Διήμερο 24-25 Νοεμβρίου έκατσε από το πουθενά μια φάση όπου έπρεπε να εξασφαλίσω μόνο υποφερτά αεροπορικά, οπότε η ευκαιρία για ταξιδάκι δε χάθηκε. 2 μέρες - 2 πόλεις - 2 live φάση, οπότε ήταν λίγο σκότωμα ο προγραμματισμός. 4.30 χαράματα παρασκευή στη στάση του Χ95 στο γουδί, 5.15 στο αεροδρόμιο, 6.30 έφευγα για ζυρίχη, εκεί 3.30 ώρες αναμονή, πτήση για Μόναχο και 13.30 τοπική ώρα ήμουν στον προαστιακό για το κέντρο. 1η μέρα έπρεπε να φτάσω στο νόιμαρτ, ένα κωλοχώρι ανάμεσα στο μόναχο και τη νυρεμβέργη (πιο κοντά στη 2η) οπότε είχα τρένο (επαρχιακό) στις 15.45, ώρα που μου έδινε χρόνο για μια πρώτη βόλτα στο μόναχο. παρασκευή ο καιρός ήταν αθηναϊκός σχεδόν με λιακάδα και 15 βαθμούς θερμοκρασία. χωρίς να προλάβω να καταλάβω και πολλά παρά μόνο να προσανατολιστώ λίγο φεύγω καπάκια για νόιμαρτ, όπου φθάνω στις 18.00 ίσα ίσα για ντους στο ξενοδοχείο και απευθείας στη jurahalle όπου θα βλέπαμε alice cooper με thunder.



κορυφαίο ματάκι μετά από ξύπνημα στις 4 τα χαράματα και 14 ώρες στους δρόμους, αλλά άξιζε τον κόπο. κ αν αυτοί οι κύριοι είναι απλά ορεκτικό (όχι άσχημοι αλλά πολύ προς το μελωδικό hard rock για'μενα)...


... ο άρχοντας του σοκ ροκ είναι must για οποιονδήποτε οπαδό της ηλεκτρικής μουσική. κόντεψα να πατήσω τα 40 χωρίς να έχω δει alice cooper... ασυγχώρητο.




και bonus η νέα κιθαρίστας, nita strauss


το νοιμαρτ (neumarkt) είναι το κλασσικό γερμανικό κωλοχώρι. είχε μια παμπ όλη κ όλη όπου γινόταν το αδιαχώρητο το βράδυ της συναυλίας (δεν παίζει να είχε τίποτα άλλο ανοικτό σε ακτίνα 30χλμ μετά τις 8 το βράδυ) όπου κλείσαμε τη βραδιά με 2 μπύρες και μετά έσβησα το διακόπτη μέχρι το επόμενο πρωί όπου είδα και λίγο πού βρισκόμουν εν μέσω ψιχάλας και κρύου.






μ'αυτά και μ'αυτά είχαμε τρένο για Μόναχο στις 12.00 οπότε bye bye Νόιμαρτ...