Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: SSD (Solid State Disc)

  1. #1
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default SSD (Solid State Disc)

    Για πείτε...
    Προτιμάμε κάποια συγκεκριμένη μάρκα, κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;

    Διαβάζω διάφορες εμπειρίες στα ίντερνετς από SSD που καταστράφηκαν μέσα σε λίγοτερο από 12 μήνες ή εμφάνισαν bad sectors κλπ

    Έλεγα να πάρω έναν γύρω στα 240GB, θέλω να δώσω κάτι κοντά σε 100€ αν είναι δυνατόν αλλά να είναι κάτι αξιόπιστο, μην τρέχω του χρόνου πάλι.

    έδιτ: μου γυάλισε αυτός: SSD OCZ TRN150-25SAT3-240G TRION 150 240GB 2.5'' SATA3 7MM

    έδιτ2: η μητρική είναι παλιά κι έχει sata-2. Θα παίξει ο sata-3 ssd σε μένα (έστω και σε χαμηλότερη ταχύτητα) ή υπάρχει πιθανότητα ασυμβατότητας; Μητρική έχω αυτήν: GIGABYTE P35C-DS3R
    Last edited by Sotos_The_Tequiler; 19-09-2017 at 18:47.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  2. #2
    Senior Member zumorito's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    185

    Default

    Θέμα ασυμβατότητας δεν πιστεύω ότι υπάρχει, θα έχεις σίγουρα limit στην ταχύτητα, αντί για 6 Gbit/s θα έχεις 3, αλλά δεν θα πάει χαμένος ο δίσκος σε μια μεταγενέστερη αναβάθμιση και αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα ssd θα εντυπωσιαστείς από την ταχύτητα. Μεγάλη αναπνοή σε οποιοδήποτε παλιό σύστημα.
    Όσο για προτάσεις πας εδώ κατά τη γνώμη μου. Δοκιμασμένη λύση.
    http://www.skroutz.gr/s/5895583/Sams...B.html#reviews

  3. #3
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    ωραίος! Βλέπω στα σχόλια και άτομα που τον δούλεψαν σε sata II
    \m/
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  4. #4
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Γιεπ, samsung εχω και γω.
    Μεχρι στιγμής, 3 χρονια, δεν εχω καποιο θεμα.
    Kill the wise one!

  5. #5

    Default

    http://www.skroutz.gr/s/2591228/King...300-120GB.html

    εχω 9 τετοιους.
    Κανενα προβλημα.
    Ο ενας ειναι στο laptop μου που λογω δουλειας εχει πεσει 5 φορες κατω, και το εχει πλακωσει ενα subwoofer.
    Εναν τον χρησιμοποιουσαμε για audio tracking, δηλαδη γραφαμε και σβηναμε απειρα. Επισης κανενα προβλημα.
    Εναν τον εκανα εξωτερικο και εγραφα συναυλιες απο κονσολα, επισης του εβγαλα τα ματια στο write/erase.
    Οι αλλοι ειναι στα work pc μας, ενας ειναι στον server, ενας στο pc Που κανω μονταζ τα βιντεο...

    Ειλικρινα, ετυχε να παρω τον ιδιο Πολλες φορες και για υπολογιστες που δεν χρησιμοποιω εγω αλλα βγηκε οκ

  6. #6
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Κι όμως, αυτοί οι Kingston είναι γενικά μοντέλα προς αποφυγη. 2/2 προβληματικοί για μένα, κακός NAND controller και αν αγοραστεί από σκρουτζομάγαζο που τους φέρνει απ' έξω, περαστικά και καλά κουράγια.

    Αν όντως υπάρχει EVO850, αγόρασέ τον ασυζητητί. Μπορεί να μη συμπαθώ τη Ζάμζουνγκ σαν εταιρεία πλέον, αλλά σε αυτό το κομμάτι έχει βάλει τα γυαλιά σε όλους.

    Μόνο πρόσεξε, μην αγοράσεις Μ2 SSD. Μόνο sata.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  7. #7
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Να εμπιστευτουμε καποιον που χρησιμοποιει επαγγελματικα 9/9 δισκους χωρις προβλημα ή καποιον που λεει πως εχει 2/2 προβληματικους χωρις ομως να διευκρινιζει το προβλημα?
    Εγω παντως και τα δυο αποπανω ποστς τα βρισκω ως πολυ καλα πειστηρια για να παρω αυτον τον Kingston.

  8. #8
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Να εμπιστευθεί ο καθένας όποιον θέλει. Πειστηρια δε χρειάζονται περισσότερα, η συγκεκριμένη σειρά καλώς η κακώς έχει φάει κράξιμο, όχι από κάποιον τυχαίο χρηστη του ER πάντως. Να πω ότι φίλος με κατάστημα πληροφοριακών συστημάτων, μεγάλος φαν της Kingston -ειδικά όσον αφορά στα RAM modules της- έστειλε ολόκληρη σειρά των SSD NOW πίσω; Είναι αρκετό πειστηριο ξέρω 'γω;

    Το πρόβλημα το ανέφερα, παρεμπιπτόντως. Είναι ο κακός controller που φοράνε αυτά τα SSD. Σε εμένα (αλλά και σε πολυ κόσμο, όπως φάνηκε από την έρευνα που έκανα τότε σε forum κτλ) χάνονταν από το BIOS συστματικά, επανέρχονταν με απανωτά reboot και αλλαγη στη sata θυρα μέχρι που κάποια στιγμη απλά έπαψε να τους βλέπει οποιοδηποτε μηχάνημα.
    Last edited by OniBocho; 20-09-2017 at 04:20.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  9. #9
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Σας ευχαριστώ άπαντες.
    Παρήγγειλα ήδη 2 από τους Samsung για 2 πισιά.
    Είδα ότι όντως τον έχει πάρει πολύς κόσμος και η συντριπτική πλειοψηφία δεν είχε παράπονο. Επίσης στο e-shop ήταν ο μόνος (μεταξύ αυτών που κοιτούσα) που είχε 5 χρόνια εγγύηση.
    Δυστυχώς στο e-shop δεν είχαν ετοιμοπαράδωτους οπότε θα υπάρξει αναμονή, ελπίζω να υπάρχει σε στοκ, μη φάω κανα άκυρο.

    Όταν τον βάλω θα επιστρέψω για εντυπώσεις...
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  10. #10
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Ε και για κανένα τσίπουρο.

  11. #11

    Default

    μαρεσει που καποιος εχει κανει ερευνα σε βαθος, αλλα εχει και προσωπικη εμπειρια. Να μαθαινουμε και τιποτα, Ακομα και αν το 2/2 χαλασμενοι, δεν συναδει με την δικη μου εμπειρια. Κατα τα αλλα καλοπαιχτος, σουπερ, και αν βγει πραγματικα καλος, ενημερωσε, για την επομενη αγορα

  12. #12
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Να σημειώσω οτι ούτε 9/9 είναι στατιστικά σημαντικό δείγμα ε. Σε τέτοια θέματα η προσωπική εμπειρία συνήθως δεν αποδεικνύει κάτι σημαντικό. Υπάρχουν eg https://www.backblaze.com/blog/hard-...stats-q2-2017/

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    125

    Default

    Υπόψη ότι κι ο συγκεκριμένος δίσκος (V300) έχει δύο revisions με διαφορετικές NAND flash μνήμες το καθένα.

  14. #14
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Υπάρχουν και άλλοι SSD εκτός από τον Samsung Evo 850?
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  15. #15
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by dtbsog View Post
    Υπόψη ότι κι ο συγκεκριμένος δίσκος (V300) έχει δύο revisions με διαφορετικές NAND flash μνήμες το καθένα.
    Ναι αλλά έχω την εντυπωση πως ο controller είναι ο ίδιος
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 14-09-2009, 16:33
  2. King Diamond - Conspiracy picture Disc UK 89'
    By epicster in forum The Marketplace
    Replies: 1
    Last Post: 08-05-2009, 10:39
  3. hard disc recovery
    By cancer in forum PC & Games
    Replies: 21
    Last Post: 01-05-2007, 22:22
  4. Metal Gear Solid 4 video
    By in forum PC & Games
    Replies: 2
    Last Post: 10-12-2005, 14:28
  5. Metal Gear Solid 2 Substance
    By desosav in forum PC & Games
    Replies: 0
    Last Post: 22-12-2004, 02:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •