Results 1 to 8 of 8

Thread: Modification μπάσου

  1. #1
    Junior Member Purify's Avatar
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    19

    Default Modification μπάσου

    Καλησπέρα παιδιά. Έπεσε στα χέρια μου ένα άπαιχτο καινούριο Squier Precision μπασάκι και αναρωτιόμουν τι είδους αλλαγές θα χρειαζόταν να κάνει κάποιος ώστε να το φέρει σε μια καλύτερη κατάσταση. Έχετε καμιά ιδέα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Dimarzio dp122+123 δεν ξερω γιατι,αλλα οτιδιποτε σε sidewinder μου αρεσε ανεκαθεν

  3. #3
    Junior Member Purify's Avatar
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    19

    Default

    Quote Originally Posted by Boskizo gidia View Post
    Dimarzio dp122+123 δεν ξερω γιατι,αλλα οτιδιποτε σε sidewinder μου αρεσε ανεκαθεν
    Thanks, θα τσεκάρω γενικά για μαγνήτες. Έχει νόημα η αλλαγή λαιμού ή τέτοια πράγματα άραγε; Επίσης προτείνετε κάποιο μάστορα να του το πάω να το τσεκάρει;

  4. #4
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Σε ποια πόλη είσαι;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Ο λαιμος παιζει μεγαλο ρολο.Κυριως για dead notes.αλλα δε θα εμπαινα στην φασαρια να τιν αλλαξω.
    Αν θες καποια στιγμη σου στελνω 3 piece maple με carbon φιλετα,αλλα να στο στιλω σαν ταβλα και να το δουλεψεις εσυ.Δεν θελω να μπω στην φασαρια να σου φτοιαξω λαιμω και να μην σου καθετε/αρεσει.
    Οποτε αν θες να παιξεις με ρασπες κτλ κατι μπορω να κανω

  6. #6
    Junior Member Purify's Avatar
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    19

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Σε ποια πόλη είσαι;
    Σωστά, σορι. Αθήνα

    Quote Originally Posted by Boskizo gidia View Post
    Ο λαιμος παιζει μεγαλο ρολο.Κυριως για dead notes.αλλα δε θα εμπαινα στην φασαρια να τιν αλλαξω.
    Αν θες καποια στιγμη σου στελνω 3 piece maple με carbon φιλετα,αλλα να στο στιλω σαν ταβλα και να το δουλεψεις εσυ.Δεν θελω να μπω στην φασαρια να σου φτοιαξω λαιμω και να μην σου καθετε/αρεσει.
    Οποτε αν θες να παιξεις με ρασπες κτλ κατι μπορω να κανω
    Σε ευχαριστώ πολύ αλλά μάλλον είναι λίγο over the top για τον χρόνο μου / την εμπειρία μου κάτι τέτοιο. Ψάχνομαι κυρίως με κάπως απλές λύσεις / καθοδήγηση ώστε να γίνει το όργανο λίγο πιο playable με κάπως πιο ποιοτικά υλικά για intermediate παίξιμο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Κοιτα.Πλεων,ΟΛΑ τα οργανα,εχουν ενα καποιο καλο επιπεδο.Αυτο που παντα προτινω να αλλαξει καποιος αν δεν του αρεσει ο ηχος του,ειναι ο ενισχυτης (δεν σχολιαζω οτι πρεπει να ξες και να παιζεις,γιατι αν παιζεις σαν εμενα..οτι και να κανεις,χαλια θα ακουγεσε)

  8. #8
    Bongripper Extraordinaire Om's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Schrödinger's Box
    Posts
    770

    Default

    Το συγκεκριμένο squier είναι entry level όργανο όμως υπάρχουν αρκετοί που τα προτιμούν γιατί κάνουν τίμια τη δουλεία χωρίς να χρειάζεσαι μια περιουσία. Τα μειονεκτήματα που έχουν συνήθως τα οικονομικά μπάσα είναι οι θορυβώδεις/αδύναμοι μαγνήτες, τα κοφτερά/κακοτοποθετημένα τάστα, τα κλειδία που δεν συγκρατούν το κούρδισμα κ.ά. Όλα αυτά είναι προβλήματα που ανεχτήκαμε όλοι ως πρωτάρηδες μέχρι να προχωρήσουμε σε σοβαρό εξοπλισμό αφού όμως αποκτήθηκε και το επίπεδο.
    Εγώ λέω να κρατήσεις τα χρήματα σου γιατί αφού δεν ξέρεις ακόμα να παίζεις δεν ξέρεις και ακριβώς τι θέλεις... με εξάσκηση και όσο προσπαθείς να μιμηθείς τις μπασιστικές σου επιρροές θα ανακαλύψεις μόνος σου πως πχ ενώ παίζεις σωστά τις νότες κάτι δεν ακούγεται το ίδιο με το τραγούδι. Σε αυτή τη φάση θέλει διόρθωση η τεχνική σου και πιθανότατα και ο εξοπλισμός.
    Licenced to Chill.

Similar Threads

  1. Replies: 16
    Last Post: 09-10-2012, 06:42
  2. Νεο studio tattoo, piercing,body modification
    By marsi in forum Self-Promotion
    Replies: 2
    Last Post: 11-10-2011, 14:15
  3. Πωλουντε πεταλια μπασου
    By jezuz in forum Musicians Chat
    Replies: 4
    Last Post: 06-07-2009, 03:32
  4. Χορδές μπάσου
    By Comte de Saint-Germain in forum Musicians Chat
    Replies: 8
    Last Post: 15-06-2009, 19:14
  5. Πωλειται ενισχυτης μπασου
    By babality in forum Musicians Chat
    Replies: 1
    Last Post: 19-12-2006, 22:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •