View Poll Results: Πρέπει να λυθεί το μακεδονικό με σύνθετη ονομασία που περιλαμβάνει τον όρο μακεδονία ή παράγωγο του;

Voters
32. You may not vote on this poll
  • Ναι, ως προϊόν διαπραγμάτευσης.

    18 56.25%
  • Όχι, η μακεδονία είναι μόνο ελληνική.

    4 12.50%
  • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ.

    10 31.25%
Page 7 of 16 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 91 to 105 of 235

Thread: Μακεδονικό ΙΙ: Η επιστροφή

  1. #91
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    Όχι...
    Επίσης μπορείτε αν θέλετε να απαντάτε σοβαρά και όχι με εξυπνάδες, και αν θέλετε αλλού, εδώ μιλάμε για άλλο φλέγον θέμα.
    Α, σόρυ, υπερέβαλα, δεν κάηκαν, πέθαναν από τις αναθυμιάσεις, μετά μπορεί να έγιναν κάρβουνο αλλά όπως και να έχει ο πόνος δεν είναι ο ίδιος.
    ναι να πούμε για την μαρφίν αν γουστάρεις, αλλά θα σου χαλάσει όλη την αφήγηση μιας και ξέρεις όλο το ποίημα πέφτει μόνο σε αντιφάσεις.
    Οπότε ΑΝ θες να μιλήσουμε για την μαρφιν έλα διαβασμένος και μην αρχίσεις να λες πίπες από το πρωτο θεμα.
    Σοβαρά δεν μπορούμε να σε πάρουμε, εσύ άρχισες να λες για μαρφιν (λολ)
    Για το Μακεδονικό πες μου έναν λόγο που σε χαλάει αν στην ονομασία της FYROM υπάρχει το όνομα μακεδονία.
    Εύχομαι να μην μου πεις Μακεδονία είναι μόνο μια, γιατί πχ και τα Ουράλια δεν είναι πολλά , επίσης Δημήτριδες μπορούν να είναι πάνω από ένας κλπ.
    πχ
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Σε αντιφάσεις... ντάξει, αυτοπυρποληθήκανε.
    Εύστοχες οι συγκρίσεις της Μακεδονίας με τους Δημήτρηδες, τί να πω.
    Όχι δε έχω καμία όρεξη να μιλήσουμε, όπως ούτε και εσύ να με ακούσεις. Οπότε πάμε παρακάτω.

  3. #93
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Λασπόνερα, θα κατέβεις την Κυριακή στο Συλλαλητήριο;

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  4. #94
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Πάντως μια φορά λασπόνερε δεν έχεις πει μια κουβέντα, μόνο εξυπνάδες και μπηχτές που μόνο εκνευρίζουν έχεις πει.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  5. #95
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    Λασπόνερα, θα κατέβεις την Κυριακή στο Συλλαλητήριο;
    Εντάξει η θεσσ/κη έχει μια παραπάνω λόξα μαζεμένη εκεί. Ας κάνουνε τα συλλαλητήριά τους. Στην Αθήνα γιατί; Δεν μας φτάνανε οι υπόλοιποι θα έχουμε και μάζωξη απ όλη την χώρα να δούνε και το Σύνταγμα τρομάρα τους.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Quote Originally Posted by Ghoul View Post
    Λασπόνερα, θα κατέβεις την Κυριακή στο Συλλαλητήριο;
    Αν μου κάνεις τα αεροπορικά πάνε έλα, το φαγητό και ένα εισιτήριο δώρο για τον Σεφερλή έρχομαι.

  7. #97
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    λογικά θα βάζει τσάμπα μεταφορικά το "κόμμα" και η εκκλησία
    Rock or Nothing

  8. #98
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Κάπου μπερδεύτηκες, αλλά μπορείς να απευθυνθείς εδώ: https://ixryshaylh.com/

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  9. #99
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #100
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    το - ναι γιατι θα στεναχωρηθουν οι αουγκανοι συμπολιτες μου - γιατι δεν υπαρχει σαν επιλογη?
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  11. #101
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    προς τον Ατροπο/Λασπονερα... κατι που εγραψα πριν λιγο καιρο για το κουμασι του/ων

    ''το κακο με τον λαο ειναι οτι ειναι τοσο μπουνταλας που δεν καταλαβαινει οτι ειναι μπουνταλας, αλλα αντιθετως ταιζει τον μπουνταλισμο του με το να νομιζει οτι δεν ειναι μπουνταλας οπως οι αλλοι, λογο επηδεις ανακαλυψε (τον ανακαλυψαν) κατι συνομωσιες κλπ και νομιζει οτι επαψε να ειναι μπουνταλας
    αλλα ειναι μπουνταλας''

    συνεχισε να ''δεν ειμαι *** αλλα...''

    οχι αλλα αλλά εδω μεσα ρε μλκς, ηλεος

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Σε περίμενα....περίμενα όμως χειρότερες εκφράσεις. Πάει χάλασες και εσύ.
    Το απόφθεγμα στα εισαγωγικά δικό σου είναι; Μ' άρεσε, μπορώ να το χρησιμοποιώ και εγώ;
    Επίσης μια τελευταία φορά το λέω επειδή κάποιοι είστε χοντροκέφαλοι.
    Διαβάστε επ' ακριβώς αυτά που λέω, και βγάλτε αν μπορείτε κάποιο συμπέρασμα από εκεί, μη φαντάζεστε άλλα επειδή σας γκαβλώνει να αρχίσετε φλειμ και να κάνετε τον μάγκα σε κάποιον.
    Βρίζοντας κάποιον δεν εξυψώνεστε αυτομάτως και εσείς. Χαλαρώστε, ειδικά εσύ Μιχαλάκη, σε περιμένει και το παπάρι του γαύρου, μην είσαι σφιχτός.

  13. #103
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Κοιτα ενας βασικος λογος που δε μπορεις να τους δινει ακριβως ο,τι θελουν στο πιατο, ειναι το οτι ετσι ουσιαστικα ταιζεις εθνικιστικες τασεις εντος του κρατους. Οπως υπαρχουν δικοι μας μαλακες που θελουν να παρουν τη Κων/πολη και τη Καπαδοκια, αντιστοιχα υπαρχουν και δικοι τους μαλακες που θελουν να κατεβουν Θεσσαλονικη (και αντιστοιχα Αλβανοι που θελουν τη μεγαλη Αλβανια, Τουρκοι που θελουν τη παλια Οθωμανικη και παει λεγοντας, τα γνωστα). Οι μαλακες ειναι μαλακες παντου. Το οτι δεν ειναι δικοι μας μαλακες και ειναι των αλλων δε τους κανει λιγοτερο μαλακες γιατι, ουσιαστικα, η μαλακια τους εχει την ιδια ριζα. Τα σοβαρα κρατη θα επρεπε να ασκουν εξωτερικη πολιτικη που "λυνει"/ απαλυνει ΚΑΙ τετοιου ειδους προβληματα. Οποτε κατα τη γνωμη μου το θεωρω λαθος το να δωθει το ονομα "Μακεδονια", αυτουσιο, στους γειτονες. Απο την αλλη ενα συνθετο ονομα δε το βρισκω και τοσο τραγικο, ηδη ονομαζονται Πρωην Γιουγκοσλαβικη Δημοκρατια της ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ οποτε εχουν συνθετο ονομα εδω και χρονια, δεν καταλαβαινω την αρνηση πληρους ονοματος. Σκοπια ειναι το μπαμπης του χαραλαμπης, αλλα αντε πεσ'το στον κυρ μητσο που του σκιζουν το κωλο 7 χρονια και του φταιξαν οι γειτονες.
    Λασπονερα αλλαξε το ονομα σου σε σκατονερα αγορακι μου. Θνξ.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  14. #104
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    Σε περίμενα....περίμενα όμως χειρότερες εκφράσεις. Πάει χάλασες και εσύ.
    Το απόφθεγμα στα εισαγωγικά δικό σου είναι; Μ' άρεσε, μπορώ να το χρησιμοποιώ και εγώ;
    Επίσης μια τελευταία φορά το λέω επειδή κάποιοι είστε χοντροκέφαλοι.
    Διαβάστε επ' ακριβώς αυτά που λέω, και βγάλτε αν μπορείτε κάποιο συμπέρασμα από εκεί, μη φαντάζεστε άλλα επειδή σας γκαβλώνει να αρχίσετε φλειμ και να κάνετε τον μάγκα σε κάποιον.
    Βρίζοντας κάποιον δεν εξυψώνεστε αυτομάτως και εσείς. Χαλαρώστε, ειδικά εσύ Μιχαλάκη, σε περιμένει και το παπάρι του γαύρου, μην είσαι σφιχτός.
    aka συμφωνηστε μαζι μου

