Page 3 of 14 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 208

Thread: Ποδοσφαιροπαδισμός και ψυχασθένεια

  1. #31
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    εχμ, νομιζω οτι το καμνει μιας και τωρα τελευταια βλεπει κακως κειμενα μονο στον ΠΑΟΚ (ΠΑΟΚαρα)

    και τελοσπαντεων, ειναι αστειο να ποστρεται αυτην η φωτο ενω υπαρχει το πανι των Νορθενερς
    φατσα καρτα ναζιστικο συμβολο και οι ''νοικοκυραιοι'' αγρον αγοραζουν

    κοινωνια ειμαι και σου ομοιαζω

  2. #32
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    το κάνει γιατί περισσότερο απαντήσατε στο τοπικ οι οπαδοί του παοκ, δε νομίζω ότι τρέφει αυταπάτες ότι αυτά δε γίνονται παντού. τεσπα...
    Rock or Nothing

  3. #33
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    εγω πλακα εκανα βεβαια διοτι ξερω οτι ειναι εντελως αποστασιοποιημενος

  4. #34
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ναι αρχικά πρέπει να τονίσω ότι δεν τη χώνω στους ΠΑΟΚτσήδες συγκεκριμένα, ούτε υπάρχει κάτι προσωπικό. Απλά βρήκα αυτή τη φωτο.

    Η ένστασή μου γενικά (όπως ξαναείπα) είναι πως, όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο ακραίο στη "δική μας" ομάδα (και αντίθετα με την κατηγορηματική και άμεση καταδίκη όταν συμβαίνει στους απέναντι), βιαζόμαστε να δικαιολογήσουμε, να μειώσουμε, να προτάξουμε το ότι οι απέναντι είναι χειρότεροι, να μιλήσουμε γύρω από αυτό, να πούμε "ναι μεν αλλά" κλπ κλπ. Προσπαθώ να σεβαστώ γενικά τα πιστεύω (όπως πολύ σωστά αναπτύσσει παραπάνω ο Good Son), αλλά σε τέτοιες ακραίες περιπτώσεις πιστεύω ότι πρέπει να έχουμε τη δύναμη να ξεπερνάμε την όποια θετική εμπάθεια και συναισθηματισμό και να είμαστε σκληροί.

  5. #35
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ε και τελοσπαντων, μιας και σκωρεθκε, ας βαλομε μια μαγικη, γλυκια στιγμη ανεγκεφαλισμου <3


  6. #36

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Ναι αρχικά πρέπει να τονίσω ότι δεν τη χώνω στους ΠΑΟΚτσήδες συγκεκριμένα, ούτε υπάρχει κάτι προσωπικό. Απλά βρήκα αυτή τη φωτο.

    Η ένστασή μου γενικά (όπως ξαναείπα) είναι πως, όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο ακραίο στη "δική μας" ομάδα (και αντίθετα με την κατηγορηματική και άμεση καταδίκη όταν συμβαίνει στους απέναντι), βιαζόμαστε να δικαιολογήσουμε, να μειώσουμε, να προτάξουμε το ότι οι απέναντι είναι χειρότεροι, να μιλήσουμε γύρω από αυτό, να πούμε "ναι μεν αλλά" κλπ κλπ. Προσπαθώ να σεβαστώ γενικά τα πιστεύω (όπως πολύ σωστά αναπτύσσει παραπάνω ο Good Son), αλλά σε τέτοιες ακραίες περιπτώσεις πιστεύω ότι πρέπει να έχουμε τη δύναμη να ξεπερνάμε την όποια θετική εμπάθεια και συναισθηματισμό και να είμαστε σκληροί.
    Μία άλφα απόσταση από "τα πράγματα" είναι λογικό να μην προσφέρει και βαθιά γνώση γύρω από καταστάσεις. Δεν ξέρω αν την παραπάνω φωτογραφία τη συζήτησες με κανέναν ΠΑΟΚτσή και σου είπε "Έλα μωρέ, κλάιν", αλλά το κλίμα - οπαδικά - στην ομάδα επ ουδενί δεν κινείται σε "Έλα μωρέ, κλάιν" επίπεδα. Προφανώς και υπάρχουν πολλά βήματα για να γίνουν ακόμα.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  7. #37
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Δεν ξέρω αν την παραπάνω φωτογραφία τη συζήτησες με κανέναν ΠΑΟΚτσή και σου είπε "Έλα μωρέ, κλάιν", αλλά το κλίμα - οπαδικά - στην ομάδα επ ουδενί δεν κινείται σε "Έλα μωρέ, κλάιν" επίπεδα.
    Δε μίλησα μόνο για "έλα μωρέ κλάιν", αλλά και για πολλές "ελαφροξεπλυματικές" αντιδράσεις. Ο ναζιστικός χαιρετισμός συγκεκριμένα θεωρώ ότι όντως είναι πολύ χοντρός (είναι όμως από όλους; ), ενώ για να πάμε και πάλι στη δική σου αντίδραση για τον Σαββίδη (ώστε να πιάσεις το point που θέλω να κάνω), αντί να κατακεραυνώσεις ευθέως και να δηλώσεις αποστροφή, αντίθετα πήγαμε σε "ναι μεν αλλά" αντίδραση, με αφορμή την οποία ευχόσουν "ξυδάκι" στους αντιπάλους. Αναρωτιέμαι αν θα είχες παρόμοια αντίδραση αν μπούκαρε ο Μαρινάκης μέσα στο γήπεδο εν μέσω ματς ή αν εκεί θα κατήγγειλες απερίφραστα φασισμούς, μαφίες κλπ.

  8. #38
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    οι ελαφρο ειαι οι αντιδρασεις απο 5 και νοικοκυραιους, θελεις σοβαρα να αναλυσουμε τους πασοκους?
    ή να αναλυσομε τους ''δεν ειμαι ναζι αλλα''?? ΝΔ

    παρτο χαμπαρι, σε αυτην την κενωνια ζεις και σπασε την γυαλα του ΕΡ

  9. #39

    Default

    @Parasight

    Το "ξυδάκι"που έγραψα πάντως μία ημέρα μετά τον τελικό, αναφερόταν στο ότι η ομάδα απέδειξε στο χορτάρι αυτό που προσπαθούσαν οι γαυροαεκτζήδες με εξωαγωνιστικούς τρόπους ("τραυματισμός" Όσκαρ και αποχώρηση γαύρου από την Τούμπα, offside το κανονικό γκολ στο ΠΑΟΚ-ΑΕΚ που οδήγησε στην εισβολή Σαββίδη) να αλλάξουν: ότι ο ΠΑΟΚ τελικά ήταν η καλύτερη ομάδα και άξιζε να πάρει ΚΑΙ το πρωτάθλημα. Καμία σχέση με ξέπλυμα σε Σαββίδη - ούτε στο ελάχιστο.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  10. #40
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    οι ελαφρο ειαι οι αντιδρασεις απο 5 και νοικοκυραιους, θελεις σοβαρα να αναλυσουμε τους πασοκους?
    ή να αναλυσομε τους ''δεν ειμαι ναζι αλλα''?? ΝΔ

    παρτο χαμπαρι, σε αυτην την κενωνια ζεις και σπασε την γυαλα του ΕΡ
    Ακριβώς το point μου λοιπόν
    Ζούμε σε αυτόν τον κόσμο και έχουμε μάθει (θέλω να πιστεύω τουλάχιστον) γενικά να ξεχωρίζουμε τα σκατά σε οτιδήποτε (πολιτική, θρησκεία πχ) ώστε να είμαστε αρκετά έξυπνοι για να μην μπαίνουμε σε μια κοινή στάνη με τον κάθε μαλάκα χριστιανό, μακεδόνα, νεοφιλελέ κλπ κλπ και διατεινόμαστε ότι διατηρούμε προσωπική ταυτότητα και δε μας τσουβαλιάζει κανένα τυφλό οπαδικό/πατριωτικό/κομματικό πλαίσιο. Ε στη μπάλα τι σκατά παθαίνουμε και τα ξεχνάμε όλα αυτά;

    @Άλεξ, μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. ΟΚ ας πούμε ότι το "ξυδάκι" αναφερόταν εκεί, η συμπεριφορά του Ιβάν ήταν αμελητέα και την αγνόησες θες να μου πεις. Και ξαναρωτάω, αν ήταν ο Μαρινάκης, πάλι για αγωνιστικά θα μιλούσες μόνο ε;

  11. #41
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920
    Rock or Nothing

  12. #42

  13. #43
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    νταξ, τι να πεις. μόνο ΨΟΦΟ σε τέτοια υποκείμενα.
    Rock or Nothing

  14. #44
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Καλά, μην βιάζεστε να κράξετε τους γάβρους.

    Το "κοριτσάκι" το "αθώο" έχει σκάσει τον τελευταίο χρόνο καμιά 10αρια μαχαιριές σε γάβρους, έχει σκάσει σφυριές σε κεφάλι γάβρου, έχει στείλει γάβρους φυλακή με ρουφιανιές...και επίσης, την μέρα της επίθεσης στην τσάντα της μέσα βρέθηκε πτυσσόμενο, μαχαίρι, στυλό και μάσκα.

    Όταν ξέρεις λοιπόν σε τι μπαίνεις (όλοι όσοι ασχολούνται με αυτά ξέρουν που μπαίνουν...) να περιμένεις πως κάποια μέρα θα κάτσεις εσύ πάνω στο παγωτό.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  15. #45
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Δεκτόν, αλλά 5 με μία δεν θα τους καμαρώσουμε κιόλας.
    1) e4, c5
    2) Νf3

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •