Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 95

Thread: SOCIAL JUSTICE WARRIORS appreciation thread.

  1. #46
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Κι εγώ μέσα σε αυτό το περιβάλλον μεγάλωσα, σ'αυτό στο οποίο η νόρμα είναι να ξυρίζεσαι, κι αν δεν το κάνεις θεωρείσαι βρωμιάρα και σιχαμένη. Αναγκάζομαι λοιπόν να το κάνω κι εγώ, κι ας καταλαβαίνω πως ουσιαστικά αποτελεί καταπάτηση μιας ακόμα "ελευθερίας" μου.
    Για να είμαι ειλικρινής, χωρίς φυσικά να μπορώ να αισθανθώ ακριβώς τη θέση σου, δεν καταλαβαίνω που ακριβώς έρχεται η καταπάτηση της ελευθερίας μιας γυναίκας, όταν αυτό που κάνει είναι συνειδητή επιλογή της. Είτε το να μη ξυρίζεται, εν προκειμένω, ή κι αν το κάνει. Περισσότερο τρομακτικό κι ανησυχητικό για μένα είναι το φαινόμενο -με το οποίο έρχομαι αρκετά συχνά σε επαφή εδώ στη δουλειά, καθότι τα "γυναικεία περιοδικά" είναι γεμάτα από "δώρα" με δαύτα- κατά το οποίο όλες οι γυναίκες, από τις πιο νεαρές και τα κοριτσάκια μέχρι αρκετά μεγάλες σε ηλικία, να γνωρίζουν πώς λέγονται και τι κάνουν όλα αυτά τα σκατουλάκια στοκαρίσματος, που βραχυκυκλώνουν το μυαλό μου.

    Εκεί, μπορώ να καταλάβω την πλύση εγκεφάλου και τον "εξαναγκασμό" στο μυαλό των γυναικών, αυτή την καταπάτηση ελευθεριών όπως την ονομάζεις, αλλά στο κομμάτι του ξυρίσματος που ενέχει κι ένα κομμάτι προσωπικής υγιεινής, καθαριότητας και πρακτικότητας (αναφέρομαι σε μασχάλες και γεννητικά όργανα προφανώς) δυσκολεύομαι να καταλάβω πως αποτελεί νόρμα καθορισμένη από "μάρκετινγκ" και κοινωνική επιταγή.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  2. #47
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Δεν έχω ισχυριστεί ποτέ πως είμαι φεμινίστρια.
    Κρίμα, δίχως αμφιβολία θα ήταν ένας πολύ πειστικός ισχυρισμός βέβαια.

  3. #48
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Oνιμπότσο, καταρχάς κακώς βγάζεις τα πόδια στην απ'έξω, γιατι ΠΡΟΦΑΝΩΣ συμπεριλαμβάνονται στη συζήτηση.
    Από κει και πέρα, θα μπορούσαμε να μιλάμε για ελευθερία επιλογής, αν δεν επιρρεαζόταν η ζωή μου όποιο από τα δυο και να διάλεγα. Όταν όμως τώρα το να κυκλοφορώ αξύριστη σημαίνει πως στον δρόμο στην καλύτερη θα με δείχνουν με το δάχτυλο, θα γελάνε και θα κοροιδεύουν ή στη χειρότερη θα βρίζουν και ορισμένοι ίσως και τραμπουκίζουν, όταν οι πιθανότητες να με προσεγγίσει κάποιος ερωτικά θα πέσουν κάπου στο 0,5%, κι όταν μέχρι και το αν θα με προσλάβουν σε μια δουλειά ή θα μου νοικιάσουν ένα σπίτι είναι πιθανό να επιρρεαστεί από το πόσα χιλιοστά τρίχα φαίνεται στα πόδια μου, δεν υπάρχει καμία επιλογή, και άρα καμία ελευθερία.
    Κι αν βρίσκεις υπερβολικά αυτά που λέω, μπες σε άρθα περί διάσημων, όπως η κόρη της Μαντόνα πχ, που φωτογραφίζονται δημοσίως αξύριστες, και διάβασε τα σχόλια του κόσμου.

    Αντιθέτως, στο θέμα του μακιγιάζ που αναφέρεις, έχουμε ακόμα κάποια ελευθερία, από την άποψη πως προς το παρόν δεν είναι κατακριτέο το να κυκλοφορεί μια γυναίκα άβαφτη. Θεωρείται όλο και περισσότερο μπάζο βέβαια, αλλά προς το παρόν κανείς δε θα τη θάψει που τόλμησε να βγει από το σπίτι χωρίς μεικ απ.

  4. #49
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    όταν οι πιθανότητες να με προσεγγίσει κάποιος ερωτικά θα πέσουν κάπου στο 0,5%
    Αυτό είναι το μόνο σημείο στο οποίο θα διαφωνήσω γιατί προφανώς ελεύθερη ερωτική επιλογή, αλλά σε όλα τα υπόλοιπα είσαι spot-on.

  5. #50
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default



    http://sfyrodrepano.blogspot.gr/2017...g-post_10.html
    Spoiler
    Quote Originally Posted by paddy honey View Post
    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Κομμουνιστή ικόνοκλαστ. Πες κάπου εδώ και πως ξεκίνησε το λούμπεν, πιανού ΠΑΙΔΙ είναι.
    Του Μαρξ.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Lumpenproletariat
    "Αυτή η όψη της πρωταρχικής συσσώρευσης απουσιάζει από την ανάλυση του Μαρξ. Εάν εξαιρέσουμε τα σχόλια του στο Κομμουνιστικό Μανιφέστο για τη χρησιμοποίηση των γυναικών εντός της αστικής οικογένειας -δηλαδή ως παραγωγούς κληρονόμων που εγγυώνταν τη μεταβίβαση της οικογενειακής περιουσίας-, ο Μαρξ δεν αναγνώρισε ποτέ οτι η τεκνοποιία θα μπορούσε να αποτελεί πεδίο εκμετάλλευσης και, άρα, πεδίο αντίστασης. Δεν φαντάστηκε ποτέ ότι οι γυναίκες θα μπορούσαν να αρνηθούν να αναπαράγουν, ή ότι μια τέτοια άρνηση θα μπορούσε να αποτελεί μέρος της ταξικής πάλης. Στα Grundrisse (1973: 100) υποστηρίζει ότι η καπιταλιστική ανάπτυξη προχωρά αδιαφορώντας για τα πληθυσμιακά μεγέθη, επειδή, χάρη στην αύξουσα παραγωγικότητα της εργασίας, η εργασία που το κεφάλαιο εκμεταλλεύεται μειώνεται διαρκώς σε σχέση με το "σταθερό κεφάλαιο" (δηλαδή το κεφάλαιο που έχει επενδυθεί σε μηχανές και άλλο παραγωγικό εξοπλισμό), έχοντας ως αποτέλεσμα μια "πληθυσμιακή περίσσεια". Αλλά αυτή η δυναμική, που ο Μαρξ ορίζει ως το "νόμο του πληθυσμού που χαρακτηρίζει τον καπιταλιστικό τρόπο παραγωγής" (Κεφάλαιο, τομ. Α' : 689 κ.εξ.), θα μπορούσε να επικρατήσει μόνον εάν η τεκνοποιία ήταν μια διαδικασία αμιγώς βιολογική ή μια δραστηριότητα που προσαρμόζεται αυτόματα στην οικονομική αλλαγή, και εάν το κεφάλαιο και το κράτος δεν είχαν να ανησυχούν "για το αν θα απεργήσουν οι γυναίκες από το να κάνουν παιδιά". Αυτή ακριβώς είναι η υπόθεση του Μαρξ. Αναγνώριζε ότι η καπιταλιστική ανάπτυξη συνοδεύεται απο πληθυσμιακή αύξηση, της οποίας τις αιτίες αναζητούσε κάποιες φορές. Αλλά, όπως και ο Άνταμ Σμιθ, θεωρούσε αυτή την αύξηση "φυσικό επακόλουθο" της οικονομικής ανάπτυξης, και στον πρώτο τόμο του Κεφαλαίου αντιπαραθέτει διαρκώς την "πληθυσμιακή περίσσεια" με τη "φυσική αύξηση του πληθυσμού". Ο Μαρξ δεν αναρωτήθηκε ποτέ γιατί η τεκνοποιία πρέπει να είναι "φυσικό γεγονός" και όχι μια κοινωνική, ιστορικά προσδιοριζόμενη δραστηριότητα, περιβεβλημένη με ποικίλα συμφέροντα και σχέσεις εξουσίας. Και ούτε φαντάστηκε ότι οι γυναίκες και οι άνδρες έχουν διαφορετικά συμφέροντα σε σχέση με την τεκνοποίηση, μια δραστηριότητα που αντιμετώπισε σαν να ήταν μια άφυλη, αδιαφοροποίητη διαδικασία."

    Silvia Federici - Ο Κάλιμπαν και η μάγισσα
    Last edited by paddy honey; 02-03-2018 at 15:42.

  6. #51
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default


  7. #52
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Oνιμπότσο, καταρχάς κακώς βγάζεις τα πόδια στην απ'έξω, γιατι ΠΡΟΦΑΝΩΣ συμπεριλαμβάνονται στη συζήτηση.
    Από κει και πέρα, θα μπορούσαμε να μιλάμε για ελευθερία επιλογής, αν δεν επιρρεαζόταν η ζωή μου όποιο από τα δυο και να διάλεγα. Όταν όμως τώρα το να κυκλοφορώ αξύριστη σημαίνει πως στον δρόμο στην καλύτερη θα με δείχνουν με το δάχτυλο, θα γελάνε και θα κοροιδεύουν ή στη χειρότερη θα βρίζουν και ορισμένοι ίσως και τραμπουκίζουν, όταν οι πιθανότητες να με προσεγγίσει κάποιος ερωτικά θα πέσουν κάπου στο 0,5%, κι όταν μέχρι και το αν θα με προσλάβουν σε μια δουλειά ή θα μου νοικιάσουν ένα σπίτι είναι πιθανό να επιρρεαστεί από το πόσα χιλιοστά τρίχα φαίνεται στα πόδια μου, δεν υπάρχει καμία επιλογή, και άρα καμία ελευθερία.
    Κι αν βρίσκεις υπερβολικά αυτά που λέω, μπες σε άρθα περί διάσημων, όπως η κόρη της Μαντόνα πχ, που φωτογραφίζονται δημοσίως αξύριστες, και διάβασε τα σχόλια του κόσμου.

    Αντιθέτως, στο θέμα του μακιγιάζ που αναφέρεις, έχουμε ακόμα κάποια ελευθερία, από την άποψη πως προς το παρόν δεν είναι κατακριτέο το να κυκλοφορεί μια γυναίκα άβαφτη. Θεωρείται όλο και περισσότερο μπάζο βέβαια, αλλά προς το παρόν κανείς δε θα τη θάψει που τόλμησε να βγει από το σπίτι χωρίς μεικ απ.
    Αντιληπτά όσα λες Drumsick, ίσως επειδή σε προσωπικό επίπεδο δε με απασχόλησαν ποτέ σε κοπέλες να μην φτάνει το νιονιό μου να τα αντιληφθεί και σε ευχαριστώ για αυτό. Παρόλα αυτά, δεν συμπεριέλαβα τα πόδια στα περί προσωπικής υγιεινής και καθαριότητας και μόνο, όχι γενικότερα στο κατά πόσο τα ξυρισμένα πόδια αποτελούν (που ναι, έχεις δίκιο προφανέστατα) επιβολή της κοινωνίας προς τις γυναίκες.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #53
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    H Drumsick θεωρώ είναι λίγο υπερβολική στις δηλώσεις της. Από την θεωρία ότι το ξύρισμα στις γυναίκες είναι προπαγάνδα των ειδών ξυρίσματος μέχρι την "καταπίεση" της κοινωνίας που σε αναγκάζει να ξυρίζεσαι. Αυτό που δεν αναφέρεται στο thread και δυστυχώς δεν αντιλαμβάνεται πολύς κόσμος, είναι ότι όλα αυτά είναι αναπόφευκτα κοινωνικά πρότυπα. Δεν υπάρχει και δεν υπήρξε ανθρώπινη κοινωνία που να μην υπάρχει κάποια νόρμα. Είναι απλά ο τρόπος που ο άνθρωπος λειτουργεί. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα κάποιοι που δεν συμβαδίζουν με τα πρότυπα να "καταπιέζονται". Δεν είναι κάτι που αλλάζει αυτό, είναι κανόνας της ανθρώπινης κοινωνικής λειτουργίας. Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να αλλάξουν κάποια πρότυπα, όπως γίνεται στην ανθρώπινη ιστορία αιώνες τώρα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα αντικατασταθούν από άλλα.

  9. #54
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    είμαι με γκουντ σαν
    Rock or Nothing

  10. #55
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Μόνο που παραλείψατε να θίξετε το γεγονός πως άσχετα με τα κοινωνικά πρότυπα που θέτουν τις αισθητικές επιταγές της εκάστοτε εποχής, ο κοινός παρονομαστής και η αναλλοίωτη σταθερά ανά τους αιώνες παραμένει η προσδοκία της κοινωνίας που καταντά απαίτηση το γυναικείο να είναι το "ωραίο φύλο". Eίναι μια ολιστική προσέγγιση του θέματος και δε θέλει και πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος πως αυτό και μόνο από μόνο του αποτελεί μορφή καταπίεσης στην οποία πληρώνεις κάποιο τίμημα αν δεν πειθαρχήσεις και τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα αν απλά έχεις σταθεί άτυχη και δε σ'έχει προικίσει σχετικά η φύση. Αποδομώντας το περιέχομενο της αφίσας πάνω, αυτό που προσπαθεί να γίνει σαφές είναι πως η γυναίκα δεν είναι ματαιόδοξη απ'τη φύση της όπως και της προσάπτεται συχνά αν δε θέλει να αποκλίνει από τα κοινωνικά στερεότυπα που έχουν θέσει γι'αυτήν άλλοι. Και μην εστιάσετε στους νόμους της έλξης τώρα που ας υποθέσουμε δεν κάνει διακρίσεις στα φύλα, η κοινωνική περιθωριοποίηση δεν έχει να κάνει με τέτοια.
    Last edited by paddy honey; 03-03-2018 at 15:38.

  11. #56
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ο καθένας μπορεί να κάνει τις επιλογές του και να αποδεχθεί τις συνέπειες. μπορεί κ εγώ π.χ. να μ'αρέσει να ακούω χεβι μεταλ και να ντύνομαι γραφικά σα να έχω ξεπηδήσει από τα 80ς. ξέρω ότι αυτή η εμφάνιση μπορεί να προκαλέσει χλευασμό από την κοινωνία ή να μειώσει/εκμηδενίσει τις πιθανότητές μου να βρω σύντροφο, ακόμη και να μειώσει τις πιθανότητες να προσληφθώ σε εργασία. το έχω αποδεχθεί και δε με νοιάζει η άποψη των άλλων. αν όλα τα παραπάνω ήταν σημαντικότερα για 'μένα από την εμφάνιση και τον τρόπο ζωής μου πιθανώς να τα άλλαζα. (ημιφανταστικό το παράδειγμα)

    αντίστοιχα, μια γυναίκα μπορεί να έχει ό,τι εμφάνιση θέλει. ας αφήσει και τσιγκελωτό μουστάκι. πρέπει όμως να αποδεχθεί ότι πολύ δύσκολα θα αρέσει σε κάποιο άνδρα, τι να κάνουμε τώρα? ακόμη και στις μητριαρχικές κοινωνίες (βλέπε μινωική κρήτη) οι γυναίκες μια χαρά περιποιούνταν τον εαυτό τους. αυτά είναι πρότυπα και στερεότυπα τα οποία σε γενικές γραμμές έχουν δημιουργηθεί εδώ και χιλιάδες ή και δεκάδες χιλιάδες χρόνια. πάντα μεταβάλονται ανάλογα με τις επιταγές της εποχής, αλλά δεν είναι δα και καμιά παγκόσμια συνωμοσία εναντίον των γυναικών.

    ο άνθρωπος είναι ένα είδος που έχει αυτά τα χαρακτηριστικά. είναι ο τρόπος λειτουργίας του εγκεφάλου ο οποίος είναι αναγκασμένος να δημιουργεί μοτίβα, πρότυπα και στερεότυπα (για εξοικονόμηση ενέργειας). για τους λόγους αυτούς προτιμάει το οικείο και αποφεύγει το διαφορετικό. αυτές οι συμπεριφορές δεν αλλάζουν. είναι σα να ζητάς από λύκο να κόψει το κρέας.
    Rock or Nothing

  12. #57

    Default

    I paromoiwsi anthrwpou me liko einai faoul. O anthrwpos einai se thesi na elegxei k na stoxazetai panw stis parormiseis tou. Ama einai etsi o programmatismos mas na apofeugoume k na apomonwnoume tous allodapous giati einai alliwtikoi k apeiloun tin ageli mas k to protipo tou omoiou mas anthrwpou klp klp

  13. #58
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post

    ο άνθρωπος είναι ένα είδος που έχει αυτά τα χαρακτηριστικά. είναι ο τρόπος λειτουργίας του εγκεφάλου ο οποίος είναι αναγκασμένος να δημιουργεί μοτίβα, πρότυπα και στερεότυπα (για εξοικονόμηση ενέργειας). για τους λόγους αυτούς προτιμάει το οικείο και αποφεύγει το διαφορετικό. αυτές οι συμπεριφορές δεν αλλάζουν. είναι σα να ζητάς από λύκο να κόψει το κρέας.
    ναι αλλα ειμαστε στο 2018 και οχι στο -3000
    επισης μια χαρα τρωει οχι κρεας ο λυκος

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    H Drumsick θεωρώ είναι λίγο υπερβολική στις δηλώσεις της. Από την θεωρία ότι το ξύρισμα στις γυναίκες είναι προπαγάνδα των ειδών ξυρίσματος μέχρι την "καταπίεση" της κοινωνίας που σε αναγκάζει να ξυρίζεσαι. Αυτό που δεν αναφέρεται στο thread και δυστυχώς δεν αντιλαμβάνεται πολύς κόσμος, είναι ότι όλα αυτά είναι αναπόφευκτα κοινωνικά πρότυπα. Δεν υπάρχει και δεν υπήρξε ανθρώπινη κοινωνία που να μην υπάρχει κάποια νόρμα. Είναι απλά ο τρόπος που ο άνθρωπος λειτουργεί. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα κάποιοι που δεν συμβαδίζουν με τα πρότυπα να "καταπιέζονται". Δεν είναι κάτι που αλλάζει αυτό, είναι κανόνας της ανθρώπινης κοινωνικής λειτουργίας. Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να αλλάξουν κάποια πρότυπα, όπως γίνεται στην ανθρώπινη ιστορία αιώνες τώρα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα αντικατασταθούν από άλλα.
    Οπότε, εφόσον οι νόρμες αλλάζουν, μπορούμε να υιοθετήσουμε τη νόρμα υπό την οποία τραμπουκίζουμε και καταπιέζουμε αυτούς που τραμπουκίζουν και καταπιέζουν τις αξύριστες γυναίκες, ώστε να σταματήσουν να το κάνουν.

  15. #60
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    μάθανε οτι γαμιώμαστε πλακώσανε κ οι γύφτοι
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. ΑΝ.ΕΛ. Appreciation thread
    By Leech in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 54
    Last Post: 01-09-2016, 01:41
  2. TODAY IS THE DAY appreciation thread
    By dreamweapon in forum Music Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 14-10-2014, 15:13
  3. the OM appreciation thread
    By cavity in forum Music Discussion
    Replies: 16
    Last Post: 25-08-2013, 03:44
  4. The MK appreciation thread
    By Kveldssanger in forum PC & Games
    Replies: 77
    Last Post: 09-03-2011, 23:20
  5. NO AGE appreciation thread
    By nothingman in forum Music Discussion
    Replies: 5
    Last Post: 24-11-2010, 19:59

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •