Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: Αγορά Πικάπ

  1. #1
    Member pitsirikos's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Αγία Λουκία
    Posts
    98

    Default Αγορά Πικάπ

    Αποφάσισα να αλλάξω ένα τάμπλετ που μου πήραν δώρο από τα PUBLIC,αξίας 100ευρω, και να αγοράσω ένα καλό πικάπ επιτέλους.
    Έχω και αυτό εδώ (το οποίο δεν έχω επισκευάσει ακόμα):https://www.electricrequiem.com/foru...hnics-sl-j300r αλλά λέω να τα σκάσω να πάρω ένα πιο καλό.

    Λοιπόν, έχω καταλήξει στα εξής 3 :

    SONY PS LX300

    MARANTZ TT-5005

    AUDIO-TECHNICA AT-LP120 HS10

    Ντάξει, τείνω στο Audio-Technica αλλά δεν έχει κλείσει. Επίσης ,τα lenco ή τα pro-ject είναι καλές επιλογές ?
    Γενικά ,αν δεν βαριέστε, ρίχτε μία ματιά και πείτε γνώμες : https://www.public.gr/cat/ihos/pikap/
    Last edited by pitsirikos; 07-12-2018 at 18:10.

  2. #2

    Default

    τα συγκεκριμένα μοντέλα της sony και marantz δεν τα θες λόγο βραχίονα και βελόνας
    αρα η audio technica η pro-ject
    προσωπικά στο συγκεκριμένο δίλημμα πήγα με pro-ject γιατί ήθελα καλύτερο ήχο και οχι τα specs του audio technica που είναι χρήσιμα για djλικια
    Yippee-ki-yay, motherfucker.

  3. #3
    Member pitsirikos's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Αγία Λουκία
    Posts
    98

    Default

    Quote Originally Posted by Coloubra View Post
    τα συγκεκριμένα μοντέλα της sony και marantz δεν τα θες λόγο βραχίονα και βελόνας
    αρα η audio technica η pro-ject
    προσωπικά στο συγκεκριμένο δίλημμα πήγα με pro-ject γιατί ήθελα καλύτερο ήχο και οχι τα specs του audio technica που είναι χρήσιμα για djλικια
    Ωραίος,υχαριστώ

    Ποιό προτείνεις ανάμεσα σε αυτά τα 2 ?

    ΚΛΙΚ

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by pitsirikos View Post
    Quote Originally Posted by Coloubra View Post
    τα συγκεκριμένα μοντέλα της sony και marantz δεν τα θες λόγο βραχίονα και βελόνας
    αρα η audio technica η pro-ject
    προσωπικά στο συγκεκριμένο δίλημμα πήγα με pro-ject γιατί ήθελα καλύτερο ήχο και οχι τα specs του audio technica που είναι χρήσιμα για djλικια
    Ωραίος,υχαριστώ

    Ποιό προτείνεις ανάμεσα σε αυτά τα 2 ?

    ΚΛΙΚ
    Χωρίς να θέλω να ακουστώ ελιτίστας, πικάπ καινούργιο με 300 ευρώ δεν έχει και πολύ νόημα να αγοράσεις. Εκτός αν θέλεις απλά να λες ότι έχεις πικάπ, ή αν έχεις ήδη μια μεγάλη συλλογή βινυλίων που επείγεσαι να τα ακούσεις. Το βινύλιο είναι πολύ ακριβό σπορ και σε ένα σοβαρό ηχοσύστημα, μόνο η βελόνα του πικάπ έχει το λιγότερο 300 ευρώ. Φυσικά και υπάρχουν βελόνες με 20 και με 40 ευρώ αλλά δεν υπάρχει περίπτωση η ποιότητα του ήχου που θα έχεις με αυτές να πλησιάζει έστω την ποιότητα ενός φθηνού CD player... επομένως δεν έχει νόημα. Κατά τη γνώμη μου με τα λεφτά που διαθέτεις το καλύτερο value for money θα το πετύχεις βρίσκοντας κανένα μεταχειρισμένο Technics ή Thorens σε καλή κατάσταση (και το αν αυτό που βρήκες είναι σε καλη κατάσταση μπορεί να στο πει μόνο κάποιος ειδικός). Με 500 ευρώ αν είσαι τυχερός μπορείς να βρεις κανένα μεταχειρισμένο SL-1200MK2 το οποίο είναι ασύγκριτα ανώτερο όσων πικάπ αναφέρθηκαν εδώ (προσοχή μόνο να μην είναι από DJ γιατί τότε θα είναι σίγουρα διαλυμένο). Υπάρχουν και φθηνότερα μοντέλα της Technics αν δεν μπορείς να διαθέσεις 500 ευρώ.

  5. #5
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by isle.of.java View Post
    μόνο η βελόνα του πικάπ έχει το λιγότερο 300 ευρώ.
    σιγα μην παρει και καμια Dynavector μωρε...
    ενα αξιοπρεπες πικαπι θελει ο αθρωπας να ξεκινησει

    τεσπα για να μην ανοιγω κι εγω θρεντ, μπηκα στο τριπ να ξαναρχινησω να αγοραζω πλακες οποτε (λογικα) θα πρεπει να παρω κι εγω
    ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο

    Edwards Audio Apprentice TT Rega RB101 C100




    και...

    PRO-JECT Debut III RecordMaster Walnut + ORTOFON OM 10





    το Pro-Ject βεβαια εχει φνιρισμα καρυδιας και USB για ριππινγκ κλπ αλλα το αλλο εχει Rega πλατω και βραχιονα

  6. #6

    Default

    πιτσιρίκο εγώ θα πήγαινα με το Pro-Ject Essential II λόγο βραχίονα έχεις περισσότερες επιλογές στη ρύθμιση
    επίσης ένα από τα βασικά μειονεκτήματα των Pro-Ject είναι πως η αλλαγή στις στροφές γίνετε σηκώνοντας το πλατό και αλλάζοντας θέση στον ιμάντα με το χέρι και όχι με κουμπί
    κάτι που προσωπικά δεν με πειράζει αλλα καταλαβαίνω όσους τους ενοχλεί

    τώρα για τον isle of java δεν ξέρω αν πρέπει να επιχειρηματολογήσω για να μην πάρεις σοβαρά την συμβουλή του
    προφανώς και όσο περισσότερα δώσεις τόσο το καλύτερο αλλα μπορείς να ακούσεις τους δίσκους σου και με λιγότερα
    ναι φαίνεσαι ελιτιστής
    Yippee-ki-yay, motherfucker.

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Coloubra View Post
    τώρα για τον isle of java δεν ξέρω αν πρέπει να επιχειρηματολογήσω για να μην πάρεις σοβαρά την συμβουλή του
    προφανώς και όσο περισσότερα δώσεις τόσο το καλύτερο αλλα μπορείς να ακούσεις τους δίσκους σου και με λιγότερα
    ναι φαίνεσαι ελιτιστής
    Μάλιστα... ευχαριστώ.

    Ελπίζω ότι μπορούμε καταρχήν να συμφωνήσουμε τουλάχιστον στο παρακάτω: Δεν έχει νόημα να ακούει κάποιος μουσική από βινύλιο αν αυτό ακούγεται χειρότερα από CD (στο ηχοσύστημα που διαθέτεις). Δηλαδή για τον ίδιο δίσκο, αν έχεις την επιλογή να τον ακούσεις είτε σε βινύλιο είτε σε CD (είτε σε κάποια αλλη μορφή, π.χ. mp3), τότε προφανώς θα επιλέξεις το φορμάτ εκείνο που σου ακούγεται καλύτερα στον εξοπλισμό που διαθέτεις. Συμφωνούμε μέχρι εδώ;

    Ε λοιπόν, αυτό το οποίο λέω εγώ (και πολύς άλλος κόσμος) είναι ότι για να πετύχεις όντως καλύτερη ποιότητα ήχου με το βινύλιο, πρέπει να ρίξεις λεφτά. Πολύ περισσότερα από ότι με το CD. Γενικά η αναλογική τεχνολογία έχει μεγαλύτερο κόστος από την (αντίστοιχης ποιότητας) ψηφιακή, όχι μόνο στην αναπαραγωγή μουσικής αλλά και σε πολλούς άλλους τομείς. Π.χ. πετάλια ηλεκτρικής κιθάρας, προενισχύσεις μικροφώνων, μουσικά όργανα κ.α. Ένα καλό πιάνο είναι πολύ ακριβότερο από μια κλαβινόβα (ψηφιακό πιάνο). Ένα καλό αναλογικό studio reverb είναι πολύ ακριβότερο από ένα ψηφιακό. Και πάει λέγοντας.

    Το είπα και στην αρχή του πρώτου μου σχολίου: αν το παιδί έχει ήδη μια μεγάλη συλλογή βινυλίων και επείγεται να τα ακούσει, τότε όπως γράφεις και εσύ «μπορείς να ακούσεις τους δίσκους σου και με λιγότερα». Αν όμως τώρα ξεκινάει να ασχολείται με τη φάση «βινύλιο», τότε με βάση όσα εξήγησα παραπάνω, είναι προτιμότερο να μη βιαστεί, ας μαζέψει λεφτά για μερικούς μήνες παραπάνω, και ας μπει και σε κανένα εξειδικευμένο hi-fi φόρουμ να διαβάσει καμιά γνώμη παραπάνω. Τέλος για τα Pro-Ject που αναφέρετε, δεν έχω γνωρίσει ποτέ σοβαρό hi-fi-ντελίστα που να τα έχει σε μεγάλη υπόληψη, ειδικά τη φθηνή τους σειρά. Χίλιες φορές να πάρεις κανένα παλιό μεταχειρισμένο Thorens.

  8. #8
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    εσυ τι εχεις ρε γαρδασι?

  9. #9

    Default

    ντάξ σε πήρα από τα μούτρα sorry
    αλλα ρε πασά μου το παιδί θέλει ένα μηχάνημα με το ανάλογο budget που περιέγραψε από τα μηχανήματα που πόσταρε
    έχεις να προτείνεις κάποιο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ μηχάνημα που να μπορεί να πάρει από PUBLIC που έχει στην προκειμένη το νταραβέρι ?
    η θες να ξεκινήσουμε κουβέντα για το τι μαγνητικό θόρυβο βγάζει ένας κινητήρας sl1200 σε σχέση με ένα οποιοδήποτε belt drive της κατηγορίας rega η pro-ject ξέρω γω και αν πρέπει να πάρει 300 ευρά βελόνα και να την κουμπώσει σε μηχάνημα για dj ιδες
    Yippee-ki-yay, motherfucker.

  10. #10
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Δικιά μου άποψη: το φθηνότερο πικάπ βγάζει καλύτερο ήχο από το καλύτερο cd player. Οπότε πάρε όποιο βρεις.

  11. #11
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    καλύτερο ήχο από το CD για να ακούει Crimson Glory... /flame on
    I'll bury you in your god's fucked garden

  12. #12
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    το φθηνότερο πικάπ βγάζει καλύτερο ήχο από το καλύτερο cd player.
    μμμμμ... οχι....

    καλυτερα να ΜΗΝ γδερνει τα βινυλια του με κανα τετοιο...


    και καλυτερα να ηταν πλουσιος να ειχε κανα τετοιο...

  13. #13

    Default

    Δεν υπάρχει μόνο ένας τρόπος προσεγγισης μωρέ.. και ένα εισαγωγικό μοντέλο project/rega/κλπ να πάρεις θα κάνεις δουλειά -
    αν εχεις ηδη τα βινύλια, αξίζει .

    Αλλιώς πάρε ένα DAC/Streamer

    Με 500 περιπου μπορεις να πάρεις διαστημικό ήχο από vintage Thorens
    ίσως και με Rega RB-300 έναν από τους καλύτερους βραχίονες στην ιστορία της λογοτεχνίας.
    Μπανηστήρι..
    Thorens TD-166 mkIV, Rega RB300 JVC z1s, Jico SAS



    στα 300 περιπου πολύ καλη επιλογη (για τα χρηματα πάντα ) είναι αυτό.

    και ομορφούλι
    https://www.skroutz.gr/s/9899110/The...-JT000-SB.html

    πρέπει να το εχει και στο πάμπλικ.

    Για το Edwards όλα ΟΚ αλλά τα Rega ιδια τιμή εχουν αφού .. άσε που βγαίνει και σε γαυροκόκκινο

    Last edited by cybernaut667; 11-01-2019 at 23:58.
    sex drugs rawk and roll

  14. #14
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by cybernaut667 View Post
    ίσως και με Rega RB-300 έναν από τους καλύτερους βραχίονες στην ιστορία της λογοτεχνίας.
    Planar 3 με Rega RB300
    used στο κουτι του στα 380... μαλλον θα το χτυπησω


  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    Quote Originally Posted by cybernaut667 View Post
    ίσως και με Rega RB-300 έναν από τους καλύτερους βραχίονες στην ιστορία της λογοτεχνίας.
    Planar 3 με Rega RB300
    used στο κουτι του στα 380... μαλλον θα το χτυπησω

    Αυτό είναι που πάει κανά 800άρι καινούριο? Ή είναι το παλιό μοντέλο? Ομορφιά πάντως.

Similar Threads

  1. Αγορά πικαπ
    By wino in forum General Discussion
    Replies: 229
    Last Post: 25-02-2018, 22:37
  2. Service Πικάπ
    By ink+destroy in forum General Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 04-12-2014, 09:33
  3. πικάπ
    By adam in forum Music Discussion
    Replies: 1
    Last Post: 14-03-2011, 17:27
  4. Βινύλια & πικάπ
    By Parasight in forum Music Discussion
    Replies: 38
    Last Post: 19-03-2007, 12:50
  5. πικάπ
    By House Of Low Culture in forum The Marketplace
    Replies: 20
    Last Post: 14-11-2005, 01:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •