Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
έχουμε πάρει μια απόφαση η φάση να λειτουργεί όσο περισσότερο ελευθεριακά και όσο περισσότερο ανεκτικά γίνεται.

από την πλευρά σας ως χρήστες, ενήλικοι και υπεύθυνοι άνθρωποι, μπορείτε να προσπαθείτε να φέρεστε στους υπόλοιπους όπως θα θέλατε να σας φέρονται αυτοί, ανεξαρτήτως της συμπεριφοράς των άλλων. είναι ένα γαμημένο φόρουμ και όχι η πραγματική ζωή. είναι φτιαγμένο για να μπαίνουμε να χαλαρώνουμε ή να ανταλλάσσουμε πληροφορίες για θέματα που μας ενδιαφέρουν. αν κάποιοι έχουν πρόβλημα μεταξύ τους, θα τους προέτρεπα να το λύσουν μεταξύ τους.
η συγκεκριμένη πολιτική εφαρμόζεται 3 χρόνια τώρα. προφανώς εκ του αποτελέσματος έχει αποτύχει. και προσωπικά κάποιες φορές έχω αποτύχει να εφαρμόσω τον ένα και μοναδικό κανόνα που υπάρχει "να φέρεστε στους υπόλοιπους όπως θα θέλατε να σας φέρονται αυτοί, ανεξαρτήτως της συμπεριφοράς των άλλων".

καταλαβαίνω ότι μερικές φορές υπάρχει εκνευρισμός, κάποιοι έχουν τα θέματά τους και είναι λογικό και ανθρώπινο η κατάσταση να εκτροχιάζεται. αντί όμως η ελευθερία έκφρασης που δίνεται εδώ μέσα να εκτιμάται από την κοινότητα και να περιφρουρείται, δίνει χώρο για εμμονικές συμπεριφορές, έλλειψη σεβασμού για τον άλλο χρήστη, συκοφαντίες, βρισιές, διαστρέβλωση της πραγματικότητας και πολλές παθογένειες ακόμη. από ότι φαίνεται η κοινωνία είναι έτη φωτός μακρυά από την ομαλή συμβίωση χωρίς αυστηρούς κανόνες, αφού δεν μπορούμε να τα βρούμε μεταξύ μας ούτε 10 νοματαίοι.

με βάση τα παραπάνω προτείνω να δοκιμάσουμε ως κοινότητα διαφορετική προσέγγιση με πιο αυστηρή διαχείριση. επειδή προσωπικά, ΔΕΝ μπορώ να εφαρμόσω κάτι αντίθετο στην ιδεολογία μου και ποτέ δεν είχα καμιά όρεξη να κάνω το μπάτσο ή το δάσκαλο που χωρίζει τα παιδάκια που μαλώνουν, θα παραμείνω διακοσμητικός διαχειριστής μέχρι να βρεθεί κάποιος να με αντικαταστήσει και να εφαρμόσει κάποια διαφορετική αντιμετώπιση. μέχρι τότε, όποιο τεχνικό θέμα προκύπτει, παρακαλώ να απευθύνεστε στους άλλους διαχειριστές.

τα παραπάνω δεν τα έχω συζητήσει ούτε με τους ίδιους, οπότε θα ήθελα και τη γνώμη τους επί του θέματος. αυτά από εμένα και ευχαριστώ για τη συνεργασία των περισσότερων εδώ μέσα, αλλά δυστυχώς αν δεν έχουν όλοι μια κοινή συμπεριφορά, δεν μπορεί να γίνει τίποτα.
Ρειβεν πρεπει να σου ζητησω συγνωμη γιατι μαλλον εγω σε εφερα σε δυσκολη θεση. Θυμαμαι μια διαφορετικη φαση στο φορουμ εφοσον απεχω απο το 2011 νομιζω και μαλλον αυτο με οδηγει στο να γινομαι εγω εμμονικος σε ορισμενες συμπεριφορες. Οπως και να εχει, μιλαμε ομως για τυφλο σπαμμινγκ και χολη για γεγονοτα που δεν ενδιαφερουν κανενα και ειναι και αρχαια, πραγμα το οποιο με θλιβει σαν εικονα, χωρια τα μπινελικια που δεν ειναι καν εξυπνα. Αλλα αμα αυτο ειναι το πνευμα λειτουργειας του φορουμ (πληρης ανοχη σε αυτες τις συμπεριφορες) τοτε εγω πρεπει να προσαρμοστω.

Εσυ κανεις καλη δουλεια και ενδιαφερεσαι, οπότε αν γουσταρεις το ποστο μη το παρατησεις.