Results 1 to 8 of 8

Thread: Amenra / Treha Sektori ~ 14/12 @ Pireaus Academy, Athens

  1. #1
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default Amenra / Treha Sektori ~ 14/12 @ Pireaus Academy, Athens

    Πλήρης ισοπέδωση για άλλη μια φορά. Αποδεδειγμένα πια η πιο reliable live (και οχι μόνο) μπάντα εκεί έξω. Δεν ξέρω αν ήταν καλύτεροι, αλλά τους απόλαυσα περισσότερο από την προηγούμενη φορά. Εξωστάρα, δροσιά, άπλα για κοπάνημα, κολασμένη ένταση ήχου. Γαμημένη μαγεία. ΚΑΘΑΡΣΗ.
    Εξαιρετική και η επιλογή σαπόρτ, ήταν ο,τι πρέπει για να σε βάλει στο κλίμα και να σε κάνει να αδημονείς για ένταση.
    Μείναμε λίγο με το πουλί στο χέρι βέβαια, δεν ήρθε ποτέ η κορύφωση, το λήξανε νωρίτερα απ'οτι έπρεπε. Μαχαίρι στην καρδιά επίσης η απουσία Solitary Reign και Dearborn and Buried. Νομίζω επίσης πως η μελωδική κιθάρα ήταν λίγο θαμμένη, αλλά κατα τα άλλα πολύ τίμιος ήχος.

    Γίνεται να τους φέρνουμε μια φορά το δίμηνο? Θα έκανε πολύ καλό στην ψυχική μου υγεία.

    Τέλος, ΜΠΡΑΒΟ στη Smoke The fuzz για άλλη μια φορά για την διοργανωσάρα. Πάντα τέτοια!

  2. #2

    Default

    Από αυτά που διαβάζω, πάντως, και από όσα ζήσαμε με ΟΜ το καλοκαίρι (πάλι η Smoke διοργάνωνε), τα ίδια γίνανε:

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Μείναμε λίγο με το πουλί στο χέρι βέβαια, δεν ήρθε ποτέ η κορύφωση, το λήξανε νωρίτερα απ'οτι έπρεπε.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  3. #3
    Senior Member Zarou City Rider's Avatar
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Εκεί που γίνονται όλα!
    Posts
    173

    Default

    Treha Sektori: Εξαιρετικός όπως πάντα (νομίζω έπαιξε το ίδιο set όπως τον Απρίλιο με Mortiis), τέλεια επιλογή για support!

    Amenra: Πολύ καλή εμφάνιση και με ηχάρα - απ' ότι διάβασα ήταν η μεγαλύτερη σε διάρκεια συναυλία που έπαιξε ποτέ η μπάντα! Θα συμφωνήσω με το παραπάνω σχόλιο για την "κολασμένη ένταση ήχου", ήταν πραγματικά τέρμα ακόμα και με ωτασπίδες - μετά από λίγα κομμάτια έφυγα πίσω για να μην κουφαθώ. Κάτω όλα ακούγονταν πεντακάθαρα και ισορροπημένα (με εξαίρεση ίσως τη φωνή που ήταν ελάχιστα ψηλά) και οι δυο κιθάρες. Η μόνη κριτική που μπορώ να κάνω για τη μπάντα δεν έχει να κάνει τόσο με το live μιας και έπαιξαν φανταστικά, αλλά για τα κομμάτια κυρίως. Δυστυχώς, ένιωσα ότι παίζουν το ίδιο κομμάτι πολλές φορές ρε γαμώτο και είναι κρίμα γιατί υπάρχουν καλές ιδέες - όση δουλειά ρίχνουν στο αισθητικό κομμάτι χάνουν από το songwriting που πραγματικά ακολουθεί πάντα τα ίδια (Neurosis) μοτίβα, ίδιες ταχύτητες, ίδιο pitch στα φωνητικά... Γι' αυτόν τον λόγο δεν ήρθε η κορύφωση για μένα, αλλά η συναυλία καθαυτή γάμησε και μπορώ να πω πως οι δίσκοι τούς αδικούν, ήταν "βιωματική" εμπειρία.

    Διοργάνωση: Παραδειγματική. Πρώτη φορά απ' όσες συναυλίες έχω πάει στην Ελλάδα τηρήθηκε το ωράριο. Η συναυλία άρχισε 8:30-9 παρά και τελείωσε 11:04! Μπράβο στη διοργάνωση, μου θύμισε τις συναυλίες που έβλεπα όταν έμενα στο Βερολίνο που όλα άρχιζαν και τελείωναν στην ώρα τους και μετά είχες χρόνο να γυρίσεις σπίτι με τα ΜΜΜ αν έμενες μακριά να συνεχίσεις τη βραδιά σου έξω, κ.λπ.

    Πολύ merch σε αναμενόμενες τιμές, όλα καλά!
    Last edited by Zarou City Rider; 17-12-2018 at 16:29.

  4. #4
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Εγω που ειμαι νοιζας παρατηρησα οτι ειχε λιγο ψηλες και σου κοβανε το αυτι αλλα μεχρι εκει, γενικα εχω παρατηρησει οτι ολες αυτες οι μπαντες που φωναζουν για τις εντασεις τους στο τελος δεν ειναι και τοσο (και για sleep ισχυει).

    Το live τσακισε κοκκαλα ειδικα σε καποιο σημειο το build up και η συνεχεια ηταν γροθια στο σαγονι που απλα ξερεις οτι δε θα την αποφυγεις και κλωτσιες στα πλευρα μολις πας να συνελθεις.

    Πολυ καλο πιστευω λιγο πιο sentimental σε σχεση με το προηγουμενο, μεγαλο ψυχικο ξεσκατωμα, πλησιασε το αντιστοιχο που επαθα στους deafheaven και εβαλα τα κλαματα σα μαλακας αλλα νταξ δεν ημουν μονος ουτε και τοσο κλασμενος οποτε ειπα να το παιξω αντρα.


    Πολυ καλο οσοι δεν ηρθατε χασατε. Γνωρισα και κασερινο ρανδομλυ yaς.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  5. #5
    Senior Member cynic's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    1,769

    Default

    5η φορά για μένα (ολες εδω + 1 Roadburn 16) μαλλον η καλυτερη μου μαζι με την 1η στο Τέξας ,που οπως και να το κανουμε ηταν η πρωτη φορα Αμενρα.Iσως επαιξε ρολο οτι ημουν μπαρες αυτη τη φορα.Σε θεμα ηχου ηταν δυνατα, αλλα οχι τερμα.Ειχα ωτασπιδες και δε χρειαστηκε να τις βαλω.Επιστροφη De dodenakker, Aorte/Ritual, το οποιο ειχαν να το παιξουν εδω απο το 2009 και νομιζω οτι γενικά εχουν σταματησει να παιζουν Ritual Live απο το 23.10 Live με το γνωστο suspension...1η φορα À mon âme (επισης δε το παιζουν live, ή έστω οχι συχνά απο οσο εχω ψάξει).Μεγαλυτερο σε διαρκεια show της καριερας τους. Δεν εχω ισιώσει ακομα, δε παιζει να περιμενω 1-2 χρονια για να τους ξαναδω εδω.Οποιος ασχολείται γενικά με τον ακραιο ηχο και δεν εχει δει live amenra, δε ξερω γιατι το κανει αυτο στον εαυτο του.Αυτά.

  6. #6
    bosch scheducktion Yanqui's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    σταδιαλα
    Posts
    1,885

    Default

    κάνε το ταξίδι για αυτό το μικρό λαιβάκι. https://www.facebook.com/events/796429030700388/
    σὲ ὅ,ποιον ἔχῃ τατουὰζ
    στὴ μάνα του ῥίχνω μπαρὰζ

  7. #7
    Senior Member cynic's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    1,769

    Default

    Αν ηταν εντος Ευρωπης το πιθανοτερο ειναι να το εκανα

  8. #8
    Senior Member Dal-'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    172

    Default

    ΕΠΑΙΞΑΝ ΤΟ ΜΟΝ ΑΜΙ ΓΤΧΜ.

    Ίσως η καλύτερη φορά που τους έχω δει.
    Last edited by Dal-; 20-12-2018 at 08:53.
    Black-and-white TV with the sound turned low.

    —μόλις τελείωσα πήρα βαθειές ανάσες κρατούσα ακόμα τό τσιγάρο μου τό πέταξα στήν μπανιέρα τήν ξέβγαλα απ’ τά ξερατά έριξα νερό στή μούρη μου ξέπλυνα τό στόμα μου άρπαξα μιά πετσέτα που μύριζε Βιθέντε σκουπίστηκα νά δείς τώρα που θά βγώ έξω θά τήν έχει αράξει στήν πολυθρόνα καί θά γελάει ή κουφαλίτσα…

Similar Threads

  1. Amenra / Treha Sektori ~ 14/12 @ Pireaus Academy
    By Drumsick in forum Live & Events Talk
    Replies: 8
    Last Post: 30-06-2018, 13:19
  2. Om ~ 2/6/2018 @ Piraeus Academy, Athens
    By Taliban in forum Live Reports
    Replies: 12
    Last Post: 05-06-2018, 19:47
  3. Om ~ 2/6/2018 @ Piraeus Academy, Athens
    By tsimpouklano in forum Live & Events Talk
    Replies: 2
    Last Post: 21-02-2018, 16:00
  4. Replies: 1
    Last Post: 02-10-2017, 11:08
  5. The Stranglers ~ 20/11/16 @ Piraeus 117 Academy, Athens
    By Leech in forum Live & Events Talk
    Replies: 1
    Last Post: 17-11-2016, 02:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •