Results 1 to 15 of 44

Thread: "Πολιτική ορθότητα", ακρωτηριασμός του λόγου ή συντηρητική φαντασίωση;

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default "Πολιτική ορθότητα", ακρωτηριασμός του λόγου ή συντηρητική φαντασίωση;

    Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα μπαμ μπαμ. Εγώ ξεκινάω με την αρχική μου αυτή θέση. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα "πολιτική ορθότητα". Αυτό που περιορίζει κάποιον από το να πει και να γράψει σεξιστικά ρατσιστικά κλπ πράγματα είναι η ίδια συνειδησιακή τσίπα που έχει. Δηλαδή η ίδια του η αντίληψη και η κατάκτηση από τη συνείδηση του των ελάχιστων κόνσεπτ του αντισεξισμού, αντιρατσισμού.

    Παράδειγμα: Αν περιορίζεσαι από το να πεις "πούστης" δεν είναι τίποτα άλλο που σε περιορίζει αλλά ο καλός σου εαυτός.

    Δεύτερον, ο λόγος ύπαρξης του θρεντ είναι ότι γουστάρω να θέσω την άποψη μου σε συζήτηση, ίσως αποδειχτεί με καλά επιχειρήματα πώς η παραπάνω άποψη είναι λάθος. Κάτι που αγωνιώ να διαβάσω είναι το εξής:
    Να γράψετε κάτι που είναι αληθές και σωστό αλλά η "πολιτική ορθότητα" δεν επιτρέπει να γραφεί ή ειπωθεί. Έτσι θα αποδείξουμε ότι υπάρχει πράγματι πολιτική ορθότητα και αυτή περιορίζει τους ανθρώπους και την αλήθεια.

    Κάτι σημαντικό και βάση της συζήτησης. Την τελευταία φορά που τσέκαρα σε ελλάδα και στις άλλες χώρες που ζείτε και ζούμε υπάρχουν ελάχιστοι και πάρα πολύ συγκεκριμμένοι ΝΟΜΙΚΟΙ περιορισμοί στο λόγο και σίγουρα όχι στα θέματα που ακουμπά η ΠΟ. Δηλαδή επιτρέπεται να γράφεις και να λες ό,τι σεξιστική και ρατσιστική μαλακία θες όπου θες για να το πούμε απλά εκτός από συγκεκριμμένα πράγματα, πχ ολοκαυτώματα κλπ σε κάποιες χώρες, "daesh κράτα γερά, έρχομαι" κλπ.
    Last edited by asimoulis; 06-02-2018 at 13:30.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

Similar Threads

  1. Πολιτική και μουσική.
    By Vicotnik in forum General Discussion
    Replies: 21
    Last Post: 28-08-2014, 03:04
  2. Φαντασίωση με Babysitter
    By FIXXXER in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 40
    Last Post: 15-07-2009, 13:53
  3. Πολιτική οικολογία
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 32
    Last Post: 27-01-2008, 16:34
  4. Πολιτική κεράσματος
    By psychotron in forum General Discussion
    Replies: 50
    Last Post: 28-01-2007, 03:59
  5. Γυναίκες και πολιτική
    By Raven Lord in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 18
    Last Post: 04-12-2004, 16:52

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •