δεν συμφωνώ με τη πολιτική ορθότητα σαν μέσο καταπίεσης αλλά σαν όριο σε κακές συμπεριφορές και μέχρι εκεί
τι θέλω να πω μ'αυτό
δεν γίνετε να βγαίνεις και να λες ότι σου κατέβει χωρίς επιπτώσεις απλά είναι θέμα αντίληψης τι λέγεται με σκοπό να πληγώσει η προσβάλει και τι όχι
όπως σωστά είπε ο asimoulis στην εισαγωγή του ο καλός σου εαυτός είναι που θα σε κάνει να μην πεις πχ πούστης
εγώ θα συμπληρώσω ότι ο καλός σου εαυτός είναι αυτός που θα σε κάνει να μη θες να προσβάλεις κάποιον
η λέξη πούστης όμως η κάθε "ένοχη" λέξη δεν πρέπει να χαθεί στην ιστορία ούτε να κρυφτεί σε ένα μπαούλο να μην τις βρει κανένας
μπορείς να κάνεις χιούμορ με οτιδήποτε μπορείς να πεις καλοπροαίρετα σχεδόν οτιδήποτε
χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν θα ήμασταν καλύτερα αν σταματούσαν να λέγονται κάποια πράγματα
επίσης είναι το ίδιο προσβλητικό να ακούς άτομα να λένε "δεν είναι φυσιολογική η ομοφυλοφιλία" ή "η γυναίκα είναι για την κουζίνα"
δεν έγινε χρήση κακής λεξούλας παρ' όλα αυτά λέγονται από άτομα που έχουν σκοπό να πληγώσουν και να προσβάλουν
χάνεις το λεωφορείο και λες "όχι ρε πούστη μου" δεν σε κάνει ομοφοβικό η σεξιστή
αλλά σε κάνει αν πεις "δεν έχω πρόβλημα με τους gay αλλα δεν θέλω να βλέπω δημόσια ότι κάνουν ας το κάνουν στο κρεβάτι τους"

τώρα για το #metoo
τέτοια κινήματα έχουν το πρόβλημα που έχουν όλα τα κινήματα
μια μειονότητα το χαλάει για το σύνολο
γίνετε πορεία με 1.000.000 άτομα για το ρατσισμό κάνουν μπάχαλα 100 άτομα όλη η πορεία έγινε από μπαχαλάκιδες
γίνετε ένα κίνημα για άτομα που κακοποιήθηκαν βιάστηκαν παρενοχλήθηκαν, βγαίνουν 10 πικραμένα ανισόρροπα και λένε την κουλί τους εμπειρία με κακό φλέρτ στη χειρότερη και λένε μετά πως όλοι του metoo το κάνουν για προσοχή
και σαν αποτέλεσμα ακρότητες τύπου κανένας δεν θα θέλει να προσλάβει πια γυναίκα στην εταιρία του για να μη φάει μήνυση με το παραμικρό η γελοιότητες τύπου πόλεμος τον 2 φίλων
δεν φταίει κανένα κίνημα φταίει η αντίληψη σου

προφανώς και ζούμε σε σεξιστική κοινωνία προφανώς και οι γυναίκες καταπιέζονται παραπάνω από τους άντρες και οι ομοφυλόφιλοι περισσότερο με κορυφή στην πυραμίδα trans η δεν ξέρω τι αλλα δεν μπορεί τίποτα να λειτουργήσει σαν κανόνας
δεν είναι κακοί οι άντρες
δεν είναι κουνίστρες οι γυναίκες
δεν είναι ανώμαλοι οι gay
όλα πάνε κατά περίπτωση
σκοπός είναι να αλλάξουν κακές νοοτροπίες και ο καθένας προσωπικά να προσπαθεί να βελτιώσει τη συμπεριφορά του γιατί όλοι έχουμε κατάλοιπα