Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35

Thread: θάνατος

  1. #16
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Εγώ πάλι τα χειρότερα τα έχω δει από ψυχιάτρους. Με αποκορύφωμα έναν στα ξεκινήματά μου στον συγκεριμένο χώρο, που όταν τον ρώτησα αν μπορώ να κάνω κάπου ψυχοθεραπεία, μου είπε "δεν υπάρχουν αυτά, μόνο στις ταινίες". Και μετά μου έγραψε αντιψυχωσικά κι αντικαταθλιπτικά μου και με έστειλε σπίτι μου.
    Φαντασου να ειχες νοσηλευτει τι θα σε περιμενε. Εαν δεν υπηρχαν τα φαρμακα, τοτε οι περισσοτεροι ψυχιατροι θα ηταν ανεργοι τωρα. Οι ψυχολογοι θεωρω οτι ειναι αχρειαστοι οταν μιλαμε για σακατεμενους ψυχικα ανθρωπους. Δεν γνωριζω τι περναει ο θρεντ σταρτερ, αλλα καλο ειναι πρωτα να αναφερει την ηλικια του. Εαν στα 22 εχει απογοητευτει απο τη ζωη, τοτε ισως ολες οι παραπανω συμβουλες να βοηθησουν. Διαφορετικα, δεν πιστευω πως μπορουν να προσθεσουν κατι παραπανω που ο ιδιος δεν εχει ηδη σκεφτει. Γενικοτερα ολοι αυτοι οι ειδικοι εχουνε μαθει να κατατασσουν τους ασθενεις σε πολυ συγκεκριμενα καλουπια, λες και ολοι οι ανθρωποι ειναι το ιδιο. "α. παρουσιαζεις αυτο το συμπτωμα, αρα ανηκεις σε αυτη τη κατηγορια ασθενων. Παρε μια ενεση ακινετον για αρχη, να ηρεμησεις". Δεν ειναι τοσο απλο να προτεινες σε καποιον επισκεψη σε ψυχιατρο, μιας και χειροτερο πραγμα απο την αυτοκτονια, ειναι να βρεθεις σε χερια "ειδικων" μεσα σε κλινικη. Καμια φορα τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα: μια εργασια, λιγη συντροφια, αλλαγη περιβαλλοντος κ.α.

  2. #17
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    είναι συγκλονιστικό πόσο επικίνδυνοι μπορεί να γίνετε μερικοί ημιμαθείς άνθρωποι όταν απλά μπορείτε να παραπέμψετε τον άνθρωπο σε εξειδικευμένο τμήμα και όχι να γράφετε την προσωπική σας εμπειρία σε τόσο συγκεκριμένο θρεντ.

  3. #18
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by anti View Post
    Δεν ειναι τοσο απλο να προτεινες σε καποιον επισκεψη σε ψυχιατρο, μιας και χειροτερο πραγμα απο την αυτοκτονια, ειναι να βρεθεις σε χερια "ειδικων" μεσα σε κλινικη.
    Μπράβο φίλε μου, μήπως βλέπεις Black Mirror;;;

  4. #19
    Senior Member FANTASMA's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,988

    Default

    This thread is now about Psychatrists VS Psychologists VS Psychotherapists VS larger e-penis

    Προς τον θρεντ σταρτερ: Ακου τις συμβουλες αυτων που σου ειπαν τι να κανεις και σε ποιον να μιλησεις. Απο καπου πρεπει να ξεκινησεις.
    The rest is just

  5. #20
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    είναι συγκλονιστικό πόσο επικίνδυνοι μπορεί να γίνετε μερικοί ημιμαθείς άνθρωποι όταν απλά μπορείτε να παραπέμψετε τον άνθρωπο σε εξειδικευμένο τμήμα και όχι να γράφετε την προσωπική σας εμπειρία σε τόσο συγκεκριμένο θρεντ.
    Ακριβώς αυτό. Πανικοβάλλεις έναν άνθρωπο για λίγο spotlight στη χασικλίδικη μαλακιάρα σου.

  6. #21
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    Απο προβλημα υπερβολικα κοντινου προσωπου, μπαινοεβγαινα σε κλινικη επι ενα χρονο. Αυτη η εμπειρια ειναι η χειροτερη της ζωης μου, λογω των περιστατικων που εβλεπα καθημερινα εκει μεσα, της εντυπωσιακης βρωμιας που επικρατουσε στην κλινικη (οι ασθενεις δεν εκαναν μπανιο και σχεδον ολοι ειχαν φωλιες απο ψειρες στα κεφαλια τους), της ανικανοτητας των ψυχιατρων (με την γνωστη φραση "εαν δεν ηρεμησεις θα δεις πως σε ηρεμω εγω με τα φαρμακα") να επικοινωνησουν ουσιαστικα με τους ασθενεις, τα κινητικα προβληματα λογω της υπερβολικης δοσης φαρμακων που απεκτησε ο ανθρωπος μου στη συνεχεια και επειδη εν τελει ολη αυτη η εμπειρια κρατησε τοσο που ρημαχτηκε το σπιτι μου. Εβλεπα νεα παιδια που οταν νοσηλευτηκαν ηταν σε γενικα καλη κατασταση και μεσα σε μερικες μερες ειχαν μετατραπει κυριολεκτικα σε ζομπι απο τα φαρμακα. Tι να περιγραψεις βασικα απο κατι τοσο εντονο και μακροχρονιο σε μπουλιδες η νοσηλευτριες του ηαρ. Επιπλεον παντως εχω κι αρκετους γνωστους που υποστηριζουν τα χειροτερα για τους ψυχιατρους και οτι σε γενικες γραμμες οι επισκεψεις που δεχονται ειναι απο κακομαθημενα ευκαταστατα κοριτσακια των βορειων προαστιων (οπως τον μεσο ορο των χρηστων του ηαρ δηλαδη).

    Επικινδυνο για εμενα ειναι μεσα απο ενα ποστ να βγαζεις εναν ανθρωπο προβληματικο και να του προτεινεις ψυχιατρους, χωρις να γνωριζεις τιποτα για το ιστορικο του. Α, ναι, κατι που μου ειχε κανει τεραστια εντυπωση στην κλινικη, ηταν το γεγονος οτι η ψυχιατρος που ειχε αναλαβει τον ανθρωπο μου, δεν ειχε να μου πει τιποτα παραπανω απο οσα ειχα ηδη σκεφτει εκεινες τις ατελειωτες νυχτες. Τελικα, χωρις να μας ενημερωσει, εφυγε απο την κλινικη αφηνοντας μας απλα σε αλλα χερια (που δεν ειχαν στενη επαφη με το προβλημα μας). Τραγικες καταστασεις.
    Last edited by anti; 28-08-2018 at 13:40.

  7. #22
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Να απευθυνθεί σε ειδικούς είπαν οι παραπάνω, ποιες νοσηλεύτριες του ηαρ μωρέ καημένε. Και επίσης, κλασικά η προσωπική εμπειρία γίνεται στατιστική και είναι εφαρμόσιμη σε κάθε περίπτωση...

  8. #23
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by anti View Post
    Απο προβλημα υπερβολικα κοντινου προσωπου, μπαινοεβγαινα σε κλινικη επι ενα χρονο. Αυτη η εμπειρια ειναι η χειροτερη της ζωης μου, λογω των περιστατικων που εβλεπα καθημερινα εκει μεσα, της εντυπωσιακης βρωμιας που επικρατουσε στην κλινικη (οι ασθενεις δεν εκαναν μπανιο και σχεδον ολοι ειχαν φωλιες απο ψειρες στα κεφαλια τους), της ανικανοτητας των ψυχιατρων (με την γνωστη φραση "εαν δεν ηρεμησεις θα δεις πως σε ηρεμω εγω με τα φαρμακα") να επικοινωνησουν ουσιαστικα με τους ασθενεις, τα κινητικα προβληματα λογω της υπερβολικης δοσης φαρμακων που απεκτησε ο ανθρωπος μου στη συνεχεια και επειδη εν τελει ολη αυτη η εμπειρια κρατησε τοσο που ρημαχτηκε το σπιτι μου. Εβλεπα νεα παιδια που οταν νοσηλευτηκαν ηταν σε γενικα καλη κατασταση και μεσα σε μερικες μερες ειχαν μετατραπει κυριολεκτικα σε ζομπι απο τα φαρμακα. Tι να περιγραψεις βασικα απο κατι τοσο εντονο και μακροχρονιο σε μπουλιδες η νοσηλευτριες του ηαρ. Επιπλεον παντως εχω κι αρκετους γνωστους που υποστηριζουν τα χειροτερα για τους ψυχιατρους και οτι σε γενικες γραμμες οι επισκεψεις που δεχονται ειναι απο κακομαθημενα ευκαταστατα κοριτσακια των βορειων προαστιων (οπως τον μεσο ορο των χρηστων του ηαρ δηλαδη).

    Επικινδυνο για εμενα ειναι μεσα απο ενα ποστ να βγαζεις εναν ανθρωπο προβληματικο και να του προτεινεις ψυχιατρους, χωρις να γνωριζεις τιποτα για το ιστορικο του. Α, ναι, κατι που μου ειχε κανει τεραστια εντυπωση στην κλινικη, ηταν το γεγονος οτι η ψυχιατρος που ειχε αναλαβει τον ανθρωπο μου, δεν ειχε να μου πει τιποτα παραπανω απο οσα ειχα ηδη σκεφτει εκεινες τις ατελειωτες νυχτες. Τελικα, χωρις να μας ενημερωσει, εφυγε απο την κλινικη αφηνοντας μας απλα σε αλλα χερια (που δεν ειχαν στενη επαφη με το προβλημα μας). Τραγικες καταστασεις.
    Μπράβο αρχηγέ μου. Αυτή είναι μία καλή απάντηση σε κάποιον που σου λέει ότι θέλει να αυτοκτονήσει.

  9. #24
    Senior Member mourning apocalypse's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    έξω απ'το club 22
    Posts
    1,148

    Default

    γενικά το παιδί έχει θέσει κάποια συγκεκριμένα ερωτήματα οπότε οποιαδήποτε περαιτέρω συζήτηση για ψυχολόγους/ψυχιάτρους, αποτελεσματικότητα κλπ καλό θα ήταν να μεταφερθεί σε άλλο θρεντ.ή να πάει όποιος θέλει να πει τη παπαριά του να τη κάνει στο ιντυμίντια (υπάρχει θέμα)
    Έντονα πολιτική χροιά και επαναστατική διάθεση, είχε η συναυλία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου στο λιμάνι Κατακόλου, το βράδυ της περασμένης Παρασκευής.

  10. #25
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    yup. να μείνει μόνο η πρώτη απάντηση στο θρεντ, να κλειδωθεί και να πάμε αλλού να παίξουμε.

  11. #26
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Anti GTFO από το thread.

    kamikazi μην ακούς τι βλακείες λέει αυτός, κανείς δε σου πε να κλειστείς σε ψυχιατρική κλινική, να πάρεις το τηλ που σου είπαμε και να είσαι ανοιχτός στο ενδεχόμενο να συμβουλευτείς κάποιον ειδικό.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  12. #27
    Senior Member anti's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    187

    Default

    Quote Originally Posted by mourning apocalypse View Post
    γενικά το παιδί έχει θέσει κάποια συγκεκριμένα ερωτήματα

    Μεσα σε αυτα τα συγκεκριμενα ερωτηματα ειναι και το κατα ποσο βοηθανε οι ψυχολογοι. Ειχα εμπειρια προσωπικη και την παρεθεσα. Επιπλεον σχολιασα κατι που εγραψε η drumsick. Εσυ τωρα θα μου απαγορεψεις να το κανω?

    Ρε parasight, εγω τι προτεινα δηλαδη, εναλλακτικες, new age θεραπειες? Σε ψυχιατρους δεν ετρεχα δυο χρονια για τον ανθρωπο μου? Μιλησα για γεγονοτα σε μια ολοκληρη ψυχιατρικη κλινικη, συν αποψεις γνωστων πανω στο θεμα, τι προσωπικη εμπειρια μου λες? Επιπλεον εχω φιλη που σπουδαζε το αντικειμενο στην αμερικη με πρακτικες σε φυλακες της συγκεκριμενης χωρας και δηλωνει απογοητευμενη που τα φαρμακα εχουνε γινει η προεκταση του χεριου καθε ψυχιατρου. Αιντε εξυπνακια μου κι εσυ.

    MoRmΠωςΣελενΕ, γραμμενο εχω οχι μονο το θρεντ, αλλα ολοκληρο το φορουμ.
    Μαλακα που θα με βαλει ερητισα στη θεση μου. Ειρωνεια και σχολια περι ημιμαθειας κλπ εκει που ξερετε. Τα λεμε σε κανα χρονο παλι.

    Τρελο κομπλεξ.

  13. #28
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Περίμενε, μη φεύγεις. Πες και για τη φίλη σου που το σπούδασε.

  14. #29
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by anti View Post
    Quote Originally Posted by mourning apocalypse View Post
    γενικά το παιδί έχει θέσει κάποια συγκεκριμένα ερωτήματα

    Μεσα σε αυτα τα συγκεκριμενα ερωτηματα ειναι και το κατα ποσο βοηθανε οι ψυχολογοι. Ειχα εμπειρια προσωπικη και την παρεθεσα. Επιπλεον σχολιασα κατι που εγραψε η drumsick. Εσυ τωρα θα μου απαγορεψεις να το κανω?

    Ρε parasight, εγω τι προτεινα δηλαδη, εναλλακτικες, new age θεραπειες? Σε ψυχιατρους δεν ετρεχα δυο χρονια για τον ανθρωπο μου? Μιλησα για γεγονοτα σε μια ολοκληρη ψυχιατρικη κλινικη, συν αποψεις γνωστων πανω στο θεμα, τι προσωπικη εμπειρια μου λες? Επιπλεον εχω φιλη που σπουδαζε το αντικειμενο στην αμερικη με πρακτικες σε φυλακες της συγκεκριμενης χωρας και δηλωνει απογοητευμενη που τα φαρμακα εχουνε γινει η προεκταση του χεριου καθε ψυχιατρου. Αιντε εξυπνακια μου κι εσυ.

    MoRmΠωςΣελενΕ, γραμμενο εχω οχι μονο το θρεντ, αλλα ολοκληρο το φορουμ.
    Μαλακα που θα με βαλει ερητισα στη θεση μου. Ειρωνεια και σχολια περι ημιμαθειας κλπ εκει που ξερετε. Τα λεμε σε κανα χρονο παλι.

    Τρελο κομπλεξ.
    morm, ω τι σου είπε!
    1) e4, c5
    2) Νf3

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    2

    Default

    Δεν έχω το ‘θάρρος' και πιστεύω πως δεν πρόκειται να το κάνω. Το σκέφτομαι όμως εδώ και κάποιο καιρό, σε στιγμές που είμαι πολύ χάλια -κυριως το βράδυ- σαν τρόπο για να μπει ένα τέλος σε δυσάρεστα συναισθήματα και σκέψεις. Δεν ήξερα για τη γραμμή και ευχαριστώ. Δε νομίζω να καλέσω γιατί σίγουρα θα υπάρχουν σοβαρότερες περιπτώσεις από εμένα και δε θέλω να απασχολώ όταν κάποιος άλλος το χρειάζεται πραγματικά και περισσότερο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αν και κάποιοι είπατε βλακείες αλλά ίσως δε φταίτε εσείς που είστε βλάκες αλλά ίσως και να φταίτε.

Similar Threads

  1. [Cinema] Ο Θάνατος Που Ονειρεύτηκα (2010)
    By 00i00 in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 1
    Last Post: 28-11-2010, 20:01
  2. Ο Θανατος
    By freak brother in forum General Discussion
    Replies: 92
    Last Post: 15-07-2006, 16:06
  3. Θανατος στο Avopolis
    By Mike_Patton in forum Music Discussion
    Replies: 30
    Last Post: 23-10-2005, 18:11

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •