Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 53

Thread: Ozark

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Δεν έχεις άδικο, αυτό πίστευε, τα 8 όμως πλύθηκαν, και πήγε αφοπλισμενος ομως εκει με έναν ακόμα σύνοδο μονο και έγινε αυτό που έγινε. Εντάξει γίνονται αυτά βγαλμένα από τη ζωή είναι αλλά εμένα δε με πειθει σεναριακά και πλοκικα (!)

  2. #17

    Default

    Μπορεί να μη σ' άρεσε, και ψιλοσταρχίδια μας, αλλά έχε την ευγενική καλοσύνη να βάζεις spoiler.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  3. #18
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Έχουν πλάκα όσοι ξενερώνουν με μια σειρά/ταινία/βιβλίο επειδή το τέλος δεν είναι αυτό που θα περίμεναν τελικά, και αυτοί θα το έφτιαχναν αλλιώς ξέρω γω.
    Χρυσά τα λέει ο Spiritcrusher.

  4. #19
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Έχουν πλάκα όσοι ξενερώνουν με μια σειρά/ταινία/βιβλίο επειδή το τέλος δεν είναι αυτό που θα περίμεναν τελικά, και αυτοί θα το έφτιαχναν αλλιώς ξέρω γω.
    Οφφ τόπικ γιατί εμένα το Όζαρκ μια χαρά μου άρεσε, και ως σειρά και το φινάλε του πρώτου κύκλου, αλλά γιατί έχουν πλάκα αυτοί που αναφέρεις; Πρέπει δηλαδή με το ζόρι να λέμε όλοι "α τι καλά που τέλειωσαν την ιστορία οι σεναριογράφοι"; Το ίδιο και για βιβλία/κόμικς κλπ, οι δημιουργοί έχουν ένα όραμα και τις περισσότερες φορές το ακολουθούν πιστά, άλλες πάλι κάνουν ό,τι τους καβλώσει και περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει στο τέλος, άλλοι είναι ικανοποιημένοι με αυτό, άλλοι όχι, δατς λάηφ.

    Και τα λέω αυτά εγώ που έμεινα 100% ικανοποιημένος με το φινάλε του Λοστ Το τέλος του How I Met Your Mother πάλι μου φάνηκε ελεεινό, κανένας σεβασμός στους χαρακτήρες, αλλαξοκωλιές και κωλοτούμπες μόνο και μόνο για να βγουν 3-4 σεζόν παραπάνω και ένα τέλος που ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΕΦΤΙΑΧΝΑ ΑΛΛΙΩΣ, σεβαστό ότι άρεσε σε κάποιους, σεβαστό το ότι έτσι επέλεξαν να το κλείσουν οι σεναριογράφοι αλλά γιατί να μην ξενερώσω, συμβόλαιο κάναμε; =Ρ

  5. #20
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Μμμ κοίτα, μπορεί να μην το εξέφρασα σωστά. Έχω ξενερώσει κι εγώ με καταλήξεις σειρών, δε μιλάω όμως ακριβώς για αυτό. Υπάρχει η κατηγορία ανθρώπων που ανακαλύπτει ασάφειες σε σενάρια λες και οι σεναριογράφοι δεν το έχουν ψάξει ή δεν είναι πιο σχετικοί, με τρανό παράδειγμα το τελευταίο του Λασπόνερου.
    Spoiler
    Σοβαρά είναι λογικό να μπει το μεξικάνικο καρτέλ και να τα βάλει με rednecks στα βάθη των περιοχών τους; Ποιοι είναι το καρτέλ, οι Εκδικητές; Επίσης, ο Ντελ προφανώς και έχει κάποιον από πάνω στην ιεραρχία οπότε λογικά κι αυτός πιέζεται να φέρει οικονομικό αποτέλεσμα, οπότε λογικό να θέλει να ακούσει τη νέα πρόταση.
    Καλά το "Δράση δεν έχει, πλοκή δεν έχει" εντελώς τυχαίο και γιατομπούτσο σχόλιο, να'χαμε να λέγαμε.
    Ο Spiritcrusher (ξαναλέω) τα λέει χρυσά αναφέροντας και το "ράντομ μπλακ χιούμορ" το οποίο βρίσκεται παντού γύρω μας αν δούμε τις γαμημένες ειδήσεις και παθαίνουμε πλάκα κατά καιρούς, αλλά αν δούμε κάτι τέτοιο σε σειρά ξαφνικά αυτή γίνεται μη ρεαλιστική.

    Τεσπα, προφανώς απόψεις και κωλοτρυπίδες και everyone's a critic, αλλά χαλαρώστε λίγο ξέρω γω. Σαν φανμπόης κάνω τώρα το ξέρω, αλλά στ'αρχίδια μου.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Ρε παρασαιτ, από τη μια για τον μπουτσο αυτά που λέω από την άλλη χαλαρώστε, διάλεξε.
    Δεν είμαι από αυτούς που ξεψειριζουν το σενάριο. Βλέπω game of thrones και δε θυμάμαι την τύφλα μου από τις οικογένειες.
    Όσον αφορά το οζαρκ, είπα ότι δεν είναι έπος, δεν είναι φόλα, να το δείτε, αλλά δεν είναι αμάν αμάν.
    Σιγά μη μαλώνουμε και για το οζαρκ.
    Το himym το ξεχειλωσαν όντως, να δω το big bang theory πόσο θα πάει ακόμα,.

  7. #22
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Κάπου εδώ και λίγο άσχετα με τη σειρά, έτσι για τη κουβέντα βρε αδερφέ ( ) και επειδή ανέφερε ο παρασαιτ το θέμα των ειδήσεων, να πούμε λίγο και κάτι ακόμα για το ραντομ μπλακ χιουμορ της σειράς και το ποσο ρεαλιστικό είναι: Δεν νομίζω ότι απέχουν και πολύ από τη πραγματικότητα.

    Ένα καλό παράδειγμα για όποιον δε γνωρίζει είναι ο Florida Man

    https://www.reddit.com/r/FloridaMan/

    (εχει και twitter feed για οποιον προτιμάει)

    Πρακτικά είναι συγκεντρωμένα τα τραγελαφικά νέα της Florida, που κατέληξε να δημιουργήσει (ενισχύσει; ) το στερεότυπο βλακείας για το οποίο είναι γνωστοί. Ο λόγος που μαθαίνονται αυτά τα τραγελαφικά νέα και φαίνονται να έχουν τόσο μεγάλη συχνότητα στη Florida είναι απλά ότι όλα τα αρχεία της τοπικής αστυνομίας είναι διαθέσιμα στο κοινό και άρα οι δημοσιογράφοι μαθαίνουν και τα πιο κουλά καθημερινά εγκλήματα, που σε άλλες πολιτείες κρύβονται. Γενικά αξίζει δικό του θρεντ και τσεκάρουμε κάθε 2-3 μέρες για τα τελευταία νέα αυτής της υπέροχης πολιτείας.
    Last edited by SpiritCrusher; 19-07-2018 at 03:57.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  8. #23
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Εντάξει, μπορεί εγώ να μην έπιασα αυτό το "μαύρο χιούμορ" αλλά μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχα δει άλλες τέτοιες ακυρίλες στη σειρά και μου φάνηκε πολύ γελοίο. Το ίδιο γελοίο μού είχε φανεί και στο "Οι Ζωές Των Άλλων" που ξαφνικά εκεί που επικρατούσε ησυχία σε έναν έρημο δρόμο ο άλλος πάει να περάσει απέναντι και σε 1'' τον πάτησε αμάξι που προφανώς οδηγούσε ο Σουμάχερ. Το βάζω δηλαδή στην κατηγορία "δείχνουμε 2' από τον χαμό που γίνεται στο επεισόδιο και μετά ξεκινάμε με 3 ΩΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ" ή το

    -θέλουμε να μας φτιάξεις την τάδε συσκευή μπλαμπλα
    -χρειάζομαι 5 μέρες
    -έχεις 2 ώρες
    -οκ, TO'XΩ

    που κάθε φορά μου φαίνονται τόσο αστεία, δηλαδή ρε μλκες βρείτε κάτι άλλο πιο πρωτότυπο, αυτά δεν ήταν καν καλά to begin with.

    σόρρυ για το οφφ τόπικ, περιμένουμε 2ο κύκλο σε έναν+ μήνα (αν και μάλλον θα τον δω τα Χριστούγεννα )

  9. #24
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Quote Originally Posted by commissar View Post

    -θέλουμε να μας φτιάξεις την τάδε συσκευή μπλαμπλα
    -χρειάζομαι 5 μέρες
    -έχεις 2 ώρες
    -οκ, TO'XΩ


    Γιατί σιγά μην έχεις άλλη δουλειά αυτές τις 5 μέρες, όχι, 5 μέρες ολόκληρες θα επισκευάζεις ακούγοντας Sunn O))) τη συσκευή που επισκευάζεται σε 2 ώρες.



    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  10. #25
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ναι αλλά να δεις πώς όλα τα μαστόρια θα έφτιαχναν τα πάντα στο μισό χρόνο αν είχαν έναν Ντελ πάνω από το κεφάλι τους

  11. #26
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Ναι ρε παιδί μου αλλά ανάλογα κ τη δουλειά. Επίσης σε καποια πράματα όποιος βιάζεται σκοντάφτει κ θέλουν την ώρα τους.

    Επισότερο το τελειώσαμε εχτές, πολύ καλό, αλλά δεν έχει κ πολύ σχέση με Breaking Bad, ειδικά στο ύφος.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  12. #27
    Won't Bow Neron's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Between
    Posts
    2,059

    Default

    Μόλις έσκασε update ότι η βγήκε η 2η.
    "Don't sweat the petty things and don't pet the sweaty things".
    George Carlin

  13. #28
    Senior Member Lazyass's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    782

    Default

    έχοντας δει 3 επεισόδια από την 2η...

    Spoiler
    έχει αρχίσει να μου την σπάει ο ατσαλάκωτος Bateman, ίδιες εκφράσεις παντού, μόνο κάτι fuck που πετάει δεν τον σώζουν. Όλη η βρώμικη δουλειά γίνεται από τη γυναίκα του η οποία ξαφνικά έχει γίνει Frank Underwood. Είναι πολύ επιφανειακό όλο αυτό για να συγκριθεί στα ίσια με Breaking Bad που ανέφεραν κάποιοι

  14. #29
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Γαμάει.
    Spoiler

  15. #30
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by Lazyass View Post
    έχοντας δει 3 επεισόδια από την 2η...

    Spoiler
    έχει αρχίσει να μου την σπάει ο ατσαλάκωτος Bateman, ίδιες εκφράσεις παντού, μόνο κάτι fuck που πετάει δεν τον σώζουν. Όλη η βρώμικη δουλειά γίνεται από τη γυναίκα του η οποία ξαφνικά έχει γίνει Frank Underwood. Είναι πολύ επιφανειακό όλο αυτό για να συγκριθεί στα ίσια με Breaking Bad που ανέφεραν κάποιοι
    Spoiler
    εγώ γενικά το μεταφράζω ως γενικότερο σοκ επειδή είναι ψαράς σε οτι έχει να κάνει με ναρκωτικά, καρτέλς και βέρια. η γυναίκα του μιας και βουτηγμένη στην πολιτική σκηνή του Σικάγο έχει καλύτερο στομάχι σε αυτά. η σύγκριση με το BB έχει να κάνει με το να καταλάβεις που κυμαίνεται πάνω-κάτω η σειρά και όχι απαραιτήτως να τις βγάλουμε και να τις μετρήσουμε
    I'll bury you in your god's fucked garden

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •