Λοιπόν, αρχικά για ακόμη μια φορά θα κατακεραυνώσω το τσατ το οποίο είναι Ο ΚΥΡΙΟΣ ΛΟΓΟΣ που δεν ποστάρουμε πια και δε γίνονται ουσιαστικές συζητήσεις από όσους θέλουν γιατί δεν είμαστε εδώ 24/7 και ό,τι συζήτηση ξεκινήσει πεθαίνει μοιραία μετά από ώρες χωρίς να έχει ειπωθεί κάτι ουσιαστικό.

Και από κει και πέρα, προσπαθώντας να το συμπτύξω όσο μπορώ από χθες:
<mourning apocalypse>και γενικά όλα αυτά τα χρόνια οι μόνοι που είχαν ψιλιαστεί τη φάση εξ' αρχής καθότι πιο έξυπνοι από τους υπόλοιπους είναι οι βάζελοι
<mourning apocalypse> οι αεκτζήδες είναι βλάκες και οι παοκτζήδες έχουν βρεθεί απέναντι λόγω συγκυρίας
<mourning apocalypse> αν και κάποιοι από τους τελευταίους την είχαν επισης μυριστεί
<Parasight> διαχωρίζεις τους ανθρώπους οπαδικά
<Parasight> "οι αεκτζήδες είναι βλάκες", μου φαίνεται για πολύ στοιχειοθετημένη άποψη
<Parasight> και οι βάζελοι είχαν ψυλλιαστεί, επειδή είναι βάζελοι. μάλλον το πράσινο σε βοηθάει να σκεφτείς
<mourning apocalypse> κοίτα είναι άλλο το έχω τη ζωή μου και παράλληλα βλέπω λίγο μπαλίτσα και υποστηρίζω την ομάδα μου
<mourning apocalypse> και άλλο το η ζωή μου κινείται σε μεγάλο ποσοστό γύρω από την ομάδα μου και συμμετέχω ενεργά στο οπαδικό της κίνημα
<mourning apocalypse> για τη δεύτερη περίπτωση τίθενται διαχωρισμοί και οι λόγοι είναι προφανείς
<Parasight> λολ για πες δυο-τρεις προφανείς λόγους
<mourning apocalypse> παρασαιτ γιατί αν εξαιρέσεις μια ανεπαίσθητη πολυμορφία που μπορεί να υφίσταται συνήθως λειτουργούνε βάσει κεντρικής γραμμής. και άρα μπορούν να χαρακτηριστούν και να διαχωριστούν.
<mourning apocalypse> για παράδειγμα υπάρχουν αρκετοί αντιφα γαυροι που πάνε και γήπεδο αλλά η γραμμή της 7 είναι συγκεκριμένη.
Η δική μου ένσταση με τη λογική του mourning, ξεκινάει από τη ρίζα. Εν ολίγοις, όταν μιλάμε για "κεντρική γραμμή" οργανωμένων οπαδών, αυτό σημαίνει ότι ο καθένας συνειδητοποιημένος οπαδός, πριν ασπαστεί μια συγκεκριμένη ομάδα, μελέτησε τη συγκεκριμένη γραμμή και φιλοσοφία και έτσι έκανε την επιλογή του; Ή μήπως λεωγωτωρα ήταν μια συγκεκριμένη ομάδα από μικρός και απλά βρέθηκε όπου βρέθηκε ουσιαστικά τυχαία; Οπότε τι γίνεται αν κάποια στιγμή δει ότι η "γραμμή" της ομάδας του διαφέρει από την προσωπική του φιλοσοφία ή πιστεύω; Είναι δυνατό να αλλάξει ποτέ ομάδα; (αστεία ερώτηση η τελευταία, το ξέρω)

Γενικά, η δική μου αντίληψη είναι ότι έχουμε να κάνουμε με κάτι αντίστοιχο της θρησκείας η οποία δίνεται τυχαία στον καθένα αναλόγως τον τόπο γέννησής του. Και στην ουσία είναι ακόμη ένας τρόπος ελέγχου μαζών σε ένα άλλο επίπεδο, που μπορεί όμως να έχει και αισθητές κοινωνικές επιπτώσεις, βλέπε πχ δημαρχία Πειραιά.

Γενικά ρε παιδί μου, όσοι ασχολείστε ενεργά και είστε ορκισμένοι οπαδοί μιας ομάδας, τι φάση; Τι νιώθετε ότι σας κάνει ανώτερους από τους απέναντί σας; Και αυτό κατά πόσο ήταν συνειδητή επιλογή εξ αρχής; Σε σημείο πχ να υπερασπίζεστε τον κάθε μεγαλοεπιχειρηματία/λαμόγιο/μαφιόζο που είναι ιδιοκτήτης ανά πάσα στιγμή; Διαφωτίστε μας λίγο για ό,τι δεν πιάνουμε οι υπόλοιποι.