View Poll Results: Πρέπει να λυθεί το μακεδονικό με σύνθετη ονομασία που περιλαμβάνει τον όρο μακεδονία ή παράγωγο του;

Voters
32. You may not vote on this poll
  • Ναι, ως προϊόν διαπραγμάτευσης.

    18 56.25%
  • Όχι, η μακεδονία είναι μόνο ελληνική.

    4 12.50%
  • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ.

    10 31.25%
Page 1 of 16 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 235

Thread: Μακεδονικό ΙΙ: Η επιστροφή

  1. #1
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default Μακεδονικό ΙΙ: Η επιστροφή

    Βλέπετε λύση στη διαπραγμάτευση κοτζιά;

    Θέλετε λύση;

    Πέρα από το τι είναι ή δεν είναι οι γείτονες σας έχει ενοχλήσει κι εσάς ο ελληνικός σωβινισμός σε όλα τα μέσα τβ ίντερνε κλπ με αφορμή το θέμα;
    Last edited by asimoulis; 15-01-2018 at 15:30.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  2. #2
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Πέρα από το τι είναι ή δεν είναι οι γείτονες σας έχει ενοχλήσει κι εσάς ο ελληνικός σωβινισμός σε όλα τα μέσα τβ ίντερνε κλπ με αφορμή το θέμα;
    έχω κόψει την ενημέρωση από tv - εφημερίδες οπότε δεν έχω νιώσει στο ελάχιστο
    Rock or Nothing

  3. #3
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default


  4. #4
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Πέρα από το τι είναι ή δεν είναι οι γείτονες σας έχει ενοχλήσει κι εσάς ο ελληνικός σωβινισμός σε όλα τα μέσα τβ ίντερνε κλπ με αφορμή το θέμα;
    έχω κόψει την ενημέρωση από tv - εφημερίδες οπότε δεν έχω νιώσει στο ελάχιστο
    και facebook? αν ναι ρησπέκτ. αν όχι θα έχεις παρατηρήσει το μαζικό κάφρικο μίσος για πρόσφυγες μετανάστες σκοπιανούς αλβανούς τούρκους δεν μπορεί.

    δεν μιλάω για ποσοστά χα μιλάω για άπειρα σχόλια που υποδεικνύουν ευρύτερες καταστάσεις.
    Last edited by asimoulis; 15-01-2018 at 16:09.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  5. #5
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    γενικά και στο facebook διαγράφω ή βάζω απόκρυψη σε όσους μου σπανε τα φρύδια, οπότε οι ενημερώσεις που μου έρχονται δεν κινούνται σε αυτό το μήκος κύματος
    Rock or Nothing

  6. #6
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    καλό αυτό για την ψυχική ηρεμία
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  7. #7
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    ...στ' αρχίδια μας κι εμάς, δεν είμαστε από 'κει.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Στο poll λειπει η επιλογη "ναι"

    Εγω θελω να το παρουν το ονομα σκετο "μακεδονια"
    Τοσος κοσμος λεει "η ελλαδα ειναι μεχρι την λαρισα",εδω οι ποντιοι μας φωναζουν εμας τους ντοπιους " γαλλους" γιατι ειμαστε σλαβοφωνοι (αρα αυτοι ειναι τουρκοι αφου ειναι τουρκοφωνοι) και τοσος κοσμος απο εδω εχει κανει εξορια γιατι πριν 60 χρονια ελεγαν οτι ειναι μακεδονες,αρα δεν βλεπω πουθενα το μακεδονια και ελλαδα μαζι.
    Ε ας το παρουν τα παιδια το ονομα.
    Ετσι και αλλιως,πριν κανα 2 χρονια ειχα παει στα σκοποια σε ομηλια του νικ βουισιτς (αυτο το παλικαρι που γενηθικε χωρις χερια και χωρις ποδια,τρομερος τυπος) και παντου εβλεπα αγαλματα του αλεκου (aka μεγας αλεξανδρος) και τον ηλιο του.
    Εδω το μονο που ακουει κανεις για τον μεγαλυτερο ηγετη της μακεδονιας,ειναι οτι ηταν gay.Δεν ξερω τι ηταν και τι οχι,τουλαχιστον στα σκοπθα τον σεβοντε.
    Ας παρουν και το ονομα,αφου απο οτι εβλεπω,"εμας εδω" δεν μας κανει

  9. #9
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Δεν μας κάνουν εμάς οι αδερφές σόρρυ.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Δεν μπορω να πω οτι καταλαβα ακριβως την απαντηση σου

  11. #11
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Εσύ αυτό βλέπεις γύρω σου ότι ο κόσμος δεν γουστάρει αρχαία μεγαλεία και μεγαλέξανδρους; Που ζεις ρε φίλε δεν βλέπεις την παράκρουση;
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Εγω ξερω πως βουλγαρους μας φωναζουν εδω και χρονια.
    Αρα αφου οι κατοικοι της μακεδονιας ειμαστε βουλγαροι,αρα οι μακεδονες ειναι βουλγαροι (και οι παοκτσιδες μαζι )
    Αρα τι δουλεια εχει η μακεδονια με την ελλαδα,αφου οι μακεδονες ειναι βουλγαροι;

    Εντιτ.Δεν ξετω τι γινετε και τι αποψη εχει ο κοσμος για αυτο.Λογικο αν σκεφτεις οτι δρν εχω φβ,δεν διαβαζω εφημεριδα,και την τηλεοραση την εχω για να μπαινω γιουτουμπ και να ακουω μουσικη απο το home theater.
    Ακουω βεβαια ραδιοφωνο.Οταν ειμαι στο τρακτερ.αλλα δεν ακουω ειδησεις
    Last edited by Boskizo gidia; 15-01-2018 at 20:52.

  13. #13
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Ποιοι σας φωνάζουν βούλγαρους;

    Αυτοί που όταν την πέσανε τα παόκια στους κακόμοιρους τους πακιστανούς δείξανε την αλληλεγγύη τους μαζικά;

    Το παράπονο σου ποιο είναι; Γιατί από ότι κατάλαβα δεν έχεις πρόβλημα να συζητήσεις την ιστορία με τους δίπλα λαούς και αυτό είναι καλό.
    Last edited by asimoulis; 15-01-2018 at 20:48.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Κοιτα.Καταρχην δεν ειμαι παοκι.Δεν ασχολουμε με ομαδες κτλ.
    Απλα ρε φιλε θεσσαλονικη οταν σπουδαζα,ολοι απο λαμια/τρικαλα/βολο κτλ και κατο (και αρκετοι κατερινιωτες) ολους τους "βοριους" μας λεγανε βουλγαρους.
    Ελα,το ξες το ανεκδοτο οτι στα τεμπη τους ζητουσαν και καλα διαβατηριο για να περασουν..
    Anyway.δεν εχω να χωρισω τιποτα και με κανεναν.Ναι,εχω τριγυρο μου κομπλεξικους που μου γυρνανε τα αντερα,αλλα στην τελικη χεστικα.
    Και φιλους αλοδαπους εχω (αλλοι ηρθαν νομιμα εδω,αλλοι οχι) απλα ξες δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση φασαρια.Δηλαδη τον αντετοκουμπο και τοσους αλλους τους ειπαμε ελληνες,και να μην πουμε τους σκοπιανους μακεδονες..Ε και το πηραν το ονομα.και τι εγινε;θα μου λειψει τιποτα;η ελλαδα σαν κρατος μου στερει καθημερινα 800 πραγματα.το ονομα της περιοχης μου θα μου λυσει τα προβληματα;
    Μου φσινετε λιγο "παρτε κατι να ασχολιστε και να τρωγεστε αναμεταξι σας να μην μας πριζετε" η ολη φαση

    Εντιτ.
    Το.παραπονο μου ειναι αυτα τα 800 πραγματα που στερουμε και νοιωθω τριτοκοσμικος και αντι να ασχολιθουν με αυτα ασχολουντε με το ονομα

  15. #15
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Βασικά το όνομα είναι ούτως ή άλλως Μακεδονία.
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. Μακεδονικο ζητημα- Poll
    By attila in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 264
    Last Post: 05-01-2018, 15:25
  2. Επιστροφή Στα Βασικά.
    By apostolisxxx in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 09-05-2012, 14:01
  3. Kveldssanger - η επιστροφη.
    By Mitsmann in forum General Discussion
    Replies: 12
    Last Post: 26-09-2007, 03:28
  4. Επιστροφή Προφυλακτικών
    By in forum General Discussion
    Replies: 11
    Last Post: 04-04-2006, 02:09
  5. Επιστροφή στο ΟΑΚΑ?
    By Raven Lord in forum Athletics
    Replies: 11
    Last Post: 23-05-2004, 16:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •