Quote Originally Posted by Drumsick View Post
Κι εγώ μέσα σε αυτό το περιβάλλον μεγάλωσα, σ'αυτό στο οποίο η νόρμα είναι να ξυρίζεσαι, κι αν δεν το κάνεις θεωρείσαι βρωμιάρα και σιχαμένη. Αναγκάζομαι λοιπόν να το κάνω κι εγώ, κι ας καταλαβαίνω πως ουσιαστικά αποτελεί καταπάτηση μιας ακόμα "ελευθερίας" μου.
Για να είμαι ειλικρινής, χωρίς φυσικά να μπορώ να αισθανθώ ακριβώς τη θέση σου, δεν καταλαβαίνω που ακριβώς έρχεται η καταπάτηση της ελευθερίας μιας γυναίκας, όταν αυτό που κάνει είναι συνειδητή επιλογή της. Είτε το να μη ξυρίζεται, εν προκειμένω, ή κι αν το κάνει. Περισσότερο τρομακτικό κι ανησυχητικό για μένα είναι το φαινόμενο -με το οποίο έρχομαι αρκετά συχνά σε επαφή εδώ στη δουλειά, καθότι τα "γυναικεία περιοδικά" είναι γεμάτα από "δώρα" με δαύτα- κατά το οποίο όλες οι γυναίκες, από τις πιο νεαρές και τα κοριτσάκια μέχρι αρκετά μεγάλες σε ηλικία, να γνωρίζουν πώς λέγονται και τι κάνουν όλα αυτά τα σκατουλάκια στοκαρίσματος, που βραχυκυκλώνουν το μυαλό μου.

Εκεί, μπορώ να καταλάβω την πλύση εγκεφάλου και τον "εξαναγκασμό" στο μυαλό των γυναικών, αυτή την καταπάτηση ελευθεριών όπως την ονομάζεις, αλλά στο κομμάτι του ξυρίσματος που ενέχει κι ένα κομμάτι προσωπικής υγιεινής, καθαριότητας και πρακτικότητας (αναφέρομαι σε μασχάλες και γεννητικά όργανα προφανώς) δυσκολεύομαι να καταλάβω πως αποτελεί νόρμα καθορισμένη από "μάρκετινγκ" και κοινωνική επιταγή.