Results 1 to 15 of 486

Thread: COVID19 - ο ιός της Κορόνας

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #8
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post

    Η πολιτική και ιδεολογική σκοπιμότητα γίνεται σαφής ήδη από το πλήθος και τη συστηματικότητα των fake ρεπορτάζ για τα πλήθη που φεύγουν για την επαρχία.
    Εντωμεταξυ οποιος Ελληνας γνωριζω και ειχε την δυνατοτητα να φυγει επαρχια, το εκανε. Δεν υπαρχει καλυτερο fake ρεπορταζ απο ενα fake ρεπορταζ για fake ρεπορταζ.


    Στα παπαρια μας ο Τσιοδρας, ας παει να κανει καμια προσευχη και καμια μετανοια καλυτερα. Γεμισαν οι πλατειες και οι παραλιες εντωμεταξυ με το που εσκαγε λιγος ηλιος σε καθημερινη βαση και το αρνειται ο τυπος για να κανει επιχειρημα.

    θα καθόμουν να απαντήσω σε όλα ένα προς ένα, αλλά ακόμη και εν μέσω αποκλεισμού έχω χιλιάδες καλύτερα πράγματα να κάνω από το να αντιμετωπίζω ειρωνικά υφάκια και τόνους ανωτερίλας. αυτό όμως μου έβγαλε το μάτι.
    πού σκατά το ξέρεις? ζεις εδώ μήπως? ήσουν κάθε μέρα στο πάρκο, στην παραλία, στο βουνό? γιατί εγώ ήμουν. κάθε μέρα. ξέρω πόσος ακριβώς κόσμος κυκλοφορούσε και πόσος έφυγε στην επαρχία.
    φάε εσύ ότι διαβάζεις ον-λαιν και πίστευε ότι σε συμφέρει για να στηρίζεις τη μόνη τακτική που νομίζει ότι θα έχει αποτέλεσμα και παρέβλεψε τι πραγματικά θα είχε αποτέλεσμα, δηλαδή η ενίσχυση του συστήματος υγείας.
    Πρωτον, δεν ειρωνευτηκα εσενα πουθενα αλλα τον τυπο που εγραψε το κειμενο που παρεθεσες ως καποια πηγη εγκυρης αποψαρας, ενω στην πραγματικοτητα ειναι ολο ενα μανιφεστο τυπου "μας καταπιεζουν" χωρις σοβαρη βαση ομως.

    Δευτερον, φυσικα και εχω τονο ανωτεριλας. Γιατι εγω βαζω τον κωλο μου κατω και κανω οτι χρειαστει ως πολιτης που με ενδιαφερει περισσοτερο η υγεια των γυρω μου, απο το να παω την βολτα μου. Και ελπιζω να ερθει κι απο δω η καραντινα οσο πιο συντομα γινεται, για να μην θρηνησουμε εκατομμυρια νεκρους παγκοσμιως.

    Οσον αφορα την ουσια, μπορει να σου ερθει ως μεγαλο σοκ αλλα υπαρχει τουλαχιστον μια εικοσαδα ανθρωπων που διαμενουν Ελλαδα, και με τους οποιους εχω μια πολυ πιο συχνη και ουσιαστικη κουβεντα για το θεμα του Covid19 και των απαγορευσεων στην Ελλαδα. Δεν ξερω τι κοσμο εχει εκει που κανεις ΕΣΥ jogging και αθληση και βολτες στο βουνο, αλλα ξερω πως παρα τις αλλεπαλληλες ανακοινωσεις και τα μηνυματα στα κινητα, και την εκκληση οσων εχουν μυαλο για απομονωση, ο μεσος Ελληνας γεμιζει τις πλατειες και τις παραλιες.

    Ειναι πολυ αργα για ενισχυση συστηματος υγειας. Δε θα εμφανιστουν μοναδες ΜΕΘ απο το πουθενα, ουτε θα γινουν οι απαραιτητες κινησεις ωστε να περιοριστει ο ιος πλεον με το μετρο το οποιο προτεινεις, και το οποιο ειναι να μπορεσει το συστημα υγειας να δεχθει και να υποστηριξει τους χιλιαδες αρρωστους που θα εμφανιστουν τις επομενες μερες στην Ελλαδα ειτε μας αρεσει ειτε οχι. Κοινως, ειναι απλως πολυ αργα για κατι τετοιο, και δεν εχουμε και τις υποδομες στην Ελλαδα για κατι τετοιο.

    Εξηγησε μου γιατι με συμφερει να τα λεω αυτα παντως, για να γελασουμε λιγακι. Αλλος ειναι στην κουβεντα αυτος που βαζει το προσωπικο του οφελος μπροστα και χτιζει λογικη γυρω απο αυτο. Μακαρι κι εγω να μπορουσα να ειμαι εξω ολη μερα και να αραζω στην ανοιξη με τον ηλιο και τα λουλουδια και το μικρο μου πονυ. Αλλα δεν γινεται.
    Last edited by FANTASMA; 22-03-2020 at 22:52.
    The rest is just

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •