Page 9 of 33 FirstFirst ... 789101119 ... LastLast
Results 121 to 135 of 486

Thread: COVID19 - ο ιός της Κορόνας

  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Το "κλείσιμο των πάντων" έχει νόημα για κάποιον που πιστεύει ότι έχουμε κάποια στοιχεία εξαιρετικής στατιστικής σημαντικότητας. Για κάποιον που πιστεύει ότι δεν υπάρχει κανένα τέτοιο στοιχείο και που επίσης θεωρεί πιθανό τα μέτρα καραντίνας να αποφέρουν περισσότερους νεκρούς από την αρρώστια καθαυτή, το να παγώσεις ολόκληρή την οικονομία (ασχέτως του ποιος θα πληρώσει τη νύφη) είναι παλαβό. Σε γενικές γραμμές, αυτός που πιστεύει ότι δεν υπάρχουν στοιχεία με στατιστική σημαντικότητα, δεν μπορεί να δικαιολογήσει και πολλά μέτρα (if any) πέρα από το μάζεμα περισσότερων στατιστικών στοιχείων, οπότε συνεχίζει όπως πριν.

    Ακόμα και πράγματα που οι υπόλοιποι παίρνουμε ως δεδομένα για τον συγκεκριμένο ιό, π.χ. ότι "ο συνωστισμός σε εσωτερικούς χώρους είναι επικίνδυνος", βασίζονται σε στατιστικά στοιχεία για το πώς μεταδίδεται, για τη σοβαρότητα των συμπτωμάτων που προκαλεί κ.α. Τα στατιστικά αυτά δεν είναι τέλεια, αλλά η πλειονότητα των μέτρων που πάρθηκαν, ειδικά αρχικά, βασίζονταν σε αυτά και σε ό,τι αυτά φαίνεται να υποστηρίζουν. Για παράδειγμα ότι η μετάδοση γίνεται μέσω σταγονιδίων και όχι μέσω αερολυμάτων ή γενικά μέσω αερομεταφοράς. Εξού και τα μέτρα των αποστάσεων και του καθαρισμού/αποφυγής επιφανειών. Επίσης στο ότι η ασθένεια είναι αρκετά επικίνδυνη ώστε να μπορεί να σκοτώσει αρκετό κόσμο που διαφορετικά δεν θα πέθαινε. Αλλιώς και να κολλήσουμε δεν θα μας ένοιαζε.

    Επίσης, μαλακιάρα χωρίς νόημα θα ήταν και το κλείσιμο των πάντων, αφήνοντας ωστόσο την κυκλοφορία παντελώς απείραχτη. Δεν είναι μόνο ο συνωστισμός σε εσωτερικούς χώρους επικίνδυνος. Είναι και ο συνωστισμός σε εξωτερικούς χώρους επικίνδυνος. Επίσης, δεν είναι μόνο ο συνωστισμός επικίνδυνος, είναι και οι μολυσμένες επιφάνειες. Τέτοιες μπορούν να αποτελούν φαινομενικά αθώα αστικά χιτς όπως παγκάκια, κάγκελα, μονόζυγα, αυτοκίνητα, σκουπιδοτενεκέδες κ.λπ. Με το κλείσιμο των πάντων και τον ταυτόχρονο μη-περιορισμό της κυκλοφορίας έστω σε κάποιο βαθμό, τα αστικά χιτς θα γίνουν Χ Ι Τ Α Ρ Ε Σ, οπότε ανεβαίνει και ο βαθμός επικινδυνότητας. Σε γενικές γραμμές, αυτή η λογική είναι η λογική της κυβέρνησης αντεστραμμένη. Αν έχεις φτάσει στο σημείο που πρέπει να κλείσεις τα πάντα, είσαι σε αρκετά κακό σημείο, ώστε έχει μια χαρά νόημα να μη βγαίνεις χωρίς λόγο έξω, να μη βγαίνεις όσο συχνά γουστάρεις ή να μη βγαίνεις περισσότερο από πριν λόγω του νεοαποκτηθέντος ελεύθερου χρόνου. Το θέμα ήταν να μη φτάσεις σε αυτό το κακό σημείο λόγω αρχικής ολιγωρίας/ανικανότητας/whatever. Αν φτάσεις, το θέμα είναι τα μισά σου μέτρα να μην υπονομεύουν τα άλλα μισά, κάτι που μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους.
    Last edited by sfinotouvlaki; 05-04-2020 at 09:12.

  2. #122
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Επίσης στο ότι η ασθένεια είναι αρκετά επικίνδυνη ώστε να μπορεί να σκοτώσει αρκετό κόσμο που διαφορετικά δεν θα πέθαινε.
    τελείως ανακριβές. όλοι από κάτι θα πεθάνουν αργά η γρήγορα.


    πέρα από το τρολάρισμα, οι ηλίθιες απαγορεύσεις όπως το ψάρεμα, η κολύμβηση, η απώλεια της δυνατότητας να επισκεφθείς μια εξοχή ή ένα βουνό όπου θα μπορείς να ψυχαγωγηθείς με τους ανθρώπους που μένετε στο ίδιο σπίτι χωρίς να θέτεις σε κίνδυνο κανέναν άλλο, οδηγεί σε περισσότερο συνωστισμό σε δραστηριότητες που μπορείς ακόμη να τις κάνεις (περίπατο στο πάρκο, στην παραλία, επίσκεψη στο σουπερ, στην τράπεζα κτλ), το οποίο με τη σειρά του οδηγεί στις γνωστές υπερβολές των μμε και της κυβέρνησης με περισσότερες απαγορεύσεις. από προσωπική πείρα και επειδή δουλεύω αλλά και ασκούμαι καθημερινά, ο συνωστισμός που συναντάω έξω οφείλεται συντριπτικά περισσότερο στις επαγγελματικές δραστηριότητες των ανθρώπων, στο κέντρο της πόλης και όχι επειδή όλους τους κάπνισε "να βγουν για τρέξιμο". αλλά και από αυτούς που αποφάσισαν να βγουν για τρέξιμο ή ποδηλασία μέσα στην πόλη, ένα μεγάλο ποσοστό θα πήγαινε εκτός αν υπήρχε η δυνατότητα ανακουφίζοντας ακόμη περισσότερο το "συνωστισμό" και μεταφέροντάς τον σε διάφορα σημεία όπου ούτως ή άλλως δεν πηγαίνει κανείς.

    και παρόλα αυτά ας υποθέσουμε ότι ο περιορισμός της κυκλοφορίας είναι χρήσιμος. πόσο μπορεί να κρατήσει? πότε θα είναι διαθέσιμα κάποια φάρμακα καταπολέμησης του ιού και πότε το εμβόλιο? 6 μήνες best case για τα πρώτα? 18 μήνες best case για το εμβόλιο? ο περιορισμός maximum να μπορέσει να διαρκέσει 3 μήνες? μετά γιατί να μην αρχίσει να ξαναμεταδίδεται εκθετικά ο ιός? σε συνδυασμό με το αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι ο ιός μεταδίδεται συντριπτικά από άτομα που τον φέρουν αλλά δε νοσούν ή δεν έχουν νοσήσει ακόμη, δε θα έπρεπε να περιμένουμε ένα σχεδιασμό ελέγχων και εντοπισμού όλων των φορέων με στόχο να βγούμε από τους περιορισμούς αντί οι περιορισμοί να εντείνονται και να αποτελούν το μόνο μέτρο αντιμετώπισης?
    Rock or Nothing

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    πέρα από το τρολάρισμα, οι ηλίθιες απαγορεύσεις όπως το ψάρεμα, η κολύμβηση, η απώλεια της δυνατότητας να επισκεφθείς μια εξοχή ή ένα βουνό όπου θα μπορείς να ψυχαγωγηθείς με τους ανθρώπους που μένετε στο ίδιο σπίτι χωρίς να θέτεις σε κίνδυνο κανέναν άλλο, οδηγεί σε περισσότερο συνωστισμό σε δραστηριότητες που μπορείς ακόμη να τις κάνεις (περίπατο στο πάρκο, στην παραλία, επίσκεψη στο σουπερ, στην τράπεζα κτλ), το οποίο με τη σειρά του οδηγεί στις γνωστές υπερβολές των μμε και της κυβέρνησης με περισσότερες απαγορεύσεις. από προσωπική πείρα και επειδή δουλεύω αλλά και ασκούμαι καθημερινά, ο συνωστισμός που συναντάω έξω οφείλεται συντριπτικά περισσότερο στις επαγγελματικές δραστηριότητες των ανθρώπων, στο κέντρο της πόλης και όχι επειδή όλους τους κάπνισε "να βγουν για τρέξιμο". αλλά και από αυτούς που αποφάσισαν να βγουν για τρέξιμο ή ποδηλασία μέσα στην πόλη, ένα μεγάλο ποσοστό θα πήγαινε εκτός αν υπήρχε η δυνατότητα ανακουφίζοντας ακόμη περισσότερο το "συνωστισμό" και μεταφέροντάς τον σε διάφορα σημεία όπου ούτως ή άλλως δεν πηγαίνει κανείς.
    Το να επισκεφτείς το βουνό, τη θάλασσα και όλα τ' αλλα που επισκέπτεσαι σε διαφορετικές συνθήκες δεν είναι εφικτό γιατί πολύ απλά δεν γίνεται να υπάρξει έλεγχος σε κάθε βουνό και κάθε θάλασσα για να είμαστε βέβαιοι ότι όντως δεν βάζεις σε κίνδυνο κάποιον άλλο ή δε σε βάζει σε κίνδυνο κάποιος άλλος. Στο βουνό που πας και που πάω κι εγώ μια που είμαι κοντά, δεν υπάρχει ψυχή γιατί υπάρχει η απαγόρευση. Με κλειστά καφενεία, ταβέρνες, μπαρ και όλα αυτά και τον κόσμο να μη δουλεύει, τα παιδιά να μην έχουν σχολείο και κατά τ' άλλα να μην υπάρχει απαγόρευση κυκλοφορίας - αφού γίνει ντου στα σούπερ μάρκετ για προμήθειες και στα βενζινάδικα για καύσιμα, αμέσως μετά θα γίνει ντου στις εξοχές για να πιάσουν τον Μάη και να κάνουν μπάρμπεκιου. Και μόλις τελειώσουν τα λεφτά θα βγουν στα πάρκα και στις πλατείες.

    Επίσης, δεν απαγορεύουν σε κανέναν (εδώ τουλάχιστον) να πάει στο δάσος ή στο βουνό για τρέξιμο. Εκτός κι αν είναι μακριά ή αν πρόκειται για μέρος όπου ούτως ή άλλως μαζεύεται κόσμος (π.χ. κοιλάδα στις Σέρρες). ΠΟΛΛΟΙ θα πάνε στο βουνό, ιδιαίτερα με τις συνθήκες που έγραψα παραπάνω, αλλά σχεδόν κανένας δεν θέλει να πάει στο βουνό για να τρέξει ή να ανέβει βράχια με τα μέλη της οικογένειάς του. Στις Σέρρες έχει αρκετά μέρη για τρέξιμο, περπάτημα κ.λπ., τα περισσότερα είναι άδεια και τώρα όπως και πριν απ' όλα αυτά - ούτε καν αυτοί που μένουν δίπλα πήγαιναν/πηγαίνουν. Κάποιοι από αυτούς που περπατούσαν απλώς άλλαξαν κάπως το δρομολόγιο τους. Οι υπόλοιποι δεν ενδιαφέρονταν και δεν ενδιαφερόνται για κάτι τέτοιο, είτε μέσα στην πόλη θα μαζεύονται σε μαγαζιά και πλατείες, είτε σε βουνά, θάλασσες, αλλά όχι για άσκηση ή κάτι τέτοιο, παρά για να κάνουν αυτό που κάνουν και στα μαγαζιά και στις πλατείες. Μια που αθλείσαι προφανώς το ξέρεις αυτό.

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    και παρόλα αυτά ας υποθέσουμε ότι ο περιορισμός της κυκλοφορίας είναι χρήσιμος. πόσο μπορεί να κρατήσει? πότε θα είναι διαθέσιμα κάποια φάρμακα καταπολέμησης του ιού και πότε το εμβόλιο? 6 μήνες best case για τα πρώτα? 18 μήνες best case για το εμβόλιο? ο περιορισμός maximum να μπορέσει να διαρκέσει 3 μήνες? μετά γιατί να μην αρχίσει να ξαναμεταδίδεται εκθετικά ο ιός? σε συνδυασμό με το αδιαμφισβήτητο γεγονός ότι ο ιός μεταδίδεται συντριπτικά από άτομα που τον φέρουν αλλά δε νοσούν ή δεν έχουν νοσήσει ακόμη, δε θα έπρεπε να περιμένουμε ένα σχεδιασμό ελέγχων και εντοπισμού όλων των φορέων με στόχο να βγούμε από τους περιορισμούς αντί οι περιορισμοί να εντείνονται και να αποτελούν το μόνο μέτρο αντιμετώπισης?
    Είπα εγώ να μην γίνουν έλεγχοι; Έχω γράψει περίπου 37 φορές ότι η κυβέρνηση έχει αμολήσει τους παπαγάλους της για να μας πείσουν ότι τα έκαναν και τα κάνουν όλα σωστά, ενώ σχεδόν τίποτα δεν έχει γίνει σωστά, ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑΜΕ Σ' ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ (που κι αυτά μεσοβέζικα είναι, οπότε όχι όσο αποτελεσματικά θα έπρεπε - γι' αυτό και τραβάνε περισσότερο σε διάρκεια).
    Last edited by sfinotouvlaki; 05-04-2020 at 16:20.

  4. #124
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Στο βουνό που πας και που πάω κι εγώ μια που είμαι κοντά, δεν υπάρχει ψυχή γιατί υπάρχει η απαγόρευση.

    ή απλά δεν υπάρχει ψυχή γιατί ποτέ δεν υπήρχε για να υπάρξει τώρα.
    με ένα χονδροειδή υπολογισμό σε κάθε κάτοικο της χώρας αντιστοιχούν 12000 τ.μ. έκτασης. αν βάλεις και τη ζώνη των παραλιών όπου μπορεί κανείς να κολυμπήσει ακόμα περισσότερο.
    Rock or Nothing

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Πεθαίνω
    Εντάξει, Ρέιβενλορντ!

  6. #126
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    sorry παιδάκια αλλά αν αποδειχθεί ότι κολλάει τόσο εύκολα - δηλαδή από την αναπνοή σε εξωτερικούς χώρους - τότε καμιά απαγόρευση δεν τον εμποδίζει να μεταδοθεί σε όλη την ανθρωπότητα στους επόμενους μήνες μόνο και μόνο από τις δραστηριότητες που θα κάνουμε αναγκαστικά.

    όσο για τις επιφάνειες παγκάκια, κάγκελα κτλ αρκεί να ακολουθούμε τους κανόνες που ακολουθούμε στις δραστηριότητες που κάνουμε ούτως ή άλλως (σούπερ μάρκετ κτλ).
    Rock or Nothing

  7. #127
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Εγω δεν εχω καταλαβει τα εξης.
    α)Πες οτι κολλαω και συνερχομαι. Μετα αποκτω ανοσια. Μπορω να το κολλησω σε αλλους η οχι;
    β)Τελικα αποκτω μονιμα ανοσια η μεταλλασεται σα τη γριπη οποτε καθε χρονο ξανα το ιδιο;

    Σε αλλα νεα χθες ενημερωθηκα οτι μια φιλη μου ειναι στη 10η μερα με ιο. Δεν εκανε τεστ πηρε 2-3 γιατρους τους περιεγραψε τα συμπτωματα και ολοι της ειπαν οτι εχει κορονοιο. Το πραγμα που εχει (αν ειναι κορονοιος) ειναι οριακα ψεμα. Βηχαλακια, πονολαιμος, δεκατα, αισθηση πλακωματος που δεν ηξερε αν ειναι λογω αγχους η οχι.

    γ)Αυτη τωρα θα μετρησει σαν ακομα ενα κρουσμα η οχι;

    Γενικα εμενα ολη αυτη η φαση εχει αρχισει και μου βρωμαει σε βαθμο αηδιας. Οι κινησεις που γινονται ειναι ο,τι να'ναι. Εχω λαλησει μεσα στο σπιτι δε τη παλευω. Το μονο που με ψηνει ειναι οτι προβλεπεται μεγαλο πανηγυρι στα γιουρογκρουπς και τα παρεμφερη τις επομενες μερες.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  8. #128
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    4ή εβδομαδα σε κατ οικον περιορισμο. Να το φιλοσοφησουμε, αλλα η φαση ειναι σκατα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  9. #129

    Default

    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    αισθηση πλακωματος που δεν ηξερε αν ειναι λογω αγχους η οχι
    auto to xe i ginaika mou se megalo vathmo k tis elega oti de nai tpt k edw k merikes meres plithainoun oi diigiseis thetikwn pou perigrafoun auto to simptwma

  10. #130
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Quote Originally Posted by Keeper Of The Seventh Son View Post
    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    αισθηση πλακωματος που δεν ηξερε αν ειναι λογω αγχους η οχι
    auto to xe i ginaika mou se megalo vathmo k tis elega oti de nai tpt k edw k merikes meres plithainoun oi diigiseis thetikwn pou perigrafoun auto to simptwma
    ε ισως ειναι η "δυσπνοια" σε ελαφρια μορφη. Το επαθε και ενας γνωστος μου στο Λουξεμβουργο, ειχε πιο εντονα συμπτωματα, λιγο τσιμπημα στο στηθος ορισμενες φορες, υψηλοτερο πυρετο και ξεροβηχα.

    Για μενα ειναι ψιλοψεμα η φαση. Παιζει ο μισος κοσμος που καθεται σπιτι και φοβαται μη κολλησει να το εχει περασει σε τετοια μορφη και να μη το εχει παρει χαμπαρι.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  11. #131
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    μια σύνοψη φίλοι μου για το τι ξέρουμε μέχρι στιγμής ώστε να προστατευόμαστε και να προστατεύσουμε τους συνανθρώπους μας
    Rock or Nothing

  12. #132
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Από λογαριασμό συριζοτρολ στο Τουίτερ η εικόνα;
    Είναι τόσο ξεφτιλισμένο αυτό που γίνεται, γτπ αντιπολίτευση. Εδώ η πουτανα η άλλη είπε όταν οι νεκροί από τον Κορωναϊό φτάσουν αυτούς από το Μάτι θα λογαριαστούμε.
    Δεν είναι ταμπού να πεις ότι ο Κούλης ( οι γιατροί στην ουσία) έκαναν κάτι πολύ καλά. Είναι μαλάκας, αρχιδι δεξιό, ναι είναι, αλλά εδώ το αντιμετώπισε καλά.
    Εσείς είστε έξω από το χορό, στην καραπουτσακλάρα σας, άλλοι αποφασίζουν για τις ζωές κάποιων.
    Συνεχίστε να λέτε ότι είναι ίδιας σημασίας να πηγαίνεις στο φούρνο και το ίδιο σε κατάστημα ρούχων.

  13. #133
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    μαδουροφασίστες, τι περίμενες?
    Rock or Nothing

  14. #134
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Λασπονερε,ο κουλης μας αγαπαει..γιαυτο πηρε ολα αυτα τα μετρα..για το καλο ολων μας..δεν ειναι σαν τους αλλους τους αλκαπονες που μας χρεωσαν τα μνημονια ετσι τζαμπα..
    Λεει στην γαλια σταματησαν την καραντινα,και οτι γινει.Μιας και εγω εχω να διαχηριστω ζωα,που τα νοιαζομαι πιο πολυ απο οτι η κιβερνηση εμας τα αλλα "ζωα" και εγω δεν θα εβαζα καραντινα.
    Οκ δεν ειμαστε σπαρτη να ρηχνουμε στον κεαδα καθε ανιμπορο ομως πρεπει να σκεφτουμε και πως θα αντιμετοπησουμε την επομενη μερα μετα απο ολο αυτο.ασε που μου βρομαει η κατασταση και μας πουλανε φουμαρα

  15. #135
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    πεμπτη ημερα καραντινας

    επικο ταξιδι οδικως βελιγραδι-πειραιας

    σερβια εβγαλαν στρατο,απειρα κωμικοτραγικα σκηνικα

    χαρδαλιας sex sympbol

    δεν περιγραφω αλλο
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •