View Poll Results: Πρέπει να λυθεί το μακεδονικό με σύνθετη ονομασία που περιλαμβάνει τον όρο μακεδονία ή παράγωγο του;

Voters
32. You may not vote on this poll
  • Ναι, ως προϊόν διαπραγμάτευσης.

    18 56.25%
  • Όχι, η μακεδονία είναι μόνο ελληνική.

    4 12.50%
  • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ.

    10 31.25%
Page 2 of 16 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 235

Thread: Μακεδονικό ΙΙ: Η επιστροφή

  1. #16
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Πολύ σημαντικό το όνομα και οι σχέσεις με τους γείτονες φίλε, ο πόλεμος είναι το χειρότερο πράγμα. Και οι αντετοκούμποι γεννήθηκαν στην ελλάδα δεν ξέρουν άλλη πατρίδα.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Πατριδα ειναι οπου παταν τα ποδια σου.
    Οταν την πατριδα την πας με το σημφερον και σημερα εισαι ετσι και αυριο αλλιως,τοτε ξεχνα το.
    Οι πολεμοι γινωντε για το χρημα και την δυναμη.Δηλαδη αν παρουν το ονομα θα κανουμε πολεμο,αν δεν το πατουν ολα καλα;αυτα ειναι κομπλεξηλικια για μενα.
    Δηλαδη οταν ημουν φανταρακι επρεπε να παιζω σφαλιαρες με ολους τους μουσουλμανους που ηταν και αυτοι φανταροι επιδη εχουν διαφορετικα ονοματα;
    Δεν το βλεπω ετσι.
    Δεν εχω να χωρισω τιποτα με κανεναν.Οποτε ας το παρουν το ονομα.
    Ια βαλεις τωρα το "ναι σκετο" στο poll να το πατησω;

  3. #18
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Δεν είναι το poll για να προτείνουμε όνομα φίλε μου, είναι για το αν θέλουμε να λυθεί το ζήτημα σε αυτή τη διαπραγμάτευση βάσει των επίσημων θέσεων των δύο πλευρών.
    Αν θέλεις να λυθεί λοιπόν πατάς το πρώτο
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Λυπαμε αλλα δεν συμφωνω με την πρωτη απαντηση.
    Δεν θελω να λυθει το ζητημα χρεισημοποιωντας τον ορο μακεδονια η παραγωγο του σε συνθετη ονομασια με σκοπο την χρηση του ως προιον διαπραγματεφσης.

    Θελω να λυθει το ζητημα παιρνωντας το ονομα μακεδονια μονολεκτικο λαι οχι μερος συνθετης ονομασιας αλλα και ουτε καποιο παραγωγο του.
    Επησεις δεν μου αρεσε αυτο το "ως προιον διαπραγματευσης"
    Δηλαδη συμφωνω και κρυβω απο πθσο σκοπιμοτιτα να σε εκμεταλευτω;
    Οχι.Το θες;δεν το χρειαζομαι,παρε το.
    Ξεκαθαρα πραγματα.Τα ναι,αλλα,ομως,αφου,θυμασαι τοτε εγω που σου εκανα το χατιρι,και τα λοιπα ρουσφετια,δεν με βρησκουν συμφωνο

  5. #20
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Boskizo gidia View Post
    Λυπαμε αλλα δεν συμφωνω με την πρωτη απαντηση.
    Δεν θελω να λυθει το ζητημα χρεισημοποιωντας τον ορο μακεδονια η παραγωγο του σε συνθετη ονομασια με σκοπο την χρηση του ως προιον διαπραγματεφσης.

    Θελω να λυθει το ζητημα παιρνωντας το ονομα μακεδονια μονολεκτικο λαι οχι μερος συνθετης ονομασιας αλλα και ουτε καποιο παραγωγο του.
    Επησεις δεν μου αρεσε αυτο το "ως προιον διαπραγματευσης"
    Δηλαδη συμφωνω και κρυβω απο πθσο σκοπιμοτιτα να σε εκμεταλευτω;
    Οχι.Το θες;δεν το χρειαζομαι,παρε το.
    Ξεκαθαρα πραγματα.Τα ναι,αλλα,ομως,αφου,θυμασαι τοτε εγω που σου εκανα το χατιρι,και τα λοιπα ρουσφετια,δεν με βρησκουν συμφωνο
    Η σκοπιμότητα λέγεται εξωτερική πολιτική.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #21
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    γενικά και στο facebook διαγράφω ή βάζω απόκρυψη σε όσους μου σπανε τα φρύδια, οπότε οι ενημερώσεις που μου έρχονται δεν κινούνται σε αυτό το μήκος κύματος
    Αυτό ακριβώς. Κάτι είδα στα μήντια σε newsfeed και τέτοια, αλλά τα προσπέρασα. Θα μου πείς, εσύ δεν μένεις καν εδώ.

    Quote Originally Posted by Boskizo gidia View Post
    Εγω ξερω πως βουλγαρους μας φωναζουν εδω και χρονια.
    Αρα αφου οι κατοικοι της μακεδονιας ειμαστε βουλγαροι,αρα οι μακεδονες ειναι βουλγαροι (και οι παοκτσιδες μαζι )
    Αρα τι δουλεια εχει η μακεδονια με την ελλαδα,αφου οι μακεδονες ειναι βουλγαροι;

    Εντιτ.Δεν ξετω τι γινετε και τι αποψη εχει ο κοσμος για αυτο.Λογικο αν σκεφτεις οτι δρν εχω φβ,δεν διαβαζω εφημεριδα,και την τηλεοραση την εχω για να μπαινω γιουτουμπ και να ακουω μουσικη απο το home theater.
    Ακουω βεβαια ραδιοφωνο.Οταν ειμαι στο τρακτερ.αλλα δεν ακουω ειδησεις
    Σε αγαπάω ρε βοσκίζω, είσαι ένας μικρός θεούλης.

    Επίσης, αυτό που είπε ο Γίδια σε αυτή τη σελίδα, όπου γής και πατρίς. Λές και αν γίνει κάτι, και πάμε να πολεμίσουμε και και και, όταν θα είμαστε στα 2 μέτρα, κάτι απο τα παραπάνω θα έχει σημασία.

    Επίσης, φαντάζομαι στα (πρώην) Γιουγκοσλαβικά μήντια, θα γίνεται ότι γίνεται και στα Ελληνικά, με βρισίδια πρός τους έλληνες και τη φάρα τους και δεν ξέρω γώ τί, αφού όλοι μας τα ίδια σκατά είμαστε. Αν δεν υπήρχε ο επεκτατισμός απο καμία πλευρά (λές και αν πάρουμε εδάφή εμείς θα μπορούμε να τα κάνουμε κάτι, μάλλον υποθήκη θα τα βάλουμε στο ΔΝΤ) δεν θα υπήρχαν αυτές οι πίπες γενικώς.

    Αυτό λέω σε φίλους και δεν το καταλαβαίνουν, ότι τα σκατά που έχουμε στην Ελλάδα, (ΧΑ, καρατζαφύρερ-λολ τι θυμηθικα, κ.α.) υπάρχουν αντίστοιχα και απο την άλλη πλευρά των συνόρων.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  7. #22
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    wbrb η Ελλάδα είναι ένα κράτος αρματωμένο σαν αστακός, το να συγκρίνεις τον ελληνικό με το φυρομίτικο εθνικισμό είναι σαν να συγκρίνεις τον χοντρό bully της 1ης γυμνασίου με ένα κοριτσάκι που μόλις έσκασε στο σχολείο στην 1η δημοτικού. Χωρίς καμμιά διάθεση προσβολής προς εσένα επειδή έχουμε συζητήσει και είσαι φίνο παιδί αλλά τέτοιες συγκρίσεις αλυτρωτισμών και εθνικισμών όταν γίνονται από κανάλια κλπ τις θεωρώ γελοίες στην καλύτερη και καμουφλαρισμένο ελληνικό επεκτατισμό στην χειρότερη.



    κι εγώ και όλοι μας έτσι μεγαλώσαμε φίλε μου, με την ιδέα της αδύναμης ελλάδας, μήπως όμως αυτό είναι το ναρκωτικό που μας ποτίζουν από μικρά; για προβληματισμό περισσότερο και επιφυλακή για το μέλλον
    Last edited by asimoulis; 16-01-2018 at 02:58.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  8. #23
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    wbrb η Ελλάδα είναι ένα κράτος αρματωμένο σαν αστακός, το να συγκρίνεις τον ελληνικό με το φυρομίτικο εθνικισμό είναι σαν να συγκρίνεις τον χοντρό bully της 1ης γυμνασίου με ένα κοριτσάκι που μόλις έσκασε στο σχολείο στην 1η δημοτικού. Χωρίς καμμιά διάθεση προσβολής προς εσένα επειδή έχουμε συζητήσει και είσαι φίνο παιδί αλλά τέτοιες συγκρίσεις αλυτρωτισμών και εθνικισμών όταν γίνονται από κανάλια κλπ τις θεωρώ γελοίες στην καλύτερη και καμουφλαρισμένο ελληνικό επεκτατισμό στην χειρότερη.



    κι εγώ και όλοι μας έτσι μεγαλώσαμε φίλε μου, με την ιδέα της αδύναμης ελλάδας, μήπως όμως αυτό είναι το ναρκωτικό που μας ποτίζουν από μικρά; για προβληματισμό περισσότερο και επιφυλακή για το μέλλον
    Όχι μάν μου, καμία προσβολή, κουβέντα κάνουμε και προφανώς δεν λέω ότι τα ξέρω όλα ή ότι η γνώμη μου μπορεί να είναι λάθος. Ίσα ίσα. Και το ξέρω ότι μας ποτίζουν απο μικρά την ιδέα της αδύναμης ελλάδας, που πάντα συσπειρώνεται και αφήνει επι μέρους τους τσακωμούς της, ενάντια στον κοινό εχθρό (λολ, αυτός ο άγνωστος κοινός εχθρός). Δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια 100% απο την άλλη πλευρά των συνόρων, όποια σύνορα και αν είναι αυτά (μάλλον έπρπεπε να το εξηγήσω καλύτερα ότι δεν ενοούσα μόνο τη φυρομ). Αλλά μπορώ να διακρίνω γενικά σε όλες τις χώρες, αυτή την τρομοκρατία που υπάρχει απο τα έθνη, να κρατάνε έναν λαό όμηρο με το φόβο ότι ο δίπλα τους μπορεί να επιτεθεί, ανά πάσα ώρα και στιγμή. Ίσως η φύρομ να μην έχει τη στρατιωτική δύναμη, ίσως η δύναμή της να είναι στις πιέσεις που ασκεί στην Ευρώπη η δεν ξέρω γώ σε ποιόν. Αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι τα άτομα που το κάνουν αυτό, θα βάλουν εσένα και εμένα, απέναντι στον Γιούρι και τον Ντμίτρι απο την φύρομ, χωρίς να ξέρουμε τον ακριβή λόγο που αυτό γίνεται.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  9. #24
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    ονόματα που έχω διαβάσει και έχω διασκεδάσει γιατί ήταν έξυπνα
    macedonia_
    macedonia123
    (για τους geeks )

    Από την άλλη αν είχαν οι "εθνικόφρονες" λίγο χιουμορ, θα μπορούσαν να προτείνουν σαν όνομα κάτι που έχει και το Μακεδονία μέσα και γεωγραφικό προσδιορισμό

    Spoiler
    Near Macedonia
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #25
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    wbrb πολλά likes στο ίδιο μήκος είμαστε όλοι
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  11. #26
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Εγω θεωρω οτι το Σλαβομακεδονια ειναι το πιο σωστο. Ειναι σλαβικο φυλο, μιλουν σλαβικη γλωσσα, μενουν στο βορειο τμημα μιας γεωγραφικης περιοχης που ονομαζεται μακεδονια, ε οκ τι τους χαλαει;

    Τωρα για αυτα περι μεγαλεξανδρους κλπ, οπως οι ελληνες πρεπει να ψαχτουν με αρβανιτες, τουρκους, αραβες, γαλλους, ιταλους, διαφορους βαλκανιους και οποιον αλλο εχει περασει απο αυτο το μπουρδελο που ζουμε και εχει καψει χωρια γαμωντας παρθενες, ε, να πανε να κι αυτοι να ψαχτουνε στη φαση τους. Ουτε ο Γκλιγκοροφ δεν ασχολιοταν με αυτα, τεχνικα η μιση πλευρα των σκοπιων ειναι αλβανοι η αλλη μιση βουλγαροι και καπου εκει στη μεση παιζουν και διαφοροι σλαβοι κλπ κλπ κλπ. Το κυμα με τους απογονους των μακεδονων βασιλιαδων απο οσο ξερω ειναι σουπερ προσφατο και αρκετα goofy για να μη μπορει να αναγνωρισει οτι σχεδον ολα τα στοιχεια του τα εχουν οι διαφοροι γειτονες που εφτασαν εκει πολλες χιλιαδες χρονια μετα. Ειναι σα τους αμερικανους χριστιανους που υποστηριζουν οτι η γη ειναι φλατ, το συμπαν ειναι 5-6 χιλιαδων ετων και οι δεινοσαυροι δεν υπηρξαν (με το τελευταιο να με ενοχλει ιδιαιτερως).

    Απο την αλλη αν ριξουμε μια ματια στο ποσο κοστισε η αμερικανικη πρεσβεια στα σκοπια και το ποσο πιεζουν οι αμερικανοι για τη φαση, μπορουμε να καταλαβουμε διαφορα.
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  12. #27
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Taliban View Post
    Εγω θεωρω οτι το Σλαβομακεδονια ειναι το πιο σωστο. Ειναι σλαβικο φυλο, μιλουν σλαβικη γλωσσα, μενουν στο βορειο τμημα μιας γεωγραφικης περιοχης που ονομαζεται μακεδονια, ε οκ τι τους χαλαει;

    η μιση πλευρα των σκοπιων ειναι αλβανοι η αλλη μιση βουλγαροι και καπου εκει στη μεση παιζουν και διαφοροι σλαβοι κλπ κλπ κλπ.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  13. #28
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Ως CLUB ΠΑΟΚ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ δεν μπορούμε να επιτρέψουμε στον ίδιο μας τον εαυτό να μην πάρει θέση, για το εθνικό ζήτημα της ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ μας. Είμαστε υπερασπιστές της ιδέας του σοφιστή Γοργία περί της ένωσης όλων των Ελλήνων, μια ιδέα που εκπλήρωσε πρώτος ο Φίλιππος Β. Εμείς δεν αρκούμαστε μόνο σ'αυτό, παρά μόνο στο έργο του μεγάλου Έλληνα στρατηλάτη Αλέξανδρου που εναντιώθηκε σε όσους ήθελαν να κατακτήσουν την χώρα μας.

    Ο ΠΑΟΚ εκφράζει το 100% του πληθυσμού της Μακεδονίας. Μοναδική μας υποχρέωση η υπεράσπιση αυτής της βαριάς ευθύνης. Δεν πρέπει να αφήσουμε στο ψευτοκρατίδιο των ξένων δυνάμεων να καπηλεύεται την πολιτισμική κληρονομιά αιώνων. Ο λαός του ΠΑΟΚ πάντα αντισυστημικός, εναντιωνόταν σε κάθε ενέργεια εναντίων των αρχών και των ιδεών του. Γι αυτό καλούμε όλο τον κόσμο ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων να παραστεί στο συλλαλητήριο της Κυριακής.

    21 Ιανουαρίου ώρα: 14.00 ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ

    ΕΣΤΙΝ ΟΥΝ ΕΛΛΑΣ ΚΑΙ Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
    ΝΤΟΥ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΣΙΑ

  14. #29
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  15. #30
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Τον Νικο Λυγερο τον γνωριζαν προσωπικα δυο φιλοι μου που λογω θεματων υγειας εκαναν για καποιο διαστημα μαθηματα στο σπιτι. Η καθηγητρια τους δηλαδη ηταν κοπελα τους η κατι τετοιο. Σχετιζεται και με προσκοπους (νομιζω ο θειος του ηταν καποια στιγμη αρχηγος του προσκοπικου σωματος ελλαδος κατι τετοιο). Απο οσο μου εχουν πει ο τυπος ειναι απο αυτους τους ΤΡΑΓΙΚΑ εξυπνους τυπους. Τυπου τα κανουν ολα και καλα. Τεχνες, μαθηματικα, θεωρητικα, ολα. Περιεργη ρατσα ανθρωπων. Ψιλο irrelevant αλλα θυμαμαι απο τοτε (2007- να μου λενε οτι, οταν τον ρωτησαν τι δουλεια κανει τους απαντησε "ασχολουμαι με γεωστρατηγικη"
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

Similar Threads

  1. Μακεδονικο ζητημα- Poll
    By attila in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 264
    Last Post: 05-01-2018, 15:25
  2. Επιστροφή Στα Βασικά.
    By apostolisxxx in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 09-05-2012, 14:01
  3. Kveldssanger - η επιστροφη.
    By Mitsmann in forum General Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 26-09-2007, 03:28
  4. Επιστροφή Προφυλακτικών
    By in forum General Discussion
    Replies: 11
    Last Post: 04-04-2006, 02:09
  5. Επιστροφή στο ΟΑΚΑ?
    By Raven Lord in forum Athletics
    Replies: 11
    Last Post: 23-05-2004, 16:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •