Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 111

Thread: Λειτουργία και Χρήση του ER

  1. #1
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default Λειτουργία και Χρήση του ER

    λοιπόν, εδώ θα γράψω την προσωπική μου άποψη ως χρήστης και ως 1/3 του administration (1/4 με τον επίτιμο).

    όσα παιδιά αναλάβαμε να διαχειριζόμαστε το forum έχουμε εργασίες οι οποίες απορροφούν μεγάλο μέρος της καθημερινότητάς μας. επίσης, ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΠΑΤΣΟΙ για να επεμβαίνουμε σε προσωπικές διαμάχες κτλ. έχουμε πάρει μια απόφαση η φάση να λειτουργεί όσο περισσότερο ελευθεριακά και όσο περισσότερο ανεκτικά γίνεται.

    από την πλευρά σας ως χρήστες, ενήλικοι και υπεύθυνοι άνθρωποι, μπορείτε να προσπαθείτε να φέρεστε στους υπόλοιπους όπως θα θέλατε να σας φέρονται αυτοί, ανεξαρτήτως της συμπεριφοράς των άλλων. είναι ένα γαμημένο φόρουμ και όχι η πραγματική ζωή. είναι φτιαγμένο για να μπαίνουμε να χαλαρώνουμε ή να ανταλλάσσουμε πληροφορίες για θέματα που μας ενδιαφέρουν. αν κάποιοι έχουν πρόβλημα μεταξύ τους, θα τους προέτρεπα να το λύσουν μεταξύ τους.

    ΣΤΟ ΜΟΝΟ που μπορώ να παρέμβω(ουμε) είναι ότι αν κάποιος ανεβάσει ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα άλλου χρήστη χωρίς τη συγκατάθεσή του, ας απευθυνθεί αμέσως σε έναν από εμάς ώστε να τα διαγράψουμε και να γίνει η αντίστοιχη παρατήρηση ή όποια άλλη ενέργεια επιλεχθεί ως επίπληξη.
    Rock or Nothing

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    δεν το πας στο αντίστοιχο θέμα να απαντήσουμε σχετικώς;

  3. #3
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    βασικά θα κάνω ένα νέο θέμα

    όλα αυτά με αφορμή διαμάχη μεταξύ χρηστών που προέκυψε χθες το βράδυ.
    Rock or Nothing

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Λοιπόν, θα πω την άποψή μου, την έχω πει και παλαιότερα, δεν ταυτίζεται με των περισσοτέρων αλλά θα το ξανατολμήσω.

    Δεν είναι θέμα μπάτσου και εξουσίας και ότι άλλες χαζομάρες. Το να εξασφαλίζεις οτι ένα φόρουμ λειτουργεί σωστά με κανόνες είναι υποχρέωση του κάθε αντμίν.
    Το να είναι όπως είπες ελευθεριακό και να κάνει ο καθένας ότι θέλει και να λέει οτι θέλει και να προσβάλλει όποιον θέλει και με όποια άποψη διαφωνεί, δεν είναι κατ' αρχήν προς το συμφέρον του ίδιου του φόρουμ. Δεν κερδίζεις κάτι με το να μη το "παίζεις μπάτσος" όπως λες. Τουναντίον χάνεις από ανθρώπους που μπορέι να προσφέρουν εδώ αλλά φέυγουν επειδή δε γουστάρουν να διαβάζουν μαλακίες και να ανέχονται μαλάκες.
    Αυτοί για εμένα πρέπει όπως λέμε λαϊκά, να πετιούνται όπως η τρίχα από το ζυμάρι. Μαλακίες και προσβολές αλλού όχι στο "φόρουμ μας" όπως και καλά λέμε.
    Ναι όπως είπες το ΕΡ είναι για να χαλαρώνουμε και να ξεχνιόμαστε κτλ κτλ και δεν είναι η πραγματική ζωή και δε βαριέσαι αδερφέ και τί έγινε και μη τα παίρνεις σοβαρά, φόρουμ είναι κτλ κτλ
    Εκ του αποτελέσματος όμως, έχουν παραμείνει στο φόρουμ τρεις και ο κούκος οπότε αυτό κάτι λέει ε; Κάτι δεν πάει καλά λέω εγώ. Ναι καλά τα φόρουμ πεθάνανε.
    Όπως έναν σπασαρχίδα, δεν τον θέλεις στο ίδιο τραπέζι δίπλα σου, να μη τον θέλεις και εδώ.

    Είπες οτι σαν ενήλικες και ώριμοι κτλ. Μπαρντόν;;
    Γι αυτούς τους λόγους και για άλλους -που όμως δε βρίσκω το λόγο να τους αναφέρω διότι τον κόβω οτι ο επόμενος που θα σχολιάσει αυτά που μόλις έγραψα θα ειρωνευεί και θα πει την παπαριά του- είμαι και υπέρ της απομάκρυνσης των πινκομουτζών. Μούτζα σε πικ οφ γιορσέλφ που δείχνει σκατοψυχιά, και μη μου πείτε νταξ μωρέ μη τα παιρνεις σοβαρά πάλι.

    Αυτά αγόρια.

  5. #5
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    έχω σοβαρές διαφωνίες σε αυτά που λες αν και καταλαβαίνω την πρόθεση.
    θεμελιώδης διαφωνία είναι το νόημα της "σωστής λειτουργίας". αν κάτι λειτουργεί "σωστά" επειδή υπάρχει η σιδηρά πειθαρχία που επιβάλλει ένα αυστηρό administration, εμένα σαν οργάνωση δε με εκφράζει και θα αποχωρούσα από τη διοίκηση ενός τέτοιου σχήματος. θέλω να συμμετέχω σε κάτι που βρίσκεται κοντά στην ιδεολογία μου.
    Rock or Nothing

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Τα μπερδεύεις.
    Ποιος μίλησε για σιδηρά πειθαρχία; ποια ιδεολογία; μα πώς τα πολιτικοποιείτε όλα;
    Ένας τρόπος διαχείρισης του φόρουμ μη ανεκτικός σε περίεργες συμπεριφορές και ανθρώπους που τις δημιουργούν που θα αποβεί προς όφελος του φόρουμ αυτού.

  7. #7
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    τι θα πει "περίεργη συμπεριφορά" και ποιος την κρίνει?
    και στην τελική, δεν είναι το ίδιο η χρήση του φορουμ και το ίδιο να κάθεσαι στο ίδιο τραπέζι. εδώ υπάρχει η επιλογή να αγνοήσεις τον άλλο, να αποχωρήσεις ή να βριστείς prive.
    και αν όλα τα άλλα δε λειτουργήσουν, υπάρχει πάντα το rockin
    Rock or Nothing

  8. #8
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Όντας υπέρμαχος των πινκ/μουντζων και της ελευθεριακής κατάστασης που έχει το φόρουμ δεν συμφωνώ πως τα κικ μπαν βοηθούν την κοινότητά μας. Να κάτσουμε να το συζητήσουμε. Στην τελική όποιος κουράζεται αποχωρεί.
    Είδες πχ ο ικονοκλαστ αποχώρησε και μας λείπει, αλλά έχουμε άλλους να καλύπτουν το δυσθεώρητο κενό.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Ποιος κρίνει την περίεργη συμπεριφορά; Ο κοινός νους και η ηθική.
    Τέλος πάντων, υπάρχουν χίλια δύο φόρουμ που σε κανένα δεν γκρινιάζει κάποιος επειδή δεν είναι τόσο ελεύθερο.

    Η ουσία είναι οτι θέλετε να το έχετε έτσι και ας γράφουν τακτικά τα ίδια 20 άτομα. Δεκτόν.

  10. #10
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    Τέλος πάντων, υπάρχουν χίλια δύο φόρουμ που σε κανένα δεν γκρινιάζει κάποιος επειδή δεν είναι τόσο ελεύθερο.
    ακριβώς. οπότε ο καθένας έχει 1002 επιλογές για να βρει αυτό που του ταιριάζει καλύτερα.
    Rock or Nothing

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Μήνυμα ελήφθη και κατενοήθη.

  12. #12
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    Ποιος κρίνει την περίεργη συμπεριφορά; Ο κοινός νους και η ηθική.
    Τέλος πάντων, υπάρχουν χίλια δύο φόρουμ που σε κανένα δεν γκρινιάζει κάποιος επειδή δεν είναι τόσο ελεύθερο.

    Η ουσία είναι οτι θέλετε να το έχετε έτσι και ας γράφουν τακτικά τα ίδια 20 άτομα. Δεκτόν.
    η ουσία είναι ότι τα φόρουμ έχουν πεθάνει anyway γιατί είναι παρωχημένο μέσο.

    Μαλακίες και προσβολές αλλού όχι στο "φόρουμ μας" όπως και καλά λέμε.
    αυτό δεν το έχω ακούσει από κάποιον, σίγουρα το μότο του ER αν υπήρχε τη χρυσή εποχή του θα ήταν κάτι με πολλές μανάδες και παναγίες μέσα.

    στην τελική δεν έχω καταλάβει τι συζητάμε, το φόρουμ πλέον έχει ως επί το πλείστον FML του ταλιμπάν, live reviews του άτομσμάσερ και βόρειους που τσακώνονται για το star wars, σιγά τις προσβολές και τον κόσμο που διώχνουμε πλέον. το ποστ έγινε για πράγματα που λέγονται στο chat, εκείνο να καθαρίσετε!

  13. #13
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    Quote Originally Posted by Λασπόνερα View Post
    Ποιος κρίνει την περίεργη συμπεριφορά; Ο κοινός νους και η ηθική.
    Τέλος πάντων, υπάρχουν χίλια δύο φόρουμ που σε κανένα δεν γκρινιάζει κάποιος επειδή δεν είναι τόσο ελεύθερο.

    Η ουσία είναι οτι θέλετε να το έχετε έτσι και ας γράφουν τακτικά τα ίδια 20 άτομα. Δεκτόν.
    η ουσία είναι ότι τα φόρουμ έχουν πεθάνει anyway γιατί είναι παρωχημένο μέσο.

    Μαλακίες και προσβολές αλλού όχι στο "φόρουμ μας" όπως και καλά λέμε.
    αυτό δεν το έχω ακούσει από κάποιον, σίγουρα το μότο του ER αν υπήρχε τη χρυσή εποχή του θα ήταν κάτι με πολλές μανάδες και παναγίες μέσα.

    στην τελική δεν έχω καταλάβει τι συζητάμε, το φόρουμ πλέον έχει ως επί το πλείστον FML του ταλιμπάν, live reviews του άτομσμάσερ και βόρειους που τσακώνονται για το star wars, σιγά τις προσβολές και τον κόσμο που διώχνουμε πλέον. το ποστ έγινε για πράγματα που λέγονται στο chat, εκείνο να καθαρίσετε!
    ο καθένας μας βάζει το λιθαράκι - ή ταφόπλακα - του όπως μπορεί. Θα συνεχίσω παρά την δριμεία κριτική στις ανταποκρίσεις μου από την Υπερβόρεια.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  14. #14
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Δε χρειαζεται να ειναι ΜΠΑΤΣΟΣ καποιος για να επεμβει σε τετοιου ειδους συμπεριφορες ειδικα δε οταν αυτες διαδραματιζονται μπροστα στα ματια του, ποσο μαλλον οταν γινονται κατ'εξακολουθηση απο συγκεκριμενα ατομα μιας κοινοτητας οπως ειναι αυτο το φορουμ. Αυτο βεβαια προυποθετει ενα ορισμενο συστημα αξιων το οποιο πρεπει να'χει καποιος για να εξοργιστει οταν αυτες οι αξιες θιγονται. Ειναι σαφες πως εδω μεσα δε σας αφορουν παρομοιες συμπεριφορες ουτε ποτε σας αφορουσαν, το προβλημα σας ηταν παντα αν εγω θα βαλω λινκς στα ποστς μου και φωτογραφιες γιατι ειναι εκνευριστικο οπως και να το κανουμε και ενοχλειστε, σε αντιθεση με το μπουλινγκ για παραδειγμα που ηταν κατι απολυτως κοινοτικα αποδεκτο σ'αυτο το φορουμ απο παντα. Δεν ειδα ουτε μια φορα να ψεγεται αυτο το ειδος συμπεριφορας ουτε καν με τη μορφη διαμαρτυριας. Κι αφου αυτη τη φορα δε με μπαναρατε κι απο πανω επειδη διαμαρτυρηθηκα για τη θεμελιωδη ανθρωπινη αξιοπρεπεια που κατ'εξακολουθηση καταπατειται απο συγκεκριμενα ατομα με την ανοχη ολων εδω μεσα , νιωθω ευτυχια που μου δινετε τη δυνατοτητα ν'αποχωρησω εθελοντικα απο την κοινοτητα σας κι οχι σαν εξοστρακισμενη περιθωριοποιημενη ανεπιθυμητη παριας οπως στο παρελθον συνεβη επανειλημμενα. Αυτα κι αντε γεια. Βιβα λα σολιδαριτα.

  15. #15
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Όπως έχεις διαπιστώσει τους τελευταίους μήνες λειτουργίας του φόρουμ, η αντιμετώπιση απέναντι σε οποιονδήποτε χρήστη είναι ισότιμη. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει θέμα παραβίασης προσωπικών δεδομένων, θεωρώ την οποιαδήποτε επέμβαση του administration σε θέματα τα οποία δε μας αφορούν άκαιρη και περιττή, ανεξαρτήτως των προσωπικών αντιλήψεων του καθενός για συγκεκριμένους χρήστες ή για συγκεκριμένες συμπεριφορές. Είμαστε όλοι ενήλικες και ικανοί να υπερασπιστούμε τον εαυτό μας αν και όποτε χρειαστεί.

    Στο χώρο αυτό δεν υπάρχει κανείς εξ' ορισμού ανεπιθύμητος, εκτός από τους φασίστες.
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 21-06-2009, 21:20
  2. Replies: 0
    Last Post: 26-03-2008, 20:19
  3. χρήση
    By regularpaul in forum The Marketplace
    Replies: 10
    Last Post: 24-12-2007, 16:09

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •