Results 1 to 9 of 9

Thread: Panasonic Lumix FZ300

  1. #1
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default Panasonic Lumix FZ300

    μιας και η Pentax (κομπαχτ) μου τα φτυσε λεω να παρω καμια καινουργια και να κανω και μισο βημα παραπανω
    ζαχαριαζω αυτηνα εδω και μηνες, λογο επειδης εχει 4Κ βιντεο και Leica φακο ε και γενικα γιατι δειχνει γκαυλα

    αν θελτε ριχτε καμια αλλη προτασις (εχει κλεισει η αποφασις) ετσι για το τζερτζελο
    και ας υπαρχει το θρεντ να ζηταω καμια συμβουλη

    σπεξ εδω

    βιντεο με φλωρο


    πικτσορς



  2. #2
    Meth Swastika Lyse's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    666

    Default

    Αν και εχω καιρο να ασχοληθω με φωτογραφικες μηχανες, ριχνοντας μια γρηγορη ματια θα σου ελεγα να την παρεις!
    Οι διαστασεις καδρου για βιδεο (UHD 4k) και ο φακος leica ειναι πιο πολυ μαρκετινιστικα κολπα, αλλα γενικα φαινεται πολυ αξιολογη καμερα!

  3. #3
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    τσιναω λιγο στα λιγα (12) μεγκαπιξελς αλλα στο παρακατω βιντεο τα δειγματα (εμενα τουλαχιστον) με καλυπτουν απολυτα



    κι εδω, καπου στην μεση, σαμπλ βιντεα με το ζουμ να ψιλοεντυπωσιαζει (παντα στην κατηγορια τιμης ε?)



    γενικα δεν εχω εμπειρια απο το σπορ, γιαυτο και παω σε bridge μηχανακι κι οχι κατι αλλο, σοβαροτερο, και με μεγαλυτερες απαιτησεις (και φραγκα)
    βασικα θελω απλα να φλομωσω ακομα περισσοτερο το ΦΒ μου με τα γατια μου, αιντε και κανα πιατο φαι

  4. #4
    Meth Swastika Lyse's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    666

    Default

    Μονο γατες!
    Ναι μια χαρα φαινεται. Βαλτη στο manual και αρχησε να τραβας.Και αργοτερα μπορει να αρχησεις και να επεξεργαζεσαι και τα Raw αρχεια της στο πισι σου. Οταν γινεις γκουρου πορτετου γατών και ανθρώπων και μαστερ του νιγριτινου landscape και αισθανεσαι οτι δεν σε καλυπτει πλεον, μπορεις να την πουλησεις και να πας σε κατι πιο prosumer. Ταινιες ετσι και αλλιως εχεις δει απειρες οποτε εχεις μια γερη βαση για το πως να καδραρεις.
    Καλη αρχη!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Ποιο manual ρε lyse; Στο auto για αρχή. Και σιγά μην τραβάει raw τα γατιά.
    Στο δια ταύτα, αν είναι να ασχοληθείς περισσότερο με το σπορ καλό είναι να πάρεις μια dslr, αν όχι, είναι μια καλή μηχανή με φωτεινό φακό και καλό ζουμ και συν το βίντεο για αυτά που τη θέλεις θα σε βολεψει.
    Τα 12 μεγκαπιξελ είναι μια χαρά, δεν παίζουν ρόλο για τη χρήση σου.

  6. #6
    Meth Swastika Lyse's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    666

    Default

    Ναι σωστα για auto για αρχη, απλα οσο πιο γρηγορα το γυρισει στο manual, τοσο καλυτερα. Οσο για το raw μπορει να τραβαει οτι του καβλωσει.

  7. #7
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    το RAW αρχειο να φανταστω οτι ειναι το αντιστοιχο ΦΛΑΨ?
    ποια τα προτερηματα του εναντι στο συμπιεσμενο? για εναν μή επαγγελματια ε?

    Λασπονερα αν ειναι ευκολο μην ξαναποσταρεις στο παρων θρεντ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Και εγώ δε σε γουστάρω ρε φίλε αλλά είπα να βοηθήσω.
    Η επιθυμία σου διαταγή μου, δε θα σε ξαναενοχλήσω ποτέ μα ποτέ.
    Το παρόν με ο.

  9. #9
    Meth Swastika Lyse's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    666

    Default

    Ναι οταν καποια στιγμη περασεις στην επεξεργασια των φωτογραφιων που εχεις τραβηξει, σου δινονται πολυ περισσοτερες δυνατοτες απο τις πληροφοριες που εχουν αποθηκευτει.

Similar Threads

  1. Panasonic SD karta mnhmhs gia pshfiakh mhxanh
    By Rush in forum The Marketplace
    Replies: 0
    Last Post: 20-04-2005, 22:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •