Results 1 to 9 of 9

Thread: Πρόβλημα με μπαταρία κινητού

  1. #1

    Default Πρόβλημα με μπαταρία κινητού

    Χελοού γκαιζ, έχω ένα Samsung J5 (2016), τον τελευταίο καιρό γενικά η μπαταρία έπεφτε αρκετά γρήγορα σε φάση μέσα στην ημέρα ήθελε και ένα φόρτισμα.

    Από χθες, προσπαθώ να το φορτίσω, το είχα όλο το βράδυ στην πρίζα (το ξέρω καθόλου σειφ αυτό) και από το 20% πήγε στο 29% και τώρα μέσα σε 5 λεπτά πάλι έπεσε η μπαταρία και το έχω και σε λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας. Για αρχή δοκίμασα να βάλω άλλον φορτιστή μπας και έφταιγε αυτό αλλά μπα.

    Έχει συμβεί σε κανέναν τίποτα παρόμοιο? Επίσης, έχει κανείς ιδέα αν φταίει το hardware ή αν το software έχει φάει καμία φρίκη? Και τι πιθανότητες δίνετε να σωθεί?

  2. #2
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    νομίζω η μπαταρία σου πέθανε.
    Rock or Nothing

  3. #3

    Default

    Κάποιοι θα σου πούμε να πας στο Xiaomi Note 7 Pro, ο Blackie θα σου πει να πάρεις iPhone, η απόφαση είναι δική σου.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  4. #4
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα αντοχής με το S7 (παρόμοιας ηλικίας)
    δεν μπορείς να κάνεις κάτι με κάθε κύκλο φόρτισης-εκφόρτισης η συνολική χωρητικότητα της μπαταρίας φθίνει. γενικά, ο συντελεστής απωλειών ελαχιστοποιείται όταν κρατάμε τη μπαταρία ανάμεσα στο 10% και το 80%. μπορεί με κάθε πλήρη φόρτιση να έχουμε περισσότερη αυτονομία τη φορά, αλλά μακροπρόθεσμα με την προηγούμενη στρατηγική θα καταναλώσουμε περισσότερες Ah σε όλη τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας μας.

    δυστυχώς καθώς η μπαταρία μας χάνει τη χωρητικότητά της, ο συντελεστής απωλειών αυξάνεται εκθετικά (τουλάχιστον αυτό ίσχυει 100% για τις μπαταρίες NiMH για τις LiPo δεν είμαι και 100% σίγουρος, αλλά δε βρίσκω το λόγο να μην ισχύει)

    τσπ ελάχιστα σε ενδιαφέρουν αυτά τώρα, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να εκτιμήσεις το μέγεθος της ζημιάς με ένα app όπως το AccuBattery. Η διαδικασία εκτίμησης της τρέχουσας χωρητικότητας είναι φυσικά εκ φύσεως ανακριβής γι' αυτό και θέλει 4-5 φορτίσεις για να σου δώσει ένα καλό νουμεράκι, αλλά τουλάχιστον θα ξέρεις πού βρίσκεσαι. με το AccuBattery επίσης θα ειδοποιείσαι κάθε φορά που φτάνει η φόρτιση στο 80%, επιμηκύνοντας όσο γίνεται τη ζωή της μπαταρίας σου τώρα που είναι στα τελευταία της (λίγο δίκοπο μαχαίρι γιατί με 80% μιας αδυνατισμένης μπαταρίας δεν μπορείς και πολλά)

    από κει και πέρα, αν το J5 έχει αποσπώμενη μπαταρία πάρε μία ιμιτασιόν και ξεμπλέκεις, αν όχι κοιτάς στο YT κατά πόσο πιάνουν τα χέρια σου να την αντικαταστήσεις μόνη σου (τα κατάλληλα εργαλεία είναι γύρω στο 50ρικο όλα μαζί αλλά πολύ συχνά υπάρχουν σε ένα σπίτι).

    εμένα η συμβουλή μου είναι μεγειά το καινούριο κινητό κι εγώ για εκεί το πάω.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  5. #5
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by lady_of_winter View Post
    Χελοού γκαιζ, έχω ένα Samsung J5 (2016), τον τελευταίο καιρό γενικά η μπαταρία έπεφτε αρκετά γρήγορα σε φάση μέσα στην ημέρα ήθελε και ένα φόρτισμα.

    Από χθες, προσπαθώ να το φορτίσω, το είχα όλο το βράδυ στην πρίζα (το ξέρω καθόλου σειφ αυτό) και από το 20% πήγε στο 29% και τώρα μέσα σε 5 λεπτά πάλι έπεσε η μπαταρία και το έχω και σε λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας. Για αρχή δοκίμασα να βάλω άλλον φορτιστή μπας και έφταιγε αυτό αλλά μπα.

    Έχει συμβεί σε κανέναν τίποτα παρόμοιο? Επίσης, έχει κανείς ιδέα αν φταίει το hardware ή αν το software έχει φάει καμία φρίκη? Και τι πιθανότητες δίνετε να σωθεί?
    Είχε συμβεί ακριβώς το ίδιο πέρυσι στο Μότο μου - ή μοτορόλα ή μοτοτίποτα. Τελείως ξαφνικά σταμάτησε να φορτίζει, αρχικά φόρτιζε ελάχιστα και έπεφτε αμέσως, ή έδειχνε πως φόρτισε και μόλις το έβγαζα έπεφτε πάλι κάτω, μέχρι που μετά από μια μέρα προσπάθειας με 5-6 διαφορετικούς φορτιστές σταμάτησε τελείως. Δεν ήταν θέμα μπαταρίας αλλά της πλάκας μέσα. Μίλησα με σέρβις, ήμουν στην εγγύηση, το έστειλα με δικά τους έξοδα και λίγο πάνω από 1 μήνα μετά το είχα στα χέρια μου σαν καινούργιο. Φυσικά ότι δεν είχε κλέψει το γοογλε για μένα χάθηκε.

    Φαντάζομαι πως εγγύηση τόσα χρόνια μετά δεν υπάρχει οπότε απλά κοίταξε να σώσεις οτι μπορείς και πάρε άλλο. Απλά.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  6. #6
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Μοτορτίποτα*

  7. #7

    Default

    σας ευχαριστώ όλους, μάλλον μπαταρία είναι. Παρήγγειλα μια άλλη να το δοκιμάσω, βαριέμαι να παίρνω άλλο κινητό. Αν και να σας πω την αλήθεια με άρεσε που όλη μέρα δεν είχα κινητό

  8. #8
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Στο εύχομαι για να μη βρεθείς με την μπαταρία στο χέρι.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  9. #9

    Default

    ε και να μεινω με την μπαταρια κλαιν μαιν, κατι θα βρω να την κανω

    το πολυ πολυ να πειραματιστω και να δοκιμασω μετα να αλλαξω και την θυρα φορτισης

Similar Threads

  1. Αγορα Κινητου Τηλεφωνου
    By jack the ripper in forum PC & Games
    Replies: 407
    Last Post: 07-05-2019, 16:14
  2. κλοπη κινητου
    By BURNIN AMBITION in forum General Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 31-05-2012, 20:09
  3. Το πρόβλημα μου
    By chris_boss in forum PC & Games
    Replies: 3
    Last Post: 30-05-2012, 13:44
  4. μπαταρία κινητού
    By tsimpouklano in forum The Marketplace
    Replies: 6
    Last Post: 29-02-2012, 23:47
  5. Internet μέσω κινητού
    By Dragonlord in forum PC & Games
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2004, 17:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •