Results 1 to 10 of 10

Thread: ΟTE TV σε PC Monitor

  1. #1
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default ΟTE TV σε PC Monitor

    Παιδιά για βοηθήστε τον άσχετο:

    Σε λίγο θα μου ρθει το δορυφορικό πακέτο του οτε τv αλλά σε αυτή την φάση θέλω να το συνδέσω με την οθόνη του υπολογιστή μου πριν αγοράσω μια tv. Η οθόνη μου έχει μόνο vga υποδοχή. Ο αποκωδικοποιητής της οτε είναι αυτός



    Άρα θέλω από το hdmi να πάω στο vga σε ότι αφορά την εικόνα, έχω σκεφτεί κάτι τέτοιο από το eshop.
    Σε ότι αφορά τον ήχο να πάω σε κάτι τέτοιο:



    για να βάλω τα ηχεία μου που έχουν 3.5mm καρφί. Θα δουλέψει αυτό το setup (κοντά στα 18-20 ευρώ βγαίνει) ή παπάρια? Υπάρχει κάτι πιο οικονομικό?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Νομιζω μπορεις να βλεπεις μεσω ιντερνετ κατευθειαν στον υπολογιστη σου

  3. #3
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default

    Το ΟΤΕ TV Go λες. Δεν με ενδιαφέρει αυτο διότι έχει πολλούς περιορισμούς και μέτρια ως κακή ανάλυση, δεν αξίζει δλδ.

  4. #4
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Μα την ίδια και χειρότερη ανάλυση θα έχεις αν δοκιμάσεις να κάνεις μετατροπή του Full HD σήματος από το HDMI σε VGA. Πόσο παλιά είναι η οθόνη σου και δεν έχει υποδοχή HDMI ή έστω DVI-D όπου θα μπορούσες να βάλεις έναν απλό adapter DVI-D -> HDMI και να κάνεις τη δουλειά σου (χωρίς ήχο προφανώς). Για τον ήχο, χρειάζεσαι είτε τα RCA καλώδια που έδειξες, τα οποία να καταλήγουν σε κάτι στο οποίο να συνδέονται τα ηχεία σου. Αν αυτό το κάτι είναι το PC και θες να περάσει ο ήχος από εκεί, θέλεις να καταλήγει σε μικρό καρφί. Ο αποκωδικοποιητής, απ' ότι βλέπω έχει και έξοδο οπτικής ίνας, την οποία επίσης μπορείς να συνδέσεις με τον υπολογιστή σου ή έναν Home Theater ενισχυτή.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  5. #5
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default

    Η οθόνη μου είναι αυτή: LG w2243s-pf, η οποία υποστηρίζει Full HD. Δυστηχώς έχει μόνο vga και αυτό που με προβληματίζει είναι αν αυτός ο μετατροπέας απο hdmi --> vga του eshop θα δουλέψει ή αν θέλω ένα ακριβότερο box που να κάνει αυτή τη μετατροπή. Ονιμπότσε σχετικά με την οπτική ίνα που λες, πως την συνδέω με τον υπολογιστή?? Δεν έχει τέτοια θύρα ο δικός μου.
    Eντωμεταξύ υπάρχει και αυτό το Slingbox που απότι διαβάζω γαμεί αλλά πολλά τα λεφτά ρε γμτ.

    *και σχετικά με τα ηχεία που λες, αν τα rca καλώδια καταλήγουν σε αρσενικό 3.5mm για να μπεί στο υπολογιστή, μετά από που θα βγαίνει ο ήχος? αφού δεν θα έχω συνδέσει τα ηχεία μου
    Last edited by Πόσο κάνει 10 συν 7; 01-12-2017 at 10:14.

  6. #6
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Πάρε τον converter από το eshop και θα είσαι εντάξει, τότε. Ούτως ή άλλως είναι ψιλοαστείο να συζητάμε για Full HD σε οθόνες κάτω των 24".

    Η οπτική ίνα (το #3 στην εικόνα σου) πρέπει να συνδεθεί στην κάρτα ήχου του υπολογιστή. Είτε αυτή είναι onboard (το πιθανότερο) είτε ξεχωριστή. Αν δεν υπάρχει κάποια ανάλογη τετράγωνη είσοδος, τότε ψάχνεις για μια σαν το #5 της εικόνας, τουλάχιστον να μπορείς να διατηρήσεις το ψηφιακό σήμα. Αν όχι, αναγκαστικά πας στα #6+7 για να πάρεις ένα stereo αναλογικό σήμα και το συνδέεις όπως σου είπα παραπάνω, ανάλογα με το που θα καταλήξουν (απευθείας σε ηχεία, μέσω κάρτας ήχου μπλα μπλα μπλα)
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  7. #7
    Senior Member Πόσο κάνει 10 συν 7's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    south area
    Posts
    773

    Default

    Απολογισμός

    Ο ήχος κομπλέ, αλλά σε ότι αφορά την εικόνα: Στην αρχή μου πέταξε μήνυμα ότι το σήμα στην οθόνη μου είναι out of range με βάση μια συγκεκριμένη αναλογία. Το έψαξα και αυτό σήμαινε ότι ο αποκωδικοποιητής περνούσε μεγάλη ανάλυση στην οθονάρα μου η οποία με την σειρά της δεν την υποστήριζε. Έριξα την ανάλυση του αποκωδικοποιητή από τα 1080 στα 720 σε μια τηλέοραση γείτονος και δούλεψε κύριοι. Τώρα μαζεύουμε φράγκα για μια τηλεόραση! Το Πάσχα και βλέπουμε!

  8. #8
    ɐuıɥɔ uı ǝpɐɯ ɯɐ ı.... tsonos's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    String Quilote Betόn Armé
    Posts
    2,555

  9. #9

    Default

    ^ έχει miner

  10. #10
    ɐuıɥɔ uı ǝpɐɯ ɯɐ ı.... tsonos's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    String Quilote Betόn Armé
    Posts
    2,555
    Last edited by tsonos; 05-12-2017 at 02:17. Reason: "V"

Similar Threads

  1. The Warlocks - Holy Monitor 15 Σεπτεμβριου Αn Club
    By babality in forum Live & Events Talk
    Replies: 0
    Last Post: 07-09-2016, 23:13
  2. Digital Monitor speakers Behringer
    By beatblaster666 in forum The Marketplace
    Replies: 6
    Last Post: 23-07-2010, 01:38
  3. Αλλαγή monitor και επιδόσεις
    By cloud in forum PC & Games
    Replies: 8
    Last Post: 03-01-2008, 23:22
  4. TFT monitor
    By cloud in forum PC & Games
    Replies: 15
    Last Post: 31-12-2006, 20:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •