View Poll Results: Να επιστρέψουν pinks/μούτζες;

Voters
49. You may not vote on this poll
  • Ναι, να επιστρέψουν

    35 71.43%
  • Όχι, δεν τα θέλουμε

    14 28.57%
Page 5 of 13 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 189

Thread: Επιστροφή πινκομουτζών

  1. #61
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Ναι να επιστρέψουν, εννοείται ανώνυμα.

  2. #62
    Senior Member mourning apocalypse's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    έξω απ'το club 22
    Posts
    1,148

    Default

    μπορούμε επίσης να ποστάρουμε μόνο στο αθλέτικς
    Έντονα πολιτική χροιά και επαναστατική διάθεση, είχε η συναυλία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου στο λιμάνι Κατακόλου, το βράδυ της περασμένης Παρασκευής.

  3. #63
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Διαφωνώ και με τις δύο, δεν καταλαβαίνω γιατί λαμβάνονται ως δεδομένο. Η δική μου εμπειρία/αίσθηση δε λέει κάτι τέτοιο καθόλου.
    επιπλέον δεν έχω ακούσει ένα επιχείρημα που θα με πείσει για την επιστροφή τους. γιατί? για να απο/επιδοκιμάζουμε ανώνυμα? ποιο το νόημα? για το τζέρτζελο? επειδή κάποτε υπήρχαν για ένα διάστημα?
    Rock or Nothing

  4. #64
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Για το τζέρτζελο.

  5. #65
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Κάτι που έφυγε με λόγο, δεν προσέφερε τίποτα και ενοχλούσε (και ενοχλεί) έστω και έναν, δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να ζητείται η επιστροφή του έτσι για τη φάση και γιατί έλα μωρέ τώρα χαβαλές.

    Και για όποιους καίγονται για την υπαξή τους, η οποία προσωπικά μου είναι αδιάφορη, να ζητήσουν να είναι επώνυμα και να μπαίνουν προαιρετικά, μόνο κατόπιν απαντήσης στο συγκεκριμένο ποστ.
    I don't do drugs. I am drugs.

  6. #66
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by ion_storm View Post
    Κάτι που έφυγε με λόγο, δεν προσέφερε τίποτα και ενοχλούσε (και ενοχλεί) έστω και έναν
    Τα πρώτα δύο δεν καταλαβαίνω γιατί λαμβάνονται ως δεδομένα, διαφωνώ καθέτως. Για το τρίτο, εμένα με ενοχλεί το τσατ καθώς έτσι δε γίνονται ποστς στο φόρουμ αλλά όλοι μιλάνε εκεί, μπορώ να απαιτήσω να φύγει; Εκεί δουλεύει η πλειοψηφία για κάποιο λόγο ας πούμε ενώ στις μούτζες όχι;

  7. #67
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    με ενοχλεί το τσατ καθώς έτσι δε γίνονται ποστς στο φόρουμ αλλά όλοι μιλάνε εκεί
    γιαυτο δεν γινονται ποστς στο φορουμ >>
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  8. #68
    Senior Member ion_storm's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    The Void
    Posts
    1,345

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Quote Originally Posted by ion_storm View Post
    Κάτι που έφυγε με λόγο, δεν προσέφερε τίποτα και ενοχλούσε (και ενοχλεί) έστω και έναν
    Τα πρώτα δύο δεν καταλαβαίνω γιατί λαμβάνονται ως δεδομένα, διαφωνώ καθέτως. Για το τρίτο, εμένα με ενοχλεί το τσατ καθώς έτσι δε γίνονται ποστς στο φόρουμ αλλά όλοι μιλάνε εκεί, μπορώ να απαιτήσω να φύγει; Εκεί δουλεύει η πλειοψηφία για κάποιο λόγο ας πούμε ενώ στις μούτζες όχι;
    Αν καπνίζω σε ένα δωμάτιο μόνο έγω είναι πιο λογικό να πάω εγώ στο μπαλκόνι μόνος μου να καπνίσω. (Είμαι καπνιστής)
    Η αναλογία είναι ότι ενοχλούσαν κάποιον κόσμο και έφυγαν, σε σχετικές συζητήσεις για την επιστροφή υπάρχουν κάποιοι που δεν το επιθυμούν για δικούς τους λόγους. αναρωτιέμαι για την χρησιμοτητά τους, δεν καταλαβαίνω την επιμονή στη διαμάχη. Κ στην τελική η προτασή μου για την σχετική αναφορά νομίζω καλύπτει αρκέτες απο τις προυποθέσεις που συζητούνται, και δεν θα είναι facebook με ανωνυμία. Επίσης αν εσένα σε ενοχλέι κάτι, όπως το τσάτ, δεν βλέπω πως περιορίζεσαι από να ξεκινήσεις την συζήτηση για την διατηρησή του ή όχι.
    I don't do drugs. I am drugs.

  9. #69
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Κάνω τον ίδιο επαναλαμβανόμενο κύκλο κουβέντας με διαφορετικούς "παρτενέρ" σε αυτό το τόπικ, αλλά για τελευταία φορά, και μια και είναι Κυριακή και κωλοβαράω προς το παρόν, θα είμαι αναλυτικός και αυτό το ποστ θα χρησιμεύσει ως αναφορά από δω και πέρα.
    Quote Originally Posted by ion_storm View Post
    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Quote Originally Posted by ion_storm View Post
    Κάτι που έφυγε με λόγο, δεν προσέφερε τίποτα και ενοχλούσε (και ενοχλεί) έστω και έναν
    Τα πρώτα δύο δεν καταλαβαίνω γιατί λαμβάνονται ως δεδομένα, διαφωνώ καθέτως. Για το τρίτο, εμένα με ενοχλεί το τσατ καθώς έτσι δε γίνονται ποστς στο φόρουμ αλλά όλοι μιλάνε εκεί, μπορώ να απαιτήσω να φύγει; Εκεί δουλεύει η πλειοψηφία για κάποιο λόγο ας πούμε ενώ στις μούτζες όχι;
    Αν καπνίζω σε ένα δωμάτιο μόνο έγω είναι πιο λογικό να πάω εγώ στο μπαλκόνι μόνος μου να καπνίσω. (Είμαι καπνιστής)
    Η αναλογία είναι ότι ενοχλούσαν κάποιον κόσμο και έφυγαν, σε σχετικές συζητήσεις για την επιστροφή υπάρχουν κάποιοι που δεν το επιθυμούν για δικούς τους λόγους. αναρωτιέμαι για την χρησιμοτητά τους, δεν καταλαβαίνω την επιμονή στη διαμάχη.
    Θα με τρελάνετε εδώ πέρα, εσύ ταυτίζεις τη μούτζα/πινκ(=έκφραση διαφωνίας/συμφωνίας)με το κάπνισμα, άλλος την ταυτίζει με ρατσιστική/φασιστική συμπεριφορά, και οι δύο εντελώς αυθαίρετα γιατί έτσι. Λοιπόν, το κάπνισμα είναι ιατρικά αποδεδειγμένα βλαβερό, ο φασισμός ιστορικά. ΟΚ ως εδώ;

    Αντί λοιπόν να το διαστρεβλώνουμε έτσι, γιατί δεν δίνουμε στις πινκομούτζες τη διάσταση που όντως πρέπει, ότι πχ είναι απλά ένα μέσο έκφρασης, το δικαίωμα το οποίο στερούν από τους άλλους αυτοί που ενοχλούνται; Ο χριστιανός θα μου πει να μη μιλάω άσχημα για την εκκλησία του και τους ηγέτες της γιατί προσβάλλεται, ο μπατριώτης να σέβομαι τη Μακεδονία του κ.ο.κ., εγώ πρέπει να φιμώνομαι καθημερινά για να μην προσβάλλεται ο κάθε φιόγκος στο δρόμο, στη δουλειά μου, στη γειτονιά μου; Δε νομίζω, και για τους τραγοπαπάδες θα λέω σε κάθε ευκαιρία και γαμώ τη Μακεδονία σας επίσης. Το ότι ενοχλείται κάποιος λόγω αυξημένης και παράλογης κατ'εμέ ευθιξίας, γιατί είναι αυτό δικό μου πρόβλημα; Γιατί πρέπει εμένα να μου στερηθεί ένας συγκεκριμένος τρόπος έκφρασης στο φόρουμ επειδή κάποιοι είναι ψυχαναγκαστικοί και δε μπορούν να κοιμηθούν το βράδυ αν φάνε 10 μούτζες σε ένα γαμημένο φόρουμ; Και για να καλύψω το ερώτημα που έρχεται και έχει εκφραστεί ήδη, ΟΧΙ ΔΕ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ, αλλά το γεγονός είναι ότι εμένα μου στερείς ένα δικαίωμα, ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΠΑΤΩ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ. Δε σου στερώ την έκφραση, δε σε φιμώνω πουθενά, απλά θες να είσαι αρεστός από τους γύρω σου αλλιώς φοβάσαι να μιλήσεις, ε μάντεψε, το πρόβλημα το έχεις εσύ και όχι εγώ.

    Quote Originally Posted by ion_storm View Post
    Κ στην τελική η προτασή μου για την σχετική αναφορά νομίζω καλύπτει αρκέτες απο τις προυποθέσεις που συζητούνται, και δεν θα είναι facebook με ανωνυμία. Επίσης αν εσένα σε ενοχλέι κάτι, όπως το τσάτ, δεν βλέπω πως περιορίζεσαι από να ξεκινήσεις την συζήτηση για την διατηρησή του ή όχι.
    Ενώ το θέμα με τις πινκομούτζες λύθηκε θεωρείς; Ας λύσουμε αυτό πρώτα.

    Εννοείται ότι μιλάμε για επώνυμα να επιστρέψουν οι πινκομούτζες πια, τουλάχιστον εγώ ποτέ δεν κρύφτηκα πίσω από κάποια ανωνυμία. Και για να διαλύσω οποιοδήποτε σύννεφο για το αν εγώ με κάποιο τρόπο νιώθω τον εαυτό μου να εξαιρείται, ρίξτε μια ματιά σε αυτό το ποστ. Που δλδ ακόμη και να μιλάμε για μούτζες οι οποίες είναι καθαρά κομπλεξικές προς το πρόσωπό μου (ξέρουμε τουλάχιστον δύο εδώ πέρα που το έκαναν κατά κόρον αυτό σε μένα συγκεκριμένα), πραγματικά ΠΟΙΟΣ ΧΕΣΤΗΚΕ; Όπως έχω αναφέρει και πιο πριν, η "τιμωρία" του καθενός είναι η γνώμη που σχηματίζει για αυτόν η κοινή γνώμη από την ίδια του τη δημόσια συμπεριφορά και μόνο. Όσο κάποιος εκτίθεται και παρουσιάζει πρόσωπο μαλάκα, ας πρόσεχε. Ούτε μπανς, ούτε στερήσεις λόγω ευθιξίας άλλων, ούτε εξοστρακισμοί, ούτε τίποτα. Όταν πχ κάποιος συμπεριφέρεται μαλακισμένα, έχει σημασία ο απολογισμός πινκ/μουτζών; Εκτυπώνει κάποια κατάσταση να έχει να τη δείχνει σε φάση "δεν ξέρω τι άποψη έχεις για μένα αλλά τα ratio μου είναι 12544/677 οπότε αντικειμενικά γαμάω"; Δώστε στο λαό το μέσο να εκφράζεται εκεί πέρα, και όσοι ενοχλούνται να το ψάξουν με τον εαυτό τους.

    Αυτά. Πιο νιανια δε γίνεται.

  10. #70
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Το ότι ενοχλείται κάποιος λόγω αυξημένης και παράλογης κατ'εμέ ευθιξίας, γιατί είναι αυτό δικό μου πρόβλημα;
    Επειδή είναι υπερβολικά εύθικτος "σύμφωνα με σένα".
    Το που μπαίνουν τα όρια της ευθιξίας είναι σχετικό. Αρκετά επίκαιρο θέμα τη σήμερον ημέρα της πολιτικής ορθότητας. Ακριβώς όσα λες θα μπορούσε να τα επικαλεστεί κάποιος για να κάνει rape jokes ή να λέει κατάμουτρα "καραπουσταριό" ή "αράπακλα" έναν ομοφυλόφιλο και έναν Αφρικανό αντίστοιχα.

    Νομίζω όμως ότι η όλη προσέγγιση είναι λάθος, επομένως δεν θα αναπτυχθώ στο παραπάνω. Δεν έχουμε θέμα προσβολής της ελευθερίας της έκφρασης, μιας και το σύστημα μουτζες/πινκς είναι ένα τέχνασμα, κάτι φτιαχτό που δεν υπάρχει εξ ορισμού στην διαδικτυακή επικοινωνία. Πρόβλημα θα υπήρχε αν αναγκαζόμασταν να χρησιμοποιούμε την κατάληξη "@" για το φύλο ή απαγορεύονταν συγκεκριμένες λέξεις. Το σύστημα μούτζες/πινκς επινοήθηκε καιρό μετά την δημιουργία του φόρο, υπήρχε και σταμάτησε να υπάρχει. Πρέπει να αναζητηθούν οι λόγοι που αυτό έγινε, και αν ισχύουν ακόμα, να μείνει το πράμα έως έχει. Αλλιώς να αναθεωρηθεί. Αν πχ η πλειοψηφία ήθελε να φύγουν, αυτό δεν ισχύει πια.

    Πιστεύω όμως επίσης ότι το φόρουμ έχει πολύ σοβαρότερα προβλήματα από τις μούτζες/πινκς. Οικονομικό, έλλειψη ατόμων θα έπρεπε να μας απασχολούν πιότερο από το αν θα μουτζώνουμε τον Παρασάητ, όσο γοητευτικό και να είναι αυτό.

  11. #71
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    από πότε η ύπαρξη μουτζομούτζας έγινε "δικαίωμα"? δικαίωμα είναι να γράφεις ό,τι θες και ως προς αυτό το φόρουμ είναι τέρμα ελευθεριακό. όταν δεν εκτίθενται προσωπικά δεδομένα, ο καθένας γράφει ό,τι θέλει χωρίς περιορισμό από πουθενά. σα να έχουμε ξεφύγει εδώ μέσα. προσωπικά, το ξαναλέω ότι και μόνο η ύπαρξη του τοπικ συνηγορεί εναντίον της επιστροφής.

    εντιτ: για τον αποπάνω υπάρχει το michanikos.gr με πολύ κίνηση και πλούσια και πολυποίκιλα επιστημονικά θέματα
    Rock or Nothing

  12. #72
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by FANTASMA View Post
    1. Προσωπικα δεδομενα εχουν εκτεθει παμπολλες φορες, και τα γραψατε ολα στα παπαρια σας οι moderators.
    δως μου ένα παράδειγμα, κάτι να έπεσε στην αντίληψή μου ή να μου ζητήθηκε να το αφαιρέσω και δεν το έκανα.

    το επίπεδο του φορουμ είναι το επίπεδο των ανθρώπων του. αν σου φαίνεται χαμηλό και δεν ικανοποιεί τα υψηλά στανταρ που έχεις στη ζωή σου, κανείς δε σε αναγκάζει να το παρακολουθείς.

    αν μια μικρή κοινότητα δεν μπορεί να διαχειριστεί την ελευθερία και χρειάζεται μπάτσους για να επιβληθεί η τάξη, καλύτερα αυτη η κοινότητα να σβήσει παρά να εφαρμοστούν περιορισμοί. το λέω επανηλλειμένα ότι ο μόνος "κανόνας" θα έπρεπε να είναι να φέρεσαι στους άλλους όπως θα ήθελες να σου φέρονται αυτοί, πράγμα που ούτε εσύ εφαρμόζεις.
    Rock or Nothing

  13. #73
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Για άνθρωποι που "δε σας ενδιαφέρει το φόρουμ, get a life, lol, ποιος χέστηκε" κλπ., έχετε ασχοληθεί ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πάρα πολύ με το θέμα της γαμημένης πινκομούντζας.

    Φίξερ, ελπίζω μέσα στους τοξικούς χρήστες αυτής της γωνιάς του ίντερνετ, να συμπεριλαμβάνεις και τον εαυτό σου. Αν όχι, I have news for you.

  14. #74
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    από πότε η ύπαρξη μουτζομούτζας έγινε "δικαίωμα"?
    Από τότε που κόπηκε μόνο και μόνο επειδή κάποιοι γκρίνιαζαν.

    Κατά τα άλλα Ρέιβεν, ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα λες στον φιξερ εδώ παραπάνω. Ότι δλδ αν κάποιον τον ενοχλεί κάτι εδώ, να νιώθει ελεύθερος να αποχωρήσει αντί να κάθεται πάνω στους άλλους και να γκρινιάζει. Για κάποιο λογο που δεν καταλαβαίνω βέβαια, τις πινκομούτζες τις εξαιρείς από αυτόν τον κανόνα, διότι κάποια στιγμή είχαν κοπεί αυθαίρετα λόγω γκρίνιας ορισμένων.

    Τεσπα δε θα πεθάνουμε κιόλας βέβαια, με τους γκρινιάρηδες γενικά διασκεδάζουμε άλλωστε.
    Last edited by Parasight; 30-09-2018 at 14:51.

  15. #75
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Ότι δλδ αν κάποιον τον ενοχλεί κάτι εδώ, να νιώθει ελεύθερος να αποχωρήσει αντί να κάθεται πάνω στους άλλους και να γκρινιάζει.

Similar Threads

  1. Μακεδονικό ΙΙ: Η επιστροφή
    By asimoulis in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 234
    Last Post: 23-06-2020, 19:25
  2. Επιστροφή Στα Βασικά.
    By apostolisxxx in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 09-05-2012, 13:01
  3. Kveldssanger - η επιστροφη.
    By Mitsmann in forum General Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 26-09-2007, 02:28
  4. Επιστροφή Προφυλακτικών
    By in forum General Discussion
    Replies: 11
    Last Post: 04-04-2006, 01:09
  5. Επιστροφή στο ΟΑΚΑ?
    By Raven Lord in forum Athletics
    Replies: 11
    Last Post: 23-05-2004, 15:57

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •