Page 2 of 33 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 486

Thread: COVID19 - ο ιός της Κορόνας

  1. #16
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post

    Η πολιτική και ιδεολογική σκοπιμότητα γίνεται σαφής ήδη από το πλήθος και τη συστηματικότητα των fake ρεπορτάζ για τα πλήθη που φεύγουν για την επαρχία.
    Εντωμεταξυ οποιος Ελληνας γνωριζω και ειχε την δυνατοτητα να φυγει επαρχια, το εκανε. Δεν υπαρχει καλυτερο fake ρεπορταζ απο ενα fake ρεπορταζ για fake ρεπορταζ.


    Στα παπαρια μας ο Τσιοδρας, ας παει να κανει καμια προσευχη και καμια μετανοια καλυτερα. Γεμισαν οι πλατειες και οι παραλιες εντωμεταξυ με το που εσκαγε λιγος ηλιος σε καθημερινη βαση και το αρνειται ο τυπος για να κανει επιχειρημα.

    θα καθόμουν να απαντήσω σε όλα ένα προς ένα, αλλά ακόμη και εν μέσω αποκλεισμού έχω χιλιάδες καλύτερα πράγματα να κάνω από το να αντιμετωπίζω ειρωνικά υφάκια και τόνους ανωτερίλας. αυτό όμως μου έβγαλε το μάτι.
    πού σκατά το ξέρεις? ζεις εδώ μήπως? ήσουν κάθε μέρα στο πάρκο, στην παραλία, στο βουνό? γιατί εγώ ήμουν. κάθε μέρα. ξέρω πόσος ακριβώς κόσμος κυκλοφορούσε και πόσος έφυγε στην επαρχία.
    φάε εσύ ότι διαβάζεις ον-λαιν και πίστευε ότι σε συμφέρει για να στηρίζεις τη μόνη τακτική που νομίζει ότι θα έχει αποτέλεσμα και παρέβλεψε τι πραγματικά θα είχε αποτέλεσμα, δηλαδή η ενίσχυση του συστήματος υγείας.
    Πρωτον, δεν ειρωνευτηκα εσενα πουθενα αλλα τον τυπο που εγραψε το κειμενο που παρεθεσες ως καποια πηγη εγκυρης αποψαρας, ενω στην πραγματικοτητα ειναι ολο ενα μανιφεστο τυπου "μας καταπιεζουν" χωρις σοβαρη βαση ομως.

    Δευτερον, φυσικα και εχω τονο ανωτεριλας. Γιατι εγω βαζω τον κωλο μου κατω και κανω οτι χρειαστει ως πολιτης που με ενδιαφερει περισσοτερο η υγεια των γυρω μου, απο το να παω την βολτα μου. Και ελπιζω να ερθει κι απο δω η καραντινα οσο πιο συντομα γινεται, για να μην θρηνησουμε εκατομμυρια νεκρους παγκοσμιως.

    Οσον αφορα την ουσια, μπορει να σου ερθει ως μεγαλο σοκ αλλα υπαρχει τουλαχιστον μια εικοσαδα ανθρωπων που διαμενουν Ελλαδα, και με τους οποιους εχω μια πολυ πιο συχνη και ουσιαστικη κουβεντα για το θεμα του Covid19 και των απαγορευσεων στην Ελλαδα. Δεν ξερω τι κοσμο εχει εκει που κανεις ΕΣΥ jogging και αθληση και βολτες στο βουνο, αλλα ξερω πως παρα τις αλλεπαλληλες ανακοινωσεις και τα μηνυματα στα κινητα, και την εκκληση οσων εχουν μυαλο για απομονωση, ο μεσος Ελληνας γεμιζει τις πλατειες και τις παραλιες.

    Ειναι πολυ αργα για ενισχυση συστηματος υγειας. Δε θα εμφανιστουν μοναδες ΜΕΘ απο το πουθενα, ουτε θα γινουν οι απαραιτητες κινησεις ωστε να περιοριστει ο ιος πλεον με το μετρο το οποιο προτεινεις, και το οποιο ειναι να μπορεσει το συστημα υγειας να δεχθει και να υποστηριξει τους χιλιαδες αρρωστους που θα εμφανιστουν τις επομενες μερες στην Ελλαδα ειτε μας αρεσει ειτε οχι. Κοινως, ειναι απλως πολυ αργα για κατι τετοιο, και δεν εχουμε και τις υποδομες στην Ελλαδα για κατι τετοιο.

    Εξηγησε μου γιατι με συμφερει να τα λεω αυτα παντως, για να γελασουμε λιγακι. Αλλος ειναι στην κουβεντα αυτος που βαζει το προσωπικο του οφελος μπροστα και χτιζει λογικη γυρω απο αυτο. Μακαρι κι εγω να μπορουσα να ειμαι εξω ολη μερα και να αραζω στην ανοιξη με τον ηλιο και τα λουλουδια και το μικρο μου πονυ. Αλλα δεν γινεται.
    Last edited by FANTASMA; 22-03-2020 at 22:52.
    The rest is just

  2. #17
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    δεν άκουσα ούτε μία εξήγηση για το πώς μπορεί να κολλήσει κάποιος από κάποιον συνάνθρωπό του άμα βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο τηρώντας την απαραίτητη απόσταση και όλους τους κανόνες καθαριότητας. αλλά τεσπα, ψιλά γράμματα αυτά.
    σε 2-3 μήνες που θα τα ξαναπούμε για το θέμα και η ζημιά παγκοσμίως ίσως είναι ανεπανόρθωτη κοινωνικά και οικονομικά (κ μιλάω για τον απλό λαό, οι πολυεθνικές ούτε που θα καταλάβουν διαφορά. π.χ. εδώ οι μεγαλοκατασκευαστικές συνεχίζουν να δουλεύουν κανονικότατα), θα φταίει πάλι ο μέσος πολίτης, οπότε όλα καλά.
    Rock or Nothing

  3. #18
    Senior Member wurst's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    434

    Default

    χούντα στο φόρουμ είναι οκ, αλλά απαγόρευση αχρείαστων μετακινήσεων για να μην πεθάνει κόσμος = ΤΡΙΓΚΕΡ

  4. #19
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    δεν άκουσα ούτε μία εξήγηση για το πώς μπορεί να κολλήσει κάποιος από κάποιον συνάνθρωπό του άμα βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο τηρώντας την απαραίτητη απόσταση και όλους τους κανόνες καθαριότητας. αλλά τεσπα, ψιλά γράμματα αυτά.
    σε 2-3 μήνες που θα τα ξαναπούμε για το θέμα και η ζημιά παγκοσμίως ίσως είναι ανεπανόρθωτη κοινωνικά και οικονομικά (κ μιλάω για τον απλό λαό, οι πολυεθνικές ούτε που θα καταλάβουν διαφορά. π.χ. εδώ οι μεγαλοκατασκευαστικές συνεχίζουν να δουλεύουν κανονικότατα), θα φταίει πάλι ο μέσος πολίτης, οπότε όλα καλά.
    Δε νομίζω πως κάποιος διαφωνεί πως αν τηρηθούν αποστάσεις και κανόνες υγιεινής ο ιός δε θα διαδοθεί στο βαθμό που όλοι φοβόμαστε. Οι περισσότεροι απλώς εκφράζουν δυσπιστία πως κάτι τέτοιο είναι εφικτό όταν υπάρχει κόσμος (έστω λίγος) που φαίνεται να αγνοεί αυτά τα βασικά πράγματα.

  5. #20
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    δεν είναι πολύ φτηνό να προκαλείς να σου σβήσει τα ποστ το άτομο που μπορεί;

    αν υπάρχει άλλος moderator του thread ας παρέμβει με διαγραφή των προσωπικών επιθέσεων ως offtopic και μεταφορά στο Junk Thread αν έχουμε.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  6. #21
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    δεν άκουσα ούτε μία εξήγηση για το πώς μπορεί να κολλήσει κάποιος από κάποιον συνάνθρωπό του άμα βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο τηρώντας την απαραίτητη απόσταση και όλους τους κανόνες καθαριότητας. αλλά τεσπα, ψιλά γράμματα αυτά.
    σε 2-3 μήνες που θα τα ξαναπούμε για το θέμα και η ζημιά παγκοσμίως ίσως είναι ανεπανόρθωτη κοινωνικά και οικονομικά (κ μιλάω για τον απλό λαό, οι πολυεθνικές ούτε που θα καταλάβουν διαφορά. π.χ. εδώ οι μεγαλοκατασκευαστικές συνεχίζουν να δουλεύουν κανονικότατα), θα φταίει πάλι ο μέσος πολίτης, οπότε όλα καλά.
    Δε νομίζω πως κάποιος διαφωνεί πως αν τηρηθούν αποστάσεις και κανόνες υγιεινής ο ιός δε θα διαδοθεί στο βαθμό που όλοι φοβόμαστε. Οι περισσότεροι απλώς εκφράζουν δυσπιστία πως κάτι τέτοιο είναι εφικτό όταν υπάρχει κόσμος (έστω λίγος) που φαίνεται να αγνοεί αυτά τα βασικά πράγματα.
    Τι λιγος εντωμεταξυ.

    300 ποστς για να καταλαβει ο Ρεηβεν Λορντ οτι ακομα κι αν αυτος κανει το σωστο και δεν ερχεται σε επαφη με κανεναν, ο κοσμος στην πλειοψηφια του ειναι ηλιθιος.
    Κατι που ο ιδιος εχει επαναλαβει περιπου 30000000 φορες στο φορουμ και στο τσατ.
    The rest is just

  7. #22
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    είμαι εγκάθετος για να πεθάνουν όσο το δυνατόν περισσότεροι άνθρωποι. είναι σχέδιο.
    Rock or Nothing

  8. #23
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  9. #24

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Η πιθανή καθολική απαγόρευση της κυκλοφορίας θα είναι μια καταστροφική για τον πληθυσμό κίνηση που θα γίνει, αν γίνει, από την κυβέρνηση αμιγώς για ιδεολογικούς και πολιτικούς λόγους και όχι για τον έλεγχο της πανδημίας.
    Διαφωνώ με το δεύτερο σκέλος της πρότασης όσον αφορά τον έλεγχο της πανδημίας.

    Όχι, βέβαια, γιατί δεν πιστεύω πως η σημερινή απαγόρευση - εν μέσω εξάπλωσης του coronavirus - δε θα μπορεί να βρει εύκολα εφαρμογή και σε μελλοντικές καταστάσεις «έκτακτης ανάγκης» (π.χ. η Γαλλία μετά το μακελειό στο Bataclan εισήλθε σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, η οποία και διήρκησε 2 χρόνια) ειδικά με δεδομένη και εγγεγραμμένη πλέον την εμπειρία του φόβου και του εξαναγκασμένου περιορισμού ως "μέσα αντιμετώπισης" σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο.

    Αλλά γιατί η κυβέρνηση αυτή τη στιγμή παίζει το τελευταίο χαρτί για να μην πάει εντελώς κατά διαόλου η κατάσταση. Γιατί μέχρι τώρα είχαμε σπασμωδικά μέτρα χωρίς κανέναν απολύτως κεντρικό σχεδιασμό, με εξέχον παράδειγμα την απογοητευτική αλληλουχία κλεισίματος πανεπιστήμιων, καφέ και εκκλησιών με εγκληματικά χαμένο χρόνο μεταξύ αυτών, ενώ όσον αφορά τις μετακινήσεις σε πόλεις, χωριά και νησιά δεν εφαρμόστηκε κανένας περιορισμός έως προχθές, που εν πολλοίς μεταφέρθηκε ο ιός στην επαρχία. Και τώρα, προφανώς γιατί η επιδημία και οι θάνατοι δεν είναι μπίλια στη ρουλέτα για να ρθει κόκκινο ή μαύρο, αλλά υπακούει σε διάφορα στάδια (ακόμα και τα καλύτερα μέτρα να έχουν ληφθεί), τρέχουν μπας και σωθεί κάτι και δεν γίνουμε Ισπανία ή χειρότερα Ιταλία.

    Τώρα το πώς φτάσαμε εδώ και με μία σχετικά πειθαρχημένη μεγάλη μερίδα του κόσμου τα μέτρα αντί να παρουσιάζουν μια κλιμάκωση οδηγούμαστε σε απαγόρευση κυκλοφορίας, οι λόγοι είναι κάτι παραπάνω από γνωστοί: Διάλυση της δημόσιας υγείας, προώθηση ιδιωτικών συμφερόντων στο χώρου της περίθαλψης και του φαρμάκου, περικοπές σε ιατρικοφαρμακευτικό εξοπλισμό, απολύσεις και εξώθηση σε παραιτήσεις ιατρών, νοσηλευτών και ιατρικού προσωπικού. Στο σήμερα: έλλειψη σε ιατρικό εξοπλισμό και tests. Sorry, αλλά έτσι δεν είσαι κράτος, μπουρδέλο είσαι που απλά τρέχει να μεταθέσει την πολιτική ευθύνη στον κόσμο. Και εδώ θα είμαστε να τα δούμε, πώς ωραιότατα θα στηθεί στα ΜΜΕ ένα σκηνικό ηρωοποίησης των κυβερνόντων σε περίπτωση που παν καλά και πώς θα μιλάνε για «ανώριμη κοινωνία», η οποία δεν υπάκουσε στον πεφωτισμένο ηγέτη, αν όλα παν κατά διαόλου. Αλλα ό,τι και να γίνει, όσοι κι αν χαθούν ή δε χαθούν, όπως έγραψε και ο Ανδρουλιδάκης: «Με τα καθάρματα που το δημιούργησαν αυτό, που έκλεισαν νοσοκομεία και απέλυσαν γιατρούς και νοσηλευτές θα λογαριαστούμε. Όχι τώρα, αλλά θα λογαριαστούμε.» *.

    *ολόκληρο του κείμενο του Ανδρουλιδάκη:

    Quote Originally Posted by Γιάννης Ανδρουλιδάκης
    Η γενική απαγόρευση κυκλοφορίας είναι ένα μέτρο ακραίου αυταρχισμού και ακραίας ανελευθερίας. Η προσφυγή σε αυτό είναι δείγμα μιας οριακής κατάστασης η οποία με τη σειρά της παράγει οριακές καταστάσεις. Σε αυτή τη φάση πρέπει να γίνει δεκτό, όχι επειδή το λέει το Κράτος, επειδή θα βοηθήσει τους συνανθρώπους μας και εμάς τους ίδιους να ζήσουμε. Ως εδώ καλά.

    Όμως προσοχή: Η αιτία αυτής της οριακής κατάστασης δεν είναι καθόλου η «απειθαρχία του κόσμου», όπως ευρύτατα επιχειρείται να παρουσιαστεί εδώ και κάποιες μέρες. Ο κόσμος σε γενικές γραμμές αυτοπροστατεύεται και προστατεύει τους γύρω του, όσο είναι δυνατόν, με εξαιρέσεις κυρίως κάτι χουντόπληκτους και κάτι παππάδες.

    Η αιτία αυτής της οριακής κατάστασης είναι η διάλυση της δημόσιας υγείας, ο προσανατολισμός της φαρμακευτικής έρευνας στο ιδιωτικό κεφάλαιο και η πολιτική του κοινωνικού δαρβινισμού που ακολουθούν εδώ και δεκαετίες οι φιλελεύθεροι και το Κεφάλαιο. Αυτοί, όχι εμείς.

    Με τα καθάρματα που το δημιούργησαν αυτό, που έκλεισαν νοσοκομεία και απέλυσαν γιατρούς και νοσηλευτές θα λογαριαστούμε. Όχι τώρα, αλλά θα λογαριαστούμε.

    Θα μείνουμε μέσα. Όσο χρειαστεί. Για να νικήσει η ζωή. Αλλά το νου σας στη στιγμή που θα βγούμε έξω.

    Θα φροντίσουμε για τη ζωή, για να μπορεί αυτή να γεννήσει τα υπόλοιπα.

    link
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Η αποφαση (μπορεί κάλλιστα να) είναι ιδεολογικοπολιτική και αναγκαία ταυτόχρονα. Όπως είναι ιδεολογικοπολιτική και αναγκαία η κάψα μερικών με τη μη ενίσχυση του συστήματος υγείας. Ένα κατά πολύ ενισχυμένο σύστημα υγείας δεν θα βοηθούσε ιδιαίτερα την Ελλάδα αν π.χ. γινόταν εδώ αυτό που γίνεται στην Ιταλία. Είναι εξαιρετικά γερασμένη η χώρα και οι εκατόμβες νεκρών θα υπήρχαν ακόμη κι αν υπήρχε ένα καλό δημόσιο σύστημα υγείας. Είναι αυτός λόγος για να μην έχεις καλό σύστημα υγείας ή για να μην ενισχυθεί ακόμη και τώρα; Όχι. Οπότε καλώς κράζουν αυτοί που κράζουν.

    Εκτός από γερασμένοι, οι κάτοικοι αυτής της χώρας είναι και αρκετά ηλίθιοι. Οι αρκετά ηλίθιοι είναι αρκετοί και σε αριθμό. Όποιος δεν το βλέπει αυτό μάλλον έχει το κεφάλι στο χώμα. Για να υπάρξει τεράστιος αριθμός μολύνσεων από έναν ιο που μεταδίδεται τόσο εύκολα όσο ο συγκεκριμένος, δεν χρειάζονται καν πολλοί ηλίθιοι. Αρκούν και οι λίγοι. Οπότε, το ζήτημα είναι να προλάβεις τη μόλυνση στην αρχή της, γιατί μετά δε σε σώζει το καλό σύστημα υγείας. Θα καταφέρει να σώσει κάποιους, ίσως αρκετούς, πράγμα σημαντικότατο, αλλά οι νεκροί θα είναι χιλιάδες ούτως ή άλλως.

    Έκανε η ελληνική κυβέρνηση αυτά που έπρεπε για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο της πλατιάς εξάπλωσης; Όχι. Κοροϊδεψε τον κόσμο; Σαφώς. Υπήρξαν 3-4 περιπτώσεις κρατών που φαίνεται να έκαναν αυτό που έπρεπε. Αυτό που φαίνεται ότι έπρεπε να γίνει ήταν η γρήγορη ενίσχυση του συστήματος υγείας (εφόσον κατηγοριοποιήσουμε ως τέτοια την εκτεταμένη και δωρεάν εξέταση για τον ιό, την μαζική παραγωγή και δωρεάν διάθεση γαντιών, μασκών κ.λπ.) και η ταυτόχρονη υιοθέτηση μέτρων περιορισμού της κίνησης. Διότι, σε αυτές τις χώρες, την εξονυχιστική ιχνηλάτηση των κρουσμάτων δεν ακολούθησε απλώς η καραντίνα των αρρώστων και των πιθανών αρρώστων, αλλά και η παρακολούθησή τους, σε διάφορες μορφές, ώστε να είναι σίγουρος ο μεγάλος αδερφός ότι ο μικρός αδερφός δεν είναι σε καραντίνα κάνοντας ηλιοθεραπεία. Ο Μητσοτάκης, λοιπόν, δεν έκανε τίποτα από αυτά. Έκανε διάφορα αλλα, λιγότερο ή περισσότερο τραγελαφικά. Ανάμεσά τους, το να διαλέξει έναν άκρως συμπαθή άνθρωπο, χριστιανό, επιστήμονα, στωικό, να μας λέει ότι η Ελλάδα πρέπει να ακολουθήσει και θα ακολουθήσει τη διεθνή επιστημονική κοινότητα και τα προστάγματά της. Ποιος δε θυμάται την προτροπή του Τέντρου Αντχάνομ, γενικού διοικητή του ΧΟΥ; "Test test test". Ο Τσιόδρας μάλλον δεν συμφωνούσε και πολύ μ' αυτό και προσπαθεί να μας πείσει ότι δεν είναι και πολύ καλή τακτική ο εκτεταμένος έλεγχος, ενώ παράλληλα από κάθε μεριά μάς λένε ότι αν δεν αρχίσεις να έχεις βαριά συμπτώματα δεν χρειάζεται να πας να εξεταστείς! Ίσως αν υπήρχε ένα λίγο καλύτερο σύστημα υγείας, θα είχαμε λιγότερη φαρσοκωμοδία και περισσότερο τεστάρισμα. Όπως για παράδειγμα η Νότια Κορέα. Ε, δεν το είχαμε, τι να γίνει, και πού να το αποκτήσεις τώρα, ούτως ή άλλως πολλοί μαλάκες πήγαν χωρίς λόγο εκκλησίες, παραλίες, σουπερμάρκετ, νοσοκομειο, διακοπές, όλα τα καλά. Και γενικά φαντάζει λίγο σκατά η όλη φάση. Οπότε, αν υπάρχει μια περίπτωση μετά τα τόσα λάθη να αποτραπεί η ιταλοποίηση μέσω της καθολικής απαγόρευσης, που μεταξύ μας δεν τη λες και καθολική εφόσον δουλεύει ο εργάτης, ας πάει και το παλιάμπελο.

    Θα έκραζαν κούλη όσοι τον κράζουν τώρα, αν είχε κάνει κάτι παρόμοιο με την Νότια Κορέα, την Ταϊβάν ή άλλους τέτοιους χάιτεκ αυταρχικούς σχιστομάτηδες; Προφανώς. Άλλωστε, όπως είπαμε, κι αυτοί ιδεολογικοπολιτικά παίζουν, απλώς η δική τους ιδεολογικοπολιτική σκοπιά είναι εγγενώς ανθρωπιστική, σε αντίθεση με του μεγάλου αρχηγού.
    Last edited by sfinotouvlaki; 23-03-2020 at 01:19.

  11. #26
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    https://www.theguardian.com/world/20...ldwide-covid19

    Τα νούμερα στο μεγαλύτερο μπουρδέλο του πλανήτη ανεβαίνουν επικίνδυνα. Έχω -δυστυχώς- την αίσθηση ότι οι μουρικάνοι πάνε για ακόμα μία πρωτιά...
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  12. #27
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post

    Η πολιτική και ιδεολογική σκοπιμότητα γίνεται σαφής ήδη από το πλήθος και τη συστηματικότητα των fake ρεπορτάζ για τα πλήθη που φεύγουν για την επαρχία.
    Εντωμεταξυ οποιος Ελληνας γνωριζω και ειχε την δυνατοτητα να φυγει επαρχια, το εκανε. Δεν υπαρχει καλυτερο fake ρεπορταζ απο ενα fake ρεπορταζ για fake ρεπορταζ.


    Στα παπαρια μας ο Τσιοδρας, ας παει να κανει καμια προσευχη και καμια μετανοια καλυτερα. Γεμισαν οι πλατειες και οι παραλιες εντωμεταξυ με το που εσκαγε λιγος ηλιος σε καθημερινη βαση και το αρνειται ο τυπος για να κανει επιχειρημα.

    θα καθόμουν να απαντήσω σε όλα ένα προς ένα, αλλά ακόμη και εν μέσω αποκλεισμού έχω χιλιάδες καλύτερα πράγματα να κάνω από το να αντιμετωπίζω ειρωνικά υφάκια και τόνους ανωτερίλας. αυτό όμως μου έβγαλε το μάτι.
    πού σκατά το ξέρεις? ζεις εδώ μήπως? ήσουν κάθε μέρα στο πάρκο, στην παραλία, στο βουνό? γιατί εγώ ήμουν. κάθε μέρα. ξέρω πόσος ακριβώς κόσμος κυκλοφορούσε και πόσος έφυγε στην επαρχία.
    φάε εσύ ότι διαβάζεις ον-λαιν και πίστευε ότι σε συμφέρει για να στηρίζεις τη μόνη τακτική που νομίζει ότι θα έχει αποτέλεσμα και παρέβλεψε τι πραγματικά θα είχε αποτέλεσμα, δηλαδή η ενίσχυση του συστήματος υγείας.

    βέβαια όλη αυτή η παράνοια είναι win win για τις κυβερνήσεις. υποχωρεί ο ιός --> είναι τα μέτρα. δεν υποχωρεί --> φταίνε οι πολίτες. όπως με τα μνημόνια, μαζί κολλήσαμε θα λέμε. αυτά για το θέμα μέχρι να περάσει η παράνοια. ραντεβού στα γουναράδικα σε 2-3 μήνες.
    Όπως έχω δεί τα πράγματα, από όσες φορές έχω βγεί έξω, είναι πως για 1 τυπικό με τα μέτρα προφύλαξης, υπάρχουν τουλάχιστον 5 μαλάκες.
    Απο το σούπερ μάρκετ που λένε μεν κάθε 5 λεπτά οτι στο ταμείο περιμέντε 2 μετρα ο ενας από τον άλλον (εχουν βάλει και γραμμουλες κατω), αλλά ο τύπος ξεχάστηκε και ήρθε κοντά, από τους διάφορους που έρχονται στο ψιλικατζίδικο οι οποιοι πάνε να μπουν 2-2 χωρίς καν να σκεφτουν τον ανθρωπο που δουλεύει μεσα σε αυτό.
    Χθες κιολάς, γραφικός εγώ με γάντια και μάσκα, περιμένω ένα βήμα μέσα στο μπαλκόνι του ψιλικατζιδικου και με βλέπει τύπισσα, η οποία τελικά περιμένει απ έξω. Εκεί λοιπον που περιμένει απ εξω, έρχεται τυπάκος, νεότατος (25-30), αγνοει την τυπισσα που ειναι εξω, την ακουμπάει, παει να μπει μέσα, με βλέπει μέσα(τυχαία κοίταζα προς τα εκει εκεινη την ώρα) και με βλέμα απελπισίας σταματάει και πάει πίσω τελικά.
    Ακομα και 2-3 μερες πιο πριν δεν σκεφτονταν αρκετοί τι παει να πει "δεν συνωστίζομαι"(εχω αρκετά παραδείγματα ακόμα).

    Φυσικά υπάρχουν και αυτοί που σκέφτονται λίγο παραπάνω.

    Σε κάθε περίπτωση, βελτίωση της δημόσιας υγείας πρέπει να γίνει εδώ και τώρα, ακόμα και εν μέσω πανδημίας, είναι ΠΑΝΤΑ ωφέλιμο για όλους μας. Παρολαυτά η πανδημία δεν θα σταματήσει αν συνεχίσουμε τις ζωές μας κανονικά και έχουμε διπλάσιες ΜΕΘ. Διπλάσιες ΜΕΘ σημαίνει ότι διπλάσιος κόσμος μπορεί να πάρει φροντίδα που ενδεχομένως να χρειαστέι, όχι ότι διπλασιάζουμε την δυναμή μας εναντίων ενός ιού.
    Kill the wise one!

  13. #28
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920
    Rock or Nothing

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Ελεος ρε με αυτον τον κορινο.εχουν χεστει ολοι πανο τους.πανδιμια σου λεει,ενω για να χαρακτηρηστει μια ασθενια πανδιμια πρεπει να πεθανει το 12% του παγκοσμιου πληθισμου.ο καρκινος πιο πολλους εχει σκοτωσει αλλα οταν απαγορεψαν το καπνισμα ξινισατε ολοι τις μουρες σας.μεχρι χθες χροστουσαμε μνημονια και τωρα μας περισευουν 800αρικα και τα δινουμε σαν στραγαλια.στην τελικη if he dies,he dies.οι ευπαθεις ομαδες αν δε πεθανουν απο κορονο θα πεθανουν απο κατι αλλο.ολοι θα πεθανουμε καποθα μερα/νυχτα αντε τωρα παντε στα υπογεια γιατι καθεστε και πιστευετε τις υπερβολες που πουλανε

  15. #30
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    ψεκασμένος βοσκός
    Kill the wise one!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •