Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 208

Thread: Ποδοσφαιροπαδισμός και ψυχασθένεια

  1. #1
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default Ποδοσφαιροπαδισμός και ψυχασθένεια

    Λοιπόν, αρχικά για ακόμη μια φορά θα κατακεραυνώσω το τσατ το οποίο είναι Ο ΚΥΡΙΟΣ ΛΟΓΟΣ που δεν ποστάρουμε πια και δε γίνονται ουσιαστικές συζητήσεις από όσους θέλουν γιατί δεν είμαστε εδώ 24/7 και ό,τι συζήτηση ξεκινήσει πεθαίνει μοιραία μετά από ώρες χωρίς να έχει ειπωθεί κάτι ουσιαστικό.

    Και από κει και πέρα, προσπαθώντας να το συμπτύξω όσο μπορώ από χθες:
    <mourning apocalypse>και γενικά όλα αυτά τα χρόνια οι μόνοι που είχαν ψιλιαστεί τη φάση εξ' αρχής καθότι πιο έξυπνοι από τους υπόλοιπους είναι οι βάζελοι
    <mourning apocalypse> οι αεκτζήδες είναι βλάκες και οι παοκτζήδες έχουν βρεθεί απέναντι λόγω συγκυρίας
    <mourning apocalypse> αν και κάποιοι από τους τελευταίους την είχαν επισης μυριστεί
    <Parasight> διαχωρίζεις τους ανθρώπους οπαδικά
    <Parasight> "οι αεκτζήδες είναι βλάκες", μου φαίνεται για πολύ στοιχειοθετημένη άποψη
    <Parasight> και οι βάζελοι είχαν ψυλλιαστεί, επειδή είναι βάζελοι. μάλλον το πράσινο σε βοηθάει να σκεφτείς
    <mourning apocalypse> κοίτα είναι άλλο το έχω τη ζωή μου και παράλληλα βλέπω λίγο μπαλίτσα και υποστηρίζω την ομάδα μου
    <mourning apocalypse> και άλλο το η ζωή μου κινείται σε μεγάλο ποσοστό γύρω από την ομάδα μου και συμμετέχω ενεργά στο οπαδικό της κίνημα
    <mourning apocalypse> για τη δεύτερη περίπτωση τίθενται διαχωρισμοί και οι λόγοι είναι προφανείς
    <Parasight> λολ για πες δυο-τρεις προφανείς λόγους
    <mourning apocalypse> παρασαιτ γιατί αν εξαιρέσεις μια ανεπαίσθητη πολυμορφία που μπορεί να υφίσταται συνήθως λειτουργούνε βάσει κεντρικής γραμμής. και άρα μπορούν να χαρακτηριστούν και να διαχωριστούν.
    <mourning apocalypse> για παράδειγμα υπάρχουν αρκετοί αντιφα γαυροι που πάνε και γήπεδο αλλά η γραμμή της 7 είναι συγκεκριμένη.
    Η δική μου ένσταση με τη λογική του mourning, ξεκινάει από τη ρίζα. Εν ολίγοις, όταν μιλάμε για "κεντρική γραμμή" οργανωμένων οπαδών, αυτό σημαίνει ότι ο καθένας συνειδητοποιημένος οπαδός, πριν ασπαστεί μια συγκεκριμένη ομάδα, μελέτησε τη συγκεκριμένη γραμμή και φιλοσοφία και έτσι έκανε την επιλογή του; Ή μήπως λεωγωτωρα ήταν μια συγκεκριμένη ομάδα από μικρός και απλά βρέθηκε όπου βρέθηκε ουσιαστικά τυχαία; Οπότε τι γίνεται αν κάποια στιγμή δει ότι η "γραμμή" της ομάδας του διαφέρει από την προσωπική του φιλοσοφία ή πιστεύω; Είναι δυνατό να αλλάξει ποτέ ομάδα; (αστεία ερώτηση η τελευταία, το ξέρω)

    Γενικά, η δική μου αντίληψη είναι ότι έχουμε να κάνουμε με κάτι αντίστοιχο της θρησκείας η οποία δίνεται τυχαία στον καθένα αναλόγως τον τόπο γέννησής του. Και στην ουσία είναι ακόμη ένας τρόπος ελέγχου μαζών σε ένα άλλο επίπεδο, που μπορεί όμως να έχει και αισθητές κοινωνικές επιπτώσεις, βλέπε πχ δημαρχία Πειραιά.

    Γενικά ρε παιδί μου, όσοι ασχολείστε ενεργά και είστε ορκισμένοι οπαδοί μιας ομάδας, τι φάση; Τι νιώθετε ότι σας κάνει ανώτερους από τους απέναντί σας; Και αυτό κατά πόσο ήταν συνειδητή επιλογή εξ αρχής; Σε σημείο πχ να υπερασπίζεστε τον κάθε μεγαλοεπιχειρηματία/λαμόγιο/μαφιόζο που είναι ιδιοκτήτης ανά πάσα στιγμή; Διαφωτίστε μας λίγο για ό,τι δεν πιάνουμε οι υπόλοιποι.

  2. #2
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Πφφφφ...

    Τεράστια κουβέντα ανοίγεις.

    Εγώ που πλέον είμαι μακρυά (αλλά όλοι οι δικοί μου άνθρωποι είναι κοντά) μπορώ να σου πω πως τουλάχιστον σε κάθε ομάδα στην Ελλάδα, οι λειτουργίες οπαδικά είναι τελείως διαφορετικές.

    Αλλού υπάρχει κοινή γραμμή που την ακολουθούν όλοι, αλλού όχι.

    Αλλού είναι μοιρασμένοι στην μέση, αλλού έχεις μπραβιλίκια και νύχτα, αλλού έχεις αγνούς, και όλα αυτά στην ίδια ομάδα.

    Δεν μπορώ να σε διαφωτίσω στα ερωτήματα σου, δεν υπάρχει λογική εξήγηση μόνο εμπειρική και συναισθηματική. Για εμένα η 4 είναι η οικογένεια μου, ξεκινάει από τα πολύ παιδικά μου χρόνια και φτάνει σε ανθρώπους που γίναμε μετά συγγενείς και γενικά έχουμε κοινό τρόπο σκέψης κάτω από έναν συγκεκριμένο σύνδεσμο (ο οποιός διαφέρει πολύ με άλλους του ΠΑΟΚ, αλλά και είναι παρόμοιος με άλλους πάλι του ΠΑΟΚ).

    Δεν χρηματίστηκα, δεν έγινα υπάλληλος (θα μπορούσα εύκολα) και το ίδιο έκαναν όσοι ήταν γύρω μου, δεν υπερασπιστήκαμε κανέναν μεγαλοεπιχειρηματία, όταν σε κάποια φάση μας προσέγγισε κάποιος έφυγε με όπισθεν.

    Δεν μπορείς να μιλήσεις για έλεγχο μαζών, όταν υπάρχει ανυπακοή. Η ανυπακοή φέρνει και φυλακίσεις και ποινές, τουλάχιστον σε μία περίπτωση μπορώ να σου φέρω παράδειγμα δικογραφίας με 200+ ονόματα μέσα.

    Όταν δεν υπάρχει ανυπακοή και υπάρχει υπαλληλική σχέση, τότε πάμε σε έλεγχο μαζών.

    Γενικά πάντως θα στο πω, όλοι οι οπαδοι στην Ελλάδα είναι υποκριτές. Αν πιάσουμε τις 6 ομάδες που έχουν τον πιο πολύ κόσμο, όλοι είναι κάφροι και μπορούν να φτάσουν στα άκρα-γενικα δεν θέλει πολύ αν θέλεις να γίνεις "τοπ" σε αυτό το επίπεδο. 300 άτομα μάχιμα συν 2-3 μυαλά να οργανώνουν και είσαι αξεπέραστος. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, περί υποκρισίας μιλώντας όλοι ξέρουν ότι οι ΠΑΟΚτσηδες, οι Ολυμπιακοί και οι Παναθηναικοί είναι κάφροι, μιλάω για την αυστηρή συνδεσμιακή βάση. Αλλά τουλάχιστον είναι κάφροι δεδηλωμένοι, όχι σαν τους ΑΕΚτσήδες ή τους Ηρακλειδείς που πουλάνε και ιδεολογία και κουλτούρα και διαφορετικότητα και ξύσε τα αρχίδια σου.

    Γενικά, για να ασχολείσαι ΣΟΒΑΡΑ πλέον με το οπαδικό στην Ελλάδα πρέπει ή να είσαι καμμένο μυαλό που δεν μπορεί να ξεπεράσει το ρομαντικό παρελθόν του (καλησπέρα σας), ή να είσαι ηλίθιος, ή να έχεις χρηματικό ώφελος.

    Τέλος, είναι η αδρεναλίνη, ο κίνδυνος. Αίσθηση που δεν θα νιώσεις ούτε αν πας να δεις ξέρω γω τους Anti Heroes σε ένα καταγώγι στην Atlanta. Η αίσθηση της αδρεναλίνης είναι πολύ μεγαλύτερη από όση φαντάζεσαι Parasight, και το πάθος τρομακτικό.
    Last edited by Reject; 06-02-2019 at 19:23.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  3. #3
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Quote Originally Posted by Reject View Post
    Γενικά, για να ασχολείσαι ΣΟΒΑΡΑ πλέον με το οπαδικό στην Ελλάδα πρέπει ή να είσαι καμμένο μυαλό που δεν μπορεί να ξεπεράσει το ρομαντικό παρελθόν του (καλησπέρα σας), ή να είσαι ηλίθιος, ή να έχεις χρηματικό ώφελος.
    Πολύ σωστό το παραπάνω.
    Γιατί δεν μπορώ με τίποτα να εξηγήσω το πως έχουμε φαινόμενα ότι πει ο πρόεδρας και η ομάδα uber alles σε ανθρώπους που δεν είναι μικρής ηλικίας ή λοβοτομημένοι, ή έχουν και γενικότερα διάφορα οφέλη, από την όλη ενασχόληση και την συμμετοχή.
    Αν θες ανέλυσε λίγο το σοβαρά.

    Να προσθέσω ότι δεν πρέπει να αγνοούνται και περιπτώσεις όπου ένας σύνδεσμος είναι η μόνη διέξοδος για κοινωνικές επαφές και γενικότερα κοινωνικοποίησης με ότι και αν σημαίνει αυτό.
    Γιατι κάποιος, προσωπική άποψη τα παρακάτω, όσο αρρωστάκι και να είναι με την ομάδα, πράγμα σεβαστό, ε δεν γίνεται κάποια στιγμή με όσα βλέπει θα ξενερώσει τον κώλο του, θα σιχαθεί τη ζωή του και επειδή το ελληνικό πρωτάθλημα είναι αυτό που είναι θα κόψει και το γήπεδο και μακρυά και αγαπημένοι.
    I don't do drugs. I am drugs.

  4. #4
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    Εχω κοψει πληρως το ελληνικο ποδοσφαιρο εδω και 10 χρονια, και 2-3 χρονια πριν απο αυτο ασχολιομουν ηδη πολυ λιγοτερο, για λογους που αναφερθηκαν. Αν και ειμαστε απο τους πιο σαπιους σε αυτον τον τομεα στην Ελλαδα, και τα αλλα πρωταθληματα δεν πανε πολυ πισω. Η καφριλα και ολα αυτα τα πρωτογονα ενστικτα που βγαινουν στο γηπεδο απο μεγαλη μεριδα ανθρωπων, ειναι δυστυχως αρρηκτα συνδεδεμενα με μαλακια στον εγκεφαλο και πληρη ελλειψη σεβασμου στον συνανθρωπο, γι αυτο εχουμε και ολα τα εκτροπα στα γηπεδα.

    Απο κει και περα, στα δικα μου ματια οι καμμενοι οπαδοι οποιασδηποτε ομαδας ειναι ακριβως το ιδιο, και δεν εχει να κανει καν με την ομαδα που υποστηριζουν. Γελαει ο κοσμος με πιο εξυπνους οπαδους καποιας ομαδας αντι για καποιας αλλης.
    The rest is just

  5. #5

    Default

    Καταρχάς, οπαδός δεν είσαι επειδή σ' αρέσει η μπάλα, ή επειδή είσαι με το ευ αγωνίζεσθαι. Είναι ένα από τα ζητήματα που όταν προσπαθώ να εξηγήσω με "λογικά" επιχειρήματα σε κάποιον που με ρωτάει "Γιατί υποστηρίζεις τον ΠΑΟΚ", καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχουν τετοια επιχειρήματα. Παρά μόνο βιώματα και καταστάσεις που με έφεραν σε αυτό το σημείο.

    Σίγουρα, νομίζω, συμφωνούμε πως το τι ομάδα (θα) είναι ο καθένας είναι ένας παράγοντας τυχαιότητας και διαφόρων παραγόντων που ανάγονται στο εξωτερικό περιβάλλον του κάθε ατόμου έως μία άλφα τρυφερή ηλικία. Για να μη μιλάμε αόριστα, εγώ μεγάλωσα στην Καλαμπάκα: μία περιοχή κατεξοχήν ολυμπιακοπαναθηναικοαεκτζήδικων καταβολών. Οι φίλοι μου Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, ε μεγαλώνοντας κι εγώ, 6-7 χρονών, μία δήλωνα τη μία, μία την άλλη. Λόγω σχέσεων με τη Θεσσαλονίκη, ανεβαίναμε συχνά οικογενειακώς και ο γιος (αρκετά μεγαλύτερος) οικογενειακών φίλων με τρομοκρατούσε πως αν δε γίνω ΠΑΟΚ θα με δείρει. Μία, δύο, με τα πολλά άρχισα να δηλώνω ΠΑΟΚ. Και μεγαλώνοντας, αυτή η "διαφορετικότητα" με έλκυε το ίδιο ίσως με την ίδια την ομάδα (επίσκεψη στο δημοτικό στάδιο Τρικάλων για αγώνα με σκουλήκι λόγω τιμωρίας, με το θρυλικό κοτόπουλο στο γρασίδι για να φάει τα σκουλήκια, υπογεγραμμένη μπάλα από Μπάγιεβιτς σε αγώνα με τα Τρίκαλα). Ήταν ο λόγος που πέρασα φοιτητής Θεσσαλονίκη και που για τα 5 πρώτα χρόνια δεν έχασα ματς στην Τούμπα (ήταν η φωνή που δεν είχα βγάλει έως τότε, μαζεμένη, πιστεύω). Τι θέλω να πω με αυτό; Ότι το που μεγαλώνεις και κάτω υπό ποιες συνθήκες παίζει τεράστιο ρόλο στο πώς θα προσεγγίσεις (οπαδικά πάντα) την εκάστοτε ομάδα. Δηλαδή είναι αυτό που λέει Reject: η ρομαντική ανάμνηση γύρω από μία εποχή (και όσα τη διαμόρφωσαν), όλα τα περιστατικά γύρω από αυτήν, είναι η βασική αιτία της ανορθολογικότητας που συνοδεύει την ταυτότητα του οπαδού. Σίγουρα, υπάρχουν ένα σωρό γεγονότα που μπορεί να έχουν διαμορφώσει αυτή την ανορθολογικότητα, από αυτά που έγραψα παραπάνω για μένα έως εκδρομές επί εκδρομών και με όσα καλά/κακά έχουν (να διαβάσετε τον Ισοβίτη, τα λέει ωραία).

    Από την άλλη, τα παραπάνω θεωρώ πως ουδεμία σχέση έχουν με την κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή οπαδικώς. Ίσως μόνο ότι λειτούργησαν ως αφετηρία για ορισμένα άτομα ώστε είτε να ακολουθήσουν το δόγμα "ο θάνατός σου, η ζωή μου" με ραντεβού και πάει λέγοντας, είτε να προσεγγίσουν πλέον τις ομάδες τους επαγγελματικά (υπάλληλοι διαφόρων ιδιοτήτων) και να προωθήσουν τις δικές τους ή των αφεντικών τους ατζέντες (βλ. Πειραιάς, σύμπλεγμα με ΧΑ, και άλλα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το θέμα περιορίζεται μονάχα σε μία ομάδα) είτε όλα τα παραπάνω μαζί. Όχι ότι βέβαια νιώθουν πως κάτι τέτοιο είναι κακό ή οτιδήποτε: με την ίδια ανορθολογικότητα που προσπαθώ να πω με 2 λόγια τι είναι για μένα η ομάδα, με κάποια άλλη ίσως ο οπαδός-υπάλληλος θα προσπαθήσει να το κάνει για τον εαυτό του. Ο μόνος κοινός, όμως, παράγοντας αυτών των κατηγοριών οπαδών -όσο κι αν μεσ' την απουσία λογικής σε κάποιον μη-οπαδό οριακά φαντάζει το ίδιο- είναι ότι υποστηρίζουν την χ, ψ ομάδα και τίποτα παραπάνω.

    Φυσικά, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, είναι γεγονός πως ο σύνδεσμος ή/και η ομάδα, λειτουργούν ως μία άλλη (ή και μοναδική) οικογένεια για αρκετούς. Αυτό δεν είναι απαραιτήτως κακό, αλλά γιγαντώνεται ως πρόβλημα, όταν επισκιάζεται από όσους αφήσαν πίσω τους τον ρομαντισμό τους και ακολουθήσαν άλλα οπαδικά μονοπάτια. Προφανώς υπάρχουν και ένα σωρό άλλες προβληματικές καταστάσεις, αλλά δεν είναι επί του παρόντος.

    Προσωπικά πάλι, τελευταίως έχω ξενερώσει απίστευτα με όσα συμβαίνουν στο οπαδικό κομμάτι του ΠΑΟΚ, γιατί όλα αυτά που δεν ήθελα ή δε μπορούσα να δω, σκάνε άσχημα και σε πολύ μεγαλύτερο ρυθμό απότι παλαιότερα (προφανώς όχι επειδή δεν είμαστε ενωμένοι, αλλά ως τι φορέας θεωρίας και πράξης έχει καταλήξει να λειτουργεί η παοκτσήδικη κερκίδα). Ευτυχώς, υπάρχουν άνθρωποι που κρατάνε ακόμα τη σημαία του γαλατικού χωριού ακόμα ψηλά και μαζί τους θα είμαστε.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    111

    Default

    Νομίζω ότι τα post του Reject και του tsimpouklano προσεγγίζουν τα ζητήματα που θίχτηκαν ολόσωστα, και τίποτα ανορθολογικό δεν υπάρχει σε αυτό. Αν ξεπεραστεί η τυχαιότητα της αρχικής επιλογής, όλα τα υπόλοιπα είναι λίγο-πολύ κοινά που δε χρειάζεται να είσαι και βαθιά χωμένος για να τα αντιληφθείς: η κοινωνικοποίηση, μία ολόκληρη κουλτούρα και ιστορικότητα που χτίζεται μέσα από κοινές εμπειρίες/βιώματα, ένα ιστορικό "βάρος" που νιώθεις ότι συνεχίζεις, οι προοπτικές "ανέλιξης" (ακόμα κι αν αυτή δεν έχει σχέση με φράγκα, αλλά με κοινωνική αναγνώριση), οι σχέσεις μέσα στο χρόνο που κρατάνε, οι προοπτικές επαγγελματικής ανέλιξης και ικανοποίησης βασικών αναγκών, η αδρεναλίνη κλπ. Πουθενά σ' όλα τα παραπάνω δεν ανέφερα τίποτα που να έχει άμεση σχέση με την μπάλα ή τον αθλητισμό, αυτά λίγη σημασία έχουν. Πέρα από το βιβλίο του Ισοβίτη, κάποιος μπορεί να τσεκάρει και το "Furiosi" του Ballestrini.

  7. #7
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Από το Ναι, Είσαι Ελευθεραγορίτης στο fb:
    Είσαι σε μια παρέα,ας πούμε σε ένα καφενείο μεταξύ αγνώστων και λες πως ο μαρινάκης είναι ένας εγκληματίας που έχει στην πλάτη του όλο τον κ.π.δ και θα έπρεπε να είναι στη φυλακή ήδη από το σκάνδαλο των στημένων αγώνων,δηλαδή πολύ πριν από την ιστορία του noor1.Αμέσως οι περισσότεροι θα υποθέσουν πως είσαι παναθηναϊκός.Μετά τους λες πως ο αλαφούζος είναι ένας αρχιαπατεώνας και πως θα έπρεπε να είναι κι αυτός μέσα για άλλους λόγους. Ζορίζονται λίγο και σκέφτονται πως είσαι κάτι ανάμεσα σε παοκ και αεκ. Τους λες λοιπόν πως ο τίγρης έπρεπε να έχει πάει κι αυτός μέσα εδώ και χρόνια για μια μεγάλη υπόθεση λαθρεμπορίας καυσίμων από την οποία γλύτωσε.Έκει όλοι πλέον έχουν σιγουρευτεί πως είσαι παοκ. Για κερασάκι στην τούρτα τους λες πως ο ιβάν χρησιμοποιεί μια στρατιά οπαδών για να κάνει πλιάτσικο στη δημόσια περιουσία της χρεοκοπημένης μας χώρας για λογαριασμό τρίτων.Εκεί μπλοκάρουν και το παθαίνουν αυτό γιατί δεν μπορούν να καταλάβουν πως υπάρχουν άνθρωποι που τους έχουν όλους αυτούς χεσμένους. Την ίδια ακριβώς λογική των ούγκανων οπαδών τη συναντάμε και στην πολιτική.
    Απλή και περιεκτική παράγραφος, λέει με ιδανικό τρόπο όσα έχω στο κεφάλι μου αλλά δε μου έβγαινε να το εκφράσω.

    Όλοι οι παραπάνω λοιπόν που μου μιλάτε για συναίσθημα, αδρεναλίνη, αναμνήσεις, κοινές εμπειρίες στους συνδέσμους σας, πείτε μου ότι ποτέ δεν υπερασπιστήκατε/σιγοντάρατε τον πρόεδρο της ομάδας σας (ακόμη και έναν από τους παραπάνω τέσσερις που αναφέρονται), ή έστω δεν είπατε γι'αυτόν "έλα μωρέ τώρα, αφού όλοι τα ίδια κάνουν" για να τον ξεπλύνετε. Και η ερώτηση είναι ουσιαστικά ρητορική, γιατί φρέσκα και γραμμένα είναι πολλά σχόλια και για τον Δον Μαρινάκη, και για τον Ιβάν με το ζωσμένο όπλο στο γήπεδο και γενικώς.

    Γιατί είναι δεκτές οι προσωπικές εμπειρίες και η προσωπική προσκόλληση σε κάτι, αλλά όταν μετά από χρόνια δε μας βγαίνει ιδανικά όπως το είχαμε φανταστεί/προβλέψει, ξέρω ότι είναι δύσκολο να το απαρνηθούμε, τουλάχιστον όσον αφορά στο σάπιο τμήμα του. Κι εγώ με Pantera και Down μεγάλωσα και υπάρχουν προσωπικά βιώματα, αλλά δε θα πω για τον Anselmo "έλα μωρέ, απλά είχε πιει εκείνο το βράδυ και μαλακιζόταν".

  8. #8
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    "Δεν μπορείς να το καταλάβεις, γιατί δεν το έχεις ζήσει στα τσιμέντα"
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  9. #9
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Από το Ναι, Είσαι Ελευθεραγορίτης στο fb:
    Είσαι σε μια παρέα,ας πούμε σε ένα καφενείο μεταξύ αγνώστων και λες πως ο μαρινάκης είναι ένας εγκληματίας που έχει στην πλάτη του όλο τον κ.π.δ και θα έπρεπε να είναι στη φυλακή ήδη από το σκάνδαλο των στημένων αγώνων,δηλαδή πολύ πριν από την ιστορία του noor1.Αμέσως οι περισσότεροι θα υποθέσουν πως είσαι παναθηναϊκός.Μετά τους λες πως ο αλαφούζος είναι ένας αρχιαπατεώνας και πως θα έπρεπε να είναι κι αυτός μέσα για άλλους λόγους. Ζορίζονται λίγο και σκέφτονται πως είσαι κάτι ανάμεσα σε παοκ και αεκ. Τους λες λοιπόν πως ο τίγρης έπρεπε να έχει πάει κι αυτός μέσα εδώ και χρόνια για μια μεγάλη υπόθεση λαθρεμπορίας καυσίμων από την οποία γλύτωσε.Έκει όλοι πλέον έχουν σιγουρευτεί πως είσαι παοκ. Για κερασάκι στην τούρτα τους λες πως ο ιβάν χρησιμοποιεί μια στρατιά οπαδών για να κάνει πλιάτσικο στη δημόσια περιουσία της χρεοκοπημένης μας χώρας για λογαριασμό τρίτων.Εκεί μπλοκάρουν και το παθαίνουν αυτό γιατί δεν μπορούν να καταλάβουν πως υπάρχουν άνθρωποι που τους έχουν όλους αυτούς χεσμένους. Την ίδια ακριβώς λογική των ούγκανων οπαδών τη συναντάμε και στην πολιτική.
    Απλή και περιεκτική παράγραφος, λέει με ιδανικό τρόπο όσα έχω στο κεφάλι μου αλλά δε μου έβγαινε να το εκφράσω.

    Όλοι οι παραπάνω λοιπόν που μου μιλάτε για συναίσθημα, αδρεναλίνη, αναμνήσεις, κοινές εμπειρίες στους συνδέσμους σας, πείτε μου ότι ποτέ δεν υπερασπιστήκατε/σιγοντάρατε τον πρόεδρο της ομάδας σας (ακόμη και έναν από τους παραπάνω τέσσερις που αναφέρονται), ή έστω δεν είπατε γι'αυτόν "έλα μωρέ τώρα, αφού όλοι τα ίδια κάνουν" για να τον ξεπλύνετε. Και η ερώτηση είναι ουσιαστικά ρητορική, γιατί φρέσκα και γραμμένα είναι πολλά σχόλια και για τον Δον Μαρινάκη, και για τον Ιβάν με το ζωσμένο όπλο στο γήπεδο και γενικώς.

    Γιατί είναι δεκτές οι προσωπικές εμπειρίες και η προσωπική προσκόλληση σε κάτι, αλλά όταν μετά από χρόνια δε μας βγαίνει ιδανικά όπως το είχαμε φανταστεί/προβλέψει, ξέρω ότι είναι δύσκολο να το απαρνηθούμε, τουλάχιστον όσον αφορά στο σάπιο τμήμα του. Κι εγώ με Pantera και Down μεγάλωσα και υπάρχουν προσωπικά βιώματα, αλλά δε θα πω για τον Anselmo "έλα μωρέ, απλά είχε πιει εκείνο το βράδυ και μαλακιζόταν".
    σωστος. Δεν υποστήριξα ποτε ότι το Αιγάλεω και ο Ολυμπιακός να κερδάνε και οι υπόλοιποι να πάνε να γαμηθουνε.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  10. #10
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Κι εγώ με Pantera και Down μεγάλωσα και υπάρχουν προσωπικά βιώματα
    Καμία απολύτως σχέση όμως.

    On topic δεν υπερασπιζόμαστε κανέναν πρόεδρο, ειδικά από την στιγμή που για να γίνει κάποιος πρόεδρος σε μία ομάδας πρέπει να είναι από μαφιόζος έως πρεζέμπορας.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  11. #11
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Reject, με ένα πολύ πρόχειρο search, στην εισβολή του Σαββίδη στο γήπεδο περσι είχες πει
    Quote Originally Posted by Reject View Post
    Εντάξει, δεν έγινε και τίποτα...

    Τους πουτάνας γιούς που αβαντάρουν την πιο σιχαμένη ομάδα του πλανήτη, με τους πιο εμετικους οπαδούς πήγε και τραμπούκισε ο άνθρωπος.

    Δεν πειράζει, για χαμούνια μιλάμε.
    Αλλά ακόμη και ο απόλυτος συνήθως σε τέτοια θέματα τσιμπούκλανος:
    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Ξυδάκι τώρα παλιοκομπλεξάρες.

    Το ότι αρκετός κόσμος τα χει πάρει με τη φετινή αδικία δεν είναι δείγμα υποστήριξης στον Σαββίδη, αλλά αντίδραση σε απ' τις σταγόνες που ξεχύλισαν το φετινό ποτήρι. Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κι αυτοί που βλέπουν στο πρόσωπο του Ιβάν τον άφθαρτο Μεσσία που θα μας σώσει παρέα με τους Ρώσσοι.

    Ξανά, λοιπόν, ξυδάκι.
    Δεν έχω πρόθεση να επιτεθώ, αλλά ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο όσον αφορά το τι εννοούμε όταν λέμε ξεπλυματάκι.

    Μπορούμε να το πιάσουμε και από αλλού και όχι από τους προέδρους, απλά τώρα έτυχε με αφορμή το παραπάνω quote. Πχ από τους παίχτες που αγοράζονται (και από το εξωτερικό) και για κάποιο λόγο γίνονται σημαίες για τους οπαδούς. Οι οποίοι παίχτες φυλάνε τη φανέλα στο γήπεδο και ορκίζονται/πουλάνε πίστη στην ομάδα, όμως αύριο (ω τι έκπληξη) θα φύγουν για να πάνε στην ομάδα που θα τους δώσει περισσότερα. Εν ολίγοις, οι οπαδοί αποθεώνουν και προσκυνούν έναν μισθωτό, ο οποίος κάνει ακριβώς αυτό, δλδ ζει από αυτό. Πόσα δεν έχουμε ακούσει για το πόσο έχει παγιωθεί συνειδησιακά πχ ο Garcia στον ΠΑΟΚ, επειδή χμμ έτυχε να έρθει στον ΠΑΟΚ. Εκτός αν μου πει κάποιος ότι ο Garcia επέλεξε τον ΠΑΟΚ, γιατί, αν και Ουρουγουανός, ήταν πάντα ΠΑΟΚΑΡΑ και είχε πάντα όνειρο ζωής να έρθει. Το παράδειγμα ομάδας/παίχτη είναι τυχαίο και δεν έχω άλλα αντίστοιχα μόνο και μόνο επειδή προφανώς δεν παρακολουθώ αθλητική επικαιρότητα. Και τεσπα, πέρα από τους παίχτες που πηγαινοέρχονται, σου λένε υπάρχει η ομάδα ως θεσμός, η επιλογή της οποίας οι ίδιοι οπαδοί παραδέχεστε ότι ήταν τυχαία, κυρίως λόγω τόπου κατοικίας. Δεν έχει καμία λογική (όπως λέμε ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ) όλο αυτό στο σύνολό του, και δεν υπάρχει τίποτα να καταλάβω. Αν πάμε να δικαιολογήσουμε την έλλειψη λογικής με συναίσθημα, αδρεναλίνη και λοιπά άλλα, τότε με τα ίδια ελαφρυντικά εν δυνάμει δικαιολογούμε πολύ χειρότερα πράγματα σε αυτόν τον κόσμο, πχ ρατσισμό ("έλα μωρέ, είχα πιει ένα ποτηράκι και τον είπα πίθηκο"), ακόμη ίσως και βιασμό ("ήταν ντυμένη προκλητικά και με άναψε").

    Το παραπάνω παράδειγμα με τον Anselmo μια χαρά έχει σχέση. Έχει να κάνει με την αποκαθήλωση πραγμάτων που παραδοσιακά έχουμε μάθει ή μας έχουν μάθει να θεωρούμε εξ ορισμού ιερά και υπεράνω όλων. Θες να τα πεις Pantera, Χριστιανισμό, ΘΡΥΛΟ ή οτιδήποτε άλλο.
    Last edited by Parasight; 20-02-2019 at 15:02.

  12. #12
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Εμμένω στην άποψη μου για τα περσυνά του Σαββίδη, εννοείται επικροτώ ότι έκανε στο συγκεκριμένο παιχνίδι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τον στηρίζω ΓΕΝΙΚΑ.

    Και όχι, στο ξαναλέω, δεν είναι το ίδιο.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  13. #13

    Default

    Parasight, θεωρώ πως κάνει λογικά άλματα. Και αυτό γιατί, όσο αδύνατο και να σου φαίνεται, τα νοήματα που φαντασιακά συνέθεσαν και συνθέτουν την αντίληψη περί ομάδας είναι - τουλάχιστον εξαρχής - ασύνδετα με τον εκάστοτε πρόεδρο/παίκτη/παράγοντα/κλπ. Ορισμένες φορές ενδεχομένως να συμπληρώνονται (π.χ. ο Γκαρσία που αναφέρεις έγινε παίκτης-σύμβολο μετά τη μπουνιά στον Ντιόγκο: δεν αφορούσε προφανώς τον Ντιόγκο, αλλά την αγανάκτηση με τις πρακτικές του Ολυμπιακού όλα αυτά τα χρόνια στο ελληνικό ποδόσφαιρο). Το "τουλάχιστον εξαρχής", βέβαια, που αναφέρω δεν είναι καθόλου αμελητέο και έγκειται στο παράδειγμα ομάδων, π.χ. Ολυμπιακός, που με τον καιρό μεταβάλλονται εξατίας της όλο και αυξανόμενης πρόσδεσης μερίδας των οργανωμένων οπαδών στο διοικητικό άρμα. Παρόλα αυτά, υπάρχουν πολλά παραδείγματα τα οποία αποδεικνύουν πως οι οπαδοί δεν είναι πρόβατα - και γενικώς θεωρώ πως αυτή η αντίληψη μερίδας κόσμου, απολιτίκ αλλά πολύ χειρότερα πολιτικοποιημένου, είναι άκρως επικίνδυνη, καθώς αυτές οι προσεγγίσεις είναι που αφήνουν ορθάνοιχτο το δρόμο στην ακροδεξιά να κάνει ό,τι γουστάρει στις κερκίδες (το αποτέλεσμα του no politica x2. Εδώ να πω πως δεν είμαι υπέρ της αμιγώς πολιτικοποίησης της κερκίδας, καθώς όπως έγραψα και στο 1ο post είναι μία άκρως ανορθολογική προσέγγιση της πραγματικότητας, αλλά τουλάχιστον να μην αποτελεί δυνάμει φυτώριο ΧΑγιτών/μπράβων των προέδρων).

    Σε σχέση με τις πρακτικές του Σαββίδη, κανένα ξέπλυμα από μεριάς μου (το post που quotαρες αυτό ακριβώς λέει). Απλά όπως ΠΑΟΚ ήμασταν πριν τον Σαββίδη, έτσι ΠΑΟΚ είμαστε και με τον Σαββίδη, αλλά θα είμαστε και μετά απ' αυτόν. Στη διαδρομή του ελληνικού επαγγελματικού ποδοσφαίρου πάντα, έτσι; Στο μεταξύ, πάντοτε θα υπάρχουν επίδοξοι γλύφτες, οι οποίοι - όπως συμβαίνει σε όλο το φάσμα της κοινωνικής ζωής, δεν είναι αμιγώς οπαδικό ζήτημα - θα θέλουν να νιώσουν "κάποιοι" δίπλα σε κάποιον ισχυρό (βλ. Σαββίδη, Μαρινάκη, Μελισσανίδη) ή και επωληθούν από την ύπαρξή τού. Και στην τελική, γιατί η κριτική αναφορικά με την μαλθακοποίηση των μαζών και την άμπωτη των αντιστάσεων ξεκινά από το "Τι μαλάκες είστε ρε οπαδοί που γουστάρετε την τάδε ή δείνα ομάδα και στηρίζετε τον Α, Β, Γ πρόεδρο που κάνει το x, y, z" και όχι από το "Τόσο οικονομικό και κοινωνικό γαμήσι, γιατί τόσο καιρό δεν κάνουμε τίποτα;";
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  14. #14
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Άλεξ και οι δύο, μια και πιάσαμε την τότε φάση με Σαββίδη. Η αναμενόμενη/λογική αντίδραση θα ήταν κατά τη γνώμη μου κάτι σαν "οκ είναι πρόεδρος της ομάδας μου αλλά με αυτό που έκανε ήταν ξεκάθαρα μαλάκας 100%". Όμως αντ'αυτού, βλέπουμε μία δικαιολόγηση του στιλ "οκ εγώ δεν είμαι μαζί του αλλά καλά σας έκανε/να πάθετε".

    Σφαιρικότερα τώρα, το ότι γενικά σε τέτοιες μαφιοζολαμογιοπρακτικές από τις οποίες βρίθει το επαγγελματικό ποδόσφαιρο ΠΑΝΤΟΥ, εσύ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ θα κάτσεις απέναντι από τον γαύροχανουμοβάζελο, καταδικάζοντας αυτές που προέρχονται από "εκεί" αλλά προσπαθώντας να καθαγιάσεις όσες ξεκινάνε απο τη δική σου πλευρά (είτε με ευθύ είτε με πιο ήπιο τρόπο) ασχέτως Σαββίδη συγκεκριμένα, εγώ δε μπορώ να το καταλάβω.

    Επίσης Άλεξ, σε αυτό το ψευτοδίλημμα περί κινδύνου "απολιτικοποίησης", τότε πχ θα έπρεπε να παίρνουμε θέση σε ΟΛΑ όσα συμβαίνουν γύρω μας, πχ ελληνική, αλβανική ή ρουμανική μαφία;
    Last edited by Parasight; 20-02-2019 at 17:00.

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Άλεξ και οι δύο, μια και πιάσαμε την τότε φάση με Σαββίδη. Η αναμενόμενη/λογική αντίδραση θα ήταν κατά τη γνώμη μου κάτι σαν "οκ είναι πρόεδρος της ομάδας μου αλλά με αυτό που έκανε ήταν ξεκάθαρα μαλάκας 100%". Όμως αντ'αυτού, βλέπουμε μία δικαιολόγηση του στιλ "οκ εγώ δεν είμαι μαζί του αλλά καλά σας έκανε/να πάθετε".
    Αναφορικά με την ένοπλη εισβολή στο γήπεδο ήμουν και είμαι ενάντια. Όχι για τη σημειολογία της υπόθεσης (κάλλιστα θα μπορούσε το όπλο να μη φανεί), αλλά για τη βλαχομαγκιά που θέλησε να επιδείξει και που λειτούργησε εις βάρος του ΠΑΟΚ (χωρίς αυτό να μεταθέτει τις ευθύνες που φέρει η ΑΕΚ για ό,τι έγινε). Ειδικά μάλιστα, όταν υπό άλλες περιπτώσεις "απαγορεύονται" μετακινήσεις οπαδών για το καλό της ομάδας.

    Σφαιρικότερα τώρα, το ότι γενικά σε τέτοιες μαφιοζολαμογιοπρακτικές από τις οποίες βρίθει το επαγγελματικό ποδόσφαιρο ΠΑΝΤΟΥ, εσύ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ θα κάτσεις απέναντι από τον γαύροχανουμοβάζελο, καταδικάζοντας αυτές που προέρχονται από "εκεί" αλλά προσπαθώντας να καθαγιάσεις όσες ξεκινάνε απο τη δική σου πλευρά (είτε με ευθύ είτε με πιο ήπιο τρόπο) ασχέτως Σαββίδη συγκεκριμένα, εγώ δε μπορώ να το καταλάβω.
    Ο γενικός κανόνας αυτού που περιγράφεις είναι να μην κοιτάμε τα του οίκου μας. Φυσικά και ισχύει, παντού. Σε τί ποσοστό, 30%, 40%, 50% ή 60%, δεν ξέρω, αλλά ισχύει. Αυτό, βέβαια, είναι κάτι που συμβαίνει γενικώς, δεν περιορίζεται στον αθλητισμό, ειδικά όταν κάτι πάει καλά. Δεν καθαγιάζω κανέναν: όταν θα μιλήσω για Σαββίδη θα πω για τα αρνητικά του (ποδοσφαιρικά ή μη) - που είνα πολλά - και τα θετικά του (ένα πρόχειρο που μου έρχεται στο μυαλό: προφανώς και το αντιμετωπίζω εντελώς σχετικά).
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •