Results 1 to 3 of 3

Thread: Ανεξάρτητα Documentary series στο youtube

  1. #1
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default Ανεξάρτητα Documentary series στο youtube

    Τα τελευταία χρόνια έχει εξελιχθεί παράλληλα αυτό το είδος, αποκλειστικά σε ονλάιν πλατφόρμες (κυρίως γιουτιούμπ, αλλά since trump* μετακομίζουν κι αλλού).
    Εδώ μιλάμε για ανεξάρτητες παραγωγές (τα πολύ καλά ντοκιμαντέρ που ανβάζει το κανάλι της Deutsche Welle ή του Vox δε μετράνε δηλαδή, αλλά αν θέλετε λέμε και γι αυτά), και ξεχωρίζουμε τις καλύτερες από αυτές τις ημιερασιτεχνικές μερακλήδικες παραγωγές που είνια εδώ για να μας θυμίζουν το λόγο που υπάρχει το ίντερνετ.


    (*Από τον καιρό που ανέβηκε ο πορτοκαλομάλλης και τα αλτράιτ κουράδια, το yt έχει αυστηροποιήσει τους αλγορίθμους για hate-speech και έχει κάνει τη ζωή δύσκολη για όσους ντοκιμαντερίστες ασχολούνται με μεσοπόλεμο / Β'ΠΠ, αυτοί σιγά-σιγά μετακομίζουν σε άλλες πλατφόρμες που -δυστυχώς- δεν είναι φρι)

    Ξεκινάω.

    The Great War (2014-σήμερα)



    Από το 2014 ως το 2018 ο Indy Neidell (θα τον ξαναδούμε παρακάτω) παρουσίαζε αναλυτικά τα γεγονότα του Α Παγκοσμίου Πολέμου βδομάδα - βδομάδα ακριβώς έναν αιώνα μετά. Αντικειμενική ματιά, καλογραμμένα κείμενα και πολύ καλός λόγος, περιεκτικά σπέσιαλ επεισόδια με βιογραφίες κλπ στο -μάλλον- αγαπημένο μου κανάλι στο ίντερνετ. Από το '18 (όπου ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των γεγονότων του πολέμου), το κανάλι συνεχίζει με άλλον παρουσιαστή και αναλύει τα γεγονότα που ακολούθησαν (συνθήκες, πόλεμοι στην Α. Ευρώπη κλπ).

    Epic History TV (2015 - σήμερα)



    Όχι τόσο υπεραναλυτικό όσο το προηγούμενο, και ο σπίκερ ακούγεται πολύ παππούλης για yt κανάλι, αλλά αρκετά περιεκτικό και υπέροχα ανιμέησονς.
    Δεν καταπιάνεται με συγκεκριμένο θέμα, αλλά καλύπτει διάφορες ιστορικές περιόδους, εγώ συστήνω τη σειρά για τους ναπολεόντιους πολέμους, που παρακολουθώ.

    World War II in Real Time και γενικά Time Ghost History (2018-σήμερα)



    Πάλι ο Indy Neidell σε παρόμοιο concept με το Great War, αυτή τη φορά κατιαπιάνεται με τον Β'ΠΠ βδομάδα-βδομάδα.
    Επίσης τον τσεκάρετε στο Time Ghost History κανάλι στη σειρά Between Two Wars που καλύπτει τα κοινωνικοπολιτικά γεγονότα που καθόρισαν το μεσοπόλεμο, σε άλλα mini-series όπως ο Αντι-αποικιοκρατικός πόλεμος της Ινδονησίας ή η ιστορία των Πανδημιών, και φυσικά αγνοούμε τη συνεργασία του με τους Sabaton (LOL)



    The Cold War (2019 - σήμερα)

    Περιεκτικές κοινωνικο-οικονομικές ιστορικές αναλύσεις της μεταπολεμικής κατάστασης στην υφήλιο στα χρόνια του Ψυχρού Πολέμου σε μια balanced-προς-λίγο-δυτικά point of view. Λίγο βαρετός host (στα πρώτα επεισόδια υπνος), αλλά από τις πιο ολοκληρωμένες δουλειές πάνω στο συγκεκριμένο θέμα).

    Mark Felton (2017 - σήμερα)


    O πιο ερασιτέχνης αλλά και πιο μερακλής ταυτόχρονα. Μέγας πολεμικός ιστοριοδίφης, καταπιάνεται με ανέκδοτες obscure λεπτομέρειες της πρόσφατης πολεμικής ιστορίας, και στήνει απίστευτα ερασιτεχνικά ντοκιμαντεράκια αποκλειστικά για γνώστες. Κοινώς αν δεν ξέρετε καλά την ιστορία της μάχης πχ του Στάλινγκραντ, ψάξτε αλλού, εδώ θα βρείτε ντοκιμαντέρ για τον τάδε διμοιρία που αποκόπηκε και συνέχισε να μάχεται απομονωμένη κλπ.
    Τα περισσότερα βίντεο είναι για Β'ΠΠ αλλά και αρκετά για μεταγενέστερες εποχές.

    Παίζουν κι άλλα πολλά, θα επανέλθω.

  2. #2
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Ωραίες προτάσεις leech και αγαπημένο θέμα.

    Το The Great War νομίζω είναι και το δικό μου αγαπημένο και γενικά έχω φάει άπειρες ώρες με αυτό, το WW2 και το time ghost. Πάρα πολύ υλικό και δεν νομίζω να μπορούμε να το πούμε ημιερασιτεχνικό, ίσως μόνο λόγω budget.

    Το epic history ωραίο αλλά δεν ανεβάζει συχνά.

    Το cold war είναι ίσως το πιο ενδιαφέρον απόλα και λόγω πρωτοτυπίας αλλά κυρίως γιατί προσπαθεί να παρουσιάσει και το κοινωνικο-οικονομικο-πολιτικό πλαίσιο. Ο παρουσιαστής στην αρχή μου φαινόταν ότι δεν το έχει καθόλου αλλά πλέον μου αρέσει. Τσέκαρε το μητρικό κανάλι kings and generals που ασχολείται κυρίως με στρατιωτική ιστορία με πολλές στρατηγικές/τακτικές λεπτομέρειες αλλά όχι μόνο.

    Τον Mark Felton δεν τον ήξερα, θα τον τσεκάρω.

    Υπάρχει πολύ υλικό με animated βιντεάκια που στα παρουσιάζουν ευχάριστα και συνοπτικά. Αγαπημένο στην κατηγορία μάλλον το extra history του extra credits. Βλέπεις κανένα παρόμοιο;
    Έχεις να προτείνεις κάτι για την περίοδο πριν τον πρώτο παγκόσμιο, ας πούμε από τον γαλλο-πρωσικό πόλεμο και μετά;

  3. #3
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Στη φάση με τα ανιμέητεντ βιντεάκια είναι απίθανο να βρεις αναλυτικές πληροφορίες, ενώ παίζει δυστυχώς αρκετός ερασιτεχνισμός και σαβούρα, παρόλα αυτά, έχω τσεκάρει κι έχω άποψη για τα παρακάτω:

    Ο The Armchair Historian είναι πιτσιρικάς, αμερικανάκι, τα ανιμέσονς του είναι πολύ μέτρια αλλά κάνει την προσπάθεια να παρουσιάσει πτυχές που δε θα βρεις σε πολλά άλλα κανάλια.




    Το History Matters είναι τελείως love/hate, εγώ το αποφεύγω, ο σπίκερ μιλάει πιο γρήγορα κι από ρίμες των txc, τα ανιμέησονς είναι πραγματικά κάκιστα, αλλά εσε μερικά ζητήματα παίζει να είναι το μοναδικό documentary που θα βρεις σε όλο το yt. Άμα το παλέψεις.


    Σε αυτή τη φάση αυτό που γενικά ψιλο-εμπιστεύομαι είναι το Knowledgia με ευρεία γκάμα θεμάτων


    Ενώ μάλλον το κορυφαίο σε όλο το yt σε αυτή τη φάση είναι το the Infographics show όπου καταπιάνεται σχεδόν με οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς

Similar Threads

  1. [Documentary] Mold [Плесень] (2008)
    By Roswell47 in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 4
    Last Post: 15-06-2009, 19:22
  2. grass..a marijuana documentary..
    By zeroq_218 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 22
    Last Post: 28-05-2008, 13:25
  3. the Game - The Documentary
    By soulless9 in forum Albums
    Replies: 3
    Last Post: 02-06-2005, 18:31
  4. [Documentary] The Fog of War: Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara (2003)
    By eyeamflesch in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 14
    Last Post: 29-05-2005, 14:39
  5. Metallica - A visual documentary
    By theplasma in forum Music Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 03-07-2004, 20:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •