Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: Πλατφορμα για διμιουργια e-shop

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default Πλατφορμα για διμιουργια e-shop

    Παιδια θελω να κανω ενα eshop.Ξερει κανεις καμια πλατφορμα που να κανω την δουλεια μονος μου?
    Ετσι και αλλιως 20-25 προιωντα θα εχει.Μην χρεωνωμαι για ψιλοπραγματα.
    Φυσικα domain και hosting θα χρεωθω κανονικα,οπως και και κατι της στην εταιρια με την πλατφορμα

  2. #2

    Default

    https://www.shopify.com/

    Έχει μηνιαία συνδρομή αλλά είναι πολύ απλό στο στήσιμο και τα themes του είναι εμφανίσιμα. (https://themes.shopify.com/)

  3. #3
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Βασικά 20-25 προϊόντα δεν το λες και ψιλοπράγματα εκτός αν λες πχ 20-25 κιλά τυρί και τέρμα.
    Αυτό που προτείνει ο cyber_lingas δεν το ξέρω, αλλά στο pricing μου την έσπασε λίγο.
    Και συνδρομή , + fee σε κάθε αγορά.

    ΕΓΏ δεν θα τα έσκαγα. Δεν μοιάζεις με άσκετο και λίγο χρόνο να διαβάσεις ένα documentation θα τον έχεις.
    Πες λίγο, θες να δέχεσαι και κάρτα ή θα το έχεις μόνο αντικαταβολή ? Υπάρχει ήδη φυσικό κατάστημα ή θα είναι μόνο ηλεκτρονικό.
    Νταλαβέρια θα κάνεις και εκτός Ελλάδας ή δεν σε νοιάζει.
    και θα επανέλθουν οι ειδικοί
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  4. #4
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Στο https://www.bigcartel.com/ διατηρούσα το distro για όσο διάστημα το έκανα, για μάξιμουμ 25 προϊόντα χρεώνει 10$ το μήνα. Χωρίς άλλες χρεώσεις, χωρίς fees επί των πωλήσεών σου, με πλατφόρμα έτοιμη και φουλ παραμετροποιήσιμη όσον αφορά την εμφάνιση. Αν δεν έχεις τα εφόδια ή το χρόνο να το κατασκευάσεις μόνο και σου και άρα τζάμπα, είναι η πιο φτηνή/αξιόπιστη λύση από όλες όσες είχα βρει όταν το έψαχνα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Η αληθεια ειναι οτι δεν το διαβασα γιατι επρεπε να παω στα ζα.
    Λοιπον.Τι σκεφτομαι:
    Ασχολουμε ερασιτεχνικα με την οργανοποιια (απολκληστικα ηλεκτρικα μπασα)
    Μεχρι τωρα,εφτιαχνα οργανα μονο για μενα,με χαρακτηριστικα διαφορετικα των "νορμαλ" μπασων.
    Επηδει οι αποψεις που εχω ειναι λιγο προχο (για τους ελληνες μουσικους που ακωμα θελουν τα στανταρ πραγματα ασχετα με το αν υπαρχει κατι καλυτερο) 2 φιλαρακια μου με επισαν να το δω πιο σωβαρα και να ανοιξω ενα eshop.
    Δεν θελω να μπω στην φασαρια του ετοιμου οργανου κυριως γιατι δεν εχω ονομα,οποτε κανεις δεν θα ρισκαρει να μου δωσει 1000 ευρω για να του φτιαξω ενα μπασο,οταν με αυτα μπορει να αγορασει ενα οργανο με καλη ποιοτητα και μεταπωλητικη αξια.
    Μπορω ομως να φτοιαχνω κιτ μπασου,που ο πελατης θα το παιρνει,θα το βαφει οπως θελει και με οτι θελει,θα πεταει πανω καποια parts (μαγνητες κτλ) που αυτος προτημαει,και ολα κομπλε.
    Εχει 4-5 χρονια που ασχολουμε με την κατασκευη μπασων,εχω κανει R&D με αγγλικη εταιρια που φτιαχνει χορδες,εχω κανει συζητησεις με τον ola strandberg,και γενικα πιστευω πως ειμαι σε φαση να μπορω να φτοιαξω κατι,που οποιος το αγωρασει,δεν θα μου το φερει στο κεφαλι.
    Βεβαια η αληθεια ειναι πως περισωτερο θα με ενδιεφερε να πουλαω εκτως ελλαδας γιατι στα φορα γενικα υπαρχει συνενωηση με τους ξενους μουσικους,ενω με τους ελληνες πρεπει να αποδειχνω οτι δεν ειμαι ελεφαντας.
    Οποτε το ιδανικο για μενα θα ηταν ενα eshop με 1 σχεδιο μπασου που θα βγαινει σε παραλαγες (αταστο,multiscale,4-5 ποικηλιες ξυλων κτλ)+ σετ με χορδες οι οποιες θα ειναι με την original συσκευασια του αγγλου.
    Βεβαια εδω ερχετε και ο μεγαλος εχθρος του ελληνα πολιτη.
    Η εφορια.
    Μιας και δεν μηλαω για μεγαλη ποσοτιτα παραγωγης,δεν ξερω αν εχει η οχι συμασια στην εφορια.
    Απο την αλλη βεβαια σκεφτομαι και το εξις.
    Κανω σελιδες fb-instagram για να πεσει τζαμπανταν διαφημηση,και πουλαω μεσω ebay.
    Σε ελλαδα μπορω να στειλω και με αντικαταβολη,αλλα πιστευω πως οι πελατες θελουν την ασφαλια του paypal.
    Φυσικο καταστημα δεν υπαρχει,γιατι δεν υπαρχει λογος.
    Τι προτινετε εσεις?

  6. #6
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Αν πάντως φτιάξεις δικό σου e-shop, βάλε τα ζα να γράφουν τα κείμενα, γιατί προβλέπω να πατώνεις στις πωλήσεις με τέτοια ορθογραφία!!!!
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Ασε..μεγαλο θεμα η ορθογραφια..φυσικα θα πεσει πολυ λεξικο,και οσο γινετε λιγωτερες λεξεις..

  8. #8

    Default

    A, αν είναι handmade και για πωλήσεις στο εξωτερικό κοίτα και το
    https://www.etsy.com/ δεν έχει μηνιαίο κόστος, αλλά μόνο transaction fee.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Οκ.το μεσημερι θα το τσεκαρω.
    Με ολα αυτα,τι παιζει με εφορια;
    Θελω να πω,θα μπαινουν χρηματα απο αγνωστους στον λογαριασμο μου.Ολα αυτα θα φαινωντε στις κηνησεις στην τραπεζα.
    Στανταρ η εφορια θα θελει να βγαλει το κατι της.
    Εγω τι πρεπει να προσεξω;Δεν θελω να μου βγει κανα κουστουμι απρωοπτα

  10. #10
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    είναι επαγγελματικός ο λογαριασμός ? αν ναι έχεις πρόβλημα βρες άλλον.

    Αν δεν είναι επαγγελματικός ο λογαριασμός και δεν φτάσεις σε κανένα τρελό νούμερο σε έσοδα δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς, κάνεις δήλωση για κάποιον/όποιον λόγο πόθεν έσχες ? αν όχι μην δίνεις σημασία.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Οταν λες επαγγελματικος λογαριασμος,τι εννοεις;
    Δεν ξερω απο αυτα.
    Βασικα οταν μπαινω web banking παταω επιλογη "για ιδιωτες"
    Παλια πληρωνωμουν στην εθνικη,τωρα αλλαξα εταιρια και πληρωνωμαι στην πειραιως.
    Δεν εχω συμβαση με καμια εταιρια,οποτε αναλογα που δινω τα προιωντα (γαλα-κρεας) βαζουν τα λεφτα σε οποια τραπεζα τους βολευει.
    Καλα,τρελο ποσο,εννοειτε δεν θα φτασω.Πιο πολυ για την φαση ξεκηναει ολο αυτο.
    Ποθεν εσχες παραλιγο να κανω δηλωση γιατι ημουν σε σχεδιο βελτιωσης και εκανα σταυλικες εγκαταστασεις,αλλα δεν δηλωσα γιατι κατι παιζει με το" ειδος" των εγκαταστασεων και δεν χρειαστικε.
    Η αληθεια ειναι πως δεν πιστευω να φτασω σε τρελο νουμερο.
    Να πουλαω 4-5 κιτ τον χρονο,απο 200-250€ (αναλογα ποσο θα μου κοστιζουν οι πρωτες υλες)
    Αν και καποτε ειχα ακουσει απο λογιστη (ο οποιος πλεων και καλημερα να μου πει,κοιταζω να δω αν εχει ξημερωσει) οτι για συναλαγες και επιταγες μεχρι 350€ δεν ελεγχουν τιποτα.
    Απο την αλλη,σε τετοιο μπαχαλο κρατος..

  12. #12
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    νομίζω η διαφορά είναι αν είναι "όψεως" ή "ταμιευτηρίου"
    οι όψεως είναι που πρέπει να συμβαδίζουν με βιβλία και τέτοια, να έχουν παραστατικά πως το λένε (αλλά ρώτα κάποιον να σε πει με σιγουριά)
    Εσύ λογικά αν γενικά τον χρησιμοποιείς και για δικά σου μουχαμπέτια είναι ταμιευτηρίου.
    Τώρα για το 350ρι δεν έχω ιδέα εγώ μεταφέρω κατά καιρούς λεφτά από λογαριασμό σε λογαριασμό και δεν με έχουν ενοχλήσει ποτέ
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Ειναι λογαριασμοι για οτι δουλειες θελω.
    Να πληρωσω τημολογια και λογαριασμους,μεχρι σουπερμαρκετ και καφεδες.
    Εριξα μια ματια στο etsy.com
    Λεει 3%transaction fee και 4% payment processing.
    Αρα αν κατι πουλισω 100€ τοτε τα 7 τα κραταν αυτοι,σωστα;

  14. #14
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Boskizo gidia View Post
    Ειναι λογαριασμοι για οτι δουλειες θελω.
    Να πληρωσω τημολογια και λογαριασμους,μεχρι σουπερμαρκετ και καφεδες.
    Εριξα μια ματια στο etsy.com
    Λεει 3%transaction fee και 4% payment processing.
    Αρα αν κατι πουλισω 100€ τοτε τα 7 τα κραταν αυτοι,σωστα;
    Νομίζω όχι, το 3% είναι δεδομένο , το 4% αν θα αναλάβουν αυτοί να σου βάζουν τα λεφτά στην τράπεζα.
    Τι εννοώ , μπαίνει στο σάιτ σου ο άλλος και θέλει να πάρει ένα μπάσο κάνει 1000€ (σου παίρνει τα 30 το σάιτ) , μετά είναι το θέμα πως σου δίνει τα λεφτά
    Στα δίνει μέσο του site? (θα πάρει άλλα 4% το σάιτ) ή αναλαμβάνει μόνος του να στα καταθέσει / στείλει , κλπ. αν γίνει το δεύτερο τότε δεν πληρώνεις τα 40, αλλά νομίζω κανείς μα κανείς δεν θα δεχτεί κάτι τέτοιο επειδή θα μπορείς να του φας τα λεφτά και να πεις ότι δεν στα έβαλε ποτέ.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Οκ.Ενας λογος που θελω το paypal ειναι αυτος.Γιατι και εγω σε αντιστοιχες περιπτωσεις μονο με paypal αγοραζω.
    Αλλη ερωτηση,που δεν καταλαβα καλα.
    Αυτο το σαιτ εναι καπως σαν το ebay.σωστα;
    Γιατι να μην προτημησω το μπεη,που το επισκεπτετε περισοτερος κοσμος;
    Εκτως αν στο etsy κανεις ιστοσελιδα eshop ενω στο ebay ειναι πιο πολυ σε φαση "καρτελα με προιοντα"

Similar Threads

  1. [TV] Sex Shop TV (Webcast)
    By KoiliaSamprela in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 22-07-2009, 18:46
  2. ER shop?
    By enitharmon in forum Music Discussion
    Replies: 3
    Last Post: 14-07-2005, 10:50
  3. Photo shop matter
    By The Charon in forum PC & Games
    Replies: 2
    Last Post: 12-04-2005, 23:13
  4. ANORIMOI.COM SHOP
    By necropethamenos in forum Self-Promotion
    Replies: 2
    Last Post: 08-04-2004, 07:02
  5. Ζήτω το Fantasy Shop
    By Deggial in forum Fantasy & Strategy Games
    Replies: 9
    Last Post: 17-02-2004, 22:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •