Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47

Thread: Street Mode 2019

  1. #1
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default Street Mode 2019

    Σε καινούριο χώρο, σαφώς μεγαλύτερο και πιο άνετο από τον περσινό, όχι όμως τόσο κόζυ.

    Είδα με τη σειρά:

    Pussy Riot:
    Τις πρόλαβα στα τελευταία 20 λεπτά (όπου και τους έκλεισαν βίαια το ρεύμα, καφρίλα γενικά, όσο αυστηροί κι αν θέλουν να είναι με το πρόγραμμα). Μουσικά όχι κάτι το φοβερό, πιο πολύ σαν μουσικοχορευτικοθεατρικό περφόρμανς είναι, το οποίο όμως αν το δεις ως τέτοιο είναι εξαιρετικό. Πλάνα συνεχώς στο video wall, μηνύματα για τους πολιτικούς κρατούμενους στη Ρωσία, αυτοβιογραφία της Νάντια τους μήνες που έκατσε στη φυλακή και άλλα. Πολύ καλές, αλλά δυστυχώς έλειπε η Νάντια <3 ρε γμτ. Επίσης ξαναλέω καφρίλα να τους κόβεις το ρεύμα όσο εκτός χρόνου κι αν έχουν βγει.

    Fuzztones:
    Εντάξει τα λόγια είναι περιττά, η πιο legendary μπάντα της ημέρας ήταν, αξιοπρεπέστατο "παλιακό" γκαραζοlive με τα όλα του. Και ο κόσμος από κάτω ανταποκρινόταν. Μαλακία της διοργάνωσης που τους έβαλε στη μικρότερη από τις τρεις σκηνές, συν το ότι ο ήχος ήταν μιεχ. Ακόμα μια μαλακία της διοργάνωσης να τους κόψει πάνω στο encore (με τον ίδιο τρόπο που έκοψε και τις Pussy Riot, απλά σου κατεβάζω το ρεύμα!), με αποτέλεσμα να μην ακούσουμε cinderella και strychnine. Φάνηκε καθαρά ότι ξενέρωσαν, γενικά τι φάση η διοργάνωση φέτος; Πέρσι αυτό δεν έγινε ούτε μια φορά, τι διάολο, τόσο συνεπείς ήταν πέρσι όλοι; Κάποιοι πιστοί (που και από σεβασμό δε θέλαμε να γυρνάμε πλάτη και να φεύγουμε την ώρα που οι άλλοι ήταν ακόμα πάνω και έπαιζαν, κάτι που δυστυχώς έκανε το 90% του κόσμου που ήταν εκεί) ακούσαμε 1,5 τραγούδι από τα monitors του stage, μπροστά μπροστά. Γενικά κρίμα, θα μπορούσε να είναι το live της ημέρας αλλά δυστυχώς έληξε άδοξα.

    Nightstalker:
    Δε θα πω πολλά, έχουν χτυπήσει φλέβα την τελευταία 5ετία και αυτό είναι γνωστό. Πολύς κόσμος, ορεξάτος Αργύρης, πάρα πολύ ωραίος ήχος και παίξιμο από τη μπάντα (με τους στόκους δεν ισχύει πάντα αυτό νομίζω). Γενικώς μπάντα κοινής και καθολικής αποδοχής από το ελληνικό κοινό πλέον. Respect όσο κι αν ό,τι έχει βγει μετά το dead rock commandos είναι μέτριο.

    Ska-P:
    Μαλάκες είμαι 32 ε. Και τη φάση ουαου ska-p φοιτητική ζωή αχαχουχα και λοιπά την έχω περάσει προ πολλού. Οριακά ανεβαίνοντας σαλόνικα για street mode είχα ξεχάσει ότι στη setlist υπήρχαν οι Ska-P. Και γνωρίζω ότι στο υπόλοιπο της ζωής μου, θα είναι ελάχιστες οι φορές που θα βάλω να ακούσω μόνος μου αυτή τη μπάντα. Κι όμως, δε μπορώ παρά να δώσω ένα τεράστιο ρισπέκτ σε αυτή τη μπάντα για αυτό που μας χάρισαν (και πέρα από τη συγκίνηση του να θυμάσαι τον 17χρονο εαυτό σου, που αν ήταν εκεί θα ήταν μπροστά μπροστά να κοπανιέται). Καμία βαρεμάρα, καμία αρπαχτή. Φοβερό λάιβ, ορεξάτοι όλοι, με ποτ πουρί τραγουδιών από όλη τους τη δισκογραφία. Όλα τα γνωστά τραγούδια με μηνύματα για Παλαιστίνη, εκλογές, μπάτσους, φασισμό, ρατσισμό, πόλεμο, LGBT δικαιώματα κλπ. Το κοινό (πολύς κόσμος) από κάτω 100% ανταπόκριση (τι διάολο όλοι ισπανικά ξέρετε ρε μλκες) και χορός μέχρι πίσω πίσω. Ε-ΞΑΙ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΟΙ - ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΟΙ. Επίσης ο ήχος πολύ καλός, ίσως ένα τακ κάτω σε ένταση, αλλά φυσιολογικό όταν έχεις με 3-4 πνευστά στη σκηνή και 3-4 διαφορετικές φωνές ταυτόχρονα. Γενικά φοβεροί, δεν έχω λόγια.

    Αυτά από μένα για την Παρασκευή. Για πάμε και οι υπόλοιποι ERίτες. (σήμερα δε με βλέπω να τα καταφέρνω)
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  2. #2

    Default

    Ημέρα 1η

    Satanic Surfers
    Το μελωδικό hardcore είναι η χαρά της ζωή κι ό,τι έπρεπε για να ξεκινήσει η βραδιά. Πολύ καλοί και με πολύ διάθεση.
    Για να πιάσω και λίγο απ' αυτό που έγραψε πιο πάνω ο ypersyntelikos, ενώ παίζαν έσκασε τύπος και τους λέει «One more minute» και ο τραγουδιστής/drummer δεν έκρυψε την έκπληξή του.

    Soulside
    Δισκογραφικά μου αρέσουν, καθώς έχουν μία πιο minimal προσέγγιση για το post hardcore που τους ξεχωρίζει, αλλά live θα ήθελα να κοπανάνε πιο δυνατά. Λίγος κόσμος, γιατί την ίδια ώρα είχε Pussy Riot, όσοι ήμασταν περάσαμε ωραία.

    Fuzztones
    Τρομερή μπάντα, ωραία εμφάνιση.
    Στα άλλα, ό,τι είπε ο ypersyntelikos. Κάκιστη η όλη φάση κυρίως για το πόσο άγαρμπα έγινε το κόψιμο.

    Somali Yacht Club
    Αντι-Ska-P οπότε «αναγκαστικά» πήγα CU-Stage. Είχα ακούσει και καλά λόγια για τις προηγούμενες εμφανίσεις τους. Ευχάριστοι, αν και δεν ξετρελάθηκα.

    Ας πούμε ένα γεια την επόμενη φορά ε.

    Ημέρα 2η

    Deaf Radio
    Νωρίς νωρίς day two για Deaf Radio, το μόλις κυκλοφορηθέν "Animals" είναι πολύ ωραίο κομμάτι και άξιζε ο ήλιος. Δυστυχώς για λίγο, αλλά βάσει όσων είπαν θα τους δούμε σύντομα ξανά εδώ πάνω.

    Dwarves
    Το «πρέπει να το δεις» του φετινού festival. Αεικίνητοι, με διάθεση, χορός απ' τον κόσμο, ο Taliban ταλιμπάν, ο Πάρασαϊτ δεν έφαγε τούμπα <3, εξαιρετικοί.

    Νova Twins
    Μια βόλτα στο merch μας έδωσε ίσως μία από τις δυνατότερες παρουσίες στο φεστιβάλ, καθώς στη διπλανή σκηνή παίζαν οι Nova Twins:



    Πολλά γούστα από αυτές κι από κόσμο, κούνημα, χορός. Και αυτό το μπάσσο.

    Nick Oliveri

    Dwarves χωρίς (σχεδόν) Blag, o κόσμος είχε και τους Kyuss στο festival, πολύ καλοί και όλα τα λεφτά, όταν παίξαν το Bite it you scum.

    Gang of Four

    Ξενέρα λίγο που ήταν στη μικρότερη σκηνή του φεστ, βέβαια απ' την άλλη είχε Vodka Juniors όπου γινόταν της καραπουτανάρας, αλλά και πάλι.
    Πολύ καλοί. Αν και μόνο ο Andy Gill παραμένει, το να ακούς κομμάτια από Entertainment, Solid Gold live είναι φοβερό πράγμα.

    Αγγελάκας

    Με 1-1.5 ώρα αργοπορία - ίσως τα πούμε σε άλλο ποστ - ξεκίνησε.
    Ρε ο τύπος είναι τρομερός, είχα πει και παλαιότερα ότι εκτιμώ φουλ το γεγονός ότι άλλαξε ύφος, ενώ θα μπορούσε να παίζει τις ίδιες Τρύπες ξανά και ξανά και να βγάζει λεφτά, τόσο με Σαδίκη όταν ήταν, αλλά και τώρα. Πάρα, πάρα πολύ καλός - μπορεί να έφταιγε λίγο και το αλκόολ.
    Το πολύ ενθαρρυντικό ότι είχε και πολύ νέο κόσμο (20 και μικρότερους), που σημαίνει ότι υπάρχει και ζωή πέρα από την trap.

    Ημέρα 3η

    Raketkanon

    O Taliban μου είπε για αυτούς, καθώς και άλλος εξέχων χρήστης. Η κούραση των 2 προηγούμενων ημέρων μας έστειλε σχετικά αργά στο festival - την ώρα που βγαίναν οι Raketkanon - (όχι ότι είχε τίποτα αξιόλογο) και πραγματικά ήταν όλα τα λεφτά. Noise rock, punk, ένα κουβάρι ατελείωτο και ένας drummer που κοπανούσε σα διάολος. Η δεύτερη εμφάνιση "από-κει-που-δεν-το-περιμένεις", ίσως και η καλύτερη του festival.

    (δείγμα)



    (κάπως πιο ήρεμα τα πράγματα)



    (ισοπέδωση)



    Turbonegro

    Όλα τα φανμπόιζ ήταν εκεί. Σημαίες, γιλέκα, ραφτά. Δεν κατάφερα να ακούσω πιο πριν, οπότε το live ήταν το βάπτισμα του πυρός. Πάααρα πολύ καλοί, ο κόσμος γούσταρε πολύ. Βασικά δεν είχε ούτε ένα κομμάτι που να με κούρασε. Αγαπημένο της βραδιάς - που ακούσαμε μετά και σπίτι: Blow me like the wind.
    Last edited by tsimpouklano; 02-10-2019 at 22:36.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  3. #3
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Ας πούμε ένα γεια την επόμενη φορά ε.
    Ε ναι

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Αντι-Ska-P
    γιατί;
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Αντι-Ska-P
    γιατί;
    Αντι-ska περισσότερο, απλά σε αυτούς έτυχε. Άσε που σε συνδυασμό με ΤΟΣΟ κόσμο, καλύτερα το λίγοι και καλοί στους Somali.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  5. #5
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Μόνο για Fuzztones ψηνόμουν να πάω και από ότι φαίνεται καλά που δεν πήγα (!)

    Σε άλλα νέα, ο Nick Oliveri δεν είχε κατηγορηθεί/αποδεχθεί καταγγελίες για domestic violence; Τί κάνει το φεμινιστικό κίνημα της πόλης; Διώχνουμε τους φασίστες mgla, αλλά επιτρέπουμε και επικροτούμε τους wife beaters;

  6. #6
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Σε άλλα νέα, ο Nick Oliveri δεν είχε κατηγορηθεί/αποδεχθεί καταγγελίες για domestic violence; Τί κάνει το φεμινιστικό κίνημα της πόλης; Διώχνουμε τους φασίστες mgla, αλλά επιτρέπουμε και επικροτούμε τους wife beaters;
    Η μαλακία της ημέρας δικαιωματικά, φράφο.

  7. #7
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Νova Twins
    Μια βόλτα στο merch μας έδωσε ίσως μία από τις δυνατότερες παρουσίες στο φεστιβάλ, καθώς στη διπλανή σκηνή παίζαν οι Nova Twins:



    Πολλά γούστα από αυτές κι από κόσμο, κούνημα, χορός. Και αυτό το μπάσσο.
    Η αποκάλυψη του φεστιβάλ με διαφορά.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  8. #8
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Σε άλλα νέα, ο Nick Oliveri δεν είχε κατηγορηθεί/αποδεχθεί καταγγελίες για domestic violence; Τί κάνει το φεμινιστικό κίνημα της πόλης; Διώχνουμε τους φασίστες mgla, αλλά επιτρέπουμε και επικροτούμε τους wife beaters;
    Η μαλακία της ημέρας δικαιωματικά, φράφο.
    Για πες μου φίλε μου και το γιατί.

  9. #9
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    κι εγω εχω ακουσει για κατι βλαχοσυμπεριφορες του τυπου, οποτε σιγουρα ηταν πολυ αστειο να τον βλεπεις να εχει ραφτο gg allin και μπλουζα μπλακ φλαγκ (αλλη σε καθε στεητζ). Τωρα αμα συγκρινεις με mgla οκ...
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  10. #10
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Γιατί να μη συγκρίνει ρε, αφού το ίδιο είναι. Η βία είναι βία από όπου κι αν προέρχεται και όλα αυτά.

  11. #11
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Πάρασαητ μαν μου, δεν έχω ιδέα τι εννοείς. Αν θες απάντα καθαρά ή αλλιώς μπορείς πάντα να

    Spoiler

  12. #12
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Spoiler
    Αθάνατο Micro$oft Paint!!!
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  13. #13
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Good Son είσαι 100% αποδεδειγμένα προβοκάτορας και δεν υπάρχει περίπτωση να εμπλακώ σε κουβέντα με την πάρτη σου. Ούτε βέβαια να επαναλαμβάνουμε για πολλοστή τα ίδια με τον καθένα από το σημείο μηδέν. Ρίξε αν θες μια ματιά στα archives του χθεσινού chat για την κουβέντα που έγινε ήδη.

  14. #14
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Parasight, αν με θεωρείς προβοκάτορα (γνώμη σου) και δεν θέλεις να εμπλακείς, μπορούσες να μην εκφραστείς εξ αρχής. Το να μην θες να μπλέκεσαι σε κουβέντες με κάποιον και να πετάγεσαι λέγοντας του πως λέει "τη μαλακία της ημέρας" και μετά να απομακρύνεσαι γιατί "δεν μπλέκεις" μου φαίνεται γελοίο.
    Όπως και να έχει, θυμάμαι να έχουμε μια χαρά κουβέντες στο παρελθόν αντί να με λες προβοκάτορα. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα ποια είναι "τα ίδια". Η απορία μου παραμένει. Δεν είναι όμως τόσο έντονη ώστε να ψάχνω logs.
    Στην τελική εσύ έλεγες ότι το chat σκοτώνει τις κουβέντες, παίρνοντάς τες από το forum!

  15. #15
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ούτε εγώ θεωρώ την παρατήρηση του γουντ σαν ισαποστασίτικη, απλά δεν πήρα θέση γιατί δε γνωρίζω την περίπτωση του τύπου που λέτε του ολιβέρι. αν όντως κάποιος είναι wife beater / abuser ή ό,τι άλλο αντίστοιχο, για εμένα δε διαφέρει καθόλου από ένα φασίστα. όλα αυτά είναι διαφορετικές εκφράσεις της φασιστικής νοοτροπίας. από εκεί και πέρα αν θα πήγαινες στο live ενός τέτοιου καλλιτέχνη είναι άλλη ιστορία. θα μπορούσα να μιλήσω πιο έγκυρα αν όντως ο ολιβέρι ή οι μγλα μου άρεσαν. μπορώ να πω ότι έχω πάει πολλές φορές να δω manowar (αν και θεωρώ ότι 90% του σεξιστικού attitude είναι για το εμπορικό image). αντίστοιχα, έχω ρίξει άκυρο σε άλλες συναυλίες που θα ήθελα να είμαι μέσα (π.χ. grim reaper επειδή την έκανε ο ξηγας). κατά περίπτωση λοιπόν...
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. Street Mode 2019
    By tsimpouklano in forum Live & Events Talk
    Replies: 15
    Last Post: 23-09-2019, 18:53
  2. Street Mode 2018
    By tsimpouklano in forum Live Reports
    Replies: 41
    Last Post: 13-10-2018, 09:57
  3. KEN MODE - Venerable LP
    By Throatruiner Records in forum Self-Promotion
    Replies: 1
    Last Post: 21-10-2012, 14:57
  4. VGA Mode λέει
    By Shrinebuilder in forum PC & Games
    Replies: 5
    Last Post: 04-05-2010, 22:48
  5. Survival Mode
    By Atheist in forum General Discussion
    Replies: 147
    Last Post: 11-11-2006, 18:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •