Με αφορμή λοιπόν αυτό εδώ

Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
Quote Originally Posted by cromags View Post
Αραχώβης και ζωοδόχου πηγής το προηγούμενο Σάββατο φίλος με μηχανάκι άφησε τσάντα κράνος στο αμάξι το οποίο ανοίξανε. Προφανώς δεν είχε αφήσει πορτοφόλι (αλλά όλα του τα χαρτιά..) οπότε μάλλον ποντάρουν σε λάπτοπ ή φωτογραφική. Αφού ξέρουμε το κόλπο ψήνω καρτέρι μόνο για τις φάπες.
σύντροφε! είμαστε ενάντια στην αυτοδικία. Εγώ στεναχωριέμαι περισσότερο για αυτόν που μπαίνει σε όλη αυτήν την διαδικασία, της κλοπής.
Οκ εγώ έχασα 80€ ο υπερσυντέλικος πολλά παραπάνω, ο φίλος σου επίσης. Εμείς με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα μαζέψουμε την χασούρα, θα μείνουμε χωρίς μερικούς καφέδες? μερικές μπύρες? κάποια νοίκια πίσω? κάποιες υποχρεώσεις? Ο τύπος που "επιλέγει" αυτόν τον δρόμο έχει ήδη χάσει πολλά παραπάνω

(μην μπούμε στην διαδικασία να βάλουμε στην κουβέντα πρεζέμπορους/νταβατζήδες κλπ, είναι ξεκάθαρο το point μου )
Quote Originally Posted by OniBocho View Post
Αν θες ανάλυσέ το περισσότερο, εγώ θα έλεγα να γίνει και split σε νέο thread, γιατί χωράει αρκετή συζήτηση. Εννοείς ότι αυτός που μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία, έχει χάσει πολλά περισσότερα σε επίπεδο ηθικής; Αρχών; Ανθρωπιάς; Ή εκτιμάς (και συμπονάς) πως έχει ήδη χάσει πολλά περισσότερα χρήματα κι άρα καταφεύγει εκεί;

Δεν εικάζω ότι κάνεις κάτι από τα παραπάνω, παραμέτρους θέτω, για να κάνουμε όμορφη και εποικοδομητική συζήτηση.

Ας δοκιμάσουμε να κάνουμε μια συζήτηση για το θέμα.
Είναι ξεκάθαρα πολιτική η προσέγγιση του θέματος και παρακαλώ να κρατηθούν χαμηλοί τόνοι ως προς τους χαρακτηρισμούς , τουλάχιστον όχι χωρίς αιτιολογία και ρατσισμό