    ποιος σε εβρισε αληθεια? το να σε αποκαλουν ναζι ειναι κατι αναλογο με το να αποκαλεις καποιον ψηφοφορο του ΚαπαΚαπαΕ κομμουνιστη, γιατι τσινας?

    α, και που εισαι σφιχτουλη, αλλαξτε τα συνθηματα τωρα εκει στους νεροχυτες, θα θυμωσουν τα μεμετια και θα σας ριξουν ΠΑΛΙ στα ΤΑΡΤΑΡΑ

  15. #105
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    εδω λιγο ιστορια απο , ας πουμε αρκετα ουδετερη πηγη

    https://en.wikipedia.org/wiki/Macedo...roup)#Ethnonym

    With the conquest of the Balkans by the Ottomans in the late 14th century, the name of Macedonia disappeared as a geographical designation for several centuries. The name was revived just during the early 19th century, after the foundation of the modern Greek state, with its Western Europe-derived obsession with Ancient Greece.[133][134] As result of the rise of nationalism in the Ottoman Empire, massive Greek religious and school propaganda occurred, and a process of Hellenization was implemented among Slavic-speaking population of the area.[135][136] In this way, the name Macedonians was applied to the local Slavs, aiming to stimulate the development of close ties between them and the Greeks, linking both sides to the ancient Macedonians, as a counteract against the growing Bulgarian cultural influence into the region.[137][138] As a consequence since 1850s some Slavic intellectuals from the area, adopted the designation Macedonian as a regional identity, and it began to gain a popularity.[139] Serbian politics then, also encouraged this kind of regionalism to neutralize the Bulgarian influx, thereby promoting Serbian interests there.[140] During the interbellum Bulgaria also supported to some extend the Macedonian regional identity, especially in Yugoslavia, to prevent the Serbianization of the local Slavs. Ultimately the designation Macedonian, changed its status in 1944, and went from being predominantly a regional, ethnographic denomination, to a national one


    Οπως βλεπετε στην ουσια το ελληνικο κρατος δημιουργησε ολο αυτο το προβλημα , το οποιο του γυρισε boomerang, τα υπολοιπα ειναι απλα γεωπολιτικα παιχνιδια και εθνικιστες προπαγανδες απο καθε πλευρα (ελληνες, βουλγαρους, σερβους κλπ)

    το επιχειρημα για τεχνητο εθνος πασχει , δηλαδη δεν ειναι περισσοτερο τεχνητο εθνος-κρατος απο ολα τα υπολοιπα, απλα η δημιουργια τους εθνους κρατους του εγινε 'προσφατα' ενω των υπολοιπων παλαιοτερα
    Let The Freak Flag Fly!

Similar Threads

  1. Μακεδονικο ζητημα- Poll
    By attila in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 264
    Last Post: 05-01-2018, 14:25
  2. Επιστροφή Στα Βασικά.
    By apostolisxxx in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 09-05-2012, 13:01
  3. Kveldssanger - η επιστροφη.
    By Mitsmann in forum General Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 26-09-2007, 02:28
  4. Επιστροφή Προφυλακτικών
    By in forum General Discussion
    Replies: 11
    Last Post: 04-04-2006, 01:09
  5. Επιστροφή στο ΟΑΚΑ?
    By Raven Lord in forum Athletics
    Replies: 11
    Last Post: 23-05-2004, 15:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •