Page 5 of 14 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 208

Thread: Ποδοσφαιροπαδισμός και ψυχασθένεια

  1. #61

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    Θα ξέκοβα απ' το bar. Αλλά βρίσκω το παράδειγμά σου ατυχές, καθώς ο πρόεδρος δεν είναι το αφεντικό, αλλά ο υπεύθυνος εκείνη την περίοδο, όπως ήταν και άλλα λαμόγια πριν απ' αυτόν. Τουλάχιστον, έτσι το βλέπω εγώ και, εντάξει, δεν είμαι ο μόνος.
    .
    γάμα το το αφεντικό. πες ότι είναι κάποιο ποσοστό θαμώνων φασίστες
    Αυτό νομίζω το έχω απαντήσει σε ένα από τα πρώτα posts αυτού του thread: όταν υπάρχει ρομαντισμός, όταν κάτι το νιώθεις δικό σου και το βλέπεις να εκφυλίζεται, ε προσπαθείς και εσύ απ' τη μεριά σου να το αλλάξεις (ή να μην το αφήσεις να αλλάξει προς την κατεύθυνση που δε θες). Και αυτό γιατί μεγάλωσες μαζί του, όταν δεν ήταν καν λέξη, αλλά συναίσθημα (π.χ. μία βόλτα με τον πατέρα σου στο γήπεδο) - και εδώ μπαίνουν όλες μα όλες οι ομάδες. Μεγαλώνεις, βλέπεις, κρίνεις, ζυγίζεις τα σημαντικά, περνάει στη σφαίρα της ψυχαγωγίας, της διασκέδασης, των γούστων, μπορεί να μην πολυέχεις διάθεση μετά από μία ήττα (εδώ στεναχωρεθήκαμε και μας πήρε από κάτω το φινάλε του GoT) ούτε μαχαίρια τραβάς, επειδή κάποιος είναι άλλη ομάδα, ούτε γίνεσαι μπράβος σε μαγαζιά.

    Και όσον αφορά τη στήριξη σε Σαββίδη, κι εγώ μπορώ να πω πως ο χ ή ο ψ που γουστάρει Premier League και βλέπει Nova στο καφενείο, ταΐζει έμμεσα τον Μαρινάκη. Φυσικά και υπάρχουν όρια και στάδια σε όλα αυτά, απλά το «πάτε και κοπανιέστε σαν τα πιθήκια στο γήπεδο και βγάζετε 15€ εισιτήριο και έτσι στηρίζετε τον δυνάστη πρόεδρο» θεωρώ πως βρίσκεται πολύ μακρυά από το όριο της τυφλής υποταγής και άβουλης διάθεσης του κόσμου (στο παρελθόν έχουν φύγει πρόεδροι από ομάδες έπειτα από στάση των οπαδών - τώρα, γιατί πρόεδρος; Γιατί έτσι είναι ο αθλητισμός. Και το δέχεσαι; Ε, δεν αλλάζουν όλα απ' την μία μέρα στην άλλη). Φυσικά, όμως, υπάρχει και η άλλη πλευρά, αυτή που περιγράφεις - πάντα υπήρχε - απλά το θέμα μου εδώ είναι ότι δεν είναι όλοι έτσι.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  2. #62
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    εννοείται δεν είναι όλοι, αλλά υπάρχουν καταστάσεις που ακόμη και το υγιές κομμάτι των οπαδών επιχειρηματολογεί παράλογα ή φέρεται με τρόπους που δεν το κάνει σε άλλες καταστάσεις.

    καταλαβαίνω ότι ακόμη δεν έχει "καεί" η φάση στο μυαλό σου... στην ηλικία σου παραλογιζόμουν πολύ χειρότερα σε σχέση με τα οπαδικά και κάπως πίστευα ότι μπορεί να χωράει ιδεολογικά όλο αυτό με αυτό που είχα στο κεφάλι μου. με αλαφούζους όμως δυστυχώς αυτό κατάλαβα ότι δε γίνεται.
    Rock or Nothing

  3. #63
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Όταν 500.000 πίθηκοι κάνουν πορεία για να φύγει ένας πρόεδρος από μια ΑΕ, ταλαιπωρούν μια ολόκληρη πόλη γιατί "ΛΕΦΤΕΡΓΙΑ ΣΤΟΝ ΜΠΑΟΚ ΡΕ ΜΟΥΝΙΑ" δεν μπορώ παρά να πω ότι είναι όντως πίθηκοι που δεν έχουν δράμι μυαλό στο κεφάλι τους. Το αντίστοιχο θα ήταν να έκαναν πορεία οι πελάτες του περιπτέρου μου κλείνοντας την Παπαναστασίου, για να φύγω απ' τη δουλειά μου. Σου φαίνεται γελοίο κάτι τέτοιο, χρήστη tsimpoyklano; Καλώς σου φαίνεται, γιατί είναι γελοίο. Λιγότερο γελοίο απ' το να κλείνουν την Εγνατία 500.000 ΠΙΘΗΚΟΙ που φωνάζουν "ΛΕΦΤΕΡΓΙΑ ΣΤΟΝ ΜΠΑΟΚ ΡΕ ΜΟΥΝΙΑ".

    Πάμε παρακάτω: οπαδός δεν είναι μόνο αυτός που πηγαίνει στο γήπεδο και δίνει 15€ για να δει ένα ματς, να κάνει καζούρα με φίλους του "οπαδούς" άλλων ομάδων κι έτσι πέρασε μια πανέμορφη Κυριακή, όπου ο καθένας ήταν ελεύθερος να διαχειριστεί τον ελεύθερό του χρόνο.

    Οπαδός είναι ο κάθε Ρουπακιάς, οπαδός είναι ο κάθε λογής ταλιμπάν (είτε χριστιανός, είτε ισλαμιστής), οπαδός είναι ο κάθε δασπίτης που θα κατέβει με σημαιάκια και καραμούζες στους δρόμους και τις πλατείες επειδή ένας ακόμη ψευτεράς θα βγει να πουλήσει το δικό του όπιο, οπαδός είναι το γαμημένο ΧΟΙΡΙΝΟ ΣΤΑ ΧΑΚΙ, που θα σπάσει στο ξύλο διαδηλωτές, θα καφριλιάσει σε κοριτσάκια, θα ψεκάσει γεροντάκια κτλ κτλ

    Μην προσπαθείς να μου υποδείξεις ότι ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ σαν αυτούς, γιατί αν ήσουν δε θα έμπαινα καν στην κουβέντα μαζί σου. Αλλά εκεί που εσύ εντοπίζεις "ρομαντισμό" εγώ βλέπω φαιδρότητα, επικίνδυνες προεκτάσεις και ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ επιβολή στις δικές μου ελευθερίες και δικαιώματα.

    Το δε γελοίο επιχείρημα περί κόμικς, υπερηρώων, star wars κτλ κτλ, να το βάλετε στην πατάρα σας όσοι το χρησιμοποιείτε, εκτός αν δείτε κόσμο να φανατίζεται και να πλακώνεται/σκοτώνεται για ήρωες με κολάν, ρε ΗΛΙΘΙΟΙ. Κι όσο για το αν ο πρόεδρος μιας ομάδας είναι ο υπεύθυνος εκείνη την περίοδο κι όχι το αφεντικό, θα προτιμούσα πριν διπλωθώ στα γέλια μέσα στο περίπτερο, να μας πεις ποιος (τακτική Murinho με Inter στην εστία μου, δε σε/σας χάλασε) είναι το αφεντικό σε μια ομάδα. Πόσο πολύ θέλω να διαβάσω ως απάντηση "Ο ΛΑΟΣ, ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ" γιατί όντως, χρειάζομαι ΠΟΛΥ γέλιο για να ξελαμπικάρω λίγο.

    Μιλάνε οι τύποι που ανήκουν σε ομάδα της Θεσσαλονίκης κι έπαιξαν ξύλο με πορεία μουσουλμάνων (κυρίως προσφύγων) στο κέντρο της ΑΘΗΝΑΣ, επειδή οι τύποι απ' την πορεία των τρομαγμένων οπαδών που αποτελούν και μειωνότητα ένιωσαν να απειλούνται (ωπ, μήπως παίζει το ρόλο του ο οπαδισμός κι εδώ; ) και "την έπεσαν στον λαό, στα αδέλφια".


    ΥΓ. Χθες διάβασα αυτό:

    ULTRAS δεν είναι ούτε ταμπέλα σε μπλούζα ούτε σε πανό... ULTRAS νοοτροπία και μαγκιά είναι το παρακάτω!

    200 περίπου ηρωικοί οπαδοί της Κάλιαρι ταξίδεψαν χθες από τη μια άκρη της Ιταλίας στην άλλη για να δουν την ομάδα τους με τη Λέτσε.

    1144 χιλιόμετρα, 22 ώρες ταξίδι οδικό. Οι καιρικές συνθήκες ήταν ακραίες και τελικά το παιχνίδι αναβλήθηκε για σήμερα Δευτέρα 25 Νοεμβρίου.
    Με το άκουσμα της απόφασης οπαδοί της Λέτσε πρότειναν στους εκδρομείς οπαδούς της Κάλιαρι να τους φιλοξενήσουν ενώ τους πρόσφεραν φαγητό και νερό.

    Στις οπαδικές διηγήσεις του μέλλοντος για θρυλικές εκδρομές, κάποιοι θα λένε στις παρέες τους και στη νέα γενιά, όχι για επικές μάχες στις εθνικές οδούς και στους δρόμους, όχι για σπασμένα και καμμένα πούλμαν, όχι για κυνηγητά και ξεβρακώματα αλλά για την αλληλεγγύη και τη μαγκιά των οπαδών της Λέτσε. Και αν υπάρχει ζυγαριά στη μαγκιά, μάλλον η κίνηση αυτή των ultras της Λέτσε ζυγίζει πολλά κιλά. Πολύ περισσότερο από ένα νικηφόρο πέσιμο, μια καλοστημένη ενέδρα...
    Αν θεωρείτε εσείς οι οπαδάρες, ότι κάτι τέτοιο αποτελεί κολυμβήθρα του Σιλοάμ για όλους σας, κάτι δεν έχετε καταλάβει σωστά. Γιατί για κάθε 1 τέτοιο περιστατικό, υπάρχουν 100 καφρίλες. Do the fucking math.
    Last edited by OniBocho; 26-11-2019 at 08:56.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  4. #64
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    500.000 κλείνουν τον περιφερειακό ρε μλκ, όχι την Εγνατία

  5. #65
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by commissar View Post
    500.000 κλείνουν τον περιφερειακό ρε μλκ, όχι την Εγνατία
    Ναι ρε μλλ, αλλά εκεί τους σταματάνε μπάτσοι και δεν τους αφήνουν να πιουν ένα γαμημένο Red Bull στον Λόφο. Ενώ στην Εγνατία;

    Spoiler
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  6. #66

  7. #67
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  8. #68

    Default

    πόσο ξεφτίλα πια, και να πεις ότι δεν υπήρχαν παρόμοια περιστατικά. 2 χρόνια μόνο έχουν περάσει

  9. #69
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    inb4 "δεν είναι όλοι οι οπαδοί έτσι" κτλ κτλ κτλ

    Rock or Nothing

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Ο οπαδισμος δε σε κάνει κρετίνο. Κρετίνος είσαι έτσι και αλλιώς, απλά εκεί βρίσκεις διέξοδο.

  11. #71
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ωραίο είναι και πώς παρουσιάστηκε από τα μέσα. "επεισόδια μεταξύ οπαδών".
    οι μεν έπιναν το καφεδάκι τους ήρεμα και οι δε έσκασαν με λοστάρια, αλλά όλα κι όλα. μη θίξουμε κανέναν. ήταν και βούλγαροι τα θύματα, οπότε στα παπάρια μας.
    Rock or Nothing

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Εεεεε καλά να σαι.
    Πάντως όπου ακούς κράνος και ρόπαλο, είναι παοκτσής, μη την ψάχνεις.
    Πριν λίγα χρόνια έγινε το ίδιο και στη Αγίου Δημητρίου που Ηρακλειδείς κυνήγησαν εναν Κύπριο παοκτση τον οποίο επίσης χτύπησε αμάξι και σκοτώθηκε.

  13. #73
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Δεν ξερω ποια μεσα διαβαζετε, μεχρι και η αστυνομια εβγαλε ανακοινωση που λεει για οπαδους του ΠΑΟΚ.

    Αν ισχυουν οσα διαβαζω για ραντεβου που εδιναν καιρο αλλα τους επαιρναν χαμπαρι οι μπατσοι κριμα που δεν εμειναν στον τοπο ολοι και απο τις 2 πλευρες, νεξτ ταημ.

    Και φυσικα καμια σχεση με την περιπτωση του Νασου, ΑΝ ισχυουν αυτα για το ραντεβου θανατου ξαναλεω

  14. #74

    Default

    Όταν τα ντου σε καφετέριες και συνδέσμους στην πόλη ήταν/είναι σχεδόν καθημερινό φαινόμενο, δυστυχώς όλοι ξέραμε/περιμέναμε πως αργά ή γρήγορα θα υπήρχε θύμα. Γάμησέ τά η κατάσταση.

    Είτε το συγκεκριμένο περιστατικό ήταν ραντεβού ήταν random πέσιμο σε κίτρινα κασκόλ, για την όλη σκατίλα που εσωκλείει αυτή η φασιστική λογική αφανισμού το πράγμα παραμένει το ίδιο: πάντα θα υπάρχει άσχετος κόσμος που δεν έχει καμία επαφή με τα ξυλίκια και θα την πληρώνει (από δόντια και χέρια μέχρι ζωές (βλ. Νάσος)).
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  15. #75
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Ποια ηρεμα καφεδακια εντωμεταξυ.

    Σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες γύρω στις 4 το μεσημέρι υπήρξε συμπλοκή οπαδών στην περιοχή με αποτέλεσμα τον θάνατο του ενός και τον τραυματισμό άλλων δύο.

    Στο περιστατικό βρέθηκε κατά τύχη η ραδιοφωνική παραγωγός Μαρία Στύλου. Όπως γράφει στην μαρτυρία της στο facebook στην συμπλοκή χρησιμοποιήθηκαν λοστοί και ρόπαλα.

    «Ραντεβού θανάτου οπαδών! Το ζησα κι αυτό. Το πρωί σκεφτόμουν πόση βλακεία δέρνει κάποιους ανθρώπους που βλέπουν τα πράγματα με παρωπίδες και το απόγευμα βρέθηκα ανάμεσα σε αντιμαχόμενα πυρά.

    Η διαδρομή μου σταθερή. Ναυτικός όμιλος, Σοφούλη, Express Service Μέγαρο. Εκεί τους είδα να έρχονται. Μία ομάδα οπαδών με τα διακριτικά της ομάδας τους ανέβαιναν το στενό που οδηγεί στο Μέγαρο και είναι η προέκταση της Μαρτίου. Ξάφνου αντιλαμβάνομαι πως από την πλευρά της αλάνας – parking μπροστά από την Κάλλας έρχεται η αντίπαλη ομάδα με λοστούς και ρόπαλα η οποία έχει αποβιβαστεί από ένα βαν και εγώ είμαι στη μέση.

    Πιάνω το κινητό μου στο μπουφάν μου αλλά παράλληλα σκέφτομαι πως αν σηκώσω το χέρι μου να τραβήξω φωτογραφίες είναι σα να υπογράφω τη καταδίκη μου. Είμαι ανάμεσα σε αντίπαλα πυρά και το μόνο που έχω περιθώριο να κάνω είναι να ξεφύγω προς τα γηπεδάκια.

    Απομακρύνομαι τρομοκρατημένη και παράλληλα προσπαθώ να δω τι γίνεται. Άγριο ξύλο ανάμεσα σε έφηβους λες και παρακολουθώ ταινία. Αυτό όμως δεν είναι ταινία. Είναι άγρια ωμή βία ανάμεσα σε ανθρώπους που τους διχάζει ..... η ηλιθιότητα!» αναφέρει μεταξύ άλλων για τα όσα έζησε.

    Διαβαζω και τις προηγουμενες σελιδες για την καημενη την κοπελιτσα που της την επεσαν 5 vs 1 αλλα τελικα ηταν μεσα στη φαση κι αυτη και λιγο καιρο μετα την επιασαν μαζι με κατι καλοπαιδα που κουβαλουσαν λοστους σφυρια κλπ, και προσπαθω να μην κανω σχολια σαν αυτο που εγραψα πιο πανω ή σαν το "ψοφος σε τετοια υποκειμενα" που εγραψε ο ρεηβεν γιατι θα πεταχτει ο λασπονερας να πει οτι δεν ειναι σωστο να ευχομαστε θανατους ανθρωπων (εκτος αν ληστευουν το μαγαζι σου πρεζακια, εκει σουτ του κιλλ) οπότε αφηνω αυτο εδω:

    Λοιπόν αν κατάλαβα καλά, τα δεδομένα σύμφωνα και με τα γραφόμενα αυτοπτών μαρτύρων, έχουν ως εξής:
    Κάποιοι χούλιγκανς - οπαδοί - ηλίθιοι υποστηρικτές του Άρη, έδωσαν ραντεβού για να παίξουν ξύλο - να δείξουν ότι την έχουν μεγαλύτερη - να σκοτώσουν με αντίστοιχους χούλιγκανς - οπαδούς - ηλίθιους υποστηρικτές του ΠΑΟΚ, οι οποίοι πήγαν στο ραντεβού με πρόθεση να δείξουν ότι μπορούν να παίξουν καλύτερο ξύλο - να αποδείξουν ότι η δικιά τους είναι η μεγαλύτερη - ότι μπορούν να σκοτώσουν αποτελεσματικότερα.
    Τα αποτέλεσματα αυτού του ραντεβού, σύμφωνα και με την ανακοίνωση της αστυνομίας, ήταν τα εξής:
    Ένας άνθρωπος νεκρός, 2 άλλοι στο νοσοκομείο με κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις και ένας οδηγός που τυχαία περνούσε από κει και χωρίς απ' ότι φαίνεται να φταίει σε τίποτα να καταζητείται, γιατί χτύπησε κατά λάθος τον θανόντα.
    Ελπίζω να τους βρουν όλους και να τους βάλουν σε ένα κελί μακριά από την κοινωνία.
    Δεν θα λείψουν από κανέναν.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •