Page 2 of 14 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 208

Thread: Ποδοσφαιροπαδισμός και ψυχασθένεια

  1. #16
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Κι εγώ με Pantera και Down μεγάλωσα και υπάρχουν προσωπικά βιώματα, αλλά δε θα πω για τον Anselmo "έλα μωρέ, απλά είχε πιει εκείνο το βράδυ και μαλακιζόταν".
    Για να καταλάβω ρε Πάρασαητς, το να υπερασπίζεσαι τον πολιτικό σου χώρο είναι το ίδιο με το να υπερασπίζεσαι τον Ανσέλμο;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    111

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Όλοι οι παραπάνω λοιπόν που μου μιλάτε για συναίσθημα, αδρεναλίνη, αναμνήσεις, κοινές εμπειρίες στους συνδέσμους σας, πείτε μου ότι ποτέ δεν υπερασπιστήκατε/σιγοντάρατε τον πρόεδρο της ομάδας σας (ακόμη και έναν από τους παραπάνω τέσσερις που αναφέρονται), ή έστω δεν είπατε γι'αυτόν "έλα μωρέ τώρα, αφού όλοι τα ίδια κάνουν" για να τον ξεπλύνετε. Και η ερώτηση είναι ουσιαστικά ρητορική, γιατί φρέσκα και γραμμένα είναι πολλά σχόλια και για τον Δον Μαρινάκη, και για τον Ιβάν με το ζωσμένο όπλο στο γήπεδο και γενικώς.

    Γιατί είναι δεκτές οι προσωπικές εμπειρίες και η προσωπική προσκόλληση σε κάτι, αλλά όταν μετά από χρόνια δε μας βγαίνει ιδανικά όπως το είχαμε φανταστεί/προβλέψει, ξέρω ότι είναι δύσκολο να το απαρνηθούμε, τουλάχιστον όσον αφορά στο σάπιο τμήμα του. Κι εγώ με Pantera και Down μεγάλωσα και υπάρχουν προσωπικά βιώματα, αλλά δε θα πω για τον Anselmo "έλα μωρέ, απλά είχε πιει εκείνο το βράδυ και μαλακιζόταν".
    Επειδή το β' πληθυντικό, βλέπω, το χρησιμοποιείς άκριτα, απλά να σημειώσω ότι δεν είχα, ούτε έχω καμία σχέση με συνδέσμους και δεν υποστηρίζω καμία ομάδα γενικότερα (βασικά δεν ασχολούμαι με τον αθλητισμό). Βέβαια μπορεί να μην αναφέρεσαι καν σε 'μένα, αλλά απαντάω γιατί quote-αρες πράγματα κι εκφράσεις που ανέφερα (κι) εγώ.

    Αυτό, λοιπόν, που εγώ βρίσκω ενδιαφέρον (κι εσύ δεν μπορείς ή δε θέλεις να ερμηνεύσεις) είναι το πώς δημιουργείται και συντηρείται όλη η οπαδική κουλτούρα (και) σαν ιδεολογική κατασκευή. Με ευκολία το βαφτίζεις "ανορθολογικό", απλά υποθέτεις ότι όλοι αυτοί (εκατοντάδες; Χιλιάδες; Εδώ και 100+ χρόνια; ) είναι σχιζοφρενικές περιπτώσεις/χαμένα κορμιά και όλο αυτό δεν μπορεί να μελετηθεί παρά μόνο σαν "προσωπικά βιώματα". Καμιά φορά, όμως, αξίζει να βαθύνουμε λίγο περισσότερο σ' ό,τι μας φαίνεται εντελώς "παράλογο"/εχθρικό από το απλά να εκφράζουμε την αγανάκτηση μας και να το μεταφέρουμε σε μία σφαίρα εκτός ορθλογικής ερμηνείας. Εκτός κι αν προτιμάμε π.χ. και όλους τους φασίστες να τους βαφτίσουμε "μη-λογικούς"/ηλίθιους και να το λήξουμε το ζήτημα.

    Αυτό που προσπάθησα να δείξω είναι ότι τα πεσίματα/μπάχαλα δεν είναι απλά μία γαργαλιστική είδηση στα δελτία των 20:00. Από πίσω κρύβεται μία ολόκληρη κουλτούρα (άσχετα αν εμάς μας απωθεί) με τους δικούς της νόμους και κανόνες, εμπεριέχονται ιδιαίτερες σχέσεις κοινωνικοποίησης, οικονομικές σχέσεις κλπ. κλπ.

  3. #18
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Κι εγώ με Pantera και Down μεγάλωσα και υπάρχουν προσωπικά βιώματα, αλλά δε θα πω για τον Anselmo "έλα μωρέ, απλά είχε πιει εκείνο το βράδυ και μαλακιζόταν".
    Για να καταλάβω ρε Πάρασαητς, το να υπερασπίζεσαι τον πολιτικό σου χώρο είναι το ίδιο με το να υπερασπίζεσαι τον Ανσέλμο;
    γιατί δε διαβάζετε τι γράφει ο άλλος?

    Quote Originally Posted by Parasight View Post

    Το παραπάνω παράδειγμα με τον Anselmo μια χαρά έχει σχέση. Έχει να κάνει με την αποκαθήλωση πραγμάτων που παραδοσιακά έχουμε μάθει ή μας έχουν μάθει να θεωρούμε εξ ορισμού ιερά και υπεράνω όλων. Θες να τα πεις Pantera, Χριστιανισμό, ΘΡΥΛΟ ή οτιδήποτε άλλο.
    συνήθως ο πολιτικός χώρος ΔΕΝ είναι μέσα σε αυτά, αλλά μπορεί και να είναι
    Rock or Nothing

  4. #19
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    μια πραγματικα ειλεκρινια απορια προς/για τον Παρασαιτ...

    σε εχω δει να λες ''νετφλιξαρα'' κι επισης σε εχω δει να πλακωνεσαι με διαφορους για εταιριαρες περι σουπερηρωες

    λολ, τι σκατα καθομαστε και συζηταμε δω μεσα ρε?

  5. #20
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Μιχάλη, αν δεις πουθενά σε οποιαδήποτε μουσικοκομιξοσινεμάδικη "κόντρα" μου ότι θεωρώ τον εαυτό μου ανώτερο από κάποιον άλλο λόγω του γούστου μου, να μου το δείξεις και μένα. Δεν είπα πουθενά ότι δε θα έχουμε προτιμήσεις, απόψεις, γούστα. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν το εκάστοτε γούστο σου, μέσα στο μυαλό σου αυτόματα σε καθιστά ανώτερο του απέναντί σου. Πχ εσύ για πάντα θα θεωρείς εξ ορισμού τους γάβρους κατώτερους από τους παοκτζήδες, αλλά και οι γάβροι αντίστοιχα τους παοκτζήδες με την ίδια ένταση και σιγουριά. Και όλα αυτά, όχι βάσει κάποιας επιχειρηματολογίας ή ως αποτέλεσμα κάποιου λογικού συμπεράσματος, αλλά εξαιτίας τυχαίων λόγων όπως τόπος γέννησης ή τι γονείς/ξαδέρφια/κολλητούς είχες. Κάτι σαν τη θρησκεία ένα πράγμα, καταλαβαίνεις πού το πάω.

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Το παραπάνω παράδειγμα με τον Anselmo μια χαρά έχει σχέση. Έχει να κάνει με την αποκαθήλωση πραγμάτων που παραδοσιακά έχουμε μάθει ή μας έχουν μάθει να θεωρούμε εξ ορισμού ιερά και υπεράνω όλων. Θες να τα πεις Pantera, Χριστιανισμό, ΘΡΥΛΟ ή οτιδήποτε άλλο.
    συνήθως ο πολιτικός χώρος ΔΕΝ είναι μέσα σε αυτά, αλλά μπορεί και να είναι
    Ο πολιτικός χώρος είναι μέσα σε αυτό, στην περίπτωση που είναι στεγνά αποτέλεσμα κληρονομιάς και όχι προσωπικής σκέψης.

    Leper Jesus, σε διαβάζω με ενδιαφέρον και αυτός είναι ο λόγος που άνοιξα το τοπικ, για να καταλάβω κάτι το οποίο μου φαίνεται αδύνατο να συμμεριστώ. Δεν το έκανα για να την πω σε όλους και να το παίξω έξυπνος, και ίσως με αυτή την τριβή όλοι γίνουμε λίγο καλύτεροι άνθρωποι.

  6. #21
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ειναι ΑΗΔΙΑΣΤΙΚΟ να λεμε για πολιτικη στα πεταλα ρε....ελεος

    εγω εχω πει τα δικα μου περι ''οπαδικον κινηματων'' ολα για τα μπαζα ειναι
    πεντε δεκα που λειτουργουν τρεντικα, κλαιν

    Παρασαιτ, εγω ξερω πως λειτουργαει ο γαυρος/βαζελας/χανουμος....ξερω την ψυχουλα του και τι ζηταει
    το θεμα ειναι οτι αυτοι δεν δεχοντε αυτο που ζηταω εγω.... κι εκει κολλαει το ''γαμα τους Ρωσε''

  7. #22
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Ο πολιτικός χώρος είναι μέσα σε αυτό, στην περίπτωση που είναι στεγνά αποτέλεσμα κληρονομιάς και όχι προσωπικής σκέψης.
    ναι, αυτό εννοούσα με το "μπορεί και να είναι"
    Rock or Nothing

  8. #23
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    Παρασαιτ, εγω ξερω πως λειτουργαει ο γαυρος/βαζελας/χανουμος....ξερω την ψυχουλα του και τι ζηταει
    Τι ζητάει ρε μάναμ; Οπαδοί ποδοσφαιρικών ομάδων είστε όλοι. Πώς διαφοροποιείσαι εσύ βάσει του ότι είσαι παοκτζής και όχι χανούμι; Και, ακόμη πιο σημαντικό, μέσω ποιας διαδικασίας έγινες αυτό που είσαι; Να το πω αλλιώς, τι θα ήσουν αν είχες γεννηθεί Πειραιά;

  9. #24
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    Παρασαιτ, εγω ξερω πως λειτουργαει ο γαυρος/βαζελας/χανουμος....ξερω την ψυχουλα του και τι ζηταει
    Τι ζητάει ρε μάναμ; Οπαδοί ποδοσφαιρικών ομάδων είστε όλοι. Πώς διαφοροποιείσαι εσύ βάσει του ότι είσαι παοκτζής και όχι χανούμι; Και, ακόμη πιο σημαντικό, μέσω ποιας διαδικασίας έγινες αυτό που είσαι; Να το πω αλλιώς, τι θα ήσουν αν είχες γεννηθεί Πειραιά;
    μην το απομονωνεις
    αν ημουν στον Πειραια με νταντυ και φιλους προφανως θα ημουν κατι αλλο....
    αλλα ας αποφασισουμε τι, ΤΙ ειναι αυτο που μας κανει οπαδους ε?

    γιατι μερικοι εχομε ξενερωσει καργα απο πραματα
    αλλα εξακολουθαμε θα ποναμε

    το να το εξηγησω ειναι καπως αστειο

  10. #25
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Από τι πονας, γαμιεται ο Πειραιάς! Ε αφού θα το σηκώσετε φέτος. Επιτέλους δηλαδή γιατί έχετε και τα δίκια σας

  11. #26
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Αφήνω αυτό εδώ, μάλλον φοτοσοπιά.
    Spoiler

  12. #27
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Parasight, νομίζω ότι παράλληλα πρέπει κι εσύ να κάνεις μια επανεκτίμηση των μεθόδων σου. Προσωπικά πιστεύω πως ότι λες είναι σωστό και συμφωνώ 100%. Όμως δεν νομίζω ότι το να προτάσσεις λογικά επιχειρήματα αγγίζει κάποιον οπαδό. Αυτό οφείλεται στο πως το κομμάτι "ομάδα" λειτουργεί μέσα στο παζλ της ψυχοσύνθεσής του. Στη δομή της πραγματικότητας ενός οπαδού η ομάδα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Βρίσκεται εκεί από την παιδική ηλικία και οι ρίζες της βρίσκονται μέχρι και στην κοινωνική ζωή του ατόμου, όπως δήλωσαν κάποιοι χρήστες στο thread. Είναι κάτι σαν "πίστη" και η λογική δεν είναι - θεωρώ - το κατάλληλο όπλο απέναντι στην πίστη. Το να αλλάξεις το μάτριξ που έχει χτίσει ο καθένας γύρω του δεν είναι εύκολο σαν την κατάποση ενός χαπιού. Αν το προσπαθήσεις θα συναντήσεις ανθρώπους να αντιδρούν έντονα, πολύ απλά γιατί οποιαδήποτε διαφορετική άποψη από αυτήν στην οποία χτίσανε στον κόσμο τους φέρει δυσφορία. Θα συναντήσεις και κάποιους πιο ώριμους που θα παραδεχθούν μεν ότι έχεις δίκιο, αλλά δεν πρόκειται να σταματήσουν να ασχολούνται, πολύ απλά γιατί η ενασχόληση τους ευχαριστεί.

    Οπότε η απάντηση στην αρχική σου ερώτηση δεν δίνεται με τη λογική, όπως πας να την αλιεύσεις. Έχει να κάνει με την τάση του ανθρώπου για κοινωνικοποίηση και πίστη σε μια ιδέα.
    Αν ο προβληματισμός σου επεκτείνεται και στην αλλαγή αυτής της κατάστασης, πρώτα πρέπει να αναρωτηθείς εάν "είναι καλύτερο" να αλλάξει και εάν "είναι προβληματική". Αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.

  13. #28
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Αφήνω αυτό εδώ, μάλλον φοτοσοπιά.
    Spoiler
    εχω κατι ακομα καλυτερο...



    και ας μην συνεχισουμε σε αυτο το τριπακι διοτι εχω πλουσιοτατο αρχειο

  14. #29

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Αφήνω αυτό εδώ, μάλλον φοτοσοπιά.
    Spoiler
    Αναφορικά με αυτό, δεν έχει καμία σημασία που είναι ΠΑΟΚ: σκατά στους ναζί (από όπου κι αν προέρχονται).

    Πάντως, μιας και ξανατονίσθηκε, ακριβώς οι αντιλήψεις των δύο φωτογραφιών είναι που καλλιεργούνται, όταν οι των γηπέδων αντιμετωπίζονται (στην καλύτερη) ως "καθυστερημένοι ούγκανοι" και αφήνονται σε ανοικτό πεδίο δραστηριοποίησης Παναγιώταρων και Γρεγών.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  15. #30
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post

    Αναφορικά με αυτό, δεν έχει καμία σημασία που είναι ΠΑΟΚ: σκατά στους ναζί (από όπου κι αν προέρχονται).
    ε ναι, μην πάμε στο ποιος την έχει μακρύτερη (τη σβάστικα). δε νομίζω ότι ο παρασαιτ στοχοποιεί συγκεκριμένα μια ομάδα.
    Rock or Nothing

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •