Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 111

Thread: Λειτουργία και Χρήση του ER

  1. #46
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    θέλει να γνωριστείτε πρώτα.

  2. #47
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Και μιας και έγινε λόγος για απαγορεύσεις και μπάτσους θα το βάλω εδώ γιατί αποτελεί ένα χρήσιμο παράδειγμα για το πώς μπορεί να λειτουργήσει μια αυτοδιαχειριζόμενη ελευθεριακή κοινότητα χωρίς χωροφυλακή κι αστυνομία.

    John Steinbeck - The Grapes of Wrath:
    "We'll work it out," said Tom.
    "You'll see the committee tomorrow. They'll show you how to use the camp and tell
    you the rules."
    Tom said, "Say—what is this? What committee is this, anyways?"
    The watchman settled himself back. "Works pretty nice. There's five sanitary units.
    Each one elects a Central Committee man. Now that committee makes the laws. What
    they say goes."
    "S'pose they get tough," Tom said.
    "Well, you can vote 'em out jus' as quick as you vote 'em in. They've done a fine
    job. Tell you what they did—you know the Holy Roller preachers all the time follow
    the people around, preachin' an' takin' up collections? Well, they wanted to preach in
    this camp. And a lot of the older folks wanted them. So it was up to the Central
    Committee. They went into meeting and here's how they fixed it. They say, 'Any
    preacher can preach in this camp. Nobody can take up a collection in this camp.' And it
    was kinda sad for the old folks, 'cause there hasn't been a preacher in since."
    Tom laughed and then he asked, "You mean to say the fellas that runs the camp is
    jus' fellas—campin' here?"
    "Sure. And it works."
    "You said about cops—"
    "Central Committee keeps order an' makes rules. Then there's the ladies. They'll call
    on your ma. They keep care of kids an' look after the sanitary units. If your ma isn't
    working, she'll look after kids for the ones that is working, an' when she gets a job—
    why, there'll be others. They sew, and a nurse comes out an' teaches 'em. All kinds of
    things like that."
    "You mean to say they ain't no cops?"
    "No, sir. No cop can come in here without a warrant."
    "Well, s'pose a fella is jus' mean, or drunk an' quarrelsome. What then?"
    The watchman stabbed the blotter with a pencil. "Well, the first time the Central
    Committee warns him. And the second time they really warn him. The third time they
    kick him out of the camp."
    Spoiler

    Last edited by paddy honey; 15-01-2018 at 16:40.

  3. #48
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Aπό τη μέρα που πόσταρες πως αποχωρείς πάντως, έχεις γαμηθεί να σπαμμάρεις. Ψοφάς για το τζέρτζελο που γίνεται γύρω από την πάρτη σου, κι ας σε κράζουν όλοι. Πήγαινε σε έναν ειδικό επιτέλους βρε κοπέλα μου, δεν είναι δυνατόν να μην αντιλαμβάνεσαι πως έχεις σοβαρό πρόβλημα.

  4. #49
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Σκάσε ρε ηλίθια πια δε σου 'μοιασα ψοφίμι. Εσένα κράζουν όλοι κι αν όχι θα 'πρεπε και το ποιος έχει σοβαρό πρόβλημα και κόμπλεξ εδώ μέσα το 'χουμε καταλάβει νομίζω όλοι εδώ και χρόνια. Το αν συμβουλεύεσαι ή όχι κάποιον ειδικό είναι δικό σου θέμα και δε με αφορά αλλά πρέπει να το κοιτάξεις αυτό με τα μπανς οπωσδήποτε κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα, πανηλίθια. Αμά σου κάνανε εσένα μπουλινγκ ας το βούλωνες για να μη σε κατηγορήσουνε και για attention whore μετά, αλλά δε θα μου πει και τι να κάνω μια βλάμμενη σαν εσένα που η γυναικεία της αλληλεγγύη περιορίζεται στο ΚΑΡΙΟΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ κτλπ.
    Last edited by paddy honey; 15-01-2018 at 20:05.

  5. #50
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Μου'κανες τη μούρη κρέας ομολογώ.

  6. #51
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Κι εγώ ότι δεν είχα τέτοια πρόθεση, σιχτίρια πια με το κάθε κομπλέξι.

  7. #52
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Μου'κανες τη μούρη κρέας ομολογώ.
    Τωρα αυτο ειναι φασιστικο/αντι-αντισπισιστικο ;;;
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  8. #53
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

  9. #54
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    αντί-γόβες είμαστε.

    Από τις πιο ηλίθιες μεσαιωνικές εφευρέσεις του ανθρώπου, που καταπονούν το σώμα προς χάρην της εμφάνισης, που κρατάει ακόμα γερά.
    Άντε βρε, σύντομα πάλι με κορσέδες και κρινολίνα, να φαίνεστε ακόμα πιο ψεύτικες!

    Καριόλες γυναίκες..

    (το παραπάνω δεν είναι προσωπική επίθεση! Μην παρεξηγηθείτε)
    https://isreview.org/issue/92/personal-and-political

  10. #55

  11. #56
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default


  12. #57
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ένα γαμημένο κανόνα έχει το φορουμ. μην ανεβάζετε προσωπικά στοιχεία ή φωτογραφίες χωρίς συγκατάθεση. προσπαθήστε να τον τηρείτε γιατί δεν μπορώ να ασχολούμαι, ούτε εγώ ούτε η υπόλοιπη ομάδα από το πρωί ως το βράδυ με το er.
    όλα τα υπολοιπα λύνονται πολύ απλά. IGNORE.
    Rock or Nothing

  13. #58
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Να μη μας παίρνει όλους η μπάλα όμως μιλώντας γενικά κι αόριστα, ο συγκεκριμένος χρήστης το 'χει ξανακάνει και θα το ξανακάνει, αφού προσπαθήσει πολύ βέβαια να συγκρατήσει τη σκατοψυχία του πρώτα. Δεν έπρεπε να φάει ας πούμε μπαν επιτέλους τώρα γιατί κάλλιο αργά, που αφού το 'σβησες το ξανάβαλε σα να μην τρέχει τίποτα? Ρητορική ήταν η ερώτηση, παρ'την κι αυτή αψήφιστα.
    Last edited by paddy honey; 04-02-2018 at 15:34.

  14. #59
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Quote Originally Posted by paddy honey View Post
    Quote Originally Posted by menumission View Post
    Today 04:53 From <saloth sar> <00i00> αμα φυγουν απο δω σκρηνς στο μεηλ οχι δουλεια...ουτε για συσιτιο δε θα σε δεχοντε...για να μαθεις να κανεις μαλακιες με τις ζωες των αλλων κακομαθημενο πασοκακι
    Quote Originally Posted by paddy honey View Post
    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    βασανιστε την
    Quote Originally Posted by menumission View Post
    [Ιαν 27 5:54:56 pm][antigioulai] http://www.electricrequiem.com/forum...=1#post1210487

  15. #60
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    έχουμε πάρει μια απόφαση η φάση να λειτουργεί όσο περισσότερο ελευθεριακά και όσο περισσότερο ανεκτικά γίνεται.

    από την πλευρά σας ως χρήστες, ενήλικοι και υπεύθυνοι άνθρωποι, μπορείτε να προσπαθείτε να φέρεστε στους υπόλοιπους όπως θα θέλατε να σας φέρονται αυτοί, ανεξαρτήτως της συμπεριφοράς των άλλων. είναι ένα γαμημένο φόρουμ και όχι η πραγματική ζωή. είναι φτιαγμένο για να μπαίνουμε να χαλαρώνουμε ή να ανταλλάσσουμε πληροφορίες για θέματα που μας ενδιαφέρουν. αν κάποιοι έχουν πρόβλημα μεταξύ τους, θα τους προέτρεπα να το λύσουν μεταξύ τους.
    η συγκεκριμένη πολιτική εφαρμόζεται 3 χρόνια τώρα. προφανώς εκ του αποτελέσματος έχει αποτύχει. και προσωπικά κάποιες φορές έχω αποτύχει να εφαρμόσω τον ένα και μοναδικό κανόνα που υπάρχει "να φέρεστε στους υπόλοιπους όπως θα θέλατε να σας φέρονται αυτοί, ανεξαρτήτως της συμπεριφοράς των άλλων".

    καταλαβαίνω ότι μερικές φορές υπάρχει εκνευρισμός, κάποιοι έχουν τα θέματά τους και είναι λογικό και ανθρώπινο η κατάσταση να εκτροχιάζεται. αντί όμως η ελευθερία έκφρασης που δίνεται εδώ μέσα να εκτιμάται από την κοινότητα και να περιφρουρείται, δίνει χώρο για εμμονικές συμπεριφορές, έλλειψη σεβασμού για τον άλλο χρήστη, συκοφαντίες, βρισιές, διαστρέβλωση της πραγματικότητας και πολλές παθογένειες ακόμη. από ότι φαίνεται η κοινωνία είναι έτη φωτός μακρυά από την ομαλή συμβίωση χωρίς αυστηρούς κανόνες, αφού δεν μπορούμε να τα βρούμε μεταξύ μας ούτε 10 νοματαίοι.

    με βάση τα παραπάνω προτείνω να δοκιμάσουμε ως κοινότητα διαφορετική προσέγγιση με πιο αυστηρή διαχείριση. επειδή προσωπικά, ΔΕΝ μπορώ να εφαρμόσω κάτι αντίθετο στην ιδεολογία μου και ποτέ δεν είχα καμιά όρεξη να κάνω το μπάτσο ή το δάσκαλο που χωρίζει τα παιδάκια που μαλώνουν, θα παραμείνω διακοσμητικός διαχειριστής μέχρι να βρεθεί κάποιος να με αντικαταστήσει και να εφαρμόσει κάποια διαφορετική αντιμετώπιση. μέχρι τότε, όποιο τεχνικό θέμα προκύπτει, παρακαλώ να απευθύνεστε στους άλλους διαχειριστές.

    τα παραπάνω δεν τα έχω συζητήσει ούτε με τους ίδιους, οπότε θα ήθελα και τη γνώμη τους επί του θέματος. αυτά από εμένα και ευχαριστώ για τη συνεργασία των περισσότερων εδώ μέσα, αλλά δυστυχώς αν δεν έχουν όλοι μια κοινή συμπεριφορά, δεν μπορεί να γίνει τίποτα.
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 21-06-2009, 21:20
  2. Replies: 0
    Last Post: 26-03-2008, 20:19
  3. χρήση
    By regularpaul in forum The Marketplace
    Replies: 10
    Last Post: 24-12-2007, 16:09

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •