Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30

Thread: The Witcher

  1. #16
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Σε πολύ γενικές γραμμές συμφωνώ με τον 12άστερο, αλλά θα ήθελα να τονίσω τα εξής: αυτά τα πρώτα 8 επεισόδια, είναι ιστορίες διάσπαρτες χρονικά απ' τις δύο πρώτες συλλογές διηγημάτων (The Last Wish και The Sword of Destiny). Δεν έχω καταλάβει ακόμα για ποιον λόγο αποφάσισαν να μπλέξουν τη χρονολογική σειρά των γεγονότων με αυτή της προβολής στα επεισόδια, πιθανολογώ γιατί θεώρησαν πως η επιστροφή του 7ου στο 1ο επεισόδιο θα ήταν ωραίο closure. Well, για κάποιον που έχει ξεκοκκαλίσει τα βιβλία και ξέρει απ' έξω κι ανακατωτά πότε και πώς έγινε το κάθε τι, αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, γιατί απλά περιμένει να δει την οπτικοποίηση της ιστορίας. Αλλά για έναν νέο θεατή, που δεν έχει επαφή με το lore και την ιστορία ή τους χαρακτήρες, δεν πιστεύω ότι λειτουργεί κι αυτό φάνηκε από γνώμες φίλων που συζητήσαμε.

    Επίσης, για κάποιον λόγο ενώ κάθε εξωτερικό γύρισμα και μακρινό πλάνο είναι θεσπέσιο, νιώθω ότι σε λεπτομέρειες από κοντά, όπως όπλα, props και σε φάσεις κοστούμια/πανοπλίες, υπάρχει μια ασυνέπεια στην ποιότητα. Χαρακτηριστικά, ξενέρωσα απόλυτα στο 2ο επεισόδιο με την απεικόνιση του Sylvan και των δύο ξωτικών (μπορεί και γενικότερα των Elves, σε ολόκληρη τη σεζόν, τώρα που το σκέφτομαι - ειδικά αν συγκρίνω πόσο πειστικά και consistent ήταν στα 3 παιχνίδια) που έμοιαζαν να είναι υλικό από cult σειρά του '60, λες κι έβλεπα εξωγήινο τέρας από Star Trek: TOS.

    Την ίδια ασυνέπεια ένιωσα να ισχύει και για τα μαλλιά του Cavill, αλλά χαζοχαρούμενος γαρ, επειδή αλλαγές στον τόνο του άσπρου (με τάσεις προς το γκρι) συμβαίνουν και στο Witcher III, το παρέκαμψα. Αυτό που δεν μπορώ να παρακάμψω είναι:

    η μαύρη (όχι Μάρθα) Φριντζήλα, η μαύρη (άντε μιγάς, αλλά δίκιο είχα ρε Good Son) Triss Merigold και η Yennefer, που είναι με μία λέξη ΥΠΕΡΘΕΟΜΟΥΝΟ τόσο στα βιβλία όσο και στο τρίτο παιχνίδι, αλλά στη σειρά δεν ξεπερνάει το 4/10 στην όψη. Θεωρώ ότι σε αυτά τα 3 σημεία (ακόμα και τον Yaskier καταπίνω, αν και θα τον ήθελα λιγότερο "σύγχρονο" στην όψη) το casting απέτυχε. Στην περίπτωση της Yennefer απέτυχε τόσο στο ζήτημα της ερμηνείας η σειρά, όσο και στο origin story.

    Πάμε τώρα στο αγαπημένο θέμα που αρκετοί αρέσκονται να κράζουν όταν αναφέρεται: Από τις αλλαγές που εντόπισα σε αυτή την πρώτη σεζόν, πέραν αυτής που αναφέρω για την καταγωγή της Yen, με ξένισε κάπως αυτή που διαφαίνεται να έχει γίνει στον χαρακτήρα του Cahir, που μοιάζει να αναλαμβάνει τον ρόλο του villain τη στιγμή που κάτι τέτοιο δεν ίσχυε.

    Σίγουρα νιώθω ότι η σειρά δεν απέδωσε σωστά το πως η Yen έγινε τόσο δυνατή μάγισσα, εστίασε κυρίως στην κόντρα που είχε με τη σχολή στην Aretuza, αλλά ακόμα περισσότερο νιώθω ότι απέτυχε να αποδώσει τη μάχη του Sodden Hill. Εκεί σίγουρα έπαιξε ρόλο και το ότι έμπλεξαν τη χρονολογική σειρά των γεγονότων, αλλά συνολικά την αίσθηση που μου άφησε το διήγημα, για το πόσο κοσμοϊστορικό γεγονός ήταν αυτή η μάχη (με φοβερούς παραλληλισμούς κατά τη διάρκεια της ανάγνωσης) δεν την έλαβα απ' το αντίστοιχο επεισόδιο.

    Στα πολύ θετικά της σειράς, η ερμηνεία του Cavill που παίζει πολύ καλά όντως, αλλά και της μικρής Freya που αποδίδει πολύ όμορφα την Cirilla. Επίσης, εξαιρετικές όλες οι μάχες μέχρι τώρα, τόσο close quarter combat όσο και στα γενικά πλάνα. Επίσης, με μια πρώτη ματιά μου άρεσαν οι νάνοι, αν και θα τους προτιμούσα πιο τούμπανους.

    Quote Originally Posted by 12 stars circle your brow View Post
    Συνοπτικά, η σειρά ξεκίνησε κάπως μέτρια αλλά επιτυγχάνει πολύ δυνατή κλιμάκωση και στην τελευταία σκηνή μου σηκώθηκε η τρίχα. Αναμονή με αναπτερωμένο ηθικό για ακόμα καλύτερα πράγματα.
    Θέλεις να πεις, ακόμα και σε spoiler, γιατί σου σηκώθηκε η τρίχα στην τελευταία σκηνή; Δεν το περίμενες; Σου άρεσε η οπτικοποίηση; Και τα δύο;


    Εν κατακλείδι, αν για κάποιον λόγο η σειρά αυτή θέλει να ανταγωνιστεί το GoT, έχει όλα τα φόντα να το κάνει σε επίπεδο παραγωγής, αλλά αν βάλουμε κάτω τις πρώτες σεζόν της κάθε μίας, το The Witcher δεν φτάνει ούτε κατά διάνοια στο ίδιο επίπεδο αποτελέσματος. Βέβαια, να πούμε ότι η αποστολή του είναι πολύ δυσκολότερη, καθώς δεν είναι ένα "χαλαρό" ανάγνωσμα, όπως το ASoIaF. Αποτελεί προϊόν high fantasy, με πολύ λιγότερο ανθρώπινο παράγοντα και γενικότερα είναι πολύ δυσκολότερη η ταύτιστη κοινού και χαρακτήρων, με τον τρόπο που αυτή η πρώτη σεζόν απέδωσε, δίνοντας βάρος σε 3 βασικούς κι άλλους 3-4 δευτερεύοντες.

    Σε γενικές γραμμές, λόγω ξεκάθαρου fanboyισμού θα του βάλω ένα 7/10, περιμένοντας όμως ΠΟΛΛΑ περισσότερα στον δεύτερο κύκλο κι όταν πλέον η σειρά γίνει εντελώς γραμμική, όπως στα βιβλία απ' το 3ο ως το 7ο.
    Last edited by OniBocho; 27-12-2019 at 09:00. Reason: typo
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  2. #17
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    έχοντας δει προχτές μέχρι το 8ο επεισόδιο, στρογγυλοκάθομαι χτες για να δω και τα υπόλοιπα δύο επεισόδια, που άκουσα οτι είναι και το πολύ ζουμί αλλά τελικά η σεζόν είχε μόνο 8 επεισόδια και όχι 10 όπως κακώς υπέθεσα και φυσικά κανένα ζουμί, πουθενά.

    δεν έχω διαβάσει βιβλία, δεν έχω παίξει παιχνίδια, η σειρά είναι σκατά.

    σκηνοθετικά, δεν ξέρω αν έχω δει χειρότερη σκηνοθεσία σε σειρά. πλοκή μακαρονάδα, χωροχρονικά ζουμ ιν και ζουμ άουτ χωρίς καμία συνοχή, κάκιστο στήσιμο του καστ και λεπτομέρειες που σε κάνουν να κρατάς την κοιλιά σου από τα γέλια (ενδεικτικά, η φάση με τον σκαντζόχοιρο που σφαζόντουσαν στην αίθουσα και μόλις σταματάει το πατιρντί δεν υπάρχει κάτω ούτε ένας νεκρός ή έστω τραυματίας).

    ερμηνείες.
    κάβιλ το απόλυτο μηδέν. άχρωμος, άοσμος, άγευστος, ο ορισμός του γκόμενου-γλάστρα.
    γέννεφερ, γκομενέτο δυτικιά τσαλουνίκ starter pack. χείλια που μας έφεραν ζαλούρα. όλα τα υπόλοιπα πολύ κάτω του μετρίου.

    σενάριο.
    εδώ πέφτει το μεγαλύτερο γέλιο. α-π-α-ρ-α-δ-ε-κ-τ-ο σενάριο. απαράδεκτο. μιλάμε για σενάριο που κάνει το αυτό του τελευταίου κύκλου GoT να φαντάζει μπροστά του ως έπος. όλο αυτό το χωροχρονικό μπουρδούκλωμα οφείλεται ξεκάθαρα στην αμπαλοσύνη του σεναριογράφου. διάλογοι επιπέδου τετάρτης δημοτικού, πεντακόσιοι τόνοι namedropping και καμία πλοκή καμία κορύφωση.

    σχετικά με τον ωκεανό του namedropping, βρήκα εξαιρετικά γελοίο το οτι μιλάμε για μια σειρά με generic fantasy theme αλλά με πολωνικά ονόματα. σόρρυ αλλά στον δικό μου fantasy κόσμο ονόματα όπως ΠΟΥΟΤΚΑ, ΣΤΡΕΓΚΟΜΠOΡ, ΜΑΡΙΛΚΑ, ΓΙΑΡΠΕΝ ΖΙΓΚΡΙΝ θυμίζουν περισσότερο το μητρώο της Α ΔΟΥ Βαρσοβίας.

    να ευχηθώ συλληπητήρια στους φανς του lore και περαστικά σας, τα λέμε σε κάποιο άλλο θρεντ.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Είδα μόνο τρία επεισόδια, και δε θα δω περισσότερα. Συμφωνώ με τους από πάνω. Και δεν κατάλαβα, γιατί να περιμένω το 8ο επεισόδιο που έχει το ζουμί; Μες τα ζουμιά να είναι από το πρώτο επεισόδιο, άμα δε μπορείς άστο, υπάρχει πληθώρα σειρών να δούμε.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    530

    Default

    Προσπάθησαν να χωρέσουν πολλά πράγματα μέσα σε 8 επεισόδια. Δεν βγαίνει έτσι σειρά από βιβλίο. Το μεγάλο μειονέκτημα είναι ότι δεν υπάρχουν τα μικρά αυτοτελή στόρι, τα οποία δεν συνδέονται με το μειν πλοτ, αλλά είναι απαραίτητα για την διαμόρφωση χαρακτήρων και την κατανόηση του lore και των κοινωνικοπολιτικών συνθηκών. Στα games, αυτό το πράγμα το κάνουν τα side quest. Επίσης από πλευράς ατμόσφαιρας, δεν μου έβγαλε καθόλου witcher και κάποιοι χαρακτήρες ήταν τέρμα απογοήτευση και καρικατούρες, ειδικά dandelion & yarpen. Αρπαχτή.

  5. #20
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    μπαινω να σχολιασω ποσο φχαριστιεμαι το παίξιμο της Μαριλκα. Υπεροχη ηθοποιος και χαρακτηρας
    Vielen Dank für alles was mal war

  6. #21
    Senior Member Lazyass's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    782

    Default

    το νέο Hercules the legendary journeys

  7. #22

    Default

    μου αρεσε πολυ, και ο τζασκιερ επισης πολυ αστειος. χωρις να εχω εμβαθυνει μου φαινεται πιο απλο απο το got (θετικο) σκηνοθετικα και αφηγηματικα, ωστοσο εχει ωραια μηνυματα οπως πχ στη σκηνη με το τζιν και τη γενεφερ.

  8. #23
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Βαζω κανα επεισόδιο που και που μόνο και μόνο γιατί η ιδιοσυγκρασία του τύπου θυμίζει Gilfoyle απο silicon valley.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  9. #24
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    δεν έχω διαβάσει γραμμή από τα βιβλία και έχω παίξει λίγο witcher 3 οπότε ουσιαστικά δεν έχω ιδέα για τον κόσμο του. κάπου ανάμεσα στον ονιμπότσο και τον κρουξ βρίσκομαι (με την κριτική τoυ 2ου γέλασα πολύ). νομίζω κάπου ξέφυγε το πράμα και προσπάθησαν να καλύψουν μεγάλο μέρος ιστορίας μέσα σε 8 επεισόδια αντί να δώσουν λίγο σημασία στους χαρακτήρες. όντως θυμίζει ηρακλή και ζήνα σε φάσεις όπως με το sylvan και τα ξωτικά .

    θα διαφωνήσω για τα πολωνικά ονόματα. λογικό να υπάρχουν, όπως και στον όμηρο υπάρχουν ελληνικά.

    επιφυλάσσομαι για τις επόμενες σεζόν. αν συνεχίσουν έτσι, δεν το βλέπω να κρατάει πολύ.
    Rock or Nothing

  10. #25
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920
    Rock or Nothing

  11. #26
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Οντας μεγάλος οπαδός των παιχνιδιών, είδα τη σειρά. Τα βιβλία δεν τα έχω διαβάσει ποτέ.

    Επιγραμματικά:

    1) Μαύρη Φιντζήλα Βίγκο: Έτσι είναι ο κινηματογράφος πλέον. Πολιτική ορθότητα θέλατε, λουστείτε την και βουλώνετε.
    2) Yennefer: Τεράστια ΚΑΒΛΑ. 11 στα 10. Παντρεύομαι τώρα. Είστε όλοι άμπαλοι.
    3) Triss: Η μοναδική αποτυχία στο casting. Αυτή η αιώνια φοιτητής χημικού που διάλεξαν, δεν κάνει να παίξει ένα χαρακτήρα που ήταν ΣΤΟ ΠΟΛΩΝΙΚΟ ΠΛΕΗΜΠΟΗ. Απλά όχι.
    4) Υπόλοιπο Casting: Μια χαρά.

    Αν δεν είχα παίξει τα παιχνίδια, δεν νομίζω να με κρατούσε. Δεν έχω δει ποτέ GOT, αλλά αν αυτή η σειρά κοντράρει τη σειρά που τράνταξε τόσο τα συθέμελα της τηλεοπτικής ζώνης, τότε απλά λολ. Σαν fanboy πέρασα τέλεια κυρίως γιατί με ένιωσε να κάνω νοσταλγία και μου θύμισε την ατμόσφαιρα που ένιωθα όταν έπαιζα το Διαμάντι της τέχνης που λέγεται Witcher III.

  12. #27
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Οντας μεγάλος οπαδός των παιχνιδιών, είδα τη σειρά. Τα βιβλία δεν τα έχω διαβάσει ποτέ.

    Επιγραμματικά:

    1) Μαύρη Φιντζήλα Βίγκο: Έτσι είναι ο κινηματογράφος πλέον. Πολιτική ορθότητα θέλατε, λουστείτε την και βουλώνετε.
    2) Yennefer:
    3) Triss: Η μοναδική αποτυχία στο casting. Αυτή η αιώνια φοιτητής χημικού που διάλεξαν, δεν κάνει να παίξει ένα χαρακτήρα που ήταν ΣΤΟ ΠΟΛΩΝΙΚΟ ΠΛΕΗΜΠΟΗ. Απλά όχι.
    4) Υπόλοιπο Casting: Μια χαρά.

    Αν δεν είχα παίξει τα παιχνίδια, δεν νομίζω να με κρατούσε. Δεν έχω δει ποτέ GOT, αλλά αν αυτή η σειρά κοντράρει τη σειρά που τράνταξε τόσο τα συθέμελα της τηλεοπτικής ζώνης, τότε απλά λολ. Σαν fanboy πέρασα τέλεια κυρίως γιατί με ένιωσε να κάνω νοσταλγία και μου θύμισε την ατμόσφαιρα που ένιωθα όταν έπαιζα το Διαμάντι της τέχνης που λέγεται Witcher III.

    Παντρεύομαι τώρα.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  13. #28
    αισθηματίας Κέβιν Σόρμπο's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    468

    Default

    επρεπε να γκουγλαρω την φατσα της Τριςς, κατι μου λεει αλλα δε θυμαμαι καν τι εκανε στη σειρα...

  14. #29
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Είμαι στο 3ο επ βλέποντας λίγο όποτε προλαβαίνω, δεν έχω καμία σχέση με τα βιβλία ή τα games (μόνο επιφανειακά με το επιτραπέζιο) και η φάση είναι ούτε κρύο ούτε ζέστη. Δε σε νοιάζει για τους χαρακτήρες, δε σε νοιάζει για την εξέλιξη, έχει ωραίο setting και οπτικά εφέ. Αυτά.

  15. #30
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Η Ζήνα ήταν καλύτερη.

Similar Threads

  1. Witcher 3
    By 12 stars circle your brow in forum PC & Games
    Replies: 88
    Last Post: 22-03-2022, 10:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •