View Poll Results: Πρέπει να λυθεί το μακεδονικό με σύνθετη ονομασία που περιλαμβάνει τον όρο μακεδονία ή παράγωγο του;

Voters
32. You may not vote on this poll
  • Ναι, ως προϊόν διαπραγμάτευσης.

    18 56.25%
  • Όχι, η μακεδονία είναι μόνο ελληνική.

    4 12.50%
  • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ.

    10 31.25%
Page 3 of 16 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 235

Thread: Μακεδονικό ΙΙ: Η επιστροφή

  1. #31
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Ο θεός να μας φυλάει.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  2. #32
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Γενικά, είμαστε εδώ:

    "Aν θέλουν οι προασπιστές της ιστορίας και άλλοι «αγαθοεργείς» προοδευτικοί να πουν κάτι για το Μακεδονικό ας βρουν αντιεθνικιστές προοδευτικούς ανθρώπους στη Σλάβόφωνη πλευρά της Μακεδονίας και να μιλήσουν από κοινού"

    Μέχρι τότε, ας μην λυθεί ΠΟΤΕ.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  3. #33
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Παρεπιπτόντως, 3 σελίδες παντελούς αδυναμίας συζήτησης. Το "δε βλέπω τηλεόραση επειδή είναι όλοι πουλημένοι" ξαφνικά γίνεται, "άντε καμιά εφημερίδα, με το κρουασάν, έχει πολλή κίνηση όμως στο δρόμο και δεν αδειάζω να παρκάρω σε περίπτερο" κλπ. Έχουμε 2018 και μου φαίνεται ότι η αυτοαναφορικότητα στις πολιτικές συζητήσεις άνετα γκρεμίζει κάθε τι που έχει ή πάει να ειπωθεί.

    Δεν είναι τόσο δύσκολο δα να πει κάποιος ότι είναι υπέρ ή κατά του ονόματος Μακεδονία, ήμαρτον, ούτε χρειάζεται να απολογηθεί και να μας πείσει μέσω της ιστορίας της ζωής του.
    Last edited by stam and the witches; 18-01-2018 at 21:41.

  4. #34
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Γελάω αλλά κι εγώ ΣΥΡΙΖΑ στηρίζω, και σε αυτό και σε άλλα, μην είσαι τόσο κακός πια.

    Στο θέμα μας, μακάρι να λυθεί το ζήτημα, γιατί η χώρα αλλιώς θα μπει σε τροχιά διάλυσης, και είναι κρίμα γιατί είναι φιλαράκια μας.

    Δέχομαι τη μακεδονική εθνότητα, αν και είναι καθυστερημένη εντελώς γιατί η Μακεδονία ήτο περιοχή και όχι φυλή. Δέχομαι τη μακεδονική γλώσσα, ψιλοκομπλέ ως τοπική διάλεκτος. Η μακεδονική ιστορία είναι ένα καραγκιοζιλίκι ολκής, και όχι για μεγαλέξανδρους και μαλακίες, αλλά γιατί η αρχαία αυτή περίοδος, ως αφετηρία των ελληνιστικών χρόνων, συμπυκνώνει οτιδήποτε αφορά την ελληνική γλώσσα και ταυτότητα.

    Ελάχιστη σημασία έχει το αν η επιστημονική τεκμηρίωση των παραπάνω συνθέτει μία χώρα, και αν δεν, κατά πόσον εμάς μας πέφτει λόγος. Ο αλυτρωτισμός θα μπορούσε να είναι ένα ζήτημα, αλλά το όνομα έχει μικρή σημασία. Αν οι (σλαβο)Μακεδόνες λέγονταν κάπως αλλιώς, έστω ΕΑΜοβούλγαροι, τότε θα πάλι θα κοιτούσαν προς το κομμάτι της Μακεδονίας από το οποίο εκδιώχτηκαν στον εμφύλιο, πάλι θα αναφέρονταν σε αυτό ως μεγάλη ΕΑΜοβουλγαρία, πάλι θα μιλούσαν για υπόδουλους αδερφούς. Η Ιστορία και η επιστήμη της Ιστορίας λίγη σημασία έχουν σε τέτοιες χαωτικές περιπτώσεις. Με τόση δα μικρή πισινή για τον αλυτρωτισμό, Νέα Μακεδονία και κουμπώσαμε.

  5. #35
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Ίδια είν'τ'αφεντικά, δεξιά και αριστερά. Φωτιά και τσεκούρι σε όλους σας.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  6. #36
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    το αστειο ειναι οτι η Μακεδονια (πλεον) ειναι Ποντιακια

    οπου Ποντιαξ βλεπε Αρμενοειδεις (Εβραιος κατα Χ.Α.)

    αλλα απο κοντα η Χ.Α.

  7. #37
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Μα φυσικά, κι "Οβριός" κατ' εσένα ή Μογγόλος για παράδειγμα.
    Last edited by paddy honey; 19-01-2018 at 09:16.

  8. #38
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Δεν είναι τόσο δύσκολο δα να πει κάποιος ότι είναι υπέρ ή κατά του ονόματος Μακεδονία, ήμαρτον, ούτε χρειάζεται να απολογηθεί και να μας πείσει μέσω της ιστορίας της ζωής του.
    δεν παίζει δηλαδή να γράφουμε τη φάση στα αρχίδια μας, γιατί έχουμε σοβαρότερα θέματα να αντιμετωπίσουμε στην καθημερινότητά μας?
    Rock or Nothing

  9. #39

    Default

    Το ζήτημα της επίλυση του ζητήματος της ονομασίας μπορώ να το δω μόνο μέσα από αυτό το πρίσμα:

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Στο θέμα μας, μακάρι να λυθεί το ζήτημα, γιατί η χώρα αλλιώς θα μπει σε τροχιά διάλυσης, και είναι κρίμα γιατί είναι φιλαράκια μας.
    αν και η αλήθεια είναι ότι δε γνωρίζω αν η προσχώρηση στο ΝΑΤΟ και προοδευτικά στο διεθνές καπιταλιστικό προσκήνιο δώσουν ώθηση και βελτιώσουν τις συνθήκες ζωής στη χώρα, αλλά αν κάτι τέτοιο ισχύει, ε, ας βρεθεί μία λύση.

    Κατατάλλα, στο εδώ η όλη ανακίνηση του θέματος έχει δώσει χώρο σε κόμματα, οργανώσεις, γκρούπες με ναζιστικό, ρατσιστικό, ξενοφοβικό και μισαλλόδοξο λόγο και περιεχόμενο να συνδεθουν με τα αφελή πιστεύω του κυρ Σταύρου από το Κιλκίς ότι η Μακεδονία είναι μία και είναι ελληνική, καταφέρνοντας έτσι για μία ακόμα φορά να γειωθούν σε μεγάλη μερίδα κόσμου που οι πεποιθήσεις του περί μακεδονικού κατά ένα μεγάλο ποσοστό βασίζονται σε ιστορικά λογικά άλματα, που τεχνηέντως έχουν καλλιεργηθεί τον τελευταίο αιώνα. Βέβαια, κάτι αντίστοιχο ισχύει κι από την εκεί μεριά.

    Στο τι θα γίνει, πιστεύω πως μιας και οι 2 πλευρές θέλουν να βρεθεί λύση (οι μεν για τη σταδιακή δημιουργία ενός σύγχρονου καπιταλιστικού κράτους που να τηρεί συμφωνίες τόσο σε ΝΑΤΟ όσο και οικονομικούς οργανισμούς, π.χ. Ε.Ε., ενώ οι δε για να αποτελέσουν τον εγγυητή σταθερότητας και βασικού οικονομικού παίκτη στα Βαλκάνια), η λύση θα βρεθεί. Ίσως ερωτηματικό να είναι η στάση που θα τηρήσει ο Καμμένος, αλλά μιας και σε περίπτωση εκλογών ούτε απέξω από τη Βουλή δεν περνάει, είναι σχετικά απίθανο να κάνει κανά αλαχάκμπαρ.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  10. #40
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    back to back περιστατικά, τη στιγμή που σας γράφω:

    "θέλω ένα celebrity και μια τηλεκάρτα"
    "6.90 παρακαλώ"
    "σας ευχαριστώ, καλή Κυριακή να έχουμε, ο θεός μαζί μας και το απόγευμα όλοι στο συλλαλητήριο. Θα πάτε, έτσι δεν είναι;"
    "εσείς να πάτε, εγώ θα δουλεύω κυρία"
    "να σας πω κάτι, από που κι ως που τα Σκόπια να λέγονται Μακεδονία;"
    "τι να σας πω, εγώ δεν τα ξέρω καλά αυτά τα ιστορικά"
    "θα σας πω εγώ, δε λέγονται Μακεδονία. Σκόπια λέγονται. Άντε, γεια σας!"


    Δυο παππουδέλια, αγοράζουν Δημοκρασία και Ελεύθερο Ρύπο. Και συζητάνε μεταξύ τους, περήφανοι για τα πρωτοσέλιδα των επιλογών τους εκατέρωθεν:

    "Μα-κε-δο-νία... ξακουστή... ήσουν και θα - 'σαι ε-λληνι-κή (τα συλλάβιζε, διαβάζοντας). Ορίστε, εμ βέβαια, το γράφει ξεκάθαρα, έτσι είναι. Τώρα αυτοί οι άλλοι τι θέλουνε με το όνομά μας;"
    "Κάποιος δικός τους το είπε πρώτος, έτσι έγινε όλο αυτό."
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  11. #41
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    από μικρός κι από ποτάμι, η πιο σοβαρή αστική τοποθέτηση για το θέμα:

    http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500192179

  12. #42

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    από μικρός κι από ποτάμι, η πιο σοβαρή αστική τοποθέτηση για το θέμα:

    http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500192179
    Θέλω να πιω μπάφο για να ακούσω στα ακουστικά ηχεία του μυαλού μου τον κ. Θεοδωράκη

  13. #43
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Σκρολαροντας πετυχα αυτο. Ξερει κανεις αν σχετιζεται με τη σημερινη χρυσαυγουλο συγκεντρωση; Δε θα μου κανε εντυπωση.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  14. #44
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    εδω και απο αλλη σελιδα
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  15. #45

Similar Threads

  1. Μακεδονικο ζητημα- Poll
    By attila in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 264
    Last Post: 05-01-2018, 15:25
  2. Επιστροφή Στα Βασικά.
    By apostolisxxx in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 09-05-2012, 14:01
  3. Kveldssanger - η επιστροφη.
    By Mitsmann in forum General Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 26-09-2007, 03:28
  4. Επιστροφή Προφυλακτικών
    By in forum General Discussion
    Replies: 11
    Last Post: 04-04-2006, 02:09
  5. Επιστροφή στο ΟΑΚΑ?
    By Raven Lord in forum Athletics
    Replies: 11
    Last Post: 23-05-2004, 16:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •