Δε σκόπευα να είμαι εκεί και τις 4 ημέρες, αλλά λίγο η εξάντληση των τριήμερων εισιτηρίων, λίγο η ελκυστική τιμή των 30€, ε, τιμήσαμε όλο το τετραήμερο.

Ο χώρος του Φιξ, όπως και πέρσι, ήταν όλα τα λεφτά. Στις 2 περσινές εξωτερικές σκηνές, προστέθηκε και μία τρίτη, ενώ οι 2 εσωτερικές παρέμειναν ως είχαν. Διοργάνωση για oscar, πολλά bar για να μη δημιουργούνται μεγάλες ουρές (το “παίρνεις μάρκα, αγοράζεις με μάρκα” thing είναι εξαιρετικό για να μη σου σπάνε τα αρχίδια στην ουρά), ενώ οι διάφορες προσφορές γύρω απ’ τ’ αλκόολ, σε έψηναν να μη γίνεις ninja για να βάλεις μέσα καμιά μπύρα. Aπ' την άλλη ακούστηκαν και διάφορα "όχι καλά" πράγματα, που σε βάζουν σε σκέψεις αν θα ξαναστηρίξεις τη διοργάνωση. Anyway.

Πέμπτη (1η ημέρα)

Αφού συναντιόμαστε με Μπέρνι, ο οποίος ανέβηκε για full-on πορωτικό τετραήμερο, φέρνοντας τα δικά του κωλόχαρτα γιατί "μου αρέσει η αίσθηση", ξεκινάμε γύρω στις 7 για το Φιξ. Αρκετός κόσμος στην είσοδο, αρκετός κόσμος μέσα, πέφτουμε πάνω σε Koza Mostra. Κάνουμε το απαραίτητο check για σειρά/σκηνή εμφάνισης και πρώτη μπάντα οι Social Waste. Γενικά δεν είμαι fan του είδους, αλλά οι τύποι το κάνουν καλά και έχουν και 2-3 τραγούδια που γουστάρω από άλλες φορές που άκουσα. Αρκετός κόσμος από κάτω, ξεκίνησαν και οι πρώτες μπύρες, το βράδυ φαινόταν μακρύ, νομίζω εκεί βρίσκουμε και Taliban. Συνέχεια με Bad Movies, οι οποίο παραμένουν το ίδιο δυνατοί, το punk rock που θέλουμε. Λίγο πριν τελειώσουν, φεύγουμε για να πιάσουμε θέση στο main stage, όπου λίγα λεπτά εμφανίστηκα οι 1000 Mods. Το πόσο γαμάτη μπάντα είναι νομίζω το ξέρουμε όλοι εδώ μέσα, δε χρειάζεται να πούμε κάτι παραπάνω πέρα από το ότι τα έσπασαν για ακόμη μια φορά - το μόνο ίσως που θα έλεγα τώρα που το σκέφτομαι είναι η αλλαγή που θα ήθελα να δω καμιά φορά στο setlist. Ξέρω, ειδικά σε τέτοια fests δεν ειναι εφικτό κάτι τέτοιο, αλλά κάποια στιγμή θα ήθελα να ακούσω και τίποτα από Liquid Sleep Κάπου εκεί σκάει και ο Parasight και μόνο αγάπες. Στη συνέχεια, βλέπω λίγο Γιάννη Αγγελάκα 100C, ε, μιεχ, πάμε μέσα για Yawning Man, καθώς στην ίδια σκηνή λίγο μετά θα βγαίναν και New Model Army. Δεν τραλάθηκα, αλλά τελειώσαν γρήγορα και έμεινα μέσα. Σειρά για New Model Army, μου είχε στείλει ο Parasight 2-3 albums να ακούσω, καλοί μου φάνηκαν, στο live μονο κάτι ακουστικά παίζαν, πρέπει να ήταν ο νέος δίσκος ή δενξερωγωτι, ξενέρα και άρχισαν και τα χασμουρητά, ήταν και η ζέστη μέσα που κούρασε, λέμε με Πορωτικό να φύγουμε. Τελικά παίξαν τα καλά μετά :/ Κάπου, κάπως βρεθήκαμε και με Taliban και πήγαμε για μπύρες Αγία Σοφίας.

Παρασκευή (2η ημέρα)

Σκάμε περίπου όταν παίζαν οι Jaya the Cat, οι οποίοι δε μου κάναν και πολλή αίσθηση, ήμουν και μακρυά, είχα και τον Μπέρνι να πιάνει κάγκελο για Therapy?. Κονταροχτυπιόμαστε με κάποιους από το - μάλλον - fan club τους, τα καταφέρνουμε. Δυστυχώς, στο μεταξύ βγαίνω για να μπάσω κάποιους ακόμα, καταλήγω Therapy? μπόλικα μέτρα μακρυά από τη σκηνή και έχασα τα vibes. Γάμησαν, γουστάραμε, για εκεί έχει να σας πει ιστορία ο Μπέρνις. Μετά main stage για Vodka Juniors, οι οποίοι είναι φοβεροί: φοβερό show, φοβερός χαμός, ένα τεράστιο υπαίθριο party. Λίγο για μπύρες στη συνέχεια, να πάρουμε μια ανάσα και σιγά - σιγά ζυγώνει η ώρα για ακουστικό set Last Drive. Αναγκαζόμαστε να δούμε από μακρυά Villagers of Ioannina City, καθώς οι Άλλος Κόσμος που ήταν την ίδια ώρα ακύρωσαν, οι οποίοι, ναι, αυτό που κάνουν το κάνουν καλά, και όταν το πρωτοέκαναν όντως γάμησε (γούστα είναι αυτά), αλλά παραείναι στάσιμοι ρε γαμώτο... Νταξει, δε μου φάγαν και λεφτά, καλά να είναι τα παιδιά, αν κάμουν τίποτα, θα τους δώσω κι άλλη ευκαιρία. Και έρχεται η ώρα για Last Drive. Σκάει και ο Πάνκης και το πράγμα απογειώνεται. Για όποιον δεν το έχει καταλάβει, ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΠΑΝΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ. Πρώτη φορά τους άκουγα ακουστικά και όσο ίδιοι είναι, άλλο τόσο διαφορετικοί. ΕΠΟΣ. Υπάρχουν και ντοκουμέντα.