει ο ανθρώπινος οργανισμός όπως π.χ θα αφομίωνε την τροφή.Είναι κάτι ξένο για αυτόν.

Επίσης εμένα το πρόβλημα μου,είναι ότι τρως με το φάρμακο,κοιμάσαι με το φάρμακο,πας βόλτα με το φάρμακο,ζεις με το φάρμακο και κουβαλάς μέσα στον εγκέφαλο το φάρμακο μιας και το σώμα μας το έχουμε μαζί μας παντού.

Αυτές οι ουσίες όπως και όλα τα φάρμακα πηγαίνουν σε όλους τους ιστούς του σώματος και μετά από μακροχρόνιες θεραπείες 10,20,30 χρόνια ακόμη και αν η θεραπεία σταματήσει την ζημιά όπως είπα που είναι να σου αφήσει το φάρμακο στην αφήνει σαν παράσημο και με το παραπάνω για μια ζωή.

Όποιος έχει χρόνο κάποια στιγμή μπορεί να ψάξει τον ανθρώπινο οργανισμό και συγκεκριμένα τον ενδοκρινολογικό άξονα HPTA.Είναι κάποια συστήματα φτιαγμένα από την φύση που λειτουργούν οι ορμόνες αναπαραγωγής,υπόφυση,γονάδες,επινεφρίδια,όρχεις,υποθάλαμος,ιππόκαμπος και έτσι το σύστημα έχει έναν φυσιολογικό κύκλο όπως ο εμμυνορυσιακος κύκλος στις γυναίκες.

Από την στιγμή που μπαίνουν αυτές οι ουσίες μέσα στον ανθρώπινο οργανισμό,το σώμα αντιδράει και διαταράσσεται αυτός ο κύκλος ο ενδοκρινολογικός που είναι εκ'φύσεως φτιαγμένος για μια λειτουργία συγκεκριμένη για αυτό βιώνει κάποιος και τις παρενέργειες των ουσιών αυτών όπως ζαλάδα,υπνηλία,κακή διάθεση,αύξηση στην όρεξη-βάρος κ.τ.λ.

Οι ψυχίατροι και οι γιατροί γενικά σε κάποιες συγκεκριμένες ασθένειες έχουν περιορισμένα όπλα και βέλη στην φαρέτρα τους προκειμένου να βοηθήσουν τον ασθενή.Από ένα σημείο και μετά πρέπει να πάρεις τα ηνία στα χέρια σου και να σώσεις τον ίδιο σου τον εαυτό.Εμένα σε ένα ξέσπασμα θυμού,fit of rage,μια γιατρός μου είπε νευριασμένα:"Εγώ τι μπορώ να κάνω στον ασθενή;Το πολύ πολύ να γράψω κανένα φάρμακο."

Καλό είναι λοιπόν όταν υπάρχει ένα πρόβλημα υγείας,να παίρνουμε δεύτερη και τρίτη και τέταρτη άποψη από γιατρούς αλλά την τελική απόφαση την παίρνει ο ασθενής ο ίδιος (εφόσον είναι λογικός άνθρωπος και όχι σε ακραία κατάσταση.)