Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: (ΣΩΣΤΟΙ) SOCIAL JUSTICE WARRIORS appreciation thread

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default (ΣΩΣΤΟΙ) SOCIAL JUSTICE WARRIORS appreciation thread

    Γνωρίζουμε πως, την σήμερον ημέραν, αυτό που αποκαλείται "εναλλακτική δεξία", αποτελεί το δημοφιλέστερο φασιστικό κίνημα. Γνωρίζουμε, επίσης, πως ένα από τα αποτελεσματικότερα εργαλεία αυτού το φασιστικού κίνηματος είναι η ειρωνική και "τρολλίστικη" προσέγγιση των θεμάτων. Εξάλλου, γνωρίζουμε πως αγαπημένο θέμα του κινήματος αποτελούν τα ζητήματα ταυτότητας και η πολιτική ορθότητα που θέλει να φιμώσει τις αλήθειες γύρω από αυτά τα θέματα.

    Το νήμα αυτό ανοίγεται με σκοπό να αποτελέσει το αναγκαίο αντίβαρο του πρόσφατου νήματος με τίτλο "SOCIAL JUSTICE WARRIORS appreciation thread.". Ο λόγος που είναι αναγκαίο είναι εύκολα κατανοητός. Κάποιος κακοπροαίρετος ή ανενημέρωτος ίσως συμπεράνει πως οι χρήστες του ΕΡ ασχολούνται με τα ταυτοτικά αυτά θέματα, μόνο για να ειρωνευτούν, να κοροϊδέψουν και να κατακεραυνώσουν τους κατάπτυστους SJW. Ίσως συμπεράνει, δηλαδή, πως αποτυγχάνουν να προβάλλουν την ουσιαστική και επικρατούσα πλευρά της προοδευτικής σκέψης, συμβάλλοντας έτσι στην προσπάθεια των φασιστών της εναλλακτικής δεξίας να υπονομεύσουν προοδευτικές κοινωνικές απόψεις και στάσεις.

    Στο νήμα αυτό, επομένως, σας ζητείται να μοιραστείτε, όχι τη φύρα, αλλά τον χρυσό της έρευνάς σας πάνω σε θέματα κοινωνικής δικαιοσύνης. Συμβάλλετε με άρθρα, βίντεο, εικόνες, αποφθέγματα κ.λπ. Κάνοντας την αρχή:

    Last edited by sfinotouvlaki; 01-03-2018 at 04:49.

  2. #2
    bosch scheducktion Yanqui's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    σταδιαλα
    Posts
    1,885

    Default

    Μόνο Chapo.




    Last edited by Yanqui; 01-03-2018 at 07:50.
    σὲ ὅ,ποιον ἔχῃ τατουὰζ
    στὴ μάνα του ῥίχνω μπαρὰζ

  3. #3
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Γνωρίζουμε πως, την σήμερον ημέραν, αυτό που αποκαλείται "εναλλακτική δεξία", αποτελεί το δημοφιλέστερο φασιστικό κίνημα. Γνωρίζουμε, επίσης, πως ένα από τα αποτελεσματικότερα εργαλεία αυτού το φασιστικού κίνηματος είναι η ειρωνική και "τρολλίστικη" προσέγγιση των θεμάτων. Εξάλλου, γνωρίζουμε πως αγαπημένο θέμα του κινήματος αποτελούν τα ζητήματα ταυτότητας και η πολιτική ορθότητα που θέλει να φιμώσει τις αλήθειες γύρω από αυτά τα θέματα.

    Το νήμα αυτό ανοίγεται με σκοπό να αποτελέσει το αναγκαίο αντίβαρο του πρόσφατου νήματος με τίτλο "SOCIAL JUSTICE WARRIORS appreciation thread.". Ο λόγος που είναι αναγκαίο είναι εύκολα κατανοητός. Κάποιος κακοπροαίρετος ή ανενημέρωτος ίσως συμπεράνει πως οι χρήστες του ΕΡ ασχολούνται με τα ταυτοτικά αυτά θέματα, μόνο για να ειρωνευτούν, να κοροϊδέψουν και να κατακεραυνώσουν τους κατάπτυστους SJW. Ίσως συμπεράνει, δηλαδή, πως αποτυγχάνουν να προβάλλουν την ουσιαστική και επικρατούσα πλευρά της προοδευτικής σκέψης, συμβάλλοντας έτσι στην προσπάθεια των φασιστών της εναλλακτικής δεξίας να υπονομεύσουν προοδευτικές κοινωνικές απόψεις και στάσεις.
    Πολύ ωραίο αυτό που λές. Να σου πώ την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί με τέτοιο τρόπο, ότι η πολιτική ορθότητα ίσως να κρύβει κάτι βαθύτερο, κάτι που είναι ταμπού για την μέινστριμ κοινωνία και προσπαθεί να φιμωθεί για να παραμείνει ο κόσμος σε ένα περιθώριο που εκείνοι θέλουν, ενώ τα "νόρμς" παραμένουν για τους Κούληδες και τους Μπουμπούκους καθώς και τους Τζήμερους του κόσμου.

    Αν επίσης είναι σωστό το μπρέινστόρμινγκ μου, ίσως αυτό είναι που να ζητούσε και ο ασιμούλης στην τελική στο θρέντ που έκανε.

    Κάτι που εγώ μπορώ να σκεφτώ, επειδή το έχω ζήσει εδώ στην Αγγλία, είναι ότι όπου γυρίσεις να κοιτάξεις ή να πετάξεις μιά καρφίτσα, θα πέσει πάνω σε κάποιο κουτί απο τα εκατοντάδες (για να μην πώ χιλιάδες) charities που υπάρχουν. Και αν και κάποια απο αυτά αξίζουν (π.χ. υπάρχουν charity shops όπου ο κόσμος πάει και αφήνει τσάμπα πράγματα που δεν χρειάζεται και το charity shop τα πουλάει και δίνει τα έσοδα για κάποιο σκοπό - π.χ. στο Heart Foundation ή στο Cancer Relief), υπάρχουν και charity runs που γίνονται μέσα στην εταιρία που δουλεύεις για παρόμοιους σκοπούς. Αυτά στην ουσία, είναι charity runs τα οποία έχουν έρθει σε συνενόηση με την εταιρία σου και τους έχει σαν charity partners, άρα έρχονται σε ΟΛΑ τα γραφεία στην Αγγλία, και θα αφήσουν ένα κουτάκι για χρήματα, φυλάδια, κλπ. Φυσικά η εταιρία μπαίνει σε κάποιο πρόγραμμα για tax relief αφού συνεργάζεται με κάποιο charity και αυτό τη συμφέρει.

    Εγώ όμως, αυτό δεν το αντέχω. Το βλέπω σε φάση "σου φέρνω το κουτάκι με το παιδάκι με τα καλώδια πάνω, ή με τον γεράκο με cerebral palsy για να νιώσεις ΕΣΥ άσχημα και να δώσεις ΕΣΥ απο το υστέρημά σου (για το οποίο εγώ, η Χ εταιρία ευθύνομαι με τον χαμηλό μισθό μου) ώστε να σωθεί το charity για τον καρκίνο, ή να σώσουμε τα ζωάκια του δάσους του Αμαζονίου απο τον Καντίρου".

    Ίσως δεν είναι τελείως σωστό ή justice fighting, αλλά αυτό μπορώ να σκεφτώ στις 5.32 το πρωί με έξω να ρίχνει ψιλόχιονο.

    Edit:

    Α! Ναι, έχασα τον ειρμό της σκέψης μου και δεν κατέληξα εκεί που ήθελα. Η γαμιόλα η εταιρία λοιπόν, αντί πραγματικά να δώσει χρήματα (χιλιάδες ή εκατομμύρια, χέστικα), περιμένει απο εσένα τον φτωχοδιάβολο να "βγάλεις το φίδι απο την τρύπα" γιατί αισθάνεσαι άσχημα. Ίσως να τα λέω ή να μου φαίνονται τραγικά, αλλά αυτή την αίσθηση μου δίνει.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  4. #4
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    η "φιλανθρωπία" και η "ελεημοσύνη" είναι έννοιες που δημιουργήθηκαν από την εξουσία και τη θρησκεία για να καλύψουν την απροθυμία του συστήματος να εξαλείψει τη φτώχεια.
    Rock or Nothing

  5. #5
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ρε φίλε σφηνότουβλε, ποιος χέστηκε σχετικά με το τι "ασχολούνται οι χρήστες του ΕΡ" λες και υπάρχει κοινή γραμμή ή κάτι τέτοιο; Φοβόμαστε μην τυχόν αμαυρωθεί η φήμη του φόρουμ (lol);
    ΟΚ δεκτό και εύλογο βέβαια να αναλύονται και σοβαρές απόψεις και να γίνονται ουσιώδεις κουβέντες, απλά να διευκρινίσω ότι ο όρος "social justice warrior" (όπως έχει επικρατήσει στο internet από το οποίο και έχει επινοηθεί) δεν έχει σοβαρή χροιά και χρησιμοποιείται ουσιαστικά για να περιγράψει όλους τους τύπους που το έχουν χάσει κάπου στην πορεία και αξίζουν στο φινάλε μόνο τρολάρισμα. Κατά τα άλλα, peace.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Ε, καλά, πάρε το ως χιουμοριστικό τρόπο προτροπής των εριτών να ποστάρουν και κάτι διαφορετικό πάνω σε αυτά τα θέματα από αυτά που ποστάρουν οι φασίστες. Ομολουγουμένως αυτοί το κάνουν καλύτερα απ' όλους, ας το αφήσουμε πάνω τους! Πραγματικά, κανείς δε χέστηκε, για τους εαυτούς μας να το κάνουμε!

    Για την ακρίβεια, ο όρος SJW χρησιμοποιείται έτσι από κάθε λογής οπισθοδρομικό, με σκοπό την αμαύρωση κάθε μορφής φεμινισμού (και συναφών κινημάτων) στο σύνολό του. Μια ένδειξη ότι τα καταφέρνουν περίφημα, είναι το γεγονός πως, όσον αφορά αυτά τα θέματα, για να βρεις κάτι διαφορετικό από τα φασιστομημς περί αναπηρίας των SJW, πρέπει να ψάξεις. Έχει γίνει πιο δύσκολο από το να βρεις κάτι διαφορετικό από αυτό:

    Spoiler
    Last edited by sfinotouvlaki; 01-03-2018 at 11:29.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    η "φιλανθρωπία" και η "ελεημοσύνη" είναι έννοιες που δημιουργήθηκαν από την εξουσία και τη θρησκεία για να καλύψουν την απροθυμία του συστήματος να εξαλείψει τη φτώχεια.
    Και ναι και όχι.

    Βάλε και τον εθελοντισμό.

  8. #8
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Ε, καλά, πάρε το ως χιουμοριστικό τρόπο προτροπής των εριτών να ποστάρουν και κάτι διαφορετικό πάνω σε αυτά τα θέματα από αυτά που ποστάρουν οι φασίστες.
    Είδες κάτι τέτοιο ως τώρα; Νομίζω ότι καταλαβαινόμαστε όσον αφορά αυτό το θέμα, και προφανώς θα υπάρξει κράξιμο σε περίπτωση που συμβεί αυτό που λες. Όπως άλλωστε ήδη πέφτει σε 1-2 σεσημασμένους πια εδώ μέσα.

  9. #9
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Πάντα μου έκανε εντύπωση ότι γιατί ενώ πολλοί κοροϊδεύουν υποτιθέμενες περιπτώσεις ακραίου δικαιωματισμού (λέγε με SJW) εγώ δεν τα έβλεπα ποτέ στην πραγματική ζωή. Ποτέ όμως. Το αντίθετο μάλιστα μεγάλωσα, και έβλεπα ένα κόσμο τίγκα στο σεξισμό στο ρατσισμό στη μαλακία και στην καθυστέρηση.

    Σε κάποια φάση κατάλαβα ότι αυτά είναι τόσο τραγικά μεμονωμένα που ο στόχος της κοροϊδίας είναι ουσιαστικά τα ίδια τα κινήματα. Εϊναι κοινό μυστικό ποιοι κύκλοι τα βγάζουν αυτά.

    Γενικά η φάση ότι κάποιος που μεγάλωσε στην ελλάδα έχει πήξει στους SJW μου φαίνεται γελοία και υποκριτική. Είχα πήξει από τα 5 μέχρι τα 25 να αναφέρονται όλοι στις γυναίκες σαν μουνια μουνια μουνια μουνια, αηδία.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  10. #10
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Δεν είπε κανείς ότι πήξαμε από αυτό στην Ελλάδα, για το internet μιλάμε. Νομίζω είμαστε σαφείς σ'αυτό.

  11. #11
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    γιατί και το ER χρειάζεται το /pol/ του.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Καταλαβαινόμαστε όσον αφορά τις απόψεις μας στο θέμα. Από την άποψη πως σε κάποιο βαθμό ίσως συμβαδίζουμε, αν και δεν παίρνω όρκο, εφόσον δεν γίνονται τέτοιες συζητήσεις στο ΕΡ. Αλλά δε θίγω το κατά πόσο συμφωνούμε ή όχι. Το παίρνω περίπου ως δεδομένο. Λέω ότι οι φασίστες έχουν συμφέρον να παρουσιάζουν το φεμινισμό ως ιδεολογία υστερικών φασιστοειδών (!), τα οποία με την πολιτική ορθότητά τους προσπαθούν να φιμώσουν τους πραγματικούς αγωνιστές. Επίσης, ότι αποτελεί βοήθεια προς τους φασίστες να περιορίζεται η ενασχόληση των μη-σεξιστών/φασιστών με τον φεμινισμό στην αναπαραγωγή των μιμιδίων που χρησιμοποιούν οι ίδιοι οι φασίστες για να επιτεθούν στον φεμινισμό συνολικά. Όπως αποτελεί βοήθεια προς τους φασίστες το να περιορίζεται η ενασχόληση μη-ξενοφοβικών, με τους πρόσφυγες και τους μετανάστες, στην αναπαραγωγή των αντίστοιχων μιμιδίων.

  13. #13
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Συμφωνώ, επίσης και με την τελευταία πρόταση. https://www.instagram.com/p/BfsZXcFH...ource=ig_embed

    Τώρα για τη συζήτηση δεν ήξερα ότι χρειαζότανε, νόμιζα ότι τα χαμε λήξει από εποχές loki ακόμα ωραία θρεντ γι'αυτό και με εκπλήσει λίγο πως ξανανοίγει τώρα με τέτοιο τρόπο. Προσωπικά τις θεωρώ καλές συζητήσεις και με είχανε μετατοπίσει τότε αρκετά
    Last edited by asimoulis; 01-03-2018 at 12:26.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  14. #14
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Νομίζω ότι όλο αυτό ενέχει και μια εγγενή κατανόηση του καθενός πάνω στο θέμα. Δλδ, προσωπικά θα αναπαράγω κάποιο meme με κριτήριο το τι λέει και τι εννοεί το ίδιο το meme. Αν το έκανα όλο αυτό τυφλά μόνο λόγω της πηγής από την οποία προέρχεται, θα είχε κάποιο νόημα; Είναι σωστό να θέτουμε ως αδιαμφισβήτητη σημαία την πηγή από την οποία προήλθε κάτι χωρίς καθόλου κριτική σκέψη και απλά αυτό να θεωρείται εξ ορισμού σωστό, μόνο και μόνο επειδή η εκάστοτε σελίδα ονομάζεται Feminist Memes ή Ναι, Είσαι Μισογύνης ή οτιδήποτε σκατά άλλο;
    Σε αυτό ακριβώς το σημείο έγκειται και η μαλακία που δέρνει τους SJWs, ότι ο καθένας μπορεί να εντάξει αυθαίρετα ό,τι σκατά έχει στο μυαλό του μέσα στα πλαίσια του "κοινωνικού αγώνα" (βλέπε πχ αντισπισιστές (lol) που σπάνε κρεοπωλεία επικαλούμενοι τον αναρχικό αγώνα κλπ κλπ). Ε συγνώμη αλλά εκεί πρέπει να μπει ένα όριο, και δε θα συνταχθώ εγώ με τον κάθε πυροβολημένο.
    Από την άλλη μεριά, αν κάποιος αναπαράγει και συντάσσεται τυφλά με οποιαδήποτε γραμμή δίνει η αγαπημένη του fb page λόγω του ονόματός της ή μιας αρχικής της τοποθέτησης, για μένα αυτή η "υποστήριξη" δεν έχει καμιά ουσία.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Σημασία έχει σε τι συμβάλλει κάθε τι που αναπαράγεται. Εγώ λέω πως τη δεδομένη στιγμή, κάθε μη-σεξιστής που διαλέγει να ασχοληθεί περισσότερο και να αναπαράγει περισσότερο τα μιμίδια περί SJW από τις απόψεις που θεωρεί σωστές, κάνει κακό. Η λειτουργία αυτών των μιμιδίων δεν η αυτοκριτική του φεμινιστικού κινήματος, είναι η αμαύρωσή του από φασίστες και σεξιστές. Δεν έχει να κάνει μόνο με το ότι οι φασίστες είναι η πηγή της όλης φάσης, έχει να κάνει κυρίως με το ότι αυτή είναι η απτή πραγματικότητα αυτή τη στιγμή. Από τη στιγμή που ο μη-σεξιστής μένει στην αντι-SJW ειρωνία, χωρίς να γράψει επίσης τον τρόπο με τον οποίο ο τάδε SJW κάνει κακό στον σκοπό τον οποίο υποτίθεται εξυπηρετεί, ή ποιος και γιατί πρέπει να είναι ο σκοπός, η κριτική είναι απλώς "κριτική". Δεν έχει καμιά ουσία, που λες κι εσύ. Συμβάλλει σε κάτι άλλο.

Similar Threads

  1. SOCIAL JUSTICE WARRIORS appreciation thread.
    By Parasight in forum General Discussion
    Replies: 94
    Last Post: 06-03-2020, 12:04
  2. ΑΝ.ΕΛ. Appreciation thread
    By Leech in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 54
    Last Post: 01-09-2016, 01:41
  3. the OM appreciation thread
    By cavity in forum Music Discussion
    Replies: 16
    Last Post: 25-08-2013, 03:44
  4. The MK appreciation thread
    By Kveldssanger in forum PC & Games
    Replies: 77
    Last Post: 09-03-2011, 23:20
  5. NO AGE appreciation thread
    By nothingman in forum Music Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 24-11-2010, 19:59

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •