Λοιπόν, ξεκαθαρίζω αρχικά ότι είμαι υπέρ του κλεισίματος του τσατ, ΑΛΛΑ προφανώς, όπως έχω επανειλημμένα εκφράσει, για έναν πολύ συγκεκριμένο λόγο και όχι για τον λόγο που άνοιξε αυτό το πολλ. Ο οποίος λόγος είναι παραπλανητικός ουσιαστικά. Με άλλα λόγια, η λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα αυτή την εποχή στο φόρουμ (όπως και άλλες εποχές κατά καιρούς) είναι πολύ συγκεκριμένη. Δε θα αναφερθώ προσωπικά γιατί δεν υπάρχει λόγος. Ούτε υπάρχει λόγος νομίζω να τίθονται ένας σωρός κανόνες σχετικά με το αν κάποιοι εδώ δημόσια ξεκατινιάζονται (βάζω και μένα μέσα σ'αυτό), δικαίωμά τους να κάνουν ό,τι θέλουν δημόσια κατ'εμέ, η φιλοσοφία μου είναι ότι ο καθένας εκτίθεται/κρίνεται από τον περίγυρο βάσει του δημόσιου προσώπου που προβάλλει, άλλωστε και η βιομηχανία ποπ κορν κάπως πρέπει να ζήσει.

Το πρόβλημα λοιπόν δεν κινείται σε προσωπικά επίπεδα, πχ ποιος έχει τι με ποιον, τίνος το μέρος παίρνουμε, ποιον θα "υποστηρίξουν" οι αντμινς αν κάνουν μπαν κλπ. Το πρόβλημα είναι πολύ συγκεκριμένο και υπάρχει απ'αρχής ύπαρξης ιντερνετικών φόρουμζ. ΣΠΑΜ λέγεται και είναι απλό. Και το 99,999999% των ιντερνετικών φόρουμζ λοιπόν, ανεξαρτήτως του πόσο χαλαρούς ή αυστηρούς κανόνες έχουν όσον αφορά τη γενική συμπεριφορά των μελών, έχουν πάντα αυστηρούς κανόνες για το γαμημένο σπαμ. Αυτό δλδ που, αν γίνεται αλόγιστα, ουσιαστικά εμποδίζει και το φόρουμ από το να είναι χμμ φόρουμ (ή chatroom, το ίδιο ισχύει).

Εν ολίγοις, χέστηκα ποιος έβρισε τη μάνα του άλλου, ποιος είπε τον άλλο φασίστα, ποιος εύχεται καρκίνο γενικά ή συγκεκριμένα, από τη στιγμή που ΣΠΑΜΑΡΕΙ όλη μέρα κάνοντας ουσιαστικά αδύνατη τη χρήση του γαμημένου σάιτ, ε αυτός είναι το πρόβλημα. Κι ας έχει χίλια δίκια από την πλευρά του, δε θέλω να πάρω θέση για κάτι που δε με αφορά, ΧΕΣΤΗΚΑ πώς το λένε.

Αυτά τα ολίγα.