Tracklist:

1. Because The End Is Really The Beginning (4:49)
2. Birth Of Creation (5:04)
3. Summon The Fire (3:55)
4. Blood Of The Past (8:15)
5. Super Zodiac (4:02)
6. Astral Flying (4:44)
7. Timewave Zero (5:21)
8. Unity (4:14)
9. The Universe Wakes Up (5:25)

Quote Originally Posted by The Comet Is Coming
The Comet is Coming to destroy illusions. It will manifest new realities, perceptions, levels of awareness and abilities to coexist. Immerse yourself.
Δάνειo από την περιγραφή που δίνει η μπάντα για τον εαυτό της, νομίζω δε θα μπορούσε να περιγραφεί με καλύτερο τρόπο και τόσο σύντομα η μουσική διαδρομή που χαράζει εδώ και 6 χρόνια η μπάντα. Με 2 υπερ-γεμάτα full albums και 2 EPs που μπλέκουν jazz, ηλεκτρονική, funk, οι The Comet Is Coming συνθέτουν μία ψυχεδελική ατμόσφαιρα, που σε κάνει κομμάτι της, σε απορροφά σε αυτό το ταξίδι και εν τέλει χάνεσαι στις κοσμικές του διαστάσεις (Astral Flying). Άλλοτε γρήγορο, παιχνιδιάρικο και στρωβιλώδες (Summon the Fire), άλλοτε αργό - στοιχείο της μοναξιάς των πρώτων στιγμών της δημιουργίας του σύμπαντος (Birth of Creation). Δαιδαλώδες και πολυσύνθετο, όσο πρέπει για να παραμένει ευχάριστο και εντός μία νοητής γραμμής που προσδίδει συνέχεια και η οποία εν τέλει είναι αυτή που γιγαντώνει το τελικό αποτέλεσμα. Συμμετέχει και η Kate Tempest - μόνη της δεν έχω καταλήξει αν μου αρέσει ή όχι (μπορεί να χει να κάνει πότε την ακούς), αλλά η συμμετοχή στο Blood of the Past γαμάει.

Αν γουστάρατε με την όλη φάση του σαξοφώνου, τότε καλωσήρθατε στον υπέροχο κόσμο του Shabaka Hutchings, o οποίος παίζει/συμμετέχει σε μία ντουζίνα μπάντες, με χαρακτηριστικότερη τους Sons of Kemet, οι οποίοι κινούνται στο ίδιο μήκος κύματος με τους The Comet... . Να ακούσετε εδώ κι εδώ.