Results 1 to 10 of 10

Thread: Multiroom Speakers

  1. #1
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default Multiroom Speakers

    Και που λέτε μες τις γιορτές επισκέφτηκα το σπίτι ενός γνωστού μου. Βολτάρω στο χώρο και μου λέει ο φίλος που με τράβηξε εκεί πως ο τύπος έχει multiroom speakers και παίζει την ίδια μουσική σε όλο το σπίτι wireless φάση. Ρώτησα για πληροφορίες και ο τύπος μου είπε πως είναι μόνο για streamin από spotify και άλλες τέτοιες παπαριές. Αυτός χρησιμοποιεί το σύστημα με την Alexa της Amazon.

    Λέω δε γίνεται, κάτι θα υπάρχει και για μας τους γέρους που θέλουμε ένα τέτοιο σύστημα ώστε να ακούμε από το στερεοφωνικό μας ή από το PC τέλος πάντων και άρχισα το ψάξιμο. Είμαι λίγο στα χαμένα και πέρα από το Sonos Connect που έχει αυτή τη δυνατότητα δε βρήκα κάτι άλλο ή πολύ απλά δεν το ανακάλυψα.

    Ουσιαστικά θέλω να παίζει σε 3 χώρους, ο ένας που είναι το στέρεο και το PC καλύπτονται από το υπάρχον σύστημα, οπότε θέλω να παίζει σε άλλους 2 χώρους που σημαίνει 2 εξτρά ηχεία τουλάχιστον. Το πρόβλημα είναι με τι συνδέω το στέρεο/PC.

    Για πείτε...Γνωρίζει κανείς για το θέμα; Έχει κάτι να προτείνει;
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    http://www.wirelessmultiroom.com/

    Αυτος εχει κατι τετοια
    http://www.crystalaudio.gr/

  3. #3
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Είναι μια λύση αλλά σε αυτή τη περίπτωση θα χρειαστούν τα τριπλάσια λεφτά σε σχέση με το sonos που είναι ήδη ακριβό. Ευχαριστώ πάντως!
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  4. #4
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Χόρχε, έχω την εντύπωση ότι το Sonos λειτουργεί μέσω app. Αν τυχόν γίνεται κάποια σύνδεση μέσω browser, ώστε να μπαίνεις στο interface του και να του στέλνεις εσύ Playlist και τι να παίζει σε ποιο δωμάτιο, τότε σε καλύπτει. Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στη soundbar της Sonos, που θεωρητικά μπάινει κάτω από μια τηλεόραση και λειτουργεί ως το βασικό ηχείο με τα υπόλοιπα δορυφόρους σε αυτή.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  5. #5
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Ατανάς στο sonos connect αναφέρομαι, που όπως μπορείς να δεις έχει audio in όπως και αυτό που πόσταρε ο γιδοβοσκός.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  6. #6
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Και γω παίζω με Amazon Echo/Echo dot (και Spotify/Amazon Music) και έχω να πω ότι είναι ευκολο και πρακτικό και σχετικά φτηνό. Πλας, έχεις και την Αλέξα να σου λέει αστεία στο χέσιμο και να σου παίζει καυτο μπλακ μέταλ όσο μπανιάρεσαι. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν μπορείς να παίζεις από διαφορετικές πηγές ταυτόχρονα σε διαφορετικά δωμάτια γιατι και το Spotify και το Amazon music είναι single user.
    We revel in our time.

  7. #7
    Κρι Κρι jack the ripper's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Everflow
    Posts
    8,435

    Default

    Ριξε και μια ματια σε αυτα:
    https://www.pure.com/uk/bluetooth-wi...iroom-speakers

  8. #8
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Και αυτό όπως και το Amazon echo είναι για streaming services ΜΟΝΟ.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  9. #9
    αισθηματίας Κέβιν Σόρμπο's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    468

    Default

    και με συνδυασμο google home και διαφορα chromecast/chromecast audio γινεται δουλεια (αν εχεις πχ ηχεια που καθονται δω και κει)

    ισως γινεται και χωρις google home.

    μπορεις επισης να κανεις παντεντα με μινι μεικτη δικο σου και διαφορα Bluetooth receivers/transceivers.

    τα λεφτα που ζηταει η σονος ειναι παρα πολλα εχω να πω εγω

  10. #10
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Σε ότι βίντεο έχω δει στο εσύσωλήνα ότι παραπλήσιοι τρόποι υπάρχουν είναι για streaming services ή πχ να παίζει η τηλεόραση και να ακούγεται παντού κτλ κτλ. Εγώ δεν έχω τηλεόραση, έχω απλά ένα στέρεο 25ετιας και τον υπολογιστή. Και φυσικά σε κανένα από τα βίντεο δεν υπήρχε στέρεο. Είπαμε γεράσαμε..

    Από πατέντες κτλ δεν γνωρίζω για να μπλεχτώ και σίγουρα δε θέλω να αγανακτήσω. Το sonos, που στην τελική δεν είναι τόσο ακριβό όσο άλλα συστήματα όπως αυτό που πόσταρε ο γιδοβοσκός, ουσιαστικά μου ζητάει απλά να βάλω ένα καλώδιο από το στέρεο στο connect και τέλος. Μη παρεξηγηθώ, είναι πολλά τα λεφτά και για αυτό ψάχνω για κάποια άλλη λύση.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

Similar Threads

  1. Digital Monitor speakers Behringer
    By beatblaster666 in forum The Marketplace
    Replies: 6
    Last Post: 23-07-2010, 02:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •