Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Joker (2019)

  1. #1

    Default Joker (2019)





    Μα καλά, τόσο αντισυμβατικοί πια, που για την ταινία για την οποία μιλάνε όλοι δεν έχουμε κάνει ακόμα thread; Μήπως επειδή δεν είναι Marvel, οπότε ο φανμποισμός πάει περίπατο; Μήπως το forum πεθαίνει;

    Στην ταινία...

    Απ' την μία έχεις μία εξαιρετική ηθοποιία από τον Χοακίν Φοίνιξ με ερμηνεία, θεατρικότητα και κίνηση - πολύ κίνηση - για πολλά όσκαρ (μεταφορικά και πιθανώς κυριολεκτικά), που μαγνητίζουν. Από την άλλη έχεις μουσικάρα, έχεις φωτογραφιάρα. Τα πάντα στάζουν κατάθλιψη.

    Μου άρεσε κυρίως λόγω του ότι σε βάζει στο πετσί του ρόλου, κάνοντας focus στο πώς άνθρωποι στέλνονται μαζικά στο περιθώριο τόσο απ' το σύστημα όσο και από την κοινωνία, αδιαφορώντας για τις αιτίες που τους φέρνουν σε αυτό το σημείο. Ένας κύκλος που ποτέ δεν κλείνει, μία πυραμίδα που ποτέ (?) δε γυρίζει. Δύο όχι-και-τόσο-ευχάριστα ευχάριστες ώρες, να τη δείτε.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  2. #2
    Senior Member mourning apocalypse's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    έξω απ'το club 22
    Posts
    1,148

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post

    Μα καλά, τόσο αντισυμβατικοί πια, που για την ταινία για την οποία μιλάνε όλοι δεν έχουμε κάνει ακόμα thread; Μήπως επειδή δεν είναι Marvel, οπότε ο φανμποισμός πάει περίπατο; Μήπως το forum πεθαίνει;
    Το forum έχει πεθάνει. Ontopic η ταινία όσον αφορά τις εισπράξεις της πρώτης εβδομάδας στην Ελλάδα, γράφει νούμερα τιτανικού.
    Έντονα πολιτική χροιά και επαναστατική διάθεση, είχε η συναυλία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου στο λιμάνι Κατακόλου, το βράδυ της περασμένης Παρασκευής.

  3. #3

    Default

    Επίσης να πούμε και για τη θεάρα Frances Conroy που ΚΑΙ εδώ παίζει την προβληματική μάνα.

    Spoiler
    Η ατάκα που πέταξε στον Φοίνιξ, όταν αυτός της είπε ότι θέλει να γίνει stand up comedian, «Για να γίνεις ηθοποιός χρειάζεται να έχεις χιούμορ» ήταν λες και πετάχτηκε απ' τα σπλάχνα του Six Feet Under
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  4. #4
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    πρωτη φορά ημουν σε ταινια που μετα τη λήξη οι θεατές άρχισαν να χειροκροτούν
    Vielen Dank für alles was mal war

  5. #5
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Δεύτερη φορά μου συμβαίνει το αποπάνω, πρώτη ήταν με το man on the moon.
    Εξαιρετική παρατήρηση.

  6. #6
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Spoiler
    Η ατάκα που πέταξε στον Φοίνιξ, όταν αυτός της είπε ότι θέλει να γίνει stand up comedian, «Για να γίνεις ηθοποιός χρειάζεται να έχεις χιούμορ» ήταν λες και πετάχτηκε απ' τα σπλάχνα του Six Feet Under
    Αυτό σημαίνει ότι άρχισες να βλέπεις επιτέλους παιδί μου;;

  7. #7
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Ένας κύκλος που ποτέ δεν κλείνει, μία πυραμίδα που ποτέ (?) δε γυρίζει. Δύο όχι-και-τόσο-ευχάριστα ευχάριστες ώρες
    Παλι για τις στιγμες σου στην τουαλετα λες?
    The rest is just

  8. #8

    Default

    Εμένα πάντως έχω να πω ότι από όλη την ταινία με εντυπωσίασε ιδιαίτερα η χορευτικότητα του φοινιξ.

    Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο-Σ

  9. #9
    Αγκαλίτσας Dr.Gonzo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    2,353

    Default

    Γάμησε η ταινία, χιμήξτε να την δείτε! Το φόρουμ μας ναι, έχει πεθάνει.

    Σχετικά με την ταινία, περί ανάλυσης χαρακτήρα (χωρίς σπόιλερς):

    Διάβαζα πως για την ενσάρκωση του Joker ο Joaquin Phoenix προσπάθησε να παρουσιάσει έναν άνθρωπο τελείως παράδοξο, «απίθανο», με σκοπό να αποτρέψει το κοινό απ’το να ταυτιστεί τελικά μαζί του. Πέτυχε πανηγυρικά το δια ταύτα του σκοπού, αλλά όχι τον ίδιο σκοπό του... κάθε άλλο.
    Γι’αυτό μιλάνε και τα πεζοδρόμια πλέον για την ταινία.
    Η διαχρονική πορεία του χαρακτήρα του Joker ξεκίνησε από την καρικατούρα των comics και έφτασε στην εκκωφαντική του αναθεώρηση από τον Heath Ledger, ενός Joker επιβλητικού, με μια ψυχωσική «δυναμική».... σχεδόν υπερφυσικών διαστάσεων. Έτσι, φεύγοντας από την ταινία με τον Joker του Ledger οι περισσότεροι τον συζητούσαμε για καιρό με δέος... πίνοντας το καφεδάκι μας. Ο Joker του Phoenix θα συζητιέται για εξίσου πολύ καιρό, αλλά ο καφές... θα έχει μια πιο πικρή γεύση, το δέος θα συνοδεύει και ένα συναίσθημα τραγικότητας για τον χαρακτήρα, για τον εξής ένα και απλό λόγο: Ο Joker του 2019 είναι για πρώτη φορά, ένας αφύσικος, παράλογος, αμφίβολα πιστευτός... άνθρωπος. Η λέξη άνθρωπος και η πρωτοφανής της ιδιότητα για τον Joker, έχει όλο το βάρος και εξηγεί όλο τον εκκωφαντικό αντίκτυπο της ταινίας. Κανείς (ευτυχώς) δεν πιστεύει ότι πραγματικά υπάρχει το Gotham City και κάπου εκεί το διαμέρισμα της μαμάς του Joker, αλλά όλοι είδαμε το τόσο κοινό και ρεαλιστικό κουδούνι της πόρτας με το όνομα “P.Fleck”...

    Deafening, painstaking, BB King

  10. #10
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Η καλύτερη κριτική που έχω διαβάσει το αποπάνω. Πήγα να κάνω thread, έγραφα, έσβηνα. Τίποτα δεν μου κάθονταν καλά.
    Μπράβο Dr.Gonzo.

  11. #11
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Ελαφρώς οφφτοπκ , αλλά ο σκηνοθέτης του Joker , έχει προσφέρει και αυτό το αριστούργημα στην έβδομη τέχνη :


  12. #12
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    εδέησα επιτέλους να το δω κ εγώ. γέλασα μέσα μου με όσους πήγαν κινηματογράφο να δουν "άλλη μια υπερηρωική ταινία". (σημειώνω ότι από μπατμαν έχω δει μόνο τα 2 πρώτα, όταν ήμουν πιτσιρικάς)
    εδώ έχουμε κάτι τελείως διαφορετικό (ευτυχώς). είναι μια κοινωνική ταινία που απλά τυχαίνει να διαδραματίζεται στην ίδια φανταστική (όχι μακρυά από την πραγματικότητα βέβαια) περιοχή που διαδραματίζονται οι ιστορίες του μπατμαν. για hollywood mainstream ταινία που έσπασε τα ταμεία, παραήταν disturbing και καθόλου ελαφριά και αυτό αποτελεί τεράστια επιτυχία για τους δημιουργούς και τους πρωταγωνιστές.

    το σφίξιμο στο στομάχι από την ερμηνεία του φινιξ και ο τρόπος που παρουσιάζεται η κοινωνική έκρηξη/ κατάρρευση παράλληλα με την έκρηξη/ κατάρρευση του πρωταγωνιστή, είναι εντυπωσιακά.
    Rock or Nothing

  13. #13
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Αργό, κουραστικό, αδιάφορο, ανούσιο.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  14. #14
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Δεν ήταν ακριβώς άρνηση, αλλά μάλλον περίμενα να κάτσει κάπως η σκόνη των αντιδράσεων και εν τέλει, την είδα χθες το βράδυ. Με μια πρόταση, θα πω ότι για ταινία βγαλμένη απ' το Hollywood, είναι τουλάχιστον εντυπωσιακή. Αν θέλω να εμβαθύνω, νομίζω θα επαναλάβω αρκετά απ' τα σημεία των προηγούμενων ποστ, αλλά θα ήθελα να σταθώ σε αυτό το σημείο:

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    το σφίξιμο στο στομάχι από την ερμηνεία του φινιξ και ο τρόπος που παρουσιάζεται η κοινωνική έκρηξη/ κατάρρευση παράλληλα με την έκρηξη/ κατάρρευση του πρωταγωνιστή, είναι εντυπωσιακά.
    Πράγματι, ένιωσα το ίδιο. Σφίξιμο στο στομάχι, διαρκές, ένιωσα οίκτο και συμπόνοια, αναζήτησα στη μνήμη μου όλους τους ανθρώπους που έχω γνωρίσει και θα μπορούσαν να είναι ο Arthur Fleck (όχι ο εν εξελίξει μανιακός δολοφόνος, αλλά αυτός ο τόσο πονεμένος, σπασμένος, προβληματικός και μετέωρος άνθρωπος) και δυστυχώς δεν είναι λίγοι. Ως προς την κοινωνική έκρηξη, θα ήθελα να είχε δωθεί λίγο καλύτερα το γενικό πλαίσιο, ότι δηλαδή η Gotham είναι ένα καζάνι που βράζει κι όχι να ταυτιστεί με απλά μπάχαλα η όλη κατάσταση. Θεωρώ, δηλαδή, ότι κατ' αντιστοιχία στο V for Vendetta είχε αποτυπωθεί πολύ καλύτερα αυτό το συγκεκριμένο στοιχείο, που βέβαια -ας μη γελιόμαστε- αποτελούσε πυλώνα της ταινίας ολόκληρης.

    Για την ερμηνεία του Phoenix δεν έχω να πω κάτι καινούργιο, κάθε διθύραμβος που έχει γραφεί οπουδήποτε είναι πέρα για πέρα σωστός και δίκαιος. Μόνο να προσθέσω ότι πριν δω την ταινία, διάβαζα πως είχε τεράστιο πρόβλημα με τον DeNiro, διότι ανήκουν σε εντελώς διαφορετικές σχολές υποκριτικής. Ο μεν δεύτερος προτιμά τη μελέτη και σκληρή προετοιμασία, ο δε Phoenix ναι μεν μελετάει το ρόλο του, αλλά προτιμάει μια προσέγγιση που εμπεριέχει πολύ περισσότερο στοιχείο αυτοσχεδιασμού και spontaneous instincts.

    Και ναι, συμφωνώ με την Lady, απίστευτη χορευτικότητα καθ' όλη τη διάρκεια της ταινίας. Μαγευτική κίνηση.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  15. #15
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Για Φοίνιξ
    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    κάθε διθύραμβος που έχει γραφεί οπουδήποτε είναι πέρα για πέρα σωστός και δίκαιος
    Το είδα κι εγώ (επιτέλους). Προφανώς και δε μιλάμε σε καμία περίπτωση για μία "ταινία υπερήρωα" αλλά για μια άκρως κοινωνική ταινία.

    Εξαιρετική, όχι η ταινία του αιώνα και άλλα τέτοια που ακούμε, αλλά εξαιρετική.

    Στα συν: ο τρόπος που το έχτισε, από τον αθώο κλόουν μέχρι το "θέλω να βλέπω τον κόσμο να καίγεται", ο Γουέην και οι λόγοι να τον μισούν όλοι, και στο τέλος, δικαιολόγησε τον Τζόκερ που έρχεται και τους "σουπερφανς" του που θα είναι έτοιμοι να κάνουν ό,τι τους πει (στα μπάτμαν, ας πούμε, ο Τζόκερ έχει "στρατό" που τον υπακούει, ήταν ωραίο που κάλυψε και αυτή την τρύπα)

    Μελανά σημεία: 1) Ο Ντε Νίρο, παρ' ότι ηθοποιάρα κάπως με χάλαγε στην ταινία, δεν ξέρω ακριβώς γιατί και 2) η σκηνή στο τέλος που κυνηγιούνται στο τρελοκομείο, άκυρη και αχρείαστη

    ΥΓ. Δεν έμπαινα επίτηδες στο θρεντ για να μην σποϊλεριαστώ και δεν είδα τι έχετε γράψει. Έχω να πω το εξής
    Spoiler
    Να μην αφήσουμε να πεθάνει το φόρουμ ρε γαμώχριστοι <3
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


Similar Threads

  1. 8/9/2019
    By ikonoklast in forum General Discussion
    Replies: 38
    Last Post: 20-09-2019, 07:59
  2. [Cinema] Yesterday (2019)
    By OniBocho in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 0
    Last Post: 10-08-2019, 13:57
  3. [Cinema] The Dead Don't Die (2019)
    By OniBocho in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 0
    Last Post: 24-07-2019, 08:50
  4. ΕΚΛΟΓΑΡΕΣ 2019
    By Leech in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 94
    Last Post: 12-07-2019, 11:26
  5. KODE9, Joker // 19.2 // Bios
    By LokiTricksterGod in forum Live & Events Talk
    Replies: 8
    Last Post: 20-02-2010, 14:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •