Results 1 to 4 of 4

Thread: Θασος

  1. #1
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default Θασος

    90% αυριο κλειδωνω για σεζον εκει. Πειτε τιποτα οποιος ξερει.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    10 χρόνια κατασκήνωση και άλλες 10 φορές τουλάχιστον για διακοπές, άκου τον παλιό.
    Κατ' αρχήν είναι νησί όμορφο και κάνεις τον γύρο του άνετα σε μια μέρα, οπότε θα τον κάνεις.
    Όμορφος ο Λιμένας, θα περάσεις πολλές ώρες εκεί φαντάζομαι, θα φας λαδόκολα στον πεζόδρομο και στις ταβέρνες μετά το παλιό λιμάνι.
    Για επίσκεψη αξίζουν οι Μαριές, ένα μικρό χωριό ψηλά, θα πιεις ελληνικό στην γραφική πλατεία. Θα σταματήσεις στην Παναγία, θα κάνεις μία στάση στο Καζαβίτι για καλό κρέας.
    Από τα άλλα γνωστά χωριά, ο Πρίνος δε λέει τίποτα, τα Λιμενάρια, νταξ... πιες ένα καφέ στα γρήγορα στην παραλία, ο Ποτός πολύ τουρίστικ. Ένα ωραίο ταβερνάκι έχει πάνω στο κύμα από σκάλα Μαριών προς Πρίνο.
    Για μπάνιο θα σου πω τα γνωστά. Σαλιάρα (θα φας λίγο μαρμαρόσκονη από το χωματόδρομο αλλά αξίζει, να πας οπωσδήποτε), χρυσή αμμουδιά, Παράδεισος, Αλυκή, Σκάλα Σωτήρος, Πευκάρι, Ψιλή Άμμος. Αν μείνεις Λιμένα, έχει πολλές παραλίες από εκεί προς Πρίνο, Παπαλιμάνι, Παχύ, ΛαΣκάλα, Γλυκάδι...
    Επειδή ο κύριος δρόμος της Θάσου είναι σχεδόν όλος παραλιακός, όπου δεις οτι σου αρέσει, κάνεις την κατεβασιά.
    Αν είσαι κομάντο από την Ποταμιά ξεκινάει ένα μονοπάτι που σε πολύυυυυ χαλαρό ρυθμό σε 3 ώρες είσαι στην κορυφή της Θάσου, το Υψάριο.
    Να ανέβεις στην ακρόπολη πάνω από τον Λιμένα, να μαζέψεις ρίγανη και να αγοράσεις γλυκό καρυδάκι.

    Θα περάσεις ωραία.

  3. #3
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Γκιόλα δεν είπες που πήδηξα απ'το βράχο πρόπερσι και έσκισα το πόδι μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Αν πας στην Αλυκή, να πας, δίκιο έχει ο σκουντούφλης
    Last edited by Λασπόνερα; 19-07-2018 at 12:12.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •