Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24

Thread: Mindhunter

  1. #1
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default Mindhunter



    http://www.imdb.com/title/tt5290382/

    Set in 1977 — in the early days of criminal psychology and criminal profiling at the Federal Bureau of Investigation, Mindhunter revolves around FBI agents Holden Ford (Jonathan Groff) and Bill Tench (Holt McCallany), who interview imprisoned serial killers in order to understand how such criminals think and apply this knowledge to solving ongoing cases.
    Τα 2 πρώτα επεισόδια έφυγαν νεράκι, θα έλεγα ότι μου θύμισε το Zodiac του Fincher (που μου άρεσε πολύ) αλλά για αρκετό κόσμο νομίζω αυτό θα είναι αποθαρρυντικό για τη σειρά οπότε δεν το γράφω

  2. #2
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Έχεις σκεφτεί ότι κάτι τέτοιο μπορεί να είναι αποθαρρυντικό για αρκετό κόσμο
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  3. #3
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Έχεις σκεφτεί ότι κάτι τέτοιο μπορεί να είναι αποθαρρυντικό για αρκετό κόσμο
    Κάπως έτσι το σκέφτηκαν για τον κανόνα 3 αλλά τελικά δεν έκανε και μεγάλη διαφορά

  4. #4
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Δε σηκώνεις κουβέντα εσυ ρε αδερφάκι να 'ουμ. Λίγο χαβαλέ, λίγο μπιζμπιζέ σε κάνω κι αμέσως...
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  5. #5
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by commissar View Post
    Τα 2 πρώτα επεισόδια έφυγαν νεράκι, θα έλεγα ότι μου θύμισε το Zodiac του Fincher (που μου άρεσε πολύ) αλλά για αρκετό κόσμο νομίζω αυτό θα είναι αποθαρρυντικό για τη σειρά οπότε δεν το γράφω
    Είναι ακριβώς αυτό- φοβερή σκηνοθεσία κι ερμηνείες αλλά βασισμένο σε πραγματικά γεγονότα όπου δεν μπορεί να παίξει με ανατροπές και αρχιδιές.

    για όσους γουστάρουν την εικόνα του fincher η σειρά είναι βάλσαμο.

  6. #6

    Default

    την τελείωσα μπαμ μπαμ, γάμησε.
    sex drugs rawk and roll

  7. #7
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Άριστο. Ό,τι αναμένουμε από Fincher σε επίπεδο θέματος αλλά και ατμόσφαιρας, χαρακτήρων. Είναι από τις σειρές που έρχονται ουρανοκατέβατες, κολλάς και τις βλέπεις σε μια τζούρα και μετά βλαστημάς που πρέπει να περιμένεις ένα χρόνο για να ξαναδείς τους χαρακτήρες με τους οποίους συνδέθηκες τόσο. Το Zodiac μια χαρά ήταν, φλώροι.

  8. #8
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    ειναι εξαιρετικο
    Vielen Dank für alles was mal war

  9. #9
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Το ξεκίνησα απόψε, τα δύο πρώτα επεισόδια φύγαν αέρα. Ρε τι διαμάντι είναι τούτο?
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  10. #10
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    με πήγε φουλ χασμουρητό μέχρι το 4ο επεισόδιο αλλά μετά έκανε τρελό καμπάκ. είδα το 9ο χτες και δεν κρατιέμαι για το φινάλε σήμερα.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  11. #11
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Διάβασα τόση αποθέωση, και λέω δε μπορεί, καλό θα είναι. Τα δυο πρώτα τα είδα τελείως με το ζόρι, περιμένοντας να απογειωθεί η σειρά στη συνέχεια. Τα επόμενα δυο τα είδα λίγο λιγότερο με το ζόρι, εξακολουθώντας όμως να αναρωτιέμαι που είναι οι φοβερές ερμηνείες, η ατμόσφαιρα κτλ. Τελείωσα πριν λίγο το έκτο, και ακόμα ψάχνω να δω κάτι αξιοσημείωτο.
    Προσωπικά μου φαίνονται τελείως awkward οι ερμηνείες, καθόλου φυσικές, δεν πείθουν. Το ίδιο και οι διάλογοι. Ο τρόπος που συζητάνε με τους δολοφόνους ή τους υπόπτους, οπού και καλά τους ξεσκεπάζουν ή τους οδηγούν στο να εκφράσουν βαθύτερα συναισθήματα, σκέψεις κτλ, μου φαίνεται τελείως παιδικός. Το μόνο ελαφρυντικό είναι πως μιλάμε για μια εποχή οπού μόλις ξεκινούσαν να εξετάζουν αυτά τα θέματα από ψυχολογική πλευρά, αλλά και πάλι, συζητάνε λες και δεν υφίσταντο καλά καλά η επιστήμη της ψυχολογίας μέχρι εκείνη τη στιγμή. Οδηγούνται σε προφανέστατες συνδέσεις με έναν ενθουσιασμό και τρόπο συνομιλίας όμοιο με παιδιών που λύνουν κάποιο παιχνίδι μυστηρίου.
    Ωραία η ιδέα, αλλά στην εκτέλεση απέτυχε imo.
    Ίσως φταίει που βλέπω και το Band of Brothers ταυτόχρονα, το όποιο είναι αριστουργηματικά ρεαλιστικό και ατμοσφαιρικό, και δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης.
    Μπορεί να το συνεχίσω απο περιέργεια, απλώς για να δω πως θα κλείσει, αλλά σίγουρα δεν θα περιμένω την επόμενη σεζόν, και δεν θα το πρότεινα σε κανέναν.
    Last edited by Drumsick; 27-11-2017 at 10:48.

  12. #12
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Ίσως φταίει που βλέπω και το Band of Brothers ταυτόχρονα, το όποιο είναι το αριστουργηματικά ρεαλιστικό και ατμοσφαιρικό, και δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης.
    Μπορεί να το συνεχίσω απο περιέργεια, απλώς για να δω πως θα κλείσει, αλλά σίγουρα δεν θα περιμένω την επόμενη σεζόν, και δεν θα το πρότεινα σε κανέναν.
    Band of Brothers τεράστια σειρά, προφανώς δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης αφού δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο εκτός του ότι βασίζονται σε αληθινά γεγονότα. Όσο για την 2η σεζόν εγώ την περιμένω σαν τρελός όταν μετά το τελευταίο επ

    Spoiler
    είδα ποιος είναι αυτός για τον οποίο βλέπαμε 1-2' στην αρχή κάθε επεισοδίου

    http://www.kansas.com/news/special-r...179181456.html

  13. #13
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Ωραία η ιδέα, αλλά στην εκτέλεση απέτυχε imo.
    Ίσως φταίει που βλέπω και το Band of Brothers ταυτόχρονα, το όποιο είναι αριστουργηματικά ρεαλιστικό και ατμοσφαιρικό, και δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης.
    χεχε, η σειρά είναι βασισμένη στο βιβλίο του πρωταγωνιστή (έχουν αλλάξει το όνομα) που όντως ξεκίνησε την όλη φάση μαζί με τον άλλον. αν διαβάσεις τις βιογραφίες των δολοφόνων που φαίνονται στη σειρά, μάλλον μετριοπαθής είναι η παρουσίασή τους τηλεοπτικά.

  14. #14
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Υπέροχο τελευταίο επεισόδιο, εκεί που σηκώθηκε ο Ed όρθιος, νομίζω λέρωσα λίγο το βρακάκι μου
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  15. #15
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Τα 7-10 ήταν ομολογουμένως πιο ενδιαφέροντα. Εξακολουθούν να με ενοχλούν όσα προανέφερα, αλλά ίσως δω και την επόμενη τελικά.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •