Page 27 of 33 FirstFirst ... 172526272829 ... LastLast
Results 391 to 405 of 486

Thread: COVID19 - ο ιός της Κορόνας

  1. #391
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Μονο φετα γιατι ειναι της μοδας τωρα και ολοι θελουν να ειναι φετες

  2. #392
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    από fb είναι, δεν έχει νόημα να βάλω ποιανού (δεν τον γνωρίζω κιόλας), γιατί πάλι θα αναλωθούμε σε άσχετες συζητήσεις.

    Όχι ότι χρειάζεται κάποιου είδους επιβεβαίωση πλέον, αλλά και μόνο το γεγονός ότι συζητάνε άρση των περιορισμών με περισσότερα κρούσματα, από όσα είχαμε όταν τα επέβαλαν, δείχνει πόση σχέση με επιδημιολογικά δεδομένα είχαν.

    Το lockdown είχε νόημα πέρσι τέτοια εποχή. Που δε γνωρίζαμε τίποτα για το νέο ιό, που τα συστήματα υγείας ήταν ανέτοιμα λόγω των νεοφιλελεύθερων δεκαετιών και που θέλαμε να περιορίσουμε την αρχική εξάπλωση.

    Ό,τι έγινε από εκεί και πέρα είναι ευθύνη των κυβερνήσεων. Της γελοίας ελληνικής, αλλά όχι μόνο αυτής. Η ευρωπαϊκή αποτυχία ανταγωνίζεται σε ένταση την ελληνική.

    Η Ελλάδα, λόγω της μεγάλης υπευθυνότητας που έδειξαν οι πολίτες - πάρα της περί του αντιθέτου αηδίες της λίστας Πέτσα - και του καλοκαιρινού πανδημικού time out, κέρδισε οχτώ μήνες, από το Μάρτιο μέχρι το Νοέμβριο.

    Σε αυτό το διάστημα μπορείς να ενισχύσεις το σύστημα υγείας, να προσλάβεις γιατρούς, να χτίσεις δομές, να οργανώσεις σχέδια, να σχεδιάσεις τη λειτουργία της οικονομίας και της κοινωνίας με τεστ και ιχνηλάτηση, χωρίς lockdown απεριόριστης διάρκειας, να αυξήσεις μέσα μεταφοράς, να διευκολύνεις την τηλεκπαίδευση και την τηλεργασία.

    Σε αυτό το διάστημα επίσης μπορείς να εκμεταλλευθείς το σοκ της πανδημίας και τους περιορισμούς για να περάσεις νόμους που δεν έχουν τη συναίνεση της κοινωνίας και αλλάζουν το κοινωνικό συμβόλαιο, να δείρεις και να τρομοκρατήσεις τους πολίτες, να στοχοποιήσεις κοινωνικές ομάδες, να κάνεις δουλίτσες σε κάθε τομέα, να μοιράσεις χρήμα σε φίλους και γνωστούς.

    Η ελληνική κυβέρνηση επέλεξε το δεύτερο και έχει ευθύνη ανάλογη των θανάτων, των εξαντλημένων πόρων του ΕΣΥ, των διαλυμένων επιχειρήσεων, των εξουθενωμένων ψυχών.

    Η εμβολιαστική αποτυχία είναι ευρωπαϊκή, όμως και αυτή ακουμπά στην αποτυχία του μοντέλου που μας έφερε ενώπιον της πανδημίας με διαλυμένα συστήματα υγείας και παντελή άρνηση των κυβερνήσεων να ανατρέψουν τις χρηματοδοτικές προτεραιότητες.

    Από πέρσι λέγαμε, πώς το lockdown είναι το μετρό της διαχειριστικής ανεπάρκειας. Όσο πιο ανίκανος να χειριστείς την πανδημία, τόσο πιο σκληρούς περιορισμούς βάζεις για να μην σκάσει το σύστημα υγείας.

    Όχι, δεν ήταν έτσι, ο ιός κυκλοφορεί μετά τις 21:00, κυκλοφορεί σε ανοιχτούς χώρους όπως η παραλία και άμα σε δει χωρίς SMS γίνεται έξαλλος και σε κυνηγάει μέχρι το σπίτι σου, ήταν η απάντηση, έτσι περιληπτικά.

    Το lockdown δεν είναι χαβαλές λέγαμε, έχει κόστος, οικονομικό και ψυχολογικό, εξίσου ανεπανόρθωτο. Όχι, έλεγαν, είμαστε ανεύθυνοι που θέλουμε διασκέδαση, λες και αυτό ήταν το επιχείρημα.

    Το επιχείρημα ήταν ότι το lockdown έχει κόστος και είναι μέτρο της διαχειριστικής ανεπάρκειας. Άρα έπρεπε να αυξήσουμε την ικανότητα μας να διαχειριστούμε την πανδημία. Τεστ, αραίωση στους πραγματικούς χώρους συνωστισμού, σοβαρότητα ώστε να νιώθουν οι πολίτες ότι έχουν νόημα οι θυσίες τους, ενίσχυση της χωρητικότητας του συστήματος υγείας.

    Προτιμήθηκε η γελοιοποίηση, η εργαλειοποίηση της επιστήμης και η απονομιμοποίηση της προσπάθειας. Οι θυσίες μας πήγαν στράφι στο βωμό της TUI και της πηγαίας και ενδημικής γελοιότητας και κουτοπονηριάς της παράταξης που κυβερνά.

    Πλέον υπάρχει περισσότερη γνώση για τον ιό και την αντιμετώπισή του και περισσότερη συνειδητοποίηση ότι ο άλλος δρόμος παίζει να κοστίζει λιγότερο από αυτόν που ακολουθούμε.

    Εξακολουθεί όμως να είναι επικίνδυνο να κάνεις πράγματα που δε βγάζουν νόημα. Όπως η άρση περιορισμών που έβαλες με λιγότερα κρούσματα.

    Ο ιός παραμένει επικίνδυνος. Και εμείς πάμε στην τύχη. Βασικά, ζούμε κατά τύχη. Θα πει κανείς τώρα "lockdown δε θέλετε, άρση δε θέλετε, τι θέλετε πια".

    Κοινή, απλή λογική. Τίποτα άλλο. Να μην διαλύουμε τις ζωές μας χωρίς αντίκρυσμα, να μην πεθαίνουμε χωρίς λόγο, να μη ζούμε τον παραλογισμό χωρίς να φταίμε.

    Χάσαμε ένα χρόνο για να ασχολούμαστε με τα παλαμάκια της Μαρέβας, τους περίπατους του Μπακογιάννη, το καθημερινό τσίρκο του Χαρδαλιά και να βλέπουμε την ακροδεξιά ατζέντα να επιβάλλεται με την ευκαιρία της πανδημίας. Πέθαναν χιλιάδες, καταστράφηκαν εκατομμύρια, ζουν σε παράλυση άλλοι τόσοι.

    Παραείναι πολλοί και παραείναι πολύ για να βλέπουμε τέτοιες γελοιότητες και να κάνουμε τους χαζούς, όπως πέρσι που ήμασταν ακόμα σε σοκ και όποιος έλεγε "ρε μπας και κάνετε ό,τι να 'ναι", έβγαινε λίγο πολύ ανεύθυνος εγκληματίας.






    Rock or Nothing

  3. #393
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Πέθαναν χιλιάδες, καταστράφηκαν εκατομμύρια, ζουν σε παράλυση άλλοι τόσοι.
    H μόνη αλήθεια, κατά τα άλλα μπαρούφες, με την ουσιαστική πρότασή του να είναι -->"Κοινή, απλή λογική. Τίποτα άλλο. "

  4. #394
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ανέλυσε καμιά πρόταση με την οποία διαφωνείς και γιατί όμως...
    Rock or Nothing

  5. #395
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Πρέπει να βρω χρόνο, πιθανότατα αύριο από τη δουλειά.

  6. #396
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Θα τα γράφω στα κενά διαστήματα όταν δεν έχω δουλειά, ελπίζω να βγάζουν νόημα.

    Κατ' αρχήν δεν είναι δυνατόν όλοι να το παίζουν ειδήμονες και να κάνουν καφενειακές συζητήσεις σε σχέση με το πώς θα αντιμετωπιστεί μία πανδημία. Αν ο κάθε ένας από εμάς ξέρει πώς αντιμετωπίζεται μία παγκόσμια πανδημία να βγει να μας το πει να του δώσουμε και το Νόμπελ ιατρικής. Δε μπορώ εγώ να κάνω τον έξυπνο και να νομίζω οτι δίνω λύσεις σε τομέα που είμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ. Υπάρχουν οι ειδικοί.
    Θα μου πεις εσύ τώρα, πρέπει να υπακούμε τυφλά σε ιατρό ή επιστήμονα; Όχι βέβαια, διότι το οτι είναι επιστήμονας δεν εξυπακούεται οτι είναι καλός επιστήμονας ή καλός άνθρωπος. Υπάρχει το προσωπικό όφελος κτλ κτλ, καταλαβαίνετε.
    Όταν όμως όλος ο κόσμος, πραγματικά όλος ο κόσμος έχει αποφασίσει το λοκ ντάουν ως το ύστατο και πιο αποτελεσματικό μέτρο δια την αντιμετώπιση της εξάπλωσης του ιού, δε μπορεί ο κάθε Λασπόνερος να λέει οτι η αντιμετώπιση είναι λάθος διότι εγώ ξέρω καλύτερα.

    Φυσικά έπρεπε να ενισχυθεί το σύστημα υγείας με νοσοκομεία και ιατρούς όπως θα έπρεπε να γίνει εδώ και χρόνια όχι μόνο για την αντιμετώπιση του ιού, αλλά να λέμε οτι πρέπει να έχουμε 10,000 ΜΕθ είναι γελοίο, αφού και αυτές αν είμασταν απρόσεκτοι θα γέμιζαν.

    Για την εμβολιαστική αποτυχία.... δε μας λέει τίποτα το παλληκάρι, απλά ήθελε να πει κάτι. Τί δε του άρεσε; που βρέθηκε το εμβόλιο σε 8 μήνες; Που το βρήκαν ταυτόχρονα και οι 3-4 εταιρείες τον Δεκέμβριο; Μήπως ξέρει οτι "δεν πιάνουν" τα εμβόλια; Που το Ισραήλ έχει εμβολιάσει πάνω από τον μισό πληθυσμό αλλά τα κρούσματα ανεβαίνουν γαμιώντας; Να γίνουμε αρνητές του εμβολίου; Μήπως θα μας πούνε ψεκασμένους;; Τί;

    Το λοκ ντάουν είναι μέτρο διαχειριστικής ανεπάρκειας μας λέει. Και πώς γίνεται η διαχείριση ενός ιού με μεγάλη μεταδοτικότητα; ΜΕΘ; Ας κολλήσουμε δηλαδή, θα μας έχουν μονόκλινο στον Άγιο Λουκά;
    Αραίωση στους πραγματικούς χώρους συνωστισμού μας λέει, τους φανταστικούς ξέχασε. Μήπως είδατε τις ουρές έξω από τα Ζάρα; Ε να ανοίξουμε και τα γήπεδα και να πούμε τους κάφρους να κρατάνε αποστάσεις, γίνεται, γιατί όχι;

    Για TUI κτλ όπως είδατε και από τον Οκτώβριο μέχρι τώρα, το πρόβλημα δεν ήταν ο τουρισμός.

    Δε βγάζει νόημα η άρση των περιορισμών με περισσότερα κρούσματα, καλά ρε φίλε, εσύ δεν έλεγες για το κακό λοκ ντάουν πιο πριν;

    Προτείνει βέβαια κοινή λογική, ευχαριστούμε για τη λύση, θα αξιολογηθεί και θα κριθεί από τα αρμόδια όργανα.

    Εν τέλει να μας πει κάποιος αν αυτό που αντιμετωπίζουμε είναι σοβαρό ή όχι, διότι όταν ο κόσμος είναι στα γούστα και γίνονται 200 πορείες τότε μάλλον κάποιος δεν έχει πάρει την κατάσταση στα σοβαρά. Ντάξει τώρα είπα για πορείες σας πείραξε, να μην κάνεις μια πορεία για τον πολιτικό κρατούμενο Κουφοντίνα;
    Τελικά κολλάει στις πορείες; Παίρνετε στα σοβαρά την κατάσταση; Μάλλον όχι. Ναι αλλά στα λεωφορεία.....Σύμφωνοι, αλλά επειδή στα λεωφορεία γίνεται πανικός, αυτό μας δίνει το δικαίωμα να γίνονται 5 παρελάσεις την ημέρα; Αν είχαμε +5000 λεωφορεία, δε θα γινόντουσαν πορείες; Αστεία πράγματα, πορείες που τις υποκινεί η αστεία αντιπολίτευση.

    Και θα μου πείτε, ρε δεξιόφατσα όλα καλά τα έκανε η ΝΔ; Όχι βέβαια. Η διαχείριση των πόρων έπρεπε να είναι εντελώς διαφορετική. Επίσης δεν υπάρχει λογική στην απαγόρευση ψαρέματος, κυνηγιού, πεζοπορίας. Επίσης με το φτωχό μου το μυαλό δεν έπρεπε να κλείσει και η αγορά, με ρέγουλα και ανώτατο όριο μέσα στα καταστήματα νομίζω θα πήγαινε καλά. Το απότομο άνοιγμα της αγοράς πριν λίγο καιρό, έφερε τις ουρές και την πολυκοσμία, αντίθετα αποτελέσματα. Χώρια οι επιχειρήσεις που έκλεισαν και δε θα ανοίξουν πάλι. Έτσι λέω, μπορεί να κάνω και λάθος.

    Το μεγαλύτερο θέμα όμως είναι άλλο κατ' εμέ. Είναι τα κατάλοιπα που θα μας αφήσει η πανδημία στα εργασιακά κατ΄αρχήν και στην ιδιωτικότητα του καθενός. Τον επιπλέον έλεγχο που θα έχουμε για το καλό μας. Όσον αφορά το νέο εργασιακό νομοσχέδιο που το έχει αναλάβει ο Χατζηδάκης, ακραίος νεοφιλελεύθερος με παρελθόν (ΟΑ,ΔΕΗ κτλ) Το οποίο θα περιλαμβάνει υποχρεωτική τηλεεργασία, ελαστικά ωράρια κτλ κτλ. Ποια Κυριακή; Αφού μπορείς μωρέ να δουλέψεις με το τάμπλετ 2 ώρες.

    Επίσης με τη βαβούρα του κόβιντ περνάνε χωρίς πολλή φασαρία διάφορα, ιδιωτικοποίηση Δεδδηε κτλ. Να μου πεις ποιο κανάλι και ποια ιστοσελίδα να το γράψει; Χώρια την αβάντα, τελευταία έχω βαρεθεί να διαβάζω για την ανακαίνιση των αεροδρομίων που μας έκανε η καλή Φραπόρτ.

    Τέλος πάντων, είμαι και στη δουλειά, τα έγραψα λίγο άρπα κόλλα.
    Αυτά.
    Last edited by Λασπόνερα; 19-03-2021 at 12:49.

  7. #397
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    Θα τα γράφω στα κενά διαστήματα όταν δεν έχω δουλειά, ελπίζω να βγάζουν νόημα.

    Κατ' αρχήν δεν είναι δυνατόν όλοι να το παίζουν ειδήμονες και να κάνουν καφενειακές συζητήσεις σε σχέση με το πώς θα αντιμετωπιστεί μία πανδημία. Αν ο κάθε ένας από εμάς ξέρει πώς αντιμετωπίζεται μία παγκόσμια πανδημία να βγει να μας το πει να του δώσουμε και το Νόμπελ ιατρικής. Δε μπορώ εγώ να κάνω τον έξυπνο και να νομίζω οτι δίνω λύσεις σε τομέα που είμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ. Υπάρχουν οι ειδικοί.
    Θα μου πεις εσύ τώρα, πρέπει να υπακούμε τυφλά σε ιατρό ή επιστήμονα; Όχι βέβαια, διότι το οτι είναι επιστήμονας δεν εξυπακούεται οτι είναι καλός επιστήμονας ή καλός άνθρωπος. Υπάρχει το προσωπικό όφελος κτλ κτλ, καταλαβαίνεται.
    Όταν όμως όλος ο κόσμος, πραγματικά όλος ο κόσμος έχει αποφασίσει το λοκ ντάουν ως το ύστατο και πιο αποτελεσματικό μέτρο δια την αντιμετώπιση της εξάπλωσης του ιού, δε μπορεί ο κάθε Λασπόνερος να λέει οτι η αντιμετώπιση είναι λάθος διότι εγώ ξέρω καλύτερα.
    καταρχάς, κανείς δεν το παίζει ειδήμονας όταν απλά λέει τη γνώμη του. μετά απαντάς μόνος σου, αφού βλέπεις ότι οι εγχώριοι "ειδικοί" της επιτροπής - όσοι έχουν απομείνει δηλαδή - παίζουν το ρόλο του διακοσμητικού και κάποιοι ακόμη χειρότερα, εκτός του ότι ενθαρρύνουν τον κόσμο να κοινωνάει και άλλα τέτοια, επιτελούν το ρόλο του νομιμοποιητή της κάθε βλακείας που εφαρμόζεται. οι σοβαροί επιστήμονες έχουν αποχωρήσει. θα πρότεινα να δεις τους "Παρόντες" στο οποίο θα δεις τη γνώμη και πρώην μελών της επιτροπής.

    το "λοκ νταουν" έχει διαβαθμίσεις και στην τελική - αυτό είναι προσωπική γνώμη, αλλά θα περίμενα να είναι και η γνώμη κάθε δημοκρατικού όντος - καμία κατάσταση δεν μπορεί να οδηγεί σε κουρέλιασμα του συντάγματος, το οποίο προβλέπει πώς, πότε, γιατί, για πόσο και με ποια αιτιολόγηση μπορεί να απαγορευθεί η ελεύθερη μετακίνηση των ανθρώπων. προσοχή, μιλάω για πολύ συγκεκριμένα πράγματα. αν θα έπρεπε να κλείσουν διάφορες δραστηριότητες και πόσο θα έπρεπε να διαρκέσει το κλείσιμο, είναι άλλο θέμα και προφανώς στο αντικείμενο των (σωστών) επιστημόνων να το αποφασίσουν. σίγουρα όχι του σωτηράκη και της κυρίας θεούσας πάντως.

    στην τελική, 4 μήνες τώρα λοκνταου δεν έχουμε? και τι έγινε?

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post

    Φυσικά έπρεπε να ενισχυθεί το σύστημα υγείας με νοσοκομεία και ιατρούς όπως θα έπρεπε να γίνει εδώ και χρόνια όχι μόνο για την αντιμετώπιση του ιού, αλλά να λέμε οτι πρέπει να έχουμε 10,000 ΜΕθ είναι γελοίο, αφού και αυτές αν είμασταν απρόσεκτοι θα γέμιζαν.
    εδώ απλά κάνεις ένα λογικό σφάλμα και υποθέτεις ότι η ενίσχυση του συστήματος δε θα συνοδεύονταν από μέτρα. απλά όχι αυτά τα μέτρα που προφανώς δεν οδηγούν πουθενά.


    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    Για την εμβολιαστική αποτυχία.... δε μας λέει τίποτα το παλληκάρι, απλά ήθελε να πει κάτι. Τί δε του άρεσε; που βρέθηκε το εμβόλιο σε 8 μήνες; Που το βρήκαν ταυτόχρονα και οι 3-4 εταιρείες τον Δεκέμβριο; Μήπως ξέρει οτι "δεν πιάνουν" τα εμβόλια; Που το Ισραήλ έχει εμβολιάσει πάνω από τον μισό πληθυσμό αλλά τα κρούσματα ανεβαίνουν γαμιώντας; Να γίνουμε αρνητές του εμβολίου; Μήπως θα μας πούνε ψεκασμένους;; Τί;
    η αποτυχία έγκειται στο ότι όλη η ΕΕ δεν κατάφερε να εξασφαλίσει το δικαίωμα να κατασκευάζει η κάθε χώρα μόνη της τα εμβόλια, γι' αυτό και οι τραγικές καθυστερήσεις (βλέπε πατέντες κτλ). επίσης, κάποιες χώρες της ΕΕ συμπεριλαμβανομένης και της δικής μας κάνουν μικροπολιτική - ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΠΟΛΙΤΙΚΗ - αρνούμενες να προμηθευθούν το ρώσικο ή το κινέζικο εμβόλιο, για να το παίξουν καλοί στη δύση.

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post

    Το λοκ ντάουν είναι μέτρο διαχειριστικής ανεπάρκειας μας λέει. Και πώς γίνεται η διαχείριση ενός ιού με μεγάλη μεταδοτικότητα; ΜΕΘ; Ας κολλήσουμε δηλαδή, θα μας έχουν μονόκλινο στον Άγιο Λουκά;
    Αραίωση στους πραγματικούς χώρους συνωστισμού μας λέει, τους φανταστικούς ξέχασε. Μήπως είδατε τις ουρές έξω από τα Ζάρα; Ε να ανοίξουμε και τα γήπεδα και να πούμε τους κάφρους να κρατάνε αποστάσεις, γίνεται, γιατί όχι;

    Για TUI κτλ όπως είδατε και από τον Οκτώβριο μέχρι τώρα, το πρόβλημα δεν ήταν ο τουρισμός.
    η πορεία της φάσης δείχνει ότι το συντριπτικό ποσοστό της μετάδοσης ή μεταφοράς γίνεται σε εσωτερικούς συνωστισμένους χώρους. ΜΜΜ, χώροι εργασίας, σχολεία, υπεραγορές. πάρε μέτρα πρώτα για αυτά και μετά το συζητάμε.

    για τον τουρισμό διαφωνούμε, προφανώς και η ανεξέλεγκτη είσοδος στη χώρα έπαιξε ρόλο (και στις μεταλλάξεις).
    Rock or Nothing

  8. #398
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post

    Εν τέλει να μας πει κάποιος αν αυτό που αντιμετωπίζουμε είναι σοβαρό ή όχι, διότι όταν ο κόσμος είναι στα γούστα και γίνονται 200 πορείες τότε μάλλον κάποιος δεν έχει πάρει την κατάσταση στα σοβαρά. Ντάξει τώρα είπα για πορείες σας πείραξε, να μην κάνεις μια πορεία για τον πολιτικό κρατούμενο Κουφοντίνα;
    Τελικά κολλάει στις πορείες; Παίρνετε στα σοβαρά την κατάσταση; Μάλλον όχι. Ναι αλλά στα λεωφορεία.....Σύμφωνοι, αλλά επειδή στα λεωφορεία γίνεται πανικός, αυτό μας δίνει το δικαίωμα να γίνονται 5 παρελάσεις την ημέρα; Αν είχαμε +5000 λεωφορεία, δε θα γινόντουσαν πορείες; Αστεία πράγματα, πορείες που τις υποκινεί η αστεία αντιπολίτευση.
    εδώ η διαφορά είναι πολιτική, δεν μπορώ να σε κάνω να το δεις αλλιώς το θέμα. απλά θα σου πω ότι για εμένα τις πορείες τις υποκινεί η κυβέρνηση η οποία απροκάλυπτα με όχημα την πανδημία και τα μέτρα, βρήκε ευκαιρία να περάσει όποιο νομοσχέδιο της κατέβαινε στο κεφάλι, να παραβεί νόμους και να μας φθάσει σε ένα σημείο καταπάτησης δικαιωμάτων που θα πρέπει να ψάξουμε πολύ για να βρούμε αντίστοιχο στο παρελθόν. τώρα που βρήκαμε παπά να θάψουμε πέντ' έξι δηλαδή.

    άσε που κάποιες μελέτες για τις πορείες στις ΗΠΑ για το black lives matter δείχνουν πολύ μικρή μετάδοση αν τηρούνται αποστάσεις και μάσκες.

    εσύ τι προτείνεις δηλαδή? να αφήσουμε παθητικά τα πάντα να περάσουν, να τρώμε ξύλο επειδή βγήκαμε μια βόλτα στην πλατεία, τα συμβατικά μμε να παρτάρουν με το δικό μας χρήμα, την προπαγάνδα να έχει κάνει το γκέμπελς να ζηλεύει από τον τάφο του και εμείς να μείνουμε κλεισμένοι στο δουλειά - σπίτι χωρίς να βγάζουμε άχνα?
    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    Και θα μου πείτε, ρε δεξιόφατσα όλα καλά τα έκανε η ΝΔ; Όχι βέβαια. Η διαχείριση των πόρων έπρεπε να είναι εντελώς διαφορετική. Επίσης δεν υπάρχει λογική στην απαγόρευση ψαρέματος, κυνηγιού, πεζοπορίας. Επίσης με το φτωχό μου το μυαλό δεν έπρεπε να κλείσει και η αγορά, με ρέγουλα και ανώτατο όριο μέσα στα καταστήματα νομίζω θα πήγαινε καλά. Το απότομο άνοιγμα της αγοράς πριν λίγο καιρό, έφερε τις ουρές και την πολυκοσμία, αντίθετα αποτελέσματα. Χώρια οι επιχειρήσεις που έκλεισαν και δε θα ανοίξουν πάλι. Έτσι λέω, μπορεί να κάνω και λάθος.

    Το μεγαλύτερο θέμα όμως είναι άλλο κατ' εμέ. Είναι τα κατάλοιπα που θα μας αφήσει η πανδημία στα εργασιακά κατ΄αρχήν και στην ιδιωτικότητα του καθενός. Τον επιπλέον έλεγχο που θα έχουμε για το καλό μας. Όσον αφορά το νέο εργασιακό νομοσχέδιο που το έχει αναλάβει ο Χατζηδάκης, ακραίος νεοφιλελεύθερος με παρελθόν (ΟΑ,ΔΕΗ κτλ) Το οποίο θα περιλαμβάνει υποχρεωτική τηλεεργασία, ελαστικά ωράρια κτλ κτλ. Ποια Κυριακή; Αφού μπορείς μωρέ να δουλέψεις με το τάμπλετ 2 ώρες.

    Επίσης με τη βαβούρα του κόβιντ περνάνε χωρίς πολλή φασαρία διάφορα, ιδιωτικοποίηση Δεδδηε κτλ. Να μου πεις ποιο κανάλι και ποια ιστοσελίδα να το γράψει; Χώρια την αβάντα, τελευταία έχω βαρεθεί να διαβάζω για την ανακαίνιση των αεροδρομίων που μας έκανε η καλή Φραπόρτ.
    εδώ δε διαφωνώ σε κάτι.
    Rock or Nothing

  9. #399
    Senior Accountant Rush's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    going nowhere
    Posts
    1,944

    Default

    O πατέρας μου έκανε πρώτη δόση pfizer σημερα. Μεχρι τώρα δεν έχει βγαλει βράγχια...
    Those little demons ain't the reasons for the bruises on your soul you've been neglecting
    You'll never lose your mind as long as you're heart always reminds you where you left it
    And don't ever let them make you feel like saying what you want is unbecoming
    If you were supposed to watch you're mouth all the time I doubt your eyes would be above it

  10. #400
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Το μεγαλύτερο ζήτημα για μένα, είναι ότι έτσι όπως κινείται η επιστημονική κοινότητα, στο τέλος κανείς δεν θα πιστεύει γιατρούς για το παραμικρό. Οι ίδιοι επέτρεψαν στις κυβερνήσεις να τους μετατρέψουν σε υποχείριά τους και να υποτιμήσουν, εν τέλει, την ίδια την επιστήμη. Για τα υπόλοιπα, οι θέσεις του Raven Lord είναι πολύ κοντά στις δικές μου. Θα συμπλήρωνα μόνο, τον παράγοντα της προσωπικής ευθύνης, μιας έννοιας που έχει εκπορνευτεί στα στόματα όλων τους αλλά κυρίως των κυβερνώντων, που παρουσιάζονται να (νομίζουν πως) είναι στο απυρόβλητο και να κουνάνε το δάχτυλο στα μούτρα μας, για πράγματα που οι ίδιοι έχουν τσαλακώσει και καταπατήσει πλειστάκις.
    Last edited by OniBocho; 20-03-2021 at 10:15.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  11. #401
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Το μονο λαθος,ειναι οτι απο την αρχη η ολη κατασταση δεν διαχειριστικε σωστα.
    Αμα αυτοι ηταν τσομπανιδες,ολα τα ζωα θα τα ειχαν ψοφισει σε χρονο ρεκορ..

  12. #402
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Boskizo gidia View Post
    Το μονο λαθος,ειναι οτι απο την αρχη η ολη κατασταση δεν διαχειριστικε σωστα.
    Αμα αυτοι ηταν τσομπανιδες,ολα τα ζωα θα τα ειχαν ψοφισει σε χρονο ρεκορ..
    ενώ τώρα τα ζώα θα τους ξαναψηφήσουν.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  13. #403
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Τα ζωα ειναι ζωα,δεν εχουν λογικη

  14. #404
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Λεει ηρθαν οι πρωτοι τουριστες στην κρητη σημερα.
    Αυτοι για να βγουν απο εκει που θα κοιμουντε θα στελνουν sms,αδεια μετακηνησης κατι τελοσπαντων οπως ο καθε σαν και μενα σε αυτην την χορα η ειναι μαγκες και ολα free και θα καθοντε και μεχρι τις 5 το πρωι στα παρκα να φασωνωντε;

  15. #405
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    είναι μάγκες
    Rock or Nothing

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •