Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 47

Thread: Street Mode 2019

  1. #16
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    1ον, προφανώς ήταν λάθος μου που σχολίασα εξ αρχής, δεκτό.
    2ον, είναι κουβέντα που έχει γίνει σε πολλαπλές περιπτώσεις και επίπεδα και πραγματικά αδυνατώ να πιστέψω ότι, όσο γνωρίζω εσένα καθώς και μέρος του κοινωνικού κύκλου σου πάνω-κάτω, δεν ξέρεις τα επιχειρήματα εκατέρωθεν στο εν λόγω debate. Εν ολίγοις, αποκλείεται να είσαι τόσο ανίδεος και να έρχεσαι στο ER εν έτει 2019 με ειλικρινή απορία το "Oliveri=Mgla, γιατί όχι;". Hence, προβοκάτορας. Γιατί για ειλικρινά ηλίθιο δε σε κόβω.
    3ον, όταν φώναζα να κλείσει το τσατ, όλοι τις κότες. Φάτε τα τώρα, δε θα γράφω μόνος σαν μαλάκας.

    edit:
    @Good Son
    Last edited by Parasight; 03-10-2019 at 14:14.

  2. #17
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Λοιπόν. επειδή μόλις κλείσαμε για το κοινό και κάνω το διάλειμμά μου, σταχυολόγησα χθεσινή στιχομυθία στο τσατ, να φύγει και η απορία από τον Good Son, που οκ δεν τον καίει και τόσο αλλά κατά τα άλλα "τι κάνει το φεμινιστικό κίνημα της πόλης πσυχούλες μου χοχοχο"

    <ER_user> εχει να κανει και με τις συμπαθειες/αντιπαθειες αλλων, πχ "λολ @ μπλακ μεταλ" "λολ @ μανογουορ"

    <Parasight> προσωπικά έχω αποκηρύξει ανσέλμο ενώ με παντέρα μεγάλωσα
    <Parasight> μην κρίνετε εξ ιδιων τα αλλότρια
    <ER_user> θεωρεις πως οποιος παει να δει ανσελμο ειναι συνειδητα φασιστας/υπερμαχος του ναζισμου;
    <Parasight> όχι, μιλάω προσωπικά για μένα. ούτε θα επιτεθώ σε κάποιον που πάει. εκεί είναι η διαφορά μας
    <Parasight> εσύ όμως στον βωμό του "κάνω κουβέντα" θα παίξεις με όλο αυτό
    <Parasight> "γιατί δέχεστε αυτόν ενώ απορρίπτετε τον άλλο"
    <Parasight> κανείς δεν το έπαιξε αστυνομία, αυτό πρέπει νακαταλάβεις
    <ER_user> δε συμφωνω πως υπαρχει διαφορα εκει, κι εγω θεωρω πως ο καθενας παει οπου θελει

    <Parasight> με αυτές τις "κουβέντες" πάμε σε λογικές μαρφιν
    <ER_user> το "γιατι δεχεστε αυτον ενω απορριπτετε τον αλλον" δεν το λεω για να απορριψετε τον ολιβερι
    <Parasight> δε θα δικαιολογηθώ γιατί πάω όπου πάω, ούτε γιατί απορρίπτω κάποιους άλλους.
    <ER_user> εχεις μπερδευτει σαυτο το σημειο
    <Parasight> επειδή ποτέ δεν έκανα κήρυγμα σε κανέναν, ούτε έβγαλα μαύρη λίστα για να είναι κάποιος φίλος μου
    <OniBocho> όχι γιατί δε θα δικαιολογηθείς. γιατί πάμε σε λογικές μαρφίν

    <Parasight> πώς δεν πάμε
    <ER_user> σε κατι φβ "οποιος παει εκει/πει αυτο/κανει λαικ εκει να διαγραφει μονος του απ τους φιλους μου παρακαλω"
    <Parasight> μου λες για έναν τύπο ο οποίος κατηγορήθηκε για κάτι και έκανε δικαστικό συμβιβασμό χωρίς να ξέρουμε λεπτομέρειες. και βγαίνει ο άλλος και λέει ΝΑΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥς ΜΓΚΛΑ ΤΟΥΣ ΛΕΤΕ ΦΑΣΙΣΤΕΣ
    <Parasight> φακ λότζικ δλδ
    <ER_user> για τους μγλα ξερουμε λεπτομερειες;

    <Parasight> ξέρουμε το ότι δεν ξεκαθάρισαν ποτέ τη θέση τους ενώ θα μπορούσαν άνετα να το κάνουν
    <ER_user> παλι δε μου ειναι τοσο ξεκαθαρο γαμωτο
    <Parasight> αντί αυτού προτίμησαν το gaslighting
    <ER_user> δηλαδη το "δεν παραδεχτηκαν οτι ειναι φασιστες, ουτε οτι δεν ειναι, ο αλλος δηλωσε ενοχος αλλα δεν ξερουμε τι εγινε"
    Parasight> εγώ κρίνω για μένα με τον δικό μου κώδικα. εσύ αν θες κάτι άλλο να σου γίνει "ξεκάθαρο", ε ψάξε βρες το
    <Parasight> πάλι δλδ συνεχίζεις όντως να συγκρίνεις τις δύο περιπτώσεις
    <ER_user> γιεπ, αλλα απ την οπτικη του οτι την πληρωνει "το κοινο" τους
    <Parasight> το ότι οι μγκλα συνεργάζονται μόνιμα με γωνστό φασίστα είναι γεγονός, δεν είναι εικασία
    <Parasight> το ότι προτιμούν να μην το ξεκαθαρίζουν ενώ τους έχει γίνει άνεσο ερώτημα από οπαδούς, είανι επίσης γεγονός
    <Parasight> "ο άλλος δήλωσε ένοχος", ξέρεις τι είναι οι δικαστικοί συμβιβασμοί στο αμέρικα, έτσι δεν είανι; να αποφευχθεί η δίκη και τα δικαστικά έξοδα ουσιαστικά
    <Parasight> όντως δεν ξέρουμε τι έγινε, αλλά ούτε είμαι και χωροφυλακή
    <ER_user> πχ εγω αρπαξα θεια και ξαδερφια μου που ψηφισαν χα και τους ειπα "δεν ξαναπατατε σπιτι μου σας παρακαλω", αμα πω στο φβ "ο κωστας απ την τριπολη ειναι φασισταριο γιατι θα παει ν ακουσει μεταλ" ειναι πιο αντιφασιστικο;
    <Parasight> όπως με λούι, που δε συμφωνώ με την καμία για την ισόβια αποπομπή του, γιατί όλοι κάνουν λάθη και μετανιώνουν. ειδικά αν δεν έχουν σκοτώσει κάποιον
    <ER_user> ναι αλλα πως ξερουμε οτι εχει μετανιωσει ο λουι; χαχα
    <Parasight> ποτέ δεν χαρακτήρισα κανέναν το ΞΑΝΑΛΕΩ ΓΙΑ 20η ΦΟΡΑ. για τον εαυτό μου μιλάω πάντα
    <Parasight> δεν έχει και τόση σημασία αν έχει μετανιώσει, όσο το να μην το ξανακάνει
    <OniBocho> άρα το πρόβλημα στον συλλογισμό του ανχόλυ είναι που δε μιλάει μόνο για τον ίδιο;
    <OniBocho> για να καταλάβω την ουσία της διαφωνίας ρωτάω
    <ER_user> ετσι καταλαβαινω κι εγω
    <Parasight> το τι θεωρώ τον καθένα εγώ είναι θέμα άποψωής μου
    <ER_user> αλλα τα δικα μου τα εχω λυμενα, απλα εχοντας τα λυμενα χαρακτηριζομαι φασιστας και μισογυνης
    <Parasight> και νομίζω έχω δικαίωμα να έχω ό,τι άποψη θέλω
    <ER_user> δε θα πρεπε να τα χω
    <OniBocho> φυσικά κι έχεις ρε συ
    <Parasight> ο ER_user προβάλλει όπου ναναι τα κόμπλεξ του που τον λένε καοιοι μισογύνη και φάσιστα
    <Parasight> ξεπέρασέ το, κι εμεα με έχουν πει μισογύνη ουκ ολίγες φορές
    <ER_user> νταξει, μαρφιν και κομπλεξ
    <ER_user> τελικα μιλαω για μενα η οχι ρε;
    <Parasight> ρε παιδί μου, εννοώ μη δίνεις σημασία τι λένε κάοπιοι άλλοι για σένα
    <Parasight> μην το παίρνεις επιθετικά
    <Parasight> κι εγώ θα έπρεπε να μαζευτώ εμβρυικά σε μια γωνία επειδή μια σαλταρισμένη με είχε πει μισογύνη για ένα αστείο που γελούσα με τη γυναίκα μου
    <Parasight> γενικώς, ΞΕΚΟΛΛΑ
    <ER_user> καλα, φασισμο θεωρω και καποιον που σε μια υποθετικια συζητηση το γυρναει σε "εχεις κομπλεξ/εισαι φασιστας/εισαι μισογυνης" , ατακες που αμεσως τελειωνουν την κουβεντα με νικητη
    <ER_user> εχω δικαιωμα να παλευω απεναντι στο φασισμο κι εγω
    <ER_user> σεις ακυρωνετε συναυλιες, εμεις ζηταμε να μην λετε φασιστα και μισογυνη τον ακυρο για χαβαλε
    <ER_user> κλπ
    <Parasight> έχουμε κάνει λίγο καραμεά τη λέξη φασισμός, και θα περίμενα από άτομα που δεν είναι ντουγάνια να μην το χρησιμοποιούν έτσι
    <ER_user> το ιδιο λεμε
    <Parasight> "αυταρχισμός" ίσως
    <Parasight> κανείς δεν ακύρωσε συναυλία τους, κανείς δεν έκλεισε το δρόμο να μην έρθουν
    <Parasight> μάλλον αυτοί χέστηκαν ότι θα έρθουν σε άδειο venuw
    <Krux> ή ο διοργανωτής χέστηκε γιατί μια στο μύριο να γίνει καμιά χοντράδα, πας με βραχιολάκια
    <Parasight> ή και αυτό κρουξ. στο φινάλε, αυτή είναι η κατάσταση
    <Parasight> αλλά δε μπορείς να πεις ότι "ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ ΜΑΣ ΑΚΥΡΩΣΑΝ ΤΟ ΛΑΙΒ, ΤΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ"
    Last edited by Parasight; 03-10-2019 at 14:57.

  3. #18
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Είναι μια κατάσταση, όλο αυτό το θέμα, που στην κυριολεξία ανοίγει τους ασκούς του Αιόλου. Υπισέρχονται παράγοντες όπως συμπάθειες, εμπάθειες, διαχωρισμός έργου - καλλιτέχνη, η προσωπική τοποθέτηση του καθενός απέναντι σε αυτά τα κοινωνικά ζητήματα και το κυριότερο, η στάση του ίδιου του καλλιτέχνη πάνω ή έπειτα απ' το οποιοδήποτε ατόπημά του.

    Εγώ δεν έχω ξεκάθαρο μέσα μου το αν διαχωρίζω καλλιτέχνη και έργο. Κι ας μην κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλό μας, για τον καθένα είναι πανεύκολο να βρούμε μεμπτά, όσο κι αν τον αγαπάμε (αυτόν ή το έργο του, εν πάσει περιπτώσει). Μετά όμως πρέπει να σκεφτούμε κατά πόσο αυτά τα μεμπτά είναι όλα ίσα κι όμοια ή τέλος πάντων ΤΙ ΑΠ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ εμπίπτει στις φλέγουσες κατηγορίες που θα μας έκαναν να ξεγράψουμε κάποιον.

    Κι εξηγούμαι: είναι το τρεντ της εποχής να χαρακτηρίζονται τα πάντα φασισμός, από οποιαδήποτε πλευρά πλέον. Κι αυτό είνανι προβληματικό, τη στιγμή που αποδυναμώνει ουσιαστικά τη βαρύτητα της λέξης. Τα χρυσαύγουλα και διάφοροι φιλελέδες και νοικοκυραίοι μιλούν για κόκκινους φασίστες ή αριστεροφασίστες ή βάλτε με το μυαλό σας όλα τα γλυκούλια υποκοριστικά που βγάζουν, οι διάφοροι κολλημένοι καταλογίζουν φασιστική συμπεριφορά απέναντι στα μπρόκολλα και τα αυγά, ο φεμινισμός έχει χάσει ΚΑΘΕ ΓΑΜΗΜΕΝΟ μέτρο, σε βαθμό που τελικά μάλλον βλάπτει το ίδιο το φεμινιστικό κίνημα κι ερχόμαστε τώρα σε αυτή την εποχή να συζητήσουμε για το ποιους θα αποκλείαμε και γιατί. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά να το ξεχειλώνουν ορισμένοι, χαρακτηρίζοντας όσους δεν κάνουν το ίδιο (δηλαδή το εμπάργκο) φασίστες, μισογύνηδες κτλ κτλ.

    Όλα αυτά είναι πολύ προβληματικά και με δεδομένο ότι ορισμένοι χάνουν την ουσία των πραγμάτων και τους είναι πανεύκολο να κατονομάσουν και να κατηγοριοποιήσουν ανθρώπους ή συμπεριφορές, τα πράγματα γίνονται χειρότερα. Για μένα, δεν είναι δεδομένο ότι ο ακροατής του κάθε Oliveri ή των κάθε MGLA είναι φασίστας ή offender ή οτιδήποτε σχετικό, ΕΚΤΟΣ αν όλη η φιλοσοφία/ιδεολογία της μπάντας είναι ξεκάθαρη και προάγεται μέσω τόσο της συμπεριφοράς τους όσο και του έργου τους. Εκεί θεωρώ ότι επιβάλλεται περιθωριοποίηση της μπάντας κι όχι των ακροατών/οπαδών, που πολλές φορές άγονται και φέρονται. Στην τελική, συνήθως οι μαλάκες είναι και θρασσύδειλοι, όσο περισσότερο αποδυναμώνονται οι πυρήνες/αρχηγοί τους, τόσο εξαφανίζονται οι υπόλοιποι κιόλας.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  4. #19
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Parasight, δεν έχω ιδέα για ποιο debate μιλάς στο προπροηγούμενο ποστ. Όπως επίσης δεν καταλαβαίνω που κολλάει το "ισαποστάκιας" ή το "η βία είναι βία από όπου και αν προέρχεται". Ουδέποτε είπα ότι "mgla = Oliveri".
    Την τρέχουσα περίοδο είναι συχνή η κουβέντα για ακυρώσεις συναυλιών λόγω του ποιόντος ενός καλλιτέχνη. Όλο αυτό το βλέπω σαν συνέπεια της πολιτικής ορθότητας ως πρίσμα για να βλέπουμε τα πράματα. Ο κόσμος δεν μένει στην ακύρωση ενός event. Χαρακτηρίζει, ξεκόβει και φέρεται απόλυτα και αφοριστικά στην διαφορετική άποψη πάνω στο θέμα "καλλιτέχνης και δημιούργημα". Δεν έχω την διάθεση και να ξανανοίξουμε αυτή την κουβέντα, μην ανησυχείς. Το point μου είναι ακριβώς ότι τα πράματα δεν είναι τόσο απλά όσοτα περιγράφει το τότε άρθρο περι mgla. Εκεί λέγεται πως "το μόνο που χρειάζεται να κάνουμε είναι να πούμε όχι σε 2 - 3 καλλιτέχνες που μας άρεσαν".

    Η περίπτωση του Oliveri είναι ένα καλό παράδειγμα και εξηγούμαι. Καταρχάς κατακριτέα συμπεριφορά δεν είναι μόνο το να είναι κάποιος φασίστας. Η δεύτερη μεγαλύτερη μάστιγα της εποχής μας σύμφωνα με το ευρύ αριστερό κίνημα είναι οι εκφραστές της πατριαρχίας. Ο Oliveri από ότι ξέρω, είναι ένας άνθρωπος που του κάνανε ντου οι μπάτσοι κατόπιν κλήσης της κοπέλας του. Την κράτησε όμηρο για αρκετή ώρα. Όταν το σκηνηκό έληξε και βρήκανε κόκες και όπλα στο σπίτι του, κατηγορήθηκε από την κοπέλα για domestic violence. Καταδικάστηκε με διάφορες κατηγορίες και γενικότερα το σκηνικό με το domestic violence μάλλον δεν έγινε θέμα γιατί είχαμε 2012. Ο για χρόνια συνεργάτης του Josh Homme, παραδέχθηκε ότι τον έτζασε από το 2004 επειδή είχε βίαιη συμπεριφορά σε κοπέλα του. Ισως καλύτερο παράδειγμα από τη σύγκρισή mgla - Oliveri, είναι η περίπτωση του Louis CK. Μιας και έχουμε 2 παραδείγματα που αφορούν το ίδιο θέμα.

    Εγώ λοιπόν απλά εκφράζω μια απορία. Προσφάτως έχουν συμβεί τα σκηνικά με τους Marduk και Mgla. Εχει συμβεί το σκηνικό με τον Louis CK (πολύ πιο ήπια περίπτωση από αυτή ενος wife beater), καθώς και άλλα παραδείγματα. Πως γίνεται να σκάει ο Oliveri και να μην γίνεται καν αναφορά; Δεν είναι ενημερωμένος ο κόσμος; Δεν είναι η ιστορία του Oliveri όπως την παρουσιάζω; Είναι οκ να ρίχνεις μπάτσες αλλά όχι οκ να ρωτάς κάποια αν μπορείς να την παίξεις μπροστά της;

    Δεν παίρνω κάποια θέση, απλά τονίζω το οξύμωρο της υπόθεσης.

  5. #20
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Να πω ότι είμαι ο πρώτος που θα σταθεί απέναντι στους δογματικούς τύπους που κουνάνε το δάχτυλο στους απέναντι. Έχω φίλους που θα πήγαιναν και Marduk και Mgla, και αυτό δε θα άλλαζε τη σχέση μου μαζί τους. Όπως και δεν την άλλαξε, καθώς, ασχετως που δεν έγιναν τα λάιβ, η πρόθεσή τους ήταν/είναι γνωστή. Δεν το παίζω χωροφύλακας κανενός, και όποιος το κάνει πρώτος το λίθο βαλλέτω κλπ.
    Από την άλλη, υπάρχουν και οι τύπου ER_user που αποκτούν ψυχολογικά επειδή κάποιοι άλλοι (συνήθως σαν τους δογματικούς τύπους που αναφέρω παραπάνω) τους κακοχαρακτηρίζουν. Και η αντίδρασή τους είναι να είναι εριστικοί/"προκλητικοί" με πνεύμα κάνοντας μια αέναη κουβέντα για την κουβέντα με χιλιάδες στροφές χωρίς ουσιαστικό νόημα, απλά αποπειράμενοι να ξεφορτωθούν αυτή την ηλίθια ενοχή-ή-ό,τι-άλλο-σκατά-είναι που φορτώθηκαν επειδή κάποιος τους αποκάλεσε φασίστα ή μισογύνη.

    Πραγματικά δεν ξέρω ποια από τις δυο κατηγορίες είναι πιο τραγική.

  6. #21
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Απορώ με τον εαυτό μου αλλά θα το πω: μια χαρά τα λέει ο Good Son στην προκειμένη. Πούλο σε κάθε βλάκα Ολιβέρι κι εννοείται αποχή απ' οτιδήποτε κάνει.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  7. #22
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Ρε μαγκες, να πω και εγω τη μαλακια μου, εγω δε θεωρω τον Νικολακη ιδιο με του μιγκβα. Γιατι στο κατω κατω εγινε μια φαση, πηγε δικαστικα, το παραδεχθηκε βγηκε ακρη, εδωσε φραγκα στη κοπελιτσα, εγινε η μοντα. Και αυτη ειναι η ειδοποιος (το εγραψα σωστα; ) διαφορα. Δε τον κανει λιγοτερο μαλακα in general αλλα σιγουρα τον κανει λιγοτερο μαλακα απο τους αλλους τους ξεφτιλες, που βγαζουν αυτα που βγαζουν στα side project τους, που ο ενας ο τυπος κατηγορειται για παιδοφιλιες κλπ και που στο κατω κατω δε το παραδεχονται αλλα κανουν υπεκφυγες και gaslighting και δινουν δικαιολογιες τυπου μας εσκασε το λαστιχο και το φουσκωνουμε με το στομα γιατι χαλασε η τρομπα οποτε τελικα το λαστιχο θα φουσκωσει την επομενη απο το λαιβ της αθηνας οποτε πακατζ το λαιβ της αθηνας. Η ζωη δεν ειναι ασπρο μαυρο, υπαρχουν σιγουρα 50 αποχρωσεις του γκρι (κακο αστειο μαι προμπλεμ) ισως και παραπανω, και σιγουρα η αποχρωση του γκρι του Νικολακη ειναι πολυ πιο ανοιχτοχρωμη απο το σχεδον ή και τελειως μαυρο που εχουν οι Μιγκβα. Αντιστοιχη φαση παιζει και για Ανσελμο και για Μπου(ρ)τσουμ και Λουη Σικεη για ολους τους κατα καιρους, δυστυχως, ταλαντουχους ηλιθιους.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  8. #23
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default



    Ξέρουμε τι έγινε;
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  9. #24
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Ε απλά στοιβάξανε μερικές χιλιάδες κόσμου σε μια αποθήκη που δεν τους χωρούσε και όταν το καταλάβανε δεν αφήσαν κόσμο, που είχε πάει να δει μόνο αυτά που παίζανε στην αποθήκη, να μπει.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  10. #25
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    εβαλαν τα hep hap σε κλειστο χωρο, και καποιοι εξυπνοι αναψαν φωτοβολιδες/καπνογονα. Εγινε λιγο της πουτανας ακουσα οτι επαιξαν και καποιες λιποθυμιες, επιπλεον εγιναν καποιες αλλαγες στο προγραμμα. Γενικα νοτ κουλ απο ολες τις πλευρες.

    Spoiler
    προσωπικα θα καταργουσα τα hep hap εκτος κι αμα ηταν για τιποτα σοβαρο τυπου death grips. Δε συμπαθω ουτε τους, περισσοτερους, χιπχοπαδες καλλιτεχνες ουτε το κοσμο τους.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  11. #26
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Θα συμφωνήσω αλλά το street mode έτσι ξεκίνησε και στηρίχτηκε από αυτόν τον κόσμο όσο δεν πάει.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  12. #27
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Φιλε καταλαβαινω τι λες, προφανως η street κουλτουρα εχει το κομματι χιπ χοπ βαθια μεσα της, αλλα να σου πω και το αλλο, χωρις να θελω να δικαιολογησω τη διοργανωση κλπ γιατι ουτε εγω ειμαι σουπερ υποστηρικτης για προσωπικους λογους που βαριεμαι να αναλυω, και αποφευγοντας και το να αρχισω το θαψιμο για τα χαλια του συγχρονου ελληνικου χιπ χοπ σε γενικοτερο πλαισιο (οι νεοι "ΛΕΞ", που λεγονται ΛΤ ειναι γτπκ+), αμα πας και αναβεις καπνογονα σε κλειστο χωρο τι περιμενεις; Και στο παλιο χωρο αν το εκαναν παλι το ιδιο προβλημα θα υπηρχε. Προφανως πηγε να παιχτει μια φτιαξη του τυπου οποιος δε θελει να τρωει στη μαπα χιπχοπερς παει αλλου οποιος δε θελει να τρωει στη μαπα πανκιδες παει, αλλου βολευουμε και καλυτερα το προγραμμα με τα τσεκς και τις αλλαγες κλπ, ε, και δε βγηκε.
    Τωρα το πως ξεκινησε αυτο το φεστιβαλ, που στηριχτηκε και πως εχει γινει, ειναι μια γιγαντιαια συζητηση στην οποια εμπλεκεται το λεγομενο "τρουομετρο" οποτε δε το συζηταμε καν, απλα γελαμε με τους χιπχοπαδες που δηλωνουν αλανια και παιζουν σε φεστιβαλ με χορηγους κλπ και το κοινο τους που γκρινιαζει για τα 40 ευρω εισητηριο σε τετραημερο φεστιβαλ.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  13. #28
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Να πούμε όμως και το άλλο, ότι στο περσινό street mode τα hip hop ήταν όλα μέσα στην κλιματιζόμενη αίθουσα και τα πέρασαν τζάμι όλο το τριήμερο, ενώ εμείς αναγκαστήκαμε να δούμε New Μodel Army, Yawning Man, Phil Campbell και πολλούς άλλους στην άλλη αίθουσα χωρίς αρκουδίσιο αυγουστιάτικα και είχαμε βγάλει τη μπέμπελη. HOW DO THEY LIKE THEM APPLES NOW??

  14. #29
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Ναι, αλλά το μπερσινό ήταν γενέθλιγιο και είχε 200 μπάντες και μπήκε μέσα, όπως έμαθα. Δε θα ξαναγίνοταν στον ίδιο χώρο, όπως και να 'χει. Πάντως, μεταξύ μας και το Χιπ Χοπ σαν κατάσταση είναι για κλειστό χώρο. Απλά όταν σκάνε και 100 μπάφια από τους κλαρινογκάνγκσταζ και φτάνουν στο σημείο να μη σκέφτονται τι μπορεί να σημαίνει πυρσός σε κλειστό χώρο γεμάτο, ε κάτι δε γίνεται σωστά μέσα σε ορισμένων τα κεφάλια...
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  15. #30

    Default

    Ορισμένα πράγματα που (αντιλαμβάνομαι πως) επιδίωξε να κάνει το φετινό φεστιβάλ όσον αφορά τη μεταφορά της τοποθεσίας από το Φιξ στο λιμάνι είναι:

    1. Μεγαλύτερος χώρος
    2. Περισσότερα εξωτερικά stages
    3. 3 ταυτόχρονα stages aka περισσότερα acts (μάλλον)

    Τρια stages που να παίζουν ταυτόχρονα μπορούσε να εξασφαλιστεί - αναγκαστικά - μόνο με έξτρα έναν εσωτερικό χώρο, όπως και έγινε στο Warehouse, όπου έγινε τελικά το hip hop. Οι άλλες 2 εξωτερικές που θα παίζαν ταυτόχρονα ήταν η CU και η Red, ώστε να βαράνε σε αντίθετες κατευθύνσεις.

    Οπότε για μένα το βαθύτερο ερώτημα δεν είναι «Γιατί εσωτερικός χώρος», που ομολογουμένως ήταν αποπνικτικά ακόμα και ώρα μετά το live (χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Taiwan MC την 1η ημέρα, που για ώρα δεν πατούσε κανείς μέσα λόγω του καπνού απ' τα προηγούμενα hip hop), αλλά «Γιατί τόσα συγκροτήματα», ώστε να αποφευχθεί ο εσωτερικός χώρος. Αντιλαμβάνομαι πως έτσι βγαίνουν τα λεφτά (κυρίως με τα μονοήμερα 25€, αν είναι δυνατόν...), αλλά αυτό δημιούργησε και μία σειρά άλλων προβλημάτων, όπως αυτά που αναφέρθηκαν στην αρχή περί άγαρμπου κοψίματος Pussy Riot, Fuzztones κ.α. ή καθυστερημένης έναρξης συναυλιών λόγω μεταφοράς τους σε άλλα stages.

    Στην τελική, πιτσιρικάς είσαι και μπάφο θα κάνεις και πυρσό να ανάψεις και αυτά δεν έχουν γίνει μόνο στα hip hop, αλλά και πέρσι Panx Romana και γενικότερα έχουν γίνει σε πολλά μη-hip hop συγκροτήματα και εκτός Street Mode, οπότε καλύτερα εξ αρχής όλα έξω (την κλειστή την κρατάς για καβάτζα, αν χρειαστεί λόγω βροχής ή δεν ξερω τι), λιγότερα συγκρότηματα κι ας διατηρηθεί η γκάμα με τα είδη.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

Similar Threads

  1. Street Mode 2019
    By tsimpouklano in forum Live & Events Talk
    Replies: 15
    Last Post: 23-09-2019, 18:53
  2. Street Mode 2018
    By tsimpouklano in forum Live Reports
    Replies: 41
    Last Post: 13-10-2018, 09:57
  3. KEN MODE - Venerable LP
    By Throatruiner Records in forum Self-Promotion
    Replies: 1
    Last Post: 21-10-2012, 14:57
  4. VGA Mode λέει
    By Shrinebuilder in forum PC & Games
    Replies: 5
    Last Post: 04-05-2010, 22:48
  5. Survival Mode
    By Atheist in forum General Discussion
    Replies: 147
    Last Post: 11-11-2006, 18:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •