Page 7 of 33 FirstFirst ... 5678917 ... LastLast
Results 91 to 105 of 486

Thread: COVID19 - ο ιός της Κορόνας

  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Πεθαίνω


    And this is now officially a Greek TV thread


  2. #92
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post
    And this is now officially a conspiracy theory thread, να γινει merge με το θρεντ με τους ψεκασμενους.

    καλά με τα "επιχειρήματα" του λασπόνερου δεν μπορώ να ασχοληθώ για τους προφανείς λόγους, αλλά ρε άνθρωπε, ολόκληρο βίντεο του προέδρου του ΠΟΥ ανέβασα (και το αντίστοιχο άρθρο). κι αυτός συνομωσιολόγος?

    μάθαμε μια λέξη και την πετάμε σε ό,τι δε μας αρέσει?
    Rock or Nothing

  3. #93
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    έχουμε ένα πρόβλημα νομίζω
    ξεκινήσαμε τη συζήτηση στο άλλο θρεντ με μία κριτική πάνω στη συλλήβδην απόρριψη των πορισμάτων της επιστήμης η οποία (είτε για καλό είτε για κακό) θεωρείται μια πηγή αυθεντίας στα πεδία της ανθρώπινης δραστηριότητας που την αφορούν. κράψαμετυπογραφικό-το-αφήνω -και δικαίως imo- την αντίληψη ότι οτιδήποτε και να λέει η θεσμοθετημένη επιστήμη είναι προπαγάνδα του κυρίαρχου λόγου.

    πέραν όμως της επιστήμης, στο μυαλό των περισσότερων ανθρώπων υπάρχουν κι άλλες αυθεντίες: συγκεκριμένα για την ενημέρωση, υποτίθεται εμπιστευόμαστε τη δημοσιογραφία, ότι αυτή τάχαμδήθεν υπηρετεί τον κοινωνικό της ρόλο και δεν είμαστε Βόρεια Κορέα (ή μήπως σε κάποιο βαθμό είμαστε

    κι αυτό όχι αποκλειστικά και μόνο από αμορφωσιά ή χάσμα γενεών τύπου είμαι αμόρφωτο κούτσουρο μπάρμπας και ακούω μόνο τον Αυτιά και τον Τράγκα, αλλά γιατί ή ίδια η εκπαίδευση (όντας κι αυτή ενταγμένη στα πλαίσια μιας εξουσίας) μας μαθαίνει ότι η δημοσιογραφία είναι ο τρόπος με τον οποίο ο πολίτης ενημερώνεται.

    για ένα σκεπτόμενο άνθρωπο όμως, η επιστήμη δεν είναι αυθεντία με την έννοια του πώς είναι ο Πάπας αυθεντία, ή πώς θεωρούνταν στη Μεσαιωνική σκέψη ο Αριστοτέλης αυθεντία. συγκεκριμένα για την επιστήμη, η αυθεντία της έρχεται με 1002 αστερίκους, ο ποιο βασικός από τους οποίους της είναι ότι δεν έχει καμία σημασία το κύρος αυτού που κάνει τον ισχυρισμό, αλλά ο ισχυρισμός

    στο συγκεκριμένο παράδειγμα φαλκίδευσης της πραγματικότητας μέσω οπτικών τρικ, δε θα πρέπει να μας εκπλήσσει, δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει στην ελλάδα ή και στον κόσμο: εντάσσεται σε μία πρακτική ιδιαιτέρως διαδεδομένη σε όλες τις χώρες. νομίζω δε χρειάζονται παραδείγματα πολλά, αλλά προεκλογικές συγκεντρώσεις και προεδρικές ομιλίες είναι κατά κύριο αυτά που έρχονται πρόχειρα στο μυαλό

    είναι προφανές σε ένα εκπαιδευμένο μάτι ότι το πλάνο είναι τραβηγμένο με φακό πολύ μεγάλης εστιακής απόστασης; ομολογώ ότι δεν το παρατήρησα μόνος μου, αλλά όταν το διάβασα, επειδή έχω κοιτάξει μέσα από τέτοιο φακό πολλές πολλές φορές ναι, είναι! είναι συγκεκριμένη και με πολύ πολύ απλή γεωμετρία τεκμηριωμένη η οπτική παραμόρφωση που ένας τέτοιος φακός επιφέρει σε μία 2διάστατη προβολή ενός 3διάστατου χώρου; επίσης είναι
    περισσότερα εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/Perspe..._(photography)
    μπορούμε να κάνουμε προσμοιώσεις σε CAD για το πώς θα έμοιαζε η πραγματική κατανομή των ανθρώπων στο δρόμο, από τη συγκεκριμένη θέση, έχοντας ως σημεία αναφοράς σημεία γνωστών διαστάσεων και αποστάσεων; φυσικά και μπορούμε, με μια τεχνική απαράλλαχτη εδώ και κυριολεκτικά χιλιάδες χρόνια.


    με την ίδια ευκολία λοιπόν που ένας επιστημονικά σκεπτόμενος άνθρωπος θα αμφισβητήσει ακόμα και το πιο βασικό και θεμελιακό θέσφατο του ως τώρα επιστημονικού λόγου αν τα επιχειρήματα είναι αρκετά πειστικά, έτσι, όταν ακούμε οποιαδήποτε "αυθεντία", θα πρέπει να έχουμε πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι αυθεντίες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

    Πολλώ δε μάλλον στην πολιτική, τη φιλοσοφία, την ηθική και τη δημοσιογραφία.

    Κι επειδή ακριβώς δεν υπάρχει κάποια συνομωσία και δεν υπάρχουν υπερπανέξυπνοι υπερπανούργοι σαυράνθρωποι που τα ελέγχουν όλα μέσω ενός τέλεια συνεννοημένου μοχθηρού σχεδίου, αλλά είναι απλά ομάδες ανθρώπων που συμπεριφέρονται απρόβλεπτα και ανορθολογικά σε έναν κόσμο που λειτουργεί με κάποια συγκεκριμένα πλαίσια εξυπηρετώντας διάσπαρτα και αντικρουόμενα συμφέροντα, ο κυρίαρχος λόγος δεν είναι ένας ενιαίος Μεγάλος Αδελφός που μιλάει με μια φωνή, αλλά ένα συνονθύλευμα από άναρθρες κραυγές βαρβάρων που πάνω κάτω λένε ό,τι τους λένε να λένε οι αποπάνω τους.

    Έτσι αναδεικνύονται αντιφάσεις, όπως να σε κοροϊδεύουν στα μούτρα, να λες ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΟΜΩΣΙΑ ΔΕ ΜΕ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ, να βγαίνει ο άνθρωπος που έχει πραγματικά εικόνα αν σε κορόιδεψαν ή όχι και να λέει ΣΕ ΚΟΡΟΪΔΕΨΑΜΕ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΡΕ ΧΑΖΟ, κι εσύ να λες ΔΕ ΜΕ ΚΟΡΟΪΔΕΥΟΥΝ, ΜΟΥ ΛΕΝ ΑΛΗΘΕΙΑ
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  4. #94
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Ρε παιδιά, ας τα βάλουμε λίγο στην άκρη όλα αυτά με τα πειραγμένα βίντεο κλπ (γιατί σας κατούρησε και ο rat_poison συν τοις άλλοις)

    Δεν είναι πασιφανές ότι χτίζουν την κατάσταση έτσι ώστε αν πάνε τα πράγματα στραβά να πουν ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ; ή είναι κι αυτό ψεκασμενιά;
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  5. #95
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    @rat 1000x
    Rock or Nothing

  6. #96
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Δεν είναι πασιφανές ότι χτίζουν την κατάσταση έτσι ώστε αν πάνε τα πράγματα στραβά να πουν ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ; ή είναι κι αυτό ψεκασμενιά;
    Άρα δεν πάνε στραβά για την ώρα κομπλε.

    Βασικά αν κυβερνούσαν οι ζαίοι τώρα όποιος αντιδρούσε θα ήταν ακροδεξιός ψεκασμένος και οι δεξιοί θα κράζανε τα μέτρα, τα ίδια σκατά από την ανάποδη γάμησε τα.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  7. #97
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    επίσης αν το πουλί μου είχε νύχι θα ήτανε δάχτυλο
    ένα στάδιο πριν το ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΡΦΙΝ ΔΕ ΛΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  8. #98
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    EDIT

    Λοιπόν καταρχήν δεν πειράζει να διαφωνούμε ό,τι πιο λογικό. Είμαι σε μια χώρα με ίδιο πληθυσμό με την ελλάδα που επιτρέπεται η βόλτα ο καφές το εστιατόριο τα πάντα εκτός από συγκεντρώσεις δεκάδων. Ε και η φάση είναι πολύ παραπάνω νεκροί από Ελλάδα, 300 μέχρι αυτή τη στιγμή, εξαπλάσιοι. Αρκετά πιο αραιοκατοικημένη. Και δεν είναι ότι ήρθε ο ιός πολύ νωρίτερα είναι χαλαροί οι άνθρωποι με το θέμα καλώς ή κακώς. Η τακτική για τα κρουσματα είναι παρόμοια με την ελλάδα, αν έχεις συμπτώματα κάτσε σπίτι αν χειροτερεύουν αλλάζει το πράγμα. Τεστ έτσι στην ψύχρα δεν παίζουν από το δημόσιο.

    Το πόιντ μου είναι ότι δεν βλέπω εξουσιαστικό σχέδιο στα μέτρα (στην Ελλάδα ας πούμε) παρά αποφυγή του πολιτικού κόστους το οποίο είναι άνθρωποι να πεθαίνουν σπίτι τους μόνοι ή με τα παιδιά τους χωρίς πρόσβαση σε τίποτα. Αυτό θα γράψει άσχημα. Ρημάζει η καραντίνα την οικονομία; Προφανώς. Αλλά το άλλο κόστος κρίνει ο κούλης κλπ πως είναι χειρότερο. Μπορεί να πιστεύει οτι το οικονομικό κόστος είναι διαχειρίσιμο. Μπορεί να είναι λάθος τα μέτρα; Μπορεί ναι. Αλλά δεν βλέπω σχέδιο εκ των προτέρων ή συνωμοσία ή οτιδήποτε όπως θες πες το.

    Δηλαδή το σχέδιο της εξουσίας ποιο είναι; το κορωνομνημόνιο που έρχεται; ώστε τι; Να χασει τις εκλογές; Τίποτα, θα κράτησει τον κόσμο μέσα, θα βαρέσει κανόνι και μετά θα πάει στη ΕΕ να ζητάει ευρωομόλογα. Δηλαδή 2 μέτωπα και μπουρδέλο γενικό. Ή μήπως θα αφήσει την απαγόρευση κυκλοφορίας για πάντα; Μετά θα καταργήσει και τις εκλογές που θα τις χάνει σίγουρα;

    Λέει το επιχείρημα: Αν γίνει η στραβή θα το ρίξει στο λαό. Οκ ναι σωστό, αυτό θα κάνει π.χ. μνημόνια pigs κλπ. Άλλα δεν είναι ότι κάνει και κάτι για να γίνει η στραβή, θα έλεγα το αντίθετο. Θα τον βγάλει τον ιό με άμυνα και μετά μνημόνια και τέτοια θα χουμε πάλι ESM δάνεια και γάμησε τα. Μήπως χάνω κάτι εξήγησε.
    Last edited by asimoulis; 03-04-2020 at 04:02.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Καλα,δλδ τωρα νιαζοντε για τον κοσμο που μεχρι τωρα του κοψαν συνταξεις και μισθους και τον ειχαν χεσμενο πως ζει και πως πεθαινει;
    Μηπως θα αρχησει να φωναζει ο κουλης "αγαπη μονο"
    Μας εχουν σκισει κανονικα 10 χρονια και τωρα τους νοιαζει μην πεθανουμε;
    Αμα μασεις τα 800αρικα που μοιραζει και τα 11.000.000€ για την καμπανια "μενω σπιτι" ποσοι κανουν αυτο το τεστ;
    Και στην τελικη απο το να τρωω αυτο το σκατο με το κλεισιμο των παντων,καλυτερα να το πλερωσω απο την τσεπα μου να το κανω και να μπορω να συνεχισω να ζω με τους νορμαλ ρυθμους

  10. #100
    Senior Member Lazyass's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    782

    Default

    part 1


    part2

  11. #101
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Καλα τι λετε, εγω σημερα πηγα για σουπερ και για παστες χωρις εσεμες και εσεις τσακωνεστε για θεωριες συνομωσιας; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως η φαση δεν γινεται καθαρα και μονο για την υγεια μας. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως διαφοροι προσπαθουν να εκμεταλευτουν τη κατασταση. Απλα η κατασταση εχει ξεφυγει λιγο περισσοτερο απο τον ελεγχο, απο οτι συνηθως, οποτε οι προσπαθειες εκμεταλευσης της κανουν μπαμ.

    Ειναι αστειο να μιλαμε για ψεκασμενους μαγκες. Η φαση βρωμαει. ΤΕΛΟΣ.
    Προσεχτε που βαζετε τα χερια σας, κρατατε υποτυπωδης αποστασεις, αποφευγετε το συνοστισμο και να τρωτε/κοιμαστε καλα για να ειναι το ανοσοποιητικο σας δυνατο. Αν εχετε επαφες με ατομα σε ευπαθεις ομαδες, σταματηστε τις η μειωστε τις στις απολυτως απαραιτητες. (εγω πχ δεν εχω δει τη μανα μου, που εχει χρονιες πνευμονοπαθειες, ισως και πανω απο μηνα, για αυτον τον λογο).
    Αυτα μπορειτε να κανετε (ισως και λιγα παραπανω αλλα οκ u get the point). Μη φρικαρετε. Μη πιστευετε οτι μαλακια ακουτε. Κλειστε τη τηλεοραση (επιτελους) και καντε γυμναστικη για να σκοτωνετε το χρονο σας.

    Η ΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΠΙΑ, ΕΓΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ, ΑΚΟΥΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ AJAX ΚΑΙ ΣΠΑΩ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΧΩ ΣΤΗΣΕΙ ΤΥΜΠΑΝΑ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ Η ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΕ ΦΟΒΑΤΑΙ.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  12. #102

    Default

    Quote Originally Posted by Lazyass View Post
    part 1


    part2
    Λολ αρώστησαν Σρόιτερ, Νικόλτσιου, Αλεβίζου και βάλαν την κυρία απ΄τον κάτω όροφο να πει τις ειδήσεις;
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  13. #103
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Ναι οταν παιρναν τα φακελακια δεν τους ενιαζε αν κινδινευει ο ασθενης ομως

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Spoiler
    Μεγάλη αγάπη για τον Ιωαννίδη βρε παιδί μου, μας έχουν γίνει μπαλόνια. Οπότε πάμε σε κάτι λιγότερο επιστημονικό. Trigger warning: Στο παρακάτω βίντεο, επιστήμονες μιλάνε πολιτικά.




    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    EDIT

    Λοιπόν καταρχήν δεν πειράζει να διαφωνούμε ό,τι πιο λογικό. Είμαι σε μια χώρα με ίδιο πληθυσμό με την ελλάδα που επιτρέπεται η βόλτα ο καφές το εστιατόριο τα πάντα εκτός από συγκεντρώσεις δεκάδων. Ε και η φάση είναι πολύ παραπάνω νεκροί από Ελλάδα, 300 μέχρι αυτή τη στιγμή, εξαπλάσιοι. Αρκετά πιο αραιοκατοικημένη. Και δεν είναι ότι ήρθε ο ιός πολύ νωρίτερα είναι χαλαροί οι άνθρωποι με το θέμα καλώς ή κακώς. Η τακτική για τα κρουσματα είναι παρόμοια με την ελλάδα, αν έχεις συμπτώματα κάτσε σπίτι αν χειροτερεύουν αλλάζει το πράγμα. Τεστ έτσι στην ψύχρα δεν παίζουν από το δημόσιο.

    Το πόιντ μου είναι ότι δεν βλέπω εξουσιαστικό σχέδιο στα μέτρα (στην Ελλάδα ας πούμε) παρά αποφυγή του πολιτικού κόστους το οποίο είναι άνθρωποι να πεθαίνουν σπίτι τους μόνοι ή με τα παιδιά τους χωρίς πρόσβαση σε τίποτα. Αυτό θα γράψει άσχημα. Ρημάζει η καραντίνα την οικονομία; Προφανώς. Αλλά το άλλο κόστος κρίνει ο κούλης κλπ πως είναι χειρότερο. Μπορεί να πιστεύει οτι το οικονομικό κόστος είναι διαχειρίσιμο. Μπορεί να είναι λάθος τα μέτρα; Μπορεί ναι. Αλλά δεν βλέπω σχέδιο εκ των προτέρων ή συνωμοσία ή οτιδήποτε όπως θες πες το.
    Άνθρωποι έχουν πεθάνει ήδη στο σπίτι τους, ή στο νοσοκομείο αφού πήγαν αργά όταν τα συμπτώματα είχαν χειροτερέψει. Η καραντίνα ρημάζει συγκεκριμένο τμήμα της οικονομίας. Συγκεκριμένους ανθρώπους. Τυχαίνει να είναι η μεγάλη πλειονότητα του κόσμου που, ούτως ή άλλως, και χωρίς ιό, έχει δυσκολία να αναταπεξέρθει οικονομικά. Αυτό δεν είναι ένα τυχαίο αποτέλεσμα της καραντίνας. Η καραντίνα θα μπορούσε να είναι πραγματικά καθολική, δηλαδή να μην πηγαίνει κανείς στη δουλειά του πέρα από αυτούς που όντως είναι σε νευραλγικές θέσεις, δηλαδή στις υποδομές. Θα μπορούσε να είναι λοιπόν καθολική, ώστε να είναι και πολύ μικρότερη σε διάρκεια, αλλά και πολύ πιο αποτελεσματική και ταυτόχρονα να μην υπάρχει επισφάλεια στο 80% του πληθυσμού για το αν ένα μήνα μετά θα έχει να φάει. Υποθέτω ξέρεις πώς είναι δυνατό αυτό, υπάρχουν πολλοί λαϊκιστές να το προπαγανδίσουν. Απλώς υπάρχουν ακόμη περισσότεροι να προπαγανδίσουν τις "ηρωικές προσπάθεις του λαού" και τη μεγαλοψυχεία των ευεργετών για τις γενναιόδωρες δωρεές του στον λαό που τόσο πλήττεται. Δε σου έρχεται κι εσένα να γελάσεις βρε ασιμούλη όταν τα ακούς αυτά; Ή δεν τα ακούς; Μήπως μας ψέκασαν και ακούμε πράγματα που δεν λέγονται;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